رستم و شکست سنگین رومی ها در حران!

1398/05/08

اگرچه هم نبرد حرّان و هم سپهبد سورنا برای اکثر ما ایرانیها کمتر شناخته شده هستند, این نبرد به **عنوان یکی از 100 نبرد مهم و سرنوشت ساز کل تاریخ **در دانشگاههای جنگ دنیا تدریس میشه و سپهبد سورنا هم گمان میره که شخصیت تاریخی واقعی یل سیستانی بوده که حکیم فردوسی شخصیت رستم افسانه ای رو از اون الهام گرفته!

7 خانواده بزرگ اشرافی در دوره های اشکانیان و ساسانیان بر اقصی نقاط ایران زمین به صورت نیمه متمرکز حکم میراندند و خاندان سورن در این بین بر سیستان حاکم بودند. این خانواده آنچنان برجستگی داشتند, که در هنگام تاجگزاری شاه جدید, نماینده ای از این خانواده تاج بر سر شاه میگذاشته است! سورن پهلو یا همان اسپهبد (سپهبد) سورنا یکی از بزرگان این خاندان بوده است.

کمی درباره رستم به نقل از شاهنامه:

که رستم یلی بود از سیستان // منش کردمی رستم داستان (واقعیت تاریخی رستم)

که گوید برو دست رستم ببند // نبندد مرا دست چرخ بلند (خطاب به اسفندیار که از طرف کیکاوس برای دستگیری او آمده است)

چنانش بکوبم به گرز گران // که پولاد کوبند آهنگران (خطاب به اسفندیار)

** هم اکنون ترا اي نبرده سوار // پياده بياموزمت کارزار** (خطاب به اشکبوس, رستم پیاده است و اشکبوس سواره و او را مسخره میکند!)

مرا مادرم نام مرگ تو کرد // زمانه مرا پتک ترگ تو کرد (خطاب به اشکبوس, وقتی او نام رستم را میپرسد!)

(خاقان چین و لشکرش تیر رستم را که با آن اشکبوس را کشته, از فرط بلندی نیزه میپندارند!)

** همه لشکر آن تير برداشتند // سراسر همه نيزه پنداشتند**

** تو گفتي که لختي فرومايه اند // ز گردنکشان کمترين پايه اند**

کنون نيزه با تير ايشان يکيست // دل شير در جنگشان اندکيست

و اما خود نبرد, پیش از قتل جولیوس سزار, 3 سردار بزرگ رومی; جولیوس سزار, کِراسوس و پُمپِی قلمرو امپراطوری روم باستان رو بین خودشون تقسیم میکنند و نواحی شرقی امپراطوری را کراسوس که ثروتمندترین فرد روم هم بوده در اختیار میگیره. اونکه افتخارات نظامی دو نفر دیگه رو نداشته تصمیم میگیره که امپراطوری رو به سمت شرق گسترش بده و اولین درگیری تاریخی بین رومیها و ایرانیها اینجاست که اتفاق میفته. از طرف ایران, سپهبد سورنا که برازنده ترین سردار پارتی هم بوده از طرف اُرود دوم مامور سرکوب رومیها میشه. رومیها که بیش از نصف دنیای باستان رو زیر چکمه های خودشون داشتند, در اوج قدرت نظامی بودند و ورزیده ترین و منظم ترین سربازان و بهترین تسلیحات رو داشتند, با آرایش کامل نظامی در دشت حرّان در برابر پارتها; که عمدتا سوارکاران زبده ای بودند صف آرایی میکنند. رومیها در یک آرایش مربعی منتظرند تا پارتها حمله کنند و با برتری عددی 5 به 1 که به آنها داشتند اونها رو قتل عام کنند اما پارتها که بسیار زیرک بودند و همچنین بهترین تیراندازهای دوران بودند, آنچنان آنها رو از فاصله دور به تیر میبندند که با وجود سپرهای بزرگ و زره های پولادین سنگین رومیها, خیلی هاشون کشته میشن. رومیها منتظر بودند که تیرهای کمانداران سورنا تموم بشه و حمله رو آغاز کنند, غافل از اینکه هر کماندار پارتی یک شتر تیر اضافه به همراه داره! علاوه بر این پارتها که جنگاوران بی نظیری بودند میتوانستند که** قیقاج **بزنند یعنی همینطور که وانمود میکنن که دارند عقب نشینی و فرار میکنند, روی زین اسب به عقب بچرخند و دشمن رو با دقت با تیر بزنند! خلاصه اینکه در این نبرد رعب آور, کراسوس و پسرش کشته میشوند! و عملا تمام سپاه روم از بین میره! از اون فاجعه آمیز تر برای رومیها اینکه 7 تا نشان عقاب لژیون که مظهر غرور رومی ها بوده هم به دست ایرانی ها میفته! سورنا فقط چند نفر از رومی ها رو زنده میذاره که به روم برگردند و تعریف کنند که ایرانیها چه بلایی سر ارتش, تا آن موقع, شکست ناپذیر رومی ها آوردند! از این نبرد به عنوان یکی از فاجعه آمیزترین شکستهای تاریخ امپراطوری روم یاد میشه که در اون 7 لژیون رومی کاملا نابود شدند!

سپهبد سورنا

کراسوس

قیقاج زدن (The Parthian Shot)  

نشان عقاب لژیون

**نتیجه نبرد: تا صد سال بعد, رومیها جرات نمیکنند به ایران حمله کنند! **😁

اما دلیل روایت این نبرد! اول از همه دوست دارم این رو یادآور بشم که من با نازیدن الکی به گذشته کاملا مخالفم! ما نیاز داریم که از توهم بیرون بیایم و به جای اینکه مرتب خودمون رو در نقش کوروش کبیر و داریوش و خشایارشا… ببینیم وضع موجودمون رو درست ارزیابی کنیم, از خواب خرگوشی بیدار بشیم, از اشتباهات گذشته درس بگیریم و رو به جلو حرکت کنیم. اما دلیلی که من این نبرد خاص رو انتخاب کردم این بود که سورنا با سپاهی به مراتب کوچکتر از رومی ها, صرفا با تیزهوشی و درک نقاط ضعف حریف, بزرگترین نیروی نظامی دنیای قدیم رو شکست سختی داد و مملکت رو نجات داد و در این درسی هست برای امروز ما… 😁

در youtube عبارات زیر رو گوگل کنید و مستندی از این نبرد سرنوشت ساز رو تماشا کنید!

Decisive Battles - Carrhae (Rome vs Parthia)

پ.ن. این داستان یک واقعیت تاریخی هست. هیچ غلوی در اون نشده و علاوه بر منابع ایرانی, منابع بسیار معتبر رومی (گزارش سنای روم) و یونانی (پلوتارک) هم اون رو با جزییات کامل شرح دادند.

پ.ن. اصطلاح نبردهای “پارتیزانی” در دنیای امروز, از نحوه نبرد جنگ و گریز “پارتها” (اشکانیان) گرفته شده.

پ.ن. Carrhae نام قدیمی دشت حران فعلی در ترکیه هست.

3554 👀
2 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-07-30 10:16:42 +0430 +0430
نقل از: sAjJaD7382 جالب بود

مرسی! مستند رو هم تماشا کنین!

2 ❤️

2019-07-30 10:23:00 +0430 +0430
نقل از: Ryder ما چنین تاریخ و تمدنی داریم ، چنین مردان بزرگی داریم ، اونوقت تو کتابای درسیمون از جنگا و دلاوریای! یه مشت عرب سوسمارخور نوشتن !

حتی اشاره ای به نبرد سورنا نمیکنن ! از عباس ابن فرناس و علی ابن آب طالبی و پسرش که در اثر یه کودتای نافرجام بگا رفت نوشتن !

این آخوندا میراث متعفن همون اعرابن …

تف بر ایرانی که نگوید لعنت بر محمد و آل محمد …

ما تا وقتی خودمون رو نشناسیم اون مزخرفات رو به خوردمون میدن و برامون از “هیچ” قهرمان درست میکنن!

1 ❤️

2019-07-30 10:37:28 +0430 +0430
نقل از: Fullofshout T را جا انداختید

مرسی! اصلاح شد

1 ❤️

2019-07-30 10:45:40 +0430 +0430
نقل از: hitler33

از جمله سیاست های آخوندها اینست که مملکت کوته بین را در رشادت های ۳ هزار سال قبل نگه میدارند که با توهم جق زدن رشادتهای گذشتگان سرگرم باشن و خواسته های کنونی و ملی شون رو مطالبه نکنن.

دکتر هیتلر

دکتر هیتلر عزیز! من هم با نازیدن الکی به گذشته کاملا مخالفم! ما نیاز داریم که از توهم بیرون بیایم و به جای اینکه مرتب خودمون رو در نقش کوروش کبیر ببینیم وضع موجودمون رو درست ارزیابی کنیم… اما دلیلی که من این نبرد خاص رو انتخاب کردم این بود که سورنا با سپاهی به مراتب کوچکتر از رومی ها, صرفا با تیزهوشی و درک نقاط ضعف حریف, بزرگترین نیروی نظامی دنیای قدیم رو شکست داد و در این درسی هست برای امروز ما… 😁

1 ❤️

2019-07-30 11:18:18 +0430 +0430
نقل از: sou_m درود بر شما

ممنون رفیق!

1 ❤️

2019-07-30 11:52:33 +0430 +0430
نقل از: hitler33 « جق زدن با رشادتهای گذشتگان بس است!! » * ما ملت تخمی و بی عرضه ای هستیم * که زیر نعلین آخوندها از گرسنگی رنگ رخسارمان زرد گراییده و همه جوره در کونمان گذاشته اند و در کمال وقاهت قصه های جنگجویان شجاع هخامنشی و ساسانی را تعریف میکنیم!!!

دوست عزیز, من هم در کلیات با شما هم نظرم. اگه دوست داشتین, تاپیک من “گرفتاری اساسی ما ایرانیان” رو بخونین. علت ذکر این نبرد, تفاخر بیهوده به گذشته نیست بلکه جستجوی راهکاری هست برای وضع بغرنج امروز… 😁

0 ❤️

2019-07-30 12:43:03 +0430 +0430
نقل از: elephunk مثل هميشه عالی و پر مغز.

امان از جمعيت مرعوبی که توسط رسانه های جريان اصلی شستشوی مغزی داده شدن و از ترس شکست تسليم ميشوند، از ترس مرگ خودکشی ميکنند.

ممنون دوست گرامی!

1 ❤️

2019-07-30 14:39:17 +0430 +0430
نقل از: lovely_grl ما یه گذشته ی غنی داریم ، باید بهش بنازیم و مایه ی مباهاتمون باشه ، در کنارش سعی کنیم وضع موجود رو سامان ببخشیم.. پز تاریخمون رو دادن و ساختن الانمون در تناقض نیست بلکه اینا به موازات همه

درشتی و نرمی به هم در به است // چو فاصد که جراح و مرهم نه است!

نه در کوبیدن وضع موجود باید زیاده روی کرد نه در بزرگنمایی گذشته! در هردو باید سعی کنیم واقع گرا باشیم.

1 ❤️

2019-07-30 14:43:53 +0430 +0430
نقل از: حیرتزده ای بابا، نوکران ما با هم رفیق بودیم ناسلامتی، یه خری چیزی تو که میدونی من تا کلاس ۶ اکابر سواد دارم. مجبورم کردی بر سراغ بیت جنتی از او کمک بخوام. فهمیدم اشتباه کردی ، جنتی کف اولا سورنا یعنی شیپور، دوما حران نبوده خران بوده سوم جنگی در کار نبوده، این داستان صدر اسلام هست، جنتی فکر میکنه در قرآن کریم این داستان هست، قرآن کریم نه قرآن مجید هواست باشه، گفت یه بابایی بود به اسم سپهبد که نمکی بوده، یه روز تو خیابون داشته با دوتا آرش میرفته شیپور چیزیه که نمکی امده، بیچاره نمیتونسته هم بگه نمکی آمد هم شیپور بزنه، در نتیجه این شیپور می زده خراشم عرعر میکردن. دیگه بعداز این وقتی صدای شیپور و عرعر میآمده مردم میفهمیدن نمکی امده.

میدونم سخت تصورش، در نظر بگیر نماینده رهبر میره بازدید سپاه پشت بلندگو میگوزه این مثل شیپور ، پاسداران میگن صل علی محمد زاپاس قاطر خوش آمد اینم عرعر خران

امیدوارم ملتفت شدی.

ولی بگم با داستانی که گفتی هم متاهل هات همون یا رو که نابود میکنه از این داستان سوءاستفاده میکنن

فقط یه راه داری یا بگی داستان قرآن مجید اون وقت میفته گردن مجید ویا به جای شاهنامه بگو رذالت نامه رهبر
کار درست میشه

متاهل هات اصلاااااا نیست! یه تحولاتی در مملکت داره رخ میده! 😁

1 ❤️

2019-07-30 14:51:49 +0430 +0430
نقل از: حیرتزده
نقل از: axm432
نقل از: حیرتزده ای بابا، نوکران ما با هم رفیق بودیم ناسلامتی، یه خری چیزی تو که میدونی من تا کلاس ۶ اکابر سواد دارم. مجبورم کردی بر سراغ بیت جنتی از او کمک بخوام. فهمیدم اشتباه کردی ، جنتی کف اولا سورنا یعنی شیپور، دوما حران نبوده خران بوده سوم جنگی در کار نبوده، این داستان صدر اسلام هست، جنتی فکر میکنه در قرآن کریم این داستان هست، قرآن کریم نه قرآن مجید هواست باشه، گفت یه بابایی بود به اسم سپهبد که نمکی بوده، یه روز تو خیابون داشته با دوتا آرش میرفته شیپور چیزیه که نمکی امده، بیچاره نمیتونسته هم بگه نمکی آمد هم شیپور بزنه، در نتیجه این شیپور می زده خراشم عرعر میکردن. دیگه بعداز این وقتی صدای شیپور و عرعر میآمده مردم میفهمیدن نمکی امده.

میدونم سخت تصورش، در نظر بگیر نماینده رهبر میره بازدید سپاه پشت بلندگو میگوزه این مثل شیپور ، پاسداران میگن صل علی محمد زاپاس قاطر خوش آمد اینم عرعر خران

امیدوارم ملتفت شدی.

ولی بگم با داستانی که گفتی هم متاهل هات همون یا رو که نابود میکنه از این داستان سوءاستفاده میکنن

فقط یه راه داری یا بگی داستان قرآن مجید اون وقت میفته گردن مجید ویا به جای شاهنامه بگو رذالت نامه رهبر
کار درست میشه

متاهل هات اصلاااااا نیست! یه تحولاتی در مملکت داره رخ میده! 😁

چرا؟ مگه چی شده

شاید از مرز خارج شده! اگه بود تا حالا اومده بود یه سر و صدایی کرده بود!

1 ❤️

2019-07-31 07:22:23 +0430 +0430
نقل از: Ryder ما چنین تاریخ و تمدنی داریم ، چنین مردان بزرگی داریم ، اونوقت تو کتابای درسیمون از جنگا و دلاوریای! یه مشت عرب سوسمارخور نوشتن !

حتی اشاره ای به نبرد سورنا نمیکنن ! از عباس ابن فرناس و علی ابن آب طالبی و پسرش که در اثر یه کودتای نافرجام بگا رفت نوشتن !

دوست عزیز از کامنتتون ممنون! نکته مهمتر اینه که این داستان یک واقعیت تاریخی هست. هیچ غلوی در اون نشده و علاوه بر منابع ایرانی منابع بسیار معتبر رومی و یونانی (پلوتارک) هم اون رو با جزییات کامل شرح دادند. ما احتیاج به افسانه سازی نداریم! احتیاجی هم نیست که از مشتی عرب که سرزمینمون رو به یغما بردند قهرمان بسازیم ما هم پیروزیهای بزرگی داشتیم هم شکست های بزرگی! مهم عبرت گرفتن از همه اونها و به جلو حرکت کردنه!

راستش رو بگم من "واقعا" به نسل فعلی ایران امیدوارم!

0 ❤️

2019-07-31 07:24:28 +0430 +0430
نقل از: GENTLE_BOY.1990 و سپس لشكر آخونديان همه قدرتها را در هم شكستند و بر مسند قدرت تكيه زدند و از آن پس تاكنون دشمن كه هيچ ، خودي ها هم جرات نفس كشيدن ندارند، زنده باد سلسله عاخونديان

ممنون از کامنتتون. واقعا طنز تلختون رو درک میکنم! اما باور کنید که ایران داره عوض میشه و من روزهای بسیار بهتری رو در افق میبینم…

0 ❤️

2019-07-31 09:50:39 +0430 +0430
نقل از: sAjJaD7382

اره کار ندارم اعراب اون زمان چطور بودن ولی خدایی آب طالبیو خوب اومدی

باید خیلی واقع گرایانه هم به الانمون و هم به تاریخمون نگاه کنیم و درس بگیریم و یک بار برای همیشه از این گرفتاری کهنه خلاص بشیم و با شتاب رو به جلو حرکت کنیم!

0 ❤️

2019-07-31 09:54:44 +0430 +0430
نقل از: .Salma. جالب بود ! 🌹 مستند رو هم به تماشا نشستیم !

حرفی برای گفتن نیست !

ممنون از کامنتتون! اگه ببینم بچه ها دوست دارن, بازم داستانهای مشابهی میذارم. من شاهنامه رو خیلی دوست دارم و حدود 500 بیت اون رو از بچگی حفظ هستم. فکر میکنم شاهنامه میتونه سندی باشه برای اتحاد این ملت زخم خورده...

1 ❤️

2019-07-31 11:01:24 +0430 +0430
نقل از: حیرتزده گیجم کردی بابا من پیر مردم،

رییس دود از کنده بلند میشه! راستی الان مظنه "ماخ" چنده اونور؟ بگم میلاد بهشون "ماخ" صادر کنه؟ 😁 🙄

1 ❤️

2019-07-31 11:09:43 +0430 +0430

امیدوارم ملتفت شدی.

کار درست میشه

آقا من اصلا شیفته نسخه خاص “تاریخ” هستم که شما روایت میکنین! 😁 🙄

1 ❤️

2019-07-31 17:26:48 +0430 +0430
نقل از: mehdi.98 چه دلیرانی داشت ایران. کجان اونا. چرا پس الآن نداریم

داریم عزیز! میخوام تو تاپیک بعدی بگم کجان!

0 ❤️

2019-08-04 06:47:15 +0430 +0430
نقل از: حیرتزده گیجم کردی بابا من پیر مردم،

رییس دود از کنده بلند میشه! راستی الان مظنه "ماخ" چنده اونور؟ بگم میلاد بهشون "ماخ" صادر کنه؟ 😁 🙄

بابا نگو اخ، طلا کشیده پایین، ارزون شده، باید صبر کرد طلا بکشه بالا الان همه دارن اون دید میزنن

داداش! شما ول کن این طلا خانم نیستیا! 😁

0 ❤️

2019-08-04 06:47:55 +0430 +0430

امیدوارم ملتفت شدی.

کار درست میشه

آقا من اصلا شیفته نسخه خاص “تاریخ” هستم که شما روایت میکنین! 😁 🙄

این نسخه عتیقه حساب میشه، روی مغز خر که خوده بنده باشم نوشته شده، در نتیجه بعداز مرگم باید توسط دانشمندان ناسا ایران این مغز خر برسی بشه.

دور از جون!

0 ❤️

2020-12-15 10:02:21 +0330 +0330

بچه ها این یک داستان تاریخی واقعی است و نشان دهنده ابهت ایرانیان. داستان را لایک کنید تا دوستان بیشتری آن را بخوانند.

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «