مستند: افغانستان سرزمین جنگ های بی پایان

1400/06/05

در این روزهای تاریک سلطه دوباره طالبان بر افغانستان امروز این مستند خیلی تاثیر گذار رو دیدم درباره تاریخ افغانستان دهه ۱۹۶۰ تا ۲۰۲۰. کشور همسایه ما الان ۵۰ ساله مردم بیچاره اش در جنگ و مصیبت به سر می برند و دو سه نسله که روی صلح و آرامش رو ندیده اند. از کودتای کمونیست ها در سال ۱۹۷۹ که صلح آرامش کشور رو به هم زد. ورود ارتش سرخ. بعدش جنگ مجاهدین با کمونیست ها. خروج ارتش سرخ سال ۱۹۸۶. بعد جنگ داخلی سران قدرت طلب مجاهدین (بخصوص مسعود حکمتیار) باهم که بیش از همه کابل رو ویرانه کرد طوری که مردم بدبخت برای ذره ای آرامش از طالبان استقبال کردند. بعد تصرف افغانستان پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۳ توسط آمریکا. جنگ کثیف و تروریستی طالبان با دولت ضعیف و فاسد افغانستان…

این مستند توسط دویچه وله ساخته شده و روایت چند زن از قشرهای مختلف جامعه افغانستانه. زنانی که همیشه قربانیان این خشونت ها بوده اند و و این تاریخ مصیبت بار رو با گوشت و پوست تجربه کرده اند. تصاویر کمتر دیده شده و مونتاژ مناسب این روایت تاثیر گذار و غم انگیز رو تکمیل می کنه. یکی از بهترین مستندهایی که درباره این کشور ساخته شده و دیدنش رو به همه کسانی که میخوان تاریخ همسایه مون رو بهتر بشناسند توصیه می کنم:

https://www.youtube.com/watch?v=L7e6tejlTNw

7 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2021-08-27 21:03:31 +0430 +0430

یه عامل برای فرهنگ سازی ، ثبات جامعس
که متاسفانه خاورمیانه و به خصوص افغانستان ندارن

2 ❤️

2021-08-27 21:04:55 +0430 +0430

کاش جنگی نباشه
فکرشو کنیم هممون خواهر برادریم
لعنت به کسانی ک حمایتشون میکنه

2 ❤️

2021-08-27 21:07:21 +0430 +0430

↩ Reza.cool
بله توی این فیلم می بینیم افغانستان چندبار شانس داشت که به یه کشور آباد و متمدن بشه: دهه ۱۹۷۰ حماقت کمونیست ها و دهه ۱۹۹۰ حماقت مجاهدین و ۲۰۰۰ به بعد حماقت طالبان همه امیدها رو برای ثبات و‌ آرامش کشور به با داد و معلوم نیست حالا چند دهه دیگه کشور باید زیر یوغ طالبان در قرون وسطا زندگی کنه. واقعا دردناکه.

2 ❤️

2021-08-27 21:09:44 +0430 +0430

↩ docome
فرض کنید شما دانشجو هستین ، ۴ سال کامل از کلاس جدا بشین بدون هیچ مطالعه یا تکرار یادگیری های قبلی
چقدر از هم کلاسی های خودتون عقب میافتید

وضعیت پیشرفت فرهنگی جامعه از این به مراتب حساس تره

2 ❤️

2021-08-28 03:57:26 +0430 +0430

کیرم تو المپیک و هرچی که هست

0 ❤️

2021-09-18 12:58:46 +0430 +0430

خیلی ممنون از تاپیک عالی که گذاشتی من خودم افغان هستم و درد مهاجرت رو میدونم واقعا سخته دوری از وطن ولی با افتخار میگم ایران و مردمش انقدر خوبن که زیاد احساس غربت نمیکنم . من تو همین سایت با خیلی ها اشنا شدم و باهاشون ساعتها خوش گذروندم . افغانستان دارای مشکلات زیادی هست که بزرگترینش اختلافات قومی و مذهبی هست و همین عامل بود که طالبان خیلی سریع افغانستان رو اشغال کردند

0 ❤️

تاپیک‌های داغ

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «