چگونه بپرسیم؟

1397/11/23

درود بر یکایک دوستان شهوانی

چند سال پیش یک مطلب از هوسرل بنیانگذار پدیدارشناسی دیدم که گفته بود “بسیاری از مشکلات بشر از نوع سؤال پرسیدن او شروع میشود”. این مطلب خیلی ذهنم را درگیر کرد و اصلا نمی‌فهمیدم منظور هوسرل چیه تا اینکه یک ویدئو از استیو جابز دیدم و یاد جمله هوسرل افتادم.
سوالاتی که استیو جابز در اون ویدئو پرسید هیچکدام با “چرا” شروع نشد(؟!)، خیلی برام جالب شد و چند کلیپ و مطلب دیگه از استیو جابز دیدم و جالب بود که هیچکدام از سوالهای جابز با “چرا” شروع نمیشد و همه با “چگونه” و “چطور” شروع میشدند که منو مجبور کرد قدری بیشتر به این موضوع بپردازم.
شروع به مطالعه کردم و آثار دیوید برنز و کیوساکی و رابینز و دارن هاردی و چند نفر دیگه که در زمینه رفتار درمانی و تکنولوژی موفیقت فعال هستند را مطالعه کردم و نتیجه برام شگفت‌انگیز بود که در ادامه توضیح میدهم:

بشر موجودی تجربه‌گراست و هنگامی که پدیده‌ای جدید را تجربه میکند در مغز او نتایج ثبت میشوند و از اون نتایج در برخورد با پدیده‌های جدید استفاده میکند. در واقع وقتی ما یک سوال را با “چرا” شروع میکنیم مغز دنبال جواب در تجربیات گذشته می‌گردد.
به عنوان نمونه “چرا فلان اتفاق افتاد؟ چرا فلان حکومت سقوط کرد؟ چرا در فلان آزمون قبول نشدم؟ چرا من آدم موفقی نیستم؟ چرا اینقدر فقیرم؟ چرا مردم اینقدر بی‌تفاوت و ظلم‌پذیر هستند؟ و…” جواب تمام این سوالات در گذشته است.
واقعا حرف هوسرل خیلی درست و جالبه. نکته‌ای که متوجه شدم اینه که آدم‌های تأثیرگذار و موفق تاریخ مثل “ولتر، نلسون ماندلا، گاندی، لوترکینگ، جابز، ایلان ماسک و …” سوالهایشان را با “چرا” نپرسیدند که توانستند دنیای ما را تغییر بدهند. آنها سوالهایشان را با “چگونه” یا “چطور” پرسیدند.
چطور میتوانیم کمپین حقوق بشر موفقی تشکیل بدهیم؟ چگونه میتوانیم امپراطوری استعماری انگلیس را شکست دهیم؟ چگونه سیاه‌پوستان به حق و حقوق برابر خواهند رسید؟ چگونه دنیای بهتری خواهیم داشت؟ و…
اکنون سوالی که مطرح میشود این است که:

"تفاوت سؤال‌هایی که با چرا شروع می‌شوند و سؤال‌هایی که با چگونه شروع میشوند در چیست؟"

همان‌گونه که ذکر شد، جواب سوال‌هایی که با “چرا” شروع میشوند در گذشته هستند و دلیل و چرایی یک اتفاق و پدیده را بیان می‌کنند و بستگی به نوع تجربیات ما دارد. به عنوان مثال در جواب این سوال " چرا من این‌قدر آدم فقیر و بدبختی هستم؟" این قبیل دلایل رو می‌توان برشمرد:
چون “پدر و مادر من فقیر بودند، خانواده ما پر جمعیت بود، هیچوقت سرمایه کافی برای شروع کار خوبی نداشتم، از بچگی آدم بدشانسی بودم و …”. این جوابها در بهترین حالت دلایل درستی برای این فقر ارائه میکنند و در نتیجه من میپذیرم که تا ابد فقیر باشم و به این سرنوشت گردن بنهم.
ولی جواب سوال‌هایی که با “چگونه یا چطور” شروع میشوند علاوه بر پاسخ چرایی مسأله، راهکار عملی برای برون‌رفت یا حقیقت‌بخشی به چیزی را بیان میکنند و تمام جواب هم در گذشته نیست. همچنین نیاز به تفحص و تحقیق و تفکر بیشتر دارد و بر عکس سوال‌هایی که با “چرا” شروع میشوند، جوابها آماده نیستند.
مثلا: “چگونه میتوانم فقیر نباشم؟ چگونه میتوانم فلان کار را با موفقیت انجام دهم؟ و …” پاسخ دادن به این سوال‌ها راحت نیست و نیاز به تحقیق و تفکر دارند و نتیجه هر چیزی که باشد یک راهکار عملی است که ممکن است درست یا غلط باشد ولی به هر حال یک راهکار است.
متاسفانه ما ایرانی‌ها هرگز یاد نگرفتیم که درست سوال بپرسیم و تقریبا تمام سوالات خودمون را با “چرا” شروع میکنیم. چند روز پیش معلم برادرزاده‌م یه سوال ازشون پرسیده بود و گفته بود درباره‌ش تحقیق کنید: “چرا محیط پارک‌های ما پر از آشغال است؟” برادرزاده‌م کلی جواب در مورد بی‌فرهنگی مردم نوشته بود و از من خواست که جوابها را ببینم درسته یا نه؟ مسلماً اون معلم قصدش فرهنگسازی بوده ولی آیا اگر سوال را اینجوری می‌پرسید بهتر نبود: “چگونه محیط پارکهای ما میتواند همیشه تمیز باشد؟” تا طرز درست فکر کردن را از همان کودکی به بچه‌ها یاد دهیم.
خوشبختانه اون معلم از پیشنهاد من استقبال کرد و خیلی هم خوشحال شده بود.

مسلماً پاسخ سؤال “چرا نمیتوانیم…؟” با پاسخ سؤال “چگونه میتوانیم…؟” خیلی متفاوت است؛ پاسخ اولی در بهترین حالت دلایل ناتوانی و دومی راه‌های توانستن است. پاسخ اولی مملو از ناامیدی و یأس و پاسخ دومی پر از انرژی مثبت خواهد بود.

منبع:ناشناس

با تشکر و سپاس از همه عزیزان

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-02-12 19:06:31 +0330 +0330

درود بر استاد دوست داشتنی ?

ممنون بابت مطلب عالی و مفیدتون ?

3 ❤️

2019-02-12 19:16:44 +0330 +0330

یه جا خونده بودم که
The problem is not the problem
, problem is your attitude about the problem

دقیقا همین پیامه که با این تاپیک میخواید برسونید. مختصر و مفید ?

3 ❤️

2019-02-12 19:23:58 +0330 +0330

دوستان بیاید پیش خودم برای برگذاری کلاس خصوصیچگونه سوال بپرسیم.بیاید تا بهتون یاد بدم چطور سوال بپرسید.به دوستان VIPتخفیف هم میدم البته اگه واقعا طالب باشید.
کامیبز خان یه تاپیک عالی دیگه،تاپیکات یکی از یکی بهترن.
پ.ن:بخش اول کامنت شوخی بود،آقا کامبیز امیدوارم ناراحت نشده باشید.

3 ❤️

2019-02-12 19:26:02 +0330 +0330
نقل از: Mind_Freak درود بر استاد دوست داشتنی ?

ممنون بابت مطلب عالی و مفیدتون ?

درود بر تو و مهربونی‌هات، ممنون عزیزم ?

1 ❤️

2019-02-12 19:27:07 +0330 +0330
نقل از: ssadhm عالی بود ممنون

خواهش میکنم و مرسی ?

0 ❤️

2019-02-12 19:28:30 +0330 +0330
نقل از: Sevda...77

خیلی قشنگ و مفید بود... :) ممنون بابت جمع آوری اینهمه مطلب جالب و قشنگ ?

اختیار دارید، من هم از نظر لطف شما ممنونم ?

0 ❤️

2019-02-12 19:31:44 +0330 +0330
نقل از: Mr.Shelby یه جا خونده بودم که The problem is not the problem , problem is your attitude about the problem

دقیقا همین پیامه که با این تاپیک میخواید برسونید. مختصر و مفید ?

دقیقا همون فرمایش شماست و بابت ارائه نظرتون سپاسگزارم ?

1 ❤️

2019-02-12 19:34:19 +0330 +0330
نقل از: استاد_عقل_کل اینقدر کسوشر درباره ی چرا و چگونه نوشتی که تفاوتشان را توضیح دهی؟ دسته بیل در کانت

تو هنوز عرق رسیدنت خشک نشده بازم شروع کردی؟ یادت میاد قبل از اینکه به غیبت صغری بری دو سه دست تمیز لیف و صابونت زدم؟! لطفا بس کن

0 ❤️

2019-02-12 19:38:46 +0330 +0330
نقل از: Steve.jobs دوستان بیاید پیش خودم برای برگذاری کلاس خصوصی**چگونه سوال بپرسیم**.بیاید تا بهتون یاد بدم چطور سوال بپرسید.به دوستان VIPتخفیف هم میدم البته اگه واقعا طالب باشید. کامیبز خان یه تاپیک عالی دیگه،تاپیکات یکی از یکی بهترن. پ.ن:بخش اول کامنت شوخی بود،آقا کامبیز امیدوارم ناراحت نشده باشید.

سلام و درود، نه برادر گلم ناراحت چرا بشم؛ اتفاقا خودم میام و صندلی رديف اول میشینم، این تعاریف شما فقط نشون از محبت و مرحمت شماست وگرنه چنین چیزهایی در مورد من صدق نمیکنه، ممنونم از حضورت ?

0 ❤️

2019-02-12 19:40:19 +0330 +0330
نقل از: استاد_عقل_کل
نقل از: kambiz55
نقل از: استاد_عقل_کل اینقدر کسوشر درباره ی چرا و چگونه نوشتی که تفاوتشان را توضیح دهی؟ دسته بیل در کانت

تو هنوز عرق رسیدنت خشک نشده بازم شروع کردی؟ یادت میاد قبل از اینکه به غیبت صغری بری دو سه دست تمیز لیف و صابونت زدم؟! لطفا بس کن

آنکس که مقعدش پاره گردید تو بودی نه استاد. دسته بیل در کانت

فضای اینجا رو خراب نکن، بیا خصوصی

0 ❤️

2019-02-12 19:40:23 +0330 +0330

داری تبدیل میشی به قیصر دوم.به همه میخای یه کوص شری بگی.

در کل شخصیت جالبی داری ولی هر حرفی رو هرجایی نباس زد.

1 ❤️

2019-02-12 19:42:45 +0330 +0330

جالب بود ممنون از تاپیک زیبات

1 ❤️

2019-02-12 19:49:17 +0330 +0330

خیلی طولانیه…نخوندم…میشه تو دو خط خلاصه کنی

1 ❤️

2019-02-12 19:50:05 +0330 +0330
نقل از: عاشق.خانوما جالب بود ممنون از تاپیک زیبات

خواهش میکنم و خوشحالم که پسندیدی ?

0 ❤️

2019-02-12 19:52:06 +0330 +0330
نقل از: فکرتوکوص-کیرتوکار

در کل شخصیت جالبی داری و هر حرفی رو هرجایی نباس زد.

قیصر دوم دیگر کیست؟ استاد خود میداند چه بگوید چه نگوید . شما باغچه ی خود را بیل بزن

بیا باهم بریم بیل بزنیم.

0 ❤️

2019-02-12 19:54:10 +0330 +0330
نقل از: GondeBack1363 خیلی طولانیه..نخوندم...میشه تو دو خط خلاصه کنی

مثل اینکه از لیدی روناک به شما هم سرایت کرده! خلاصه اینه که سوالهایت رو به جای “چرا” از “چگونه” و یا “چطور” استفاده کنی تا بهتر و کاربردی‌تر باشه، مرسی ?

3 ❤️

2019-02-12 19:55:48 +0330 +0330

منظور؟

و تا اونجا که میدونم قیصر به هر کی کونش میخارید کسشر میگفت نه همه :/
3 ❤️

2019-02-12 19:57:46 +0330 +0330
نقل از: Lady_Ronaak

منظور؟

سجاد خودش درست میکنه ?

2 ❤️

2019-02-12 20:04:26 +0330 +0330
نقل از: Mind_Freak

منظور؟

سجاد خودش درست میکنه ?

کون نشور حتما باید زر بزنه

1 ❤️

2019-02-12 20:04:43 +0330 +0330

منظور؟

خیلی خوش اومدی ولی با ناراحتی چرا؟! همه این آتیشها از زیر سر این عقل ناقصه، شانس منم هر تاپیکی که میزنم تا آخرین ثانیه اونجا پلاسه (dash) همین تاپیک رو ببین؛ اولین پست رو گذاشته، 6 ماه دیگه بیا میبینی آخرین پست هم مال خودشه ?

2 ❤️

2019-02-12 20:07:02 +0330 +0330
نقل از: استاد_عقل_کل هیچ کون نشسته ای قابل مقایسه با استاد نیست. کسوشر گویی نفرمایید

الان احساس میکنی خیلی آدم فانی هستی.بس کن دیگه،تاپیک به این خوبی رو یه نفری خراب کردی.تاسف.

3 ❤️

2019-02-12 20:08:20 +0330 +0330
نقل از: Mind_Freak

منظور؟

سجاد خودش درست میکنه ?

کون نشور حتما باید زر بزنه

ارامش خود را حفظ کنید ?

ینی خدا نکنه کسی با شما زن و شوهر دعوا بیافته 🙄

2 ❤️

2019-02-12 20:08:35 +0330 +0330

منظور؟

خیلی خوش اومدی ولی با ناراحتی چرا؟! همه این آتیشها از زیر سر این عقل ناقصه، شانس منم هر تاپیکی که میزنم تا آخرین ثانیه اونجا پلاسه (dash) همین تاپیک رو ببین؛ اولین پست رو گذاشته، 6 ماه دیگه بیا میبینی آخرین پست هم مال خودشه ?

2 ❤️

2019-02-12 20:14:53 +0330 +0330

مثل اینکه از لیدی روناک به شما هم سرایت کرده! خلاصه اینه که سوالهایت رو به جای “چرا” از “چگونه” و یا “چطور” استفاده کنی تا بهتر و کاربردی‌تر باشه، مرسی ?

چرا نباید از چرا استفاده کرد؟ آخه چرا؟؟؟ چرا؟؟؟ چــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــراااااااااااا؟؟؟؟؟؟ ?

4 ❤️

2019-02-12 20:17:02 +0330 +0330

منظور؟

منظورت از شما چه کسی میباشد روناک جان؟!

1 ❤️

2019-02-12 20:18:29 +0330 +0330

شما ینی kambiz55

1 ❤️

2019-02-12 20:18:42 +0330 +0330
نقل از: Steve.jobs
نقل از: استاد_عقل_کل هیچ کون نشسته ای قابل مقایسه با استاد نیست. کسوشر گویی نفرمایید

الان احساس میکنی خیلی آدم فانی هستی.بس کن دیگه،تاپیک به این خوبی رو یه نفری خراب کردی.تاسف.

مقعدت را وازلین بزن. استیو جابز را میفرستم با دسته بیلی سیب نشان مقعدت را جر بدهد

مردم از خنده یکی بیاد دل و روده منو از رو فرش جمع کنه.کصنمک.بچه ها یکم به ایندلقکجدید شهوانی بخندید تا بره دیگه بر نگرده.

3 ❤️

2019-02-12 20:19:08 +0330 +0330
نقل از: شبح سیاه پوش

چرا نباید از چرا استفاده کرد؟ آخه چرا؟؟؟ چرا؟؟؟ چــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــراااااااااااا؟؟؟؟؟؟ ?

اینهمه نوشتم که نگی چرررااااا…
بگو چگونه لطفا ?

1 ❤️

2019-02-12 20:19:20 +0330 +0330
نقل از: Steve.jobs

مقعدت را وازلین بزن. استیو جابز را میفرستم با دسته بیلی سیب نشان مقعدت را جر بدهد

فک میکنی خیلی کصنمکی باشه خندیدیم حالا دکمتو بزن کصنمک خان

استاد نیازی به خنده ی کون نشسته ای چون تو ندارد. دسته بیل در کانت

همون دسته بیلو بکن تو حلق خودت عقده جلب توجه 🙄

2 ❤️

2019-02-12 20:19:33 +0330 +0330
نقل از: قیصر1995

اشتباه زدی حاژی قیصر تا یکی عین تو اسمشو نیاره کابوس ناموسش نمیشه…
الانم تلافی تموم جهادایی که مادرت تو مشد با عربا در راه اسهال کرده رو سر من در نیار و لال بمون چون بات کاری نداشتم اسممو آوردی

فقط بلدی عین یه کودک خرد سال جواب بدی.چون یه بچه به مادرت طرف فحش میده.

من حوصله ندارم با کسی کلکل کنم.والا خودت میدونی بخام جوابتو بدم میرینم روت سجاد عزیزم.

فحش دادن بسیار بسیار کار راحتیه.

به تاپیک کامبیز نرین لطفا

0 ❤️

2019-02-12 20:21:53 +0330 +0330
نقل از: Lady_Ronaak شما ینی kambiz55

خدا منو نبخشه؛ آخه چگونه؟ ? من خودم تاپیک رو زدم دیگه نمیتونم بگم چرا؟! ?

3 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «