یادی از بزرگان هنر سرزمینم گیلان(سیروس گرجستانی)

1401/04/20

سیروس گرجستانی متولد 25 اسفند 1323 در رشت ، بازیگر سینما و تلویزیون بوده اند.
تا مقطع دیپلم تحصیل کرد و حالا مدرک درجه دو هنری (معادل لیسانس) از وزارت فرهنگ و هنر دارد که از تئاتر شروع کرده و سپس در تلویزیون درخشید.
نام شناسنامه اش علی اکبر محمدزاده گرجستانی می باشد که پدر و مادرش هر دو از مهاجران بادکوبه (باکوی فعلی) می باشد.
از زبان ایشان:
فکر کنم 8 یا 9 ساله بودم که به تهران آمدیم ، منتها کلاس اول دبستان را در مدرسه عنصری یا اگر اشتباه نکنم مدرسه رودکی شهر رشت گذراندم مادرم می گفت در سال 1323 به دنیا آمده ام ولی در شناسنامه ام تاریخ دیگری درج شده است.
زمانی که دانش آموز مقطع هفتم بودم (حدودا 14 سال) پدر و مادرم از هم جدا شدند.
از دوران نوجوانی وارد فوتبال شدم و از دسته سوم به دسته اول آمدم و در باشگاه شاهین (پرسپولیس) به مدت چهار سال حضور داشتم زنده یاد همایون بهزادی ، شیرزادگان و ناصر ابراهیمی همبازی او در آن دوران بودند.
سال 1347 وقتی 24 ساله بودم در نهایت توانست دیپلم بگیرم اما فوتبال تمام وقت و زمانم را می گرفت ، به همین دلیل قید ورزش را زدم و سمت کار رفتم…
در کارخانه آزمایش بعنوان انباردار مشغول شدم تا اینکه بعد از گرفتن اولین درآمدم به قصد احترام و تقدیم آن به پدرم ، به دیدار او رفتم…
اما … اما پدرش را در محل کار و محل زندگی ای پیدا نکردم، با وجود تلاش های زیادی که انجام دادم هنوز هم بعد از این همه سال خبری از پدرش پیدا نکرده ام.
در سال 1348 با مرحوم هادی اسلامی در کارخانه آزمایش همکار بودم که این ارتباط و دوستی یکسال بعد باعث شد با وی بازیگری در تئاتر را تجربه کنم.
به این ترتیب از نمایش سنگلج شروع کردم تا اینکه در ساال 1351 وارد اداره تئاتر شدم و تئاتر سنگ و سرنا را بازی کردم.

گرجستانی در نهایت سال 1356 با سریال تلاش جلوی دوربین رفت تا اینکه بعد از انقلاب سال 1358 با فیلم مجاهد به عرصه بازیگری بازگشت.
از درخشان ترین بازی های آقای گرجستانی می توان به سریال متهم گریخت سال 84 به کارگردانی رضا عطاران در نقش هاشم و سریال شهریار سال 86 اشاره کرد.
از زبان ایشان:
وقتی درباره استاد شهریار مطالعه کردم و فیلم و عکس هایش را دیدم متوجه شدم شباهت عجیبی به لحاظ فیزیکی، راه رفتن ، نوع نگاه و گویش با پدر من دارد…
او تمام ویژگی های پدرم را داشت و من در واقع در سریال شهریار ، نقش پدرم را بازی کردم…
سیروس گرجستانی روز پنجشنبه 12 تیر 1399 در 76 سالگی بخاطر سکته قلبی درگذشت در حالیکه در قلب خیل بزرگی از ایرانیان خاطرات خوش برجای گذاشت و اینجاست که درووود بر روح بزرگشون واجب میشه…

790 👀
8 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2022-07-11 12:53:54 +0430 +0430

↩ Szahed
تشکر سعید عزیز
ممنون از آرزوی نیکت…
تقدیم به روحشون:
قطره قطره
مردن
و شب جمع را به سحر آوردن
روشنانه زیستن
خاموشانه مردن
مردن با لبخند
و پایان بخشیدن
به دود تردیدی تاریخی
بودن یا نبودن

سیاوش_کسرایی

0 ❤️

2022-07-11 13:52:41 +0430 +0430

به به
آقای گرجستانی خوش درخشیدند و خوش کاشتند

1 ❤️

2022-07-11 13:59:14 +0430 +0430
1 ❤️

2022-07-11 14:00:35 +0430 +0430

↩ wrecked_erny
درووود بر شما دوست عزیز
عالی بودن ایشون 🙏

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «