✨M| (🛡️فانتزی گرافی🛡️) چرا از سریال ارباب حلقه ها:حلقه های قدرت خوشمون نیومد

1402/12/10

دیگه فکر کنم از روی پروفایلم متوجه میشید که من فنه ۱۰۰۰اتیشه دنیای تالکین و مخصوصا ارباب حلقه ها هستم، یکم پیش با یکی از دوستای سینما باز داشتیم درمورد سریال و فیلم هایی که از دنیای ارباب حلقه ها ساخته میشده بحث میکردیم و گفتم چرا که نه،بیام و توی یه تاپیک بگم چرا این سریال با استقبال خوبی مواجه نشد.
دوره زمانی بد
سریال قسمت بدی از کتاب های تالکین رو برای اقتباس انتخاب کرده ، اگر دنیای تالکین رو یک کتاب جامع در نظر بگیرید نقشه راهتون به شکزیر هست:
دوره اول: کتاب های» سیلماریلیون(بخش اول)/برن لوتین/ فرزندان هورین
دوره دوم : سیلماریلیون(بخش دوم)
دوره سوم: هابیت/ ارباب حلقه ها
سریال اومده و از بخش دوم اولین کتاب تالکین اقتباس کرده و مدام از اتفاقات و شخصیت های بخش اول صحبت میکنه و بیننده رو مدام مجاب میکنه که دنبال ارتباط شخصیت های سریال با فیلم هایی که جکسون ساخته بگرده، این درحالیه که هیچ توضیح درستی نه درمورد ارتباط با بخش اول داستان و نه با فیلم های جکسون میده،این موضوع باعث شد تا سریال فقط برای کسایی که کتاب های تالکین رو خوندن جذاب باشع و کسایی که فقط فیلم هارو دیدن گیج و کسایی که برای اولین بار میخوان با دنیای تالکین آشنا بشن رو دلزده کنه.
شاید با خودتون بگین خب پیترجکسون هم از دوره سوم فیلم ساخت پس چرا ما اون فیلم هارو دوست داشتیم؟ پیتر جکسون از وسط یک کتاب اقتباس نکرد بلکه دو کتابه مجزا رو اقتباس کرد، یعنی چی؟ یعنی اینکه تالکین بزرگ نویسنده ارباب حلقه ها و هابیت اومد و با خودش گفت خب بزار جوری کتاب رو بنویسم که کسایی که کتاب های قبلی رو نخوندم بتونن بفهمن داستان چیه،بنابرین کمترین اشاره ای به قبل میشه
در حالی که کتابی که سریال از اقتباس شد اول بخش اولش رو مبنا قرار داده و با توجه به اون بخش دوم رو نوشته این یعنی اینکه شما باید بخش اول رو بدونی.
وجود فیلم های پیترجکسون
خب ببینید هرچند که اگر برای بار اول بخوایید با دنیای تالکین اشنا بشید و برید سراغ سریال مطمئنن یا عاشق دنیای تالکین میشید و میرید دنبال کتاب ها تا بدونید چی شده یا کلا ازش دلزده میشید، اما اونایی که از قبل کتاب هارو خوندن بودن یا فقط فیلمارو دیده بودن چی؟ دلیله اینکه افرادی مثل من با سریال حال نکردن این بود ما با ساخته های جکسون خاطره داشتیم و باهاش بزرگ شدیم و به ارباب حلقه ها و جهانش علاقه مند شده بودیم(هرچند که اون فیلم هم کاستی هایی داره) و این موضوع یک صد بزرگ بود برای اینکه نزاره سریال رشد کنه ،چون ما دائم در حال مقایسه بودیم و خب خداییش فیلم های جکسون خیلی خوشساخت تر و پر ستاره تر بودن
در کل تمام حرفم اینه که برای امثال من اگر که فیلم های جکسون وجود نداشتن مطمئنم عاشق سریال میشدیم چون داشتیم چیزایی که خونده بودیمو توی دنیای لایو اکشن میدیدم.
تغییر داستان،اشتباهی که ازش درس گرفته نشد
ببنید دوستان همیشه وقتی که قراره از روی یه کتاب ،فیلم ساخته بشه مشکلاتی به وجود میاد،به تصویر کشیدن منطقی که کتاب باهاش نوشته شده در عالم سینما واقعا سخته و ممکنه فیلم رو بچگانه و بی منطق بکنه بنابر این طبیعیه که تغییراتی در فیلم وجود داشته باشه، مثلا مثل تغییرات ظاهریی که فیلم هابیت توی کاراکترتش نصبت به کتاب داشت،یا جایگزین کردنه ازوک با پسرش(توی‌کتاب پسره ازوک با تورین مبارزه میکنه) اما اما اما یکی از نقد هایی که فیلم هابیت باهاش مواجه شد اضافه کردن یک شخصیت جدید که همون بانوی الف بود و نوشتن داستان برای اون بود، توی کتاب این بانو نقش چندانی نداره و فقط چند بار اسمش میاد اما توی فیلم ایشون به یه آرک برای خودش تبدیل شده بود این اشتباهی بود که سریال ازش درس نگرفت و شروع کرد به اضافه کردن شخصیت های چرت و پرت و شاخ و برگ دادن به داستان اصلی که کوچک ترین ضرورتی نداشتن،یکی نبود بهشون بگه اخه نامردا تالکین اون همه فکر نکرد تا با منطق داستان بنویسه که سما اومدید اینطوری ریدید توش.
.
.
.
پ.ن: دوستان جالبه بدونید تالکین اول داستان هابیت رو برای کودکان نوشت و اصلا قصد نداشت یه فرانچایز ایجاد کنن اما بعدا انقدر اون کتاب گرفت که ایشون شروع به خلق دنیای خودش کرد
نظر شما چیه؟

قیافه من وقتی لایک و کامنت میزاری😍

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2024-03-02 13:03:04 +0330 +0330

↩ Melekor

اینارو

1 ❤️

2024-03-02 13:05:42 +0330 +0330

↩ Melekor
کتاب سیلماریلیون اثر جی. آر. آر. تالکین انتشارات روزنه
کتاب سقوط گوندولين اثر جی آر آر تالكين انتشارات روزنه
کتاب فرزندان هورین اثر جی آر آر تالکین انتشارات روزنه
کتاب هابیت اثر جی. آر. آر. تالکین نشر پریان
کتاب ارباب حلقه ها اثر جی.آر.آر. تالکین انتشارات روزنه جلد 1 یاران حلقه
کتاب ارباب حلقه ها اثر جی.آر.آر تالکین انتشارات روزنه جلد 2 دوبرج

1 ❤️

2024-03-02 13:18:15 +0330 +0330

↩ mr totoro
لیست کاملش این‌است
ارباب حلقه ها
هابیت
سیلماریلیون
سقوط نومه نور
ماجراهای تام بامبادیل
سرشت سرزمین میانه
فرزندان هورین
تاریخ سرزمین میانه
برن و لاتین
سقوط گوندولین
قصه های ناتمام نومه نور و سرزمین میانه فقط خوندنش و فهمیدنش یک عمر زمان میبره اگر انگلیسی تون خوبه انتشارات جنگل کتاب هاش و داره به زبان انگلیسی و قطع جیبی

1 ❤️

2024-03-02 13:19:15 +0330 +0330

↩ Maniaria1
ممنون
ترتیب خوندنش هم مهمه انگاری…
کدوماش از اول باید بخونم و برسم بعدی و ؟؟

1 ❤️

2024-03-02 13:22:24 +0330 +0330

راستی بازی
Middle-earth:
Shadow of War
mordor

این 2 تا سری خیلی کمک خوبی کرد اما حس میکنم کتابها رو بخونم یه عشق جدیدی میابم.

1 ❤️

2024-03-02 13:27:10 +0330 +0330

↩ mr totoro
سیلماریلیون فرزندان هورین برن و لوتین سقوط گوندولین ماجراهای تام بامبادیل سقوط نومه نور تاریخ سرزمین میانه هابیت ارباب حلقه ها

0 ❤️

2024-03-08 18:21:37 +0330 +0330

منم عاشق ارباب حلقه هام😃🧐

1 ❤️

2024-03-08 18:40:38 +0330 +0330

↩ لیلیlili
تو چرا انقدر اشنا به نظر میرسی

1 ❤️

2024-03-08 18:41:12 +0330 +0330

↩ Maniaria1
جیگر ترتیب رو اشتباه گفتی

1 ❤️

2024-03-08 18:41:16 +0330 +0330

↩ Melekor
واقعا؟!

1 ❤️

2024-03-08 18:41:52 +0330 +0330

↩ لیلیlili
اره
اشنا ماشنایی؟

1 ❤️

2024-03-08 18:46:56 +0330 +0330

↩ Melekor
فکر نکنم🧐

0 ❤️

2024-03-08 18:47:11 +0330 +0330

↩ لیلیlili
دروغ میگی🧐🧐🧐

2 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «