رازهای سر به مهر (Arrow 11)

1395/09/14

دشت مان ، گرگ اگر داشت ، نمی نالیدم؛
نیمی از گلّه ی ما را سگ ِ چوپان خورده!!!

در اینکه ما ایرانیها ملت نمک نشناس و قدرنشناسی هستیم جای هیچ شک و شبهه ای نیست و کسی هم نمیتونه حاشاش کنه.

به نظر من اوج این قدرنشناسی ایرانیان در سال 57 بود که ابلهانه شدند بازیچه دست دول خارجی و جفتک زدن به بختشون و در اوج آزادی دنبال آزادی گشتند.

منظورم از این حرفها اصلا این نیست که حکومت پهلوی مدینه فاضله بود و هیچ عیب و ایرادی نداشت ولی متاسفانه ایران تنها کشور دنیاست که وقتی به گذشته اش نگاه میکنی فکر میکنی آینده هست.

اگه کمی حوصله کنین تا جایی که از دستم بر بیاد میخوام تو این تاپیک بهتون ثابت کنم که ایرادهای اون رژیم یک صدم چیزی که به ما گفتن هم نبوده و حداقل 90% چیزهایی که به خوردمون دادن سیاه نمایی و سیاه بازی بوده.

شورشیان نسل 57 با توجه به تکنولوژیهای زمان خود دسترسی محدودی به اطلاعات داشتند و بیشتر اطلاعاتشون رو یا از منبر مساجد میگرفتن یا از بخش فارسی رادیو آیت الله بی بی سی ولی از نسل امروز تعجب میکنم که با وجود اینترنت و … بدون کوچکترین تحقیقی منبع اطلاعاتیشون شده کتابهای تاریخ تحریف شده مدرسه و صدا و سیمای میلی جیب بری اسلامی و گاها در مورد زمان پهلوی طوری صحبت میکنن که انگار مردم تو خیابون از گرسنگی مثل زامبی ها همدیگه رو میخوردن و عمام راحل سررسید و نجاتمون داد ولی خبر ندارن که تو اون دوران تفریح نرمال قشر متوسط جامعه ایران سفر گردشی بدون ویزا به اروپا و آمریکا بود.

تو این تاپیک یه سری اتفاقات و آمار گفته نشده رو میخوام بذارم و بعدش قضاوت با خودتون.

فقط اگه خواستین مقایسه ای بین دوران رضاشاه و محمدرضا شاه و حکومت جیب بری اسلامی انجام بدین لطفا چند مورد رو حتما در نظر بگیرین :

1- اینکه رضا شاه کشور رو در چه شرایطی در اختیار گرفت ، محمد رضا شاه در چه شرایطی و خمینی در چه شرایطی.

2- هر کدوم از این حکومتها در دوره خودشون چقدر درآمد نفتی داشتند

3- در هر دوره از این جکومتها از نظر تکنولوژی و پیشرفت و امکانات کشورهای دیگه دنیا در چه وضعیتی بودن (منظور اینکه فرضا گله نکنین که چرا زمان شاه ما موبایل نداشتیم 😁 )

نکته آخر اینکه بر خلاف تصور خیلیها که شورش 57 رو ساپورت شده از طرف آمریکا یا انگلیس یا فرانسه … میدونستن اخیرا با انتشار کتابی شاهکار (در تاپیک دیگه ای به این کتاب پرداخته خواهد شد) و با اسناد غیر قابل انکار ثابت شده که طرح شورش 57 حدود 12 سال قبل از وقوع در سازمان اطلاعات امنیت شوروی (ک . گ . ب) با تمام جزییات (حتی آتش زدن سینما در شهرهایی مثل آبادان) نوشته شده و مو به مو به اجرا در اومده و متاسفانه در 37 سال گذشته با توهم استقلال در اصل مستعمره همسایه شمالی بودیم.

**درآمد نفتی ایران طی 55 سال حکومت پهلوی : 39 میلیارد دلار **

درآمد نفتی ایران در طی 37 سال حکومت جیب بری اسلامی : 1216 میلیارد دلار

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2016-12-05 23:53:45 +0330 +0330
نقل از: mohammad321
نقل از: Arrow11
نقل از: mohammad321 شما که از محمدرضا پهلوی طرفداری میکنی من ازت یه سوال دارم و البته مهمترین سواله . دیکتاتور بودن شاهو چطور توجیه میکنی؟ یعنی این که چطور میشه شما یک نفرو یک وطن پرست واقعی میدونی که نشسته بود بر سر قدرت و ایران رو مال خودش میدونست و به همه دستور میداد . با چه منطقی از این شخص دفاع میکنی؟

من تعجب میکنم از این استدلال شما

چون شاه در راس امور بود دیکتاتور بود؟

بلاخره تو هر کشوری یه نفر باید در راس امور باشه یا نه؟ حالا اینی که در راس هست تو یه کشور اسمش رهبره تو یکی پیشوا و تو یکی پادشاه و تو یکی رییس جمهور و …

در راس حکومت بودن با اینکه مادام العمر در راس حکومت بودن خیلی فرق داره. شاه قرار بود تا اخر عمرش شاه ایران باشه بعد حکومتو بده به پسرش! ای چه معنی داره? من فعلا نمیخوام وارد جزئیات و کارهای شاه بشم فعلا مهمترین سوالم از طرفداران شاه اینه که به چه حقی یک نفر باید تا اخر عمرش صاحب ایران باشه، ایرانو مال خودش بدونه

اولا من ادعا ندارم شاه معصوم و کلا بدون خطا بوده (تو پست اولمم نوشتم)

دوما از اول تاریخ و همه جای دنیا سلطنت موروثی بوده ، الانم هست ، بعد از این هم خواهد بود.

سوما تو اون دوره که اوج سنگ سرد در دنیا بود به هر کسی که اختیار میداد کشور رو دو دستی یا تقدیم آمریکا میکرد یا شوروی یا انگلیس. نمونه بارزش هم جناب مصدق

چهارما تو اون دوره کیو سراغ داشتی برای اداره کشور شایسته تر از خودش باشه؟

پنجما مگه روند رشد اقتصادیمون کند بود یا تورممون بالا بود که نیاز باشه کسی هم بیاد جایگزینش بشه؟ جایگزینش میخواست بیاد نرخ رشد اقتصادیمون رو 3 رقمی بکنه؟ ی

وقتی یه مدیر مدرسه ، یه مدیر شرکت ، یه مدیر کشور داره کارش رو به بهترین نحو احسن انجام میده با چه منطق و توجیهی باید بخوایم یکی دیگه رو جایگزینش کنیم؟

آخه کجای دنیا دیده شده پادشاهی بعد چند سال سلطنت بگه حالا یکی دیگه بیاد پادشاه بشه؟ (dash)

5 ❤️

2016-12-06 00:20:41 +0330 +0330

هر وقت می رفت زیارت می گفتن داره ریا می کنه!

برای پدرش که مرد بزرگی بود، یه آرامگاه ساخت می گفتن ثروت ملی رو خرج قبر باباش کرده …

تلویزیون رو آورد ، گفتن ابزار شیطان رو آورده تو خونه های مردم …

بلیط های لاتاری هم بود ، می گفتن قرعه کشی و شانسی برنده شدن حرامه …

برای رونق بازار تبلیغات می کردن ، می گفتن داره مصرف گرایی رو ترویج می کنه …

ارتش رو تجهیز کرد و شد قدرت منطقه ، می گفتن بودجه مملکت رو داره خرج ارتش می کنه …

یه جشن گرفت که ایران افتاد رو زبون همه دنیا ، گفتن ثروت ملت رو خرج عیاشی می کنه …

یک مشت جنایتکار و قاتل و آدم کش زندان کرد گفتن ظالم هست . آزادشون کرد گفتن چرا نکشتشون…!

کمونیست و فدایی خلق و مجاهد و فدایان اسلام و جبهه ملی و هزار جور حزب تو خود ایران مستقیم فعالیت میکردن میگفتن همه چی تک حزبی هست …

میگفتن سازمان امنیت مردم رو شکنجه میکنه بعد که انقلاب شد به عقاید مردم احترام گذاشت و رفت گفتن چرا مردم رو نکشت؟…

تو همه دوران پادشاهیش کسی اختلاس نکرد اما می گفتن همه حکومت دزدن …

نفت گرون می شد ، می گفتن داره همه رو می ریزه تو جیبش …

نفت ارزون می شد ، می گفتن با غرب دست به یکی کرده و نوکر اجانبه …

تورم نبود اما همه می گفتن اوضاع اقتصادی خرابه …

تو اکثر شهرها فاحشه خونه بود اما همسایه کناری کسی فاحشه نبود …

کسی تنش رو حراج نمی کرد …

کسی کلیه اش رو نمی فروخت واسه خرج زندگی …

کسی برای هیچ ارزش های انسانی رو زیر پا نمی گذاشت…

آزادی اجتماعی صد در صدی بود!

اقتصاد ما بعد از ژاپن حرف اول را در مطلقه می زد…

رشد اقتصادی ما ۲ رقمی بود و در در آمد سرانه هر ایرانی پنج برابر همسایگان ما بود!

حدود یک میلیون ژاپنی و کره ای و فیلیپینی و … در ایران مشغول به کارگری و رانندگی بودند…

در دوران حکومتش نه دختری اعدام شد نه به دختری قبل اعدام تجاوز شد نه روی کسی اسید پاشیدن نه چاقو فلانجاش کردن نه حق مادر و خواهر من نصف بیضه چپ مرد بود نه کسی تو خیابون شلاق میزدن نه کسی بخاطر لباس و غذای که خورده و نگاهی که کرده زندان می انداختند اینا هیچ تازه کسی که قصد جانش رو هم کرده بود بهش مقام و پست دولتی داد…!!

اعتبار کشور و واحد پول ما هم که جهانی بود و همه دنیا تا کمر برامون دولا میشدن …

کاخ هم داشت اما بعد از اینکه رفت همه دیدن همچین کاخی هم نبود خونه بازاری ها بهتر از کاخ اون بود …!

بله نامش “محمد رضا شاه پهلوی” بود!

4 ❤️

2016-12-06 00:44:18 +0330 +0330

گفتن این حرف ها دیگه فایده ای نداره
بله صد البته حکومت سلطنتی از این خ بهتذ بود
حداقل این بود ک اگه شاه هم ادم بدی بود ادعای خدا و پیغمبری نداشت
از نظر اقتصادی و پیشرفت هم شاه داشت ایرانو با کشورهای جهان اول مقایسه میکرد بر خلاف الان…
ولی چ فایده اون زمان نمیدنستن و بدون فکر عمل کردن الان میدونن و عمل نمیکنن و همه دست روی دست گذاشتن موقع حرف زدن همه میدونن چکار باید کرد ولی موقع عمل همونا منتظرن بقیه یه کاری بگنن
بعضیام جوری میگن ملت ایران فلانن بهمانن که انگار خوشون خارجی تشریف دارن ?

1 ❤️

2016-12-06 05:08:27 +0330 +0330

تایپیک پرمحتوا و مفید، مطالب مستند و عالی، نشان از تبحر و معلومات بالای استارتر تایپیک دارد که جا دارد خدمت ایشان خسته نباشید عرض کرده و و از صمیم قلب برایشان آرزوی موفقیت و شادی داشته باشم.

2 ❤️

2016-12-06 05:30:12 +0330 +0330
نقل از: mohammad321 شما که از محمدرضا پهلوی طرفداری میکنی من ازت یه سوال دارم و البته مهمترین سواله . دیکتاتور بودن شاهو چطور توجیه میکنی؟ یعنی این که چطور میشه شما یک نفرو یک وطن پرست واقعی میدونی که نشسته بود بر سر قدرت و ایران رو مال خودش میدونست و به همه دستور میداد . با چه منطقی از این شخص دفاع میکنی؟

بلاخره تو هر کشوری یه نفر باید در راس امور باشه یا نه؟ حالا اینی که در راس هست تو یه کشور اسمش رهبره تو یکی پیشوا و تو یکی پادشاه و تو یکی رییس جمهور و …

در راس حکومت بودن با اینکه مادام العمر در راس حکومت بودن خیلی فرق داره. شاه قرار بود تا اخر عمرش شاه ایران باشه بعد حکومتو بده به پسرش! ای چه معنی داره? من فعلا نمیخوام وارد جزئیات و کارهای شاه بشم فعلا مهمترین سوالم از طرفداران شاه اینه که به چه حقی یک نفر باید تا اخر عمرش صاحب ایران باشه، ایرانو مال خودش بدونه

دوما از اول تاریخ و همه جای دنیا سلطنت موروثی بوده ، الانم هست ، بعد از این هم خواهد بود.

سوما تو اون دوره که اوج سنگ سرد در دنیا بود به هر کسی که اختیار میداد کشور رو دو دستی یا تقدیم آمریکا میکرد یا شوروی یا انگلیس. نمونه بارزش هم جناب مصدق

پنجما مگه روند رشد اقتصادیمون کند بود یا تورممون بالا بود که نیاز باشه کسی هم بیاد جایگزینش بشه؟ جایگزینش میخواست بیاد نرخ رشد اقتصادیمون رو 3 رقمی بکنه؟ ی

وقتی یه مدیر مدرسه ، یه مدیر شرکت ، یه مدیر کشور داره کارش رو به بهترین نحو احسن انجام میده با چه منطق و توجیهی باید بخوایم یکی دیگه رو جایگزینش کنیم؟

آخه کجای دنیا دیده شده پادشاهی بعد چند سال سلطنت بگه حالا یکی دیگه بیاد پادشاه بشه؟ (dash)

صبر کن لطفا …قبلا هم گفتم فعلا فقط سوالم در باره نوع دیکتاتوری شاه و سیستم حکومتش بوده نه عملکرد و جزئیات کاراش . حداقل خوبه که شاهو معصوم نمیدونی اخه طرفدارای رهبر، خامنه ایو معصوم میدونن! (البته من به جمهوری اسلامی کاری ندارم حساب اونا سواس کسانی که اعتقاد دارن رهبرشون معصومه دیگه بحث باهاشون بی معنیه کما اینکه تو خیلی گروه های ولایت که میرم سریع اخراجم میکنن ? یعنی هیچی تو کلشون نمیره ) پس شما قبول داری که سیستم حکومت شاه بسیار بد و ظالمانه بود؟ یعنی اینکه یکی تا اخر عمر بر سر قدرت باشه هیچ انسان عدالتخواهی نمیتونه قبول کنه ؟

داداش گلم به نظر شما شاه باید چکار میکرد؟ سالی یکبار قرعه کشی میکرد و از بین خانواده های ایرانی یه نفر رو به عنوان شاه انتخاب میکرد، خوب بود؟؟!! آخه دوست من، وقتی کسی میتونه در یک پست و مقام به بهترین نوع خدمت رسانی کنه و باعث پیشرفت کشور و رفاه مردم بشه چه ایرادی داره تا آخر عمرش در جای خودش باقی بمونه؟ برای من وشما چه فرقی داره آقای X در رأس باشه یا آقای Y، بالاخره باید یک نفر باشه تا مسئولیت اداره مملکت رو بعهده بگیره یا نه؟

1 ❤️

2016-12-06 06:02:41 +0330 +0330
نقل از: arasyar

صبر کن لطفا ..قبلا هم گفتم فعلا فقط سوالم در باره نوع دیکتاتوری شاه و سیستم حکومتش بوده نه عملکرد و جزئیات کاراش . حداقل خوبه که شاهو معصوم نمیدونی اخه طرفدارای رهبر، خامنه ایو معصوم میدونن! (البته من به جمهوری اسلامی کاری ندارم حساب اونا سواس کسانی که اعتقاد دارن رهبرشون معصومه دیگه بحث باهاشون بی معنیه کما اینکه تو خیلی گروه های ولایت که میرم سریع اخراجم میکنن ? یعنی هیچی تو کلشون نمیره ) پس شما قبول داری که سیستم حکومت شاه بسیار بد و ظالمانه بود؟ یعنی اینکه یکی تا اخر عمر بر سر قدرت باشه هیچ انسان عدالتخواهی نمیتونه قبول کنه ؟

داداش گلم به نظر شما شاه باید چکار میکرد؟ سالی یکبار قرعه کشی میکرد و از بین خانواده های ایرانی یه نفر رو به عنوان شاه انتخاب میکرد، خوب بود؟؟!! آخه دوست من، وقتی کسی میتونه در یک پست و مقام به بهترین نوع خدمت رسانی کنه و باعث پیشرفت کشور و رفاه مردم بشه چه ایرادی داره تا آخر عمرش در جای خودش باقی بمونه؟ برای من وشما چه فرقی داره آقای X در رأس باشه یا آقای Y، بالاخره باید یک نفر باشه تا مسئولیت اداره مملکت رو بعهده بگیره یا نه؟

درود بر شما . در این مورد که میفرمایید شخصا طرفدار حکومت لائیک دموکراتیک هستم و برام قابل قبول نیست یک شخص همه تصمیمات را خودش بگیره شما نباید همه چیز را یا سیاه ببینی یا سفید باید قبول کنیم اشتباهات شاه ما را به اینجا رسوند هر چند خدماتش بسیار بسیار زیاد بود ولی همون نداشتن ازادی سیاسی کارو خراب کرد . شما فرض کن یه شاه خوب عالی ایا تضمین میدی شاه بعدی هم همونطور باشه؟ تاریخ ایران را نگاه کن یه شاه خوبه شاه بعد گند میزنه به همه چی پس در این زمان افت داره مردم در حکومت نقش اصلی را ایفا نکنن الان نظام های اروپایی را نگااه کن واقعا اوج مردم سالاریه . در اخر من مصاحبه های شاهزاده رضا پهلوی عزیز را دیدم که میگفت ما از موقعی که اومدیم امریکا فهمیدیم چطور باید رفتار کرد و دیدگاه های ما تغییرات زیادی کرد یعنی اگر ایشون هم به قدرتی در ایران برسن مطمئن باشید نظام شاهنشاهی نمیخواهند کما اینکه صریحا هم خودشون تاکید کردند که از اول هم دنبال شاهنشاهی نبودند

1 ❤️

2016-12-06 06:05:39 +0330 +0330

صبر کن لطفا ..قبلا هم گفتم فعلا فقط سوالم در باره نوع دیکتاتوری شاه و سیستم حکومتش بوده نه عملکرد و جزئیات کاراش . حداقل خوبه که شاهو معصوم نمیدونی اخه طرفدارای رهبر، خامنه ایو معصوم میدونن! (البته من به جمهوری اسلامی کاری ندارم حساب اونا سواس کسانی که اعتقاد دارن رهبرشون معصومه دیگه بحث باهاشون بی معنیه کما اینکه تو خیلی گروه های ولایت که میرم سریع اخراجم میکنن ? یعنی هیچی تو کلشون نمیره ) پس شما قبول داری که سیستم حکومت شاه بسیار بد و ظالمانه بود؟ یعنی اینکه یکی تا اخر عمر بر سر قدرت باشه هیچ انسان عدالتخواهی نمیتونه قبول کنه ؟

خب ببینید خیلی فرق میکنه که یه نفر بر سر حکومت باقی بمونه . چون به هر حال داره بر مردم حکومت میکنه و این مردم حق دارن انتخاب کنن کی قراره بالادستشون باشه حتی اگه انتخاب مردم غلط باشه بازم این حق مال مردمه . در مورد صلاحیت شاه هم نمیتونم قبول کنم که در بین 35 میلیون نفر هیچ کسی نبود از شاه بهتر باشه . بعدا بیشتر در مورد کارهایی که شاه کرد توضیح میدم ( هر چند معتقدم چون که بیشتر مردم سیستم پادشاهیو دیگه قبول ندارن باید اولویتو اول رو ازادی ایران گذاشت بعد رفت سراغ نوع حکومت)

دقیقا موافقم با بحث دموکراسی اگر اون روز فرا برسه امیدورام مردم در رفراندوم به دموکراسی رای بدهند

1 ❤️

2016-12-06 06:42:25 +0330 +0330

صبر کن لطفا …قبلا هم گفتم فعلا فقط سوالم در باره نوع دیکتاتوری شاه و سیستم حکومتش بوده نه عملکرد و جزئیات کاراش . حداقل خوبه که شاهو معصوم نمیدونی اخه طرفدارای رهبر، خامنه ایو معصوم میدونن! (البته من به جمهوری اسلامی کاری ندارم حساب اونا سواس کسانی که اعتقاد دارن رهبرشون معصومه دیگه بحث باهاشون بی معنیه کما اینکه تو خیلی گروه های ولایت که میرم سریع اخراجم میکنن ? یعنی هیچی تو کلشون نمیره ) پس شما قبول داری که سیستم حکومت شاه بسیار بد و ظالمانه بود؟ یعنی اینکه یکی تا اخر عمر بر سر قدرت باشه هیچ انسان عدالتخواهی نمیتونه قبول کنه ؟

دوست عزیز اتفاقا نکته ظریف اختلاف نظر من و شما هم همینجاست.

من اصلا طرفدار سیستم پادشاهی نیستم، من طرفدار عملکرد و خدمات شخص محمدرضا پهلوی به عنوان پادشاه هستم. سیستم پادشاهی اشکال زیاد داره و حرف من اینه که محمدرضا بهترین نوع پادشاهی رو اجرا کرد. وگرنه به انتخاب من اگه باشه ترجیح من حتما یه حکومت سکولار دموکرات خواهد بود.

2 ❤️

2016-12-06 06:56:33 +0330 +0330

قابل توجه دوستانی که تحت تاثیر تبلیغات مسموم رسانه های مغرض از محمد رضا شاه چهره یه دیکتاتور خونخوار ساختن.

اینو دیگه عالم و آدم دیدن که در زمان شورش 57 نیروی نظامی که از طرف حکومت به خیابون اومد ارتش بود.

آیا تا حالا با خودتون فکر کردین چرا ارتش ؟

چون عملا ایران نیرویی به نام نیروی ضد شورش نداشت.

آیا به نظرتون برای حکومتی که تونسته بود پنجمین ارتش دنیا رو درست کنه خیلی سخت بود یه نیروی ضد شورش هم تربیت کنه؟

علیرغم فشارهای اطرافیانش حرف شاه همیشه این بوده که من با مردم خودم سر جنگ ندارم و هر وقت به این نتیجه برسم که مردم منو نمیخوان بدون کشتار و خونریزی خودم میرم. و همینکارم کرد.

لطفا یه کم انصاف داشته باشین

5 ❤️

2016-12-06 07:02:12 +0330 +0330
نقل از: Arrow11 قابل توجه دوستانی که تحت تاثیر تبلیغات مسموم رسانه های مغرض از محمد رضا شاه چهره یه دیکتاتور خونخوار ساختن.

اینو دیگه عالم و آدم دیدن که در زمان شورش 57 نیروی نظامی که از طرف حکومت به خیابون اومد ارتش بود.

آیا تا حالا با خودتون فکر کردین چرا ارتش ؟

چون عملا ایران نیرویی به نام نیروی ضد شورش نداشت.

آیا به نظرتون برای حکومتی که تونسته بود پنجمین ارتش دنیا رو درست کنه خیلی سخت بود یه نیروی ضد شورش هم تربیت کنه؟

علیرغم فشارهای اطرافیانش حرف شاه همیشه این بوده که من با مردم خودم سر جنگ ندارم و هر وقت به این نتیجه برسم که مردم منو نمیخوان بدون کشتار و خونریزی خودم میرم. و همینکارم کرد.

لطفا یه کم انصاف داشته باشین

باهاتون موافقم رسانه ها که چرند میگن الان هر کی حرف بزنه اگه اعدام نشه چند سال میره حبس ولی در زمان. شاه بعضی سیاسیون هم که مبارزه مسلحانه کرده بودن سر کار برمیگشتند بعد زندان ولی الان اگرم زنده بیای بیرون تا اخر عمر بیکاری تازه زنو بچتم بیچاره میکنن والا چی بگیم دیگه. ضمنا در بحث دیکتاتوری باید قائل به تفکیک بود همانطور که فرمودید دیکتاتوری خونخوار و کاملا مستبد داریم و یه نوع دیکتاتوری. که فقط خود رأیی درش هست در مورد شخص شاه به نظر من ، شاه یک ادم دلسوز. با قلبی مهربان. بود. در نظام های شاهنشاهی نیز یه شاه خوب داشتیم یه شاه بد و به جرات میگم محمد رضا نمونه یک شاه خوب بود و اصلا با دیکتاتوری و استبداد جمهوری اسلامی و استالین که بیست میلیون نفرا را کشت قابل قیاس نبود کلا در تقسیم بندی های سیاسی نظام ها به استبدادی و دیکتاتوری و شاهنشاهی و دموکراسی تقسیم بندی میشن اگر از یک دانشجوی علوم سیاسی بپرسین تفاوتشون را به راحتی میگه پس شاهنشاهی با دیکتاتوری تفاوت هایی داره دوستانی که از نظام های شاهنشاهی انتقاد میکنن به نظرم بهتره نظام های شاهنشاهی را با خودشون مقایسه کنند و نه با حکومت های دموکراتیک و اینکه نبایدشخصیت شخص شاه را بیایم با نظام دیکتاتوری و شاهنشاهی مقایسه کنیم غیر عادلانست نظام ها را باهم باید مقایسه کرد شخصیت ها را باهم و یکی از خصوصیات نظام شاهنشاهی خود رایی هست دیگه

1 ❤️

2016-12-06 07:44:59 +0330 +0330
نقل از: Shayoon1396

درود بر شما . در این مورد که میفرمایید شخصا طرفدار حکومت لائیک دموکراتیک هستم و برام قابل قبول نیست یک شخص همه تصمیمات را خودش بگیره شما نباید همه چیز را یا سیاه ببینی یا سفید باید قبول کنیم اشتباهات شاه ما را به اینجا رسوند هر چند خدماتش بسیار بسیار زیاد بود ولی همون نداشتن ازادی سیاسی کارو خراب کرد . شما فرض کن یه شاه خوب عالی ایا تضمین میدی شاه بعدی هم همونطور باشه؟ تاریخ ایران را نگاه کن یه شاه خوبه شاه بعد گند میزنه به همه چی پس در این زمان افت داره مردم در حکومت نقش اصلی را ایفا نکنن الان نظام های اروپایی را نگااه کن واقعا اوج مردم سالاریه . در اخر من مصاحبه های شاهزاده رضا پهلوی عزیز را دیدم که میگفت ما از موقعی که اومدیم امریکا فهمیدیم چطور باید رفتار کرد و دیدگاه های ما تغییرات زیادی کرد یعنی اگر ایشون هم به قدرتی در ایران برسن مطمئن باشید نظام شاهنشاهی نمیخواهند کما اینکه صریحا هم خودشون تاکید کردند که از اول هم دنبال شاهنشاهی نبودند

درود برشما دوست عزیز، فرمایش شما متین، بنده بهیچ عنوان مخالفتی با نظر شما ندارم قبول دارم بهترین نوع حکومتی که تا به امروز توانسته به اجرا دربیاد حکومت مردم بر مردم است، ولی شما هم قبول کنید که برای اجرای حکومتی با اون شرایط باید بستر مناسب هم در جامعه وجود داشته باشه، باید مردم هم به اون درجه از فهم و شعور رسیده باشند تا بتونند ظرفیت لازم برای برخورداری از چنین حاکمیتی رو در خودشون ایجاد کنند، نمونه این بی جنبگی رو سال 57 دیدیم که چطور با کمی باز شدن شرایط جامعه، چه رفتارهای وحشیانه ای از مردم به نمایش گذاشته شد، باور بفرمائید ما هنوز به آن حد از شعور نرسیدیم البته بلا نسبت دوستان گلم ابدا قصد توهین ندارم ولی واقعیت تلخی است که وجود دارد و با انکار آن هم چیزی عوض نمیشود

1 ❤️

2016-12-06 07:45:03 +0330 +0330

عالی با قدرت ادامه بده

1 ❤️

2016-12-06 07:45:53 +0330 +0330
نقل از: arasyar تایپیک پرمحتوا و مفید، مطالب مستند و عالی، نشان از تبحر و معلومات بالای استارتر تایپیک دارد که جا دارد خدمت ایشان خسته نباشید عرض کرده و و از صمیم قلب برایشان آرزوی موفقیت و شادی داشته باشم.

? ? ?

2 ❤️

2016-12-06 08:13:39 +0330 +0330
نقل از: Shayoon1396

درود برشما دوست عزیز، فرمایش شما متین، بنده بهیچ عنوان مخالفتی با نظر شما ندارم قبول دارم بهترین نوع حکومتی که تا به امروز توانسته به اجرا دربیاد حکومت مردم بر مردم است، ولی شما هم قبول کنید که برای اجرای حکومتی با اون شرایط باید بستر مناسب هم در جامعه وجود داشته باشه، باید مردم هم به اون درجه از فهم و شعور رسیده باشند تا بتونند ظرفیت لازم برای برخورداری از چنین حاکمیتی رو در خودشون ایجاد کنند، نمونه این بی جنبگی رو سال 57 دیدیم که چطور با کمی باز شدن شرایط جامعه، چه رفتارهای وحشیانه ای از مردم به نمایش گذاشته شد، باور بفرمائید ما هنوز به آن حد از شعور نرسیدیم البته بلا نسبت دوستان گلم ابدا قصد توهین ندارم ولی واقعیت تلخی است که وجود دارد و با انکار آن هم چیزی عوض نمیشود

دقیقا درست میفرمایید اگاهی اکثریت مردم با هر ذائقه سیاسی بسیار مهم و تعیین کنندست به امید روشنایی

2 ❤️

2016-12-06 08:48:10 +0330 +0330

یکی از قضات قديمي سازمان قضايي نيروهاي مسلح در قبل از انقلاب، مطلبی را در جمعي تعریف ميکرد که بد نیست شما هم بشنوید، خالی از لطف نیست:

تعریف می کرد در سال 1350 هنگامی که با درجه سرهنگی در ارتش خدمت می کردم، آزمونی در ارتش برگزار گردید تا افراد برگزیده در رشته حقوق، عهده دار پست های مهم قضائی در دادگاه های نظامی ارتش گردند.

در این آزمون، من و 25 نفر دیگر، رتبه های بالای آزمون را کسب نموده و به دانشگاه حقوق قضائی راه یافتیم.

دوره تحصیلی یک ساله بود و همه، با جدیت دروس را می خواندیم.

یک هفته مانده به پایان دوره، روزی از درب دژبانی در حال رفتن به سر کلاس بودم که ناگهان دیدم دو نفر دژبان با یک نفر لباس شخصی منتظر من هستند و به محض ورود من، فرد لباس شخصی که با ارائه مدرک شناسائی، خود را از پرسنل سازمان امنیت معرفی می کرد مرا البته با احترام، دستگیر و با خود به نقطه نامعلومی برده و به داخل سلول انفرادی انداختند.

هر چه از آن لباس شخصی علت بازداشتم را می پرسیدم چیزی نمی گفت و فقط می گفت من مأمورم و معذور و چیز بیشتری نمی دانم!

اول خیلی ترسیده بودم وقتی بداخل سلول انفرادی رفتم و تنها شدم، افکار مختلفی ذهنم را آزار می داد، هر چه فکر می کردم چه کار خلاف قانون مرتکب شدم چیزی یادم نمی آمد، گمان می کردم که حتما" یکی از دوستان و همکاران، از روی حسادت، حرفی زده که کار مرا به اینجا کشانده و …

از زندان بان خواستم تلفنی به خانه ام بزند و حداقل، خانواده ام را از نگرانی خلاص کنند که ترتیب اثری نداد و مرا با نهایت غم و اندوه، در گوشه بازداشتگاه، به حال خود رها کرد.

آن روز شب شد و روزهای دیگر هم به همان ترتیب، گذشت و گذشت… تا این که روز نهم، در حالی که انگار صد سال گذشته بود، سپری شد.

صبح روز نهم، مجددا دیدم همان دو نفر دژبان بهمراه همان لباس شخصی، بدنبال من آمده و مرا با خود برده و یکراست به اتاق رئیس دانشگاه که درجه سرلشگری داشت بردند.

افکار مختلف و آزار دهنده، لحظه ای مرا رها نمی کرد و شدیدا در فشار روحی بودم.

وقتی به اتاق رئیس دانشگاه رسیدم، در کمال تعجب دیدم تمام همکلاس های من هم با حال و روزی مشابه من، در اتاق هستند و البته همگی هراسان و بسیار نگران بودند.

وقتی همه دوستانم را دیدم که به حال و روز من دچار شده اند کمی جرأت بخرج دادم و از بغل دستی خود، آهسته پرسیدم، دیدم وضعیت او هم شبیه من است!

دو نفری از دیگران و بالاخره همه از هم پرسیدیم، دیدیم وضعیت همه با هم یکی است، و ناگهان همهمه ای بپا شد که ناگهان در اتاق باز شد و سرلشگر رئیس دانشگاه وارد اتاق شده و ما همگی بلند شده و ادای احترام کردیم.

رئیس دانشگاه، با خوشروئی تمام، با یکایک ما دست داده و در حالی که معلوم بود از حال و روز همه ما، کاملا" آگاه بود این چنین به ما پاسخ داد:

هر کدام از شما، که افسران لایقی هم هستید پس از فارغ التحصیلی، ریاست دادگاهی را در سطح کشور بعهده خواهید گرفت و حالا این بازداشتی شما آخرین واحد درسی شما بود که بایستی پاس می کردید و در مقابل اعتراض ما گفت:

این کار را کردیم تا هنگامی که شما در مسند قضاوت نشستید، قدرتمند شدید و قلم در دست تان بود، از آن سوءاستفاده نکنید و از عمق وجودتان، حال و روز کسی را که محکوم می کنید درک کرده و بی جهت و از سر عصبانیت و یا مسائل دیگر، کسی را بیش از حد جرمش، به زندان محکوم نکنید!

در خاتمه نیز، از همه ما عذرخواهی گردید و همه ما نفس راحتی کشیدیم.

"زیر پایت چون ندانی، حال مور

همچو حال توست، زیر پای فیل

5 ❤️

2016-12-06 11:51:10 +0330 +0330

ممنونم از تایپیکت دنبالش میکنم برار .فقط یه زحمت هر کاری کردم نتونستم نسخه پی دی اف کتاب رفیق ایت الله رو بدست بیارم اگه در اختیار داریش یا میتونی کمک کنی مام استفاده ازش بکنیم لطف کن اینجا بزارش ممنون

1 ❤️

2016-12-06 18:19:15 +0330 +0330
نقل از: RedKazhdom
نقل از: AarsalanKZ ارو جان چرت گفتی...

الآن امکانات بیشتره یا اون موقع؟
الان دانشگاه بیشتره یا اون موقع؟

من به منافع جیره خورا و زیرخوابه های شاه اهمیت نمی دم…
تنها این و می دونم که شاه و دوستاش می گفتن ملت بزرگ ایران آفتابه هم نمی تونن بسازن اما ماشین و هواپیما و ماهواره و … ساختیم و …

مصاحبه ی آخر آقای روحانی رو بخون بلکه یکم کله ت کار کرد

کسی اگه منظور ایشون رو فهمید برا منم دوبله کنه لطفا

منظورش اینه که :من یا مزدورم یا اینکه هیچی نمیفهمم از هیچی و هیچ جا . بله منظورش اینه . این همان بره ی دیروز و گوسفند امروزیست. یکی نیست بهش بگه : کدوم دانشگاه؟؟؟؟ دانشگاه های پیذوری؟ ؟؟؟ بدون اعتبار بین المللی؟؟؟؟ درمورد مدارکش هم نگم که 2 زار ارزش نداره هیچ جا.. طرف مدرک دکترای واقعی داره از دانشگاه معتبر بهش کار نمیدن .اما به یه بیسواد 2 کلاس درس خونده مدرک قلابی دکترا میگیره و پول میده میره میشه عضو هیئت علمی دانشگاه تهران. اینم نمونه ی کوچیکی از وضعیت مملکت. همه اینارو میدونن. بقیشم نگم که گندش همه جارو برمیداره. ..... درمورد ساخت ماهواره و بقیه چیزا باید بگم همش وارداتیه از روسیه و چین . با مدرک حفاظت اطلاعات سپاه و بقیه ارگانها حاضرم ثابتش کنم .من همه جا نفوذی دارم و از چیزایی خبر دارم که واویلا میشه اگه مردم بدونن

نه منظورم اینه که مزدورای پابوس دیکتاتورها مثل بت هاشون هیچ بهره ای از شعور نبردن..

معلومه که دیکتاتور ها نمی فهمن جمهوری و حکومت مردم چیه.. و البته اونا حقیقتا رعیت شاه هستن برخلاف مردم عزیز ما. فرح به خوبی هویت «رعیت» شون و افشا می کنه وقتی می گه رعیت ما مشتی بی سواد و پاپتی بودن که تا قبل محمدرضا شاه دماغشون و با آستینشون پاک می کنن.. و البته این که اهمیت نمی دن ناموسشون و آمریکایی ها تجاوز کنن یا شاه به عروسک بازی بگیره...

برین ببینین شعر ای ایران ای مرز پر گوهر چطوری ساخته شد بعد بیاین از اربابای دزد و دیکتاتورتون دفاع کنین شمام کر خر دیروزی و الاغ امروز هستی. آره خب معلومه که بی سوادی و دانشگاه و منکوب می کنی و مثل اربابات دنبال عیاشی و ولگردی هستی...

آره مشخصه که نغوذی سپاه هستی و همه جا آدم داری... مواظب باش لولو نخوردت بابا جقی

خخخخخ

دیگه حرفی با شعبان بی مخ های مزدور ندارم... تمام

0 ❤️

2016-12-06 18:49:15 +0330 +0330
نقل از: AarsalanKZ
نقل از: RedKazhdom
نقل از: AarsalanKZ ارو جان چرت گفتی...

الآن امکانات بیشتره یا اون موقع؟
الان دانشگاه بیشتره یا اون موقع؟

من به منافع جیره خورا و زیرخوابه های شاه اهمیت نمی دم…
تنها این و می دونم که شاه و دوستاش می گفتن ملت بزرگ ایران آفتابه هم نمی تونن بسازن اما ماشین و هواپیما و ماهواره و … ساختیم و …

مصاحبه ی آخر آقای روحانی رو بخون بلکه یکم کله ت کار کرد

کسی اگه منظور ایشون رو فهمید برا منم دوبله کنه لطفا

منظورش اینه که :من یا مزدورم یا اینکه هیچی نمیفهمم از هیچی و هیچ جا . بله منظورش اینه . این همان بره ی دیروز و گوسفند امروزیست. یکی نیست بهش بگه : کدوم دانشگاه؟؟؟؟ دانشگاه های پیذوری؟ ؟؟؟ بدون اعتبار بین المللی؟؟؟؟ درمورد مدارکش هم نگم که 2 زار ارزش نداره هیچ جا.. طرف مدرک دکترای واقعی داره از دانشگاه معتبر بهش کار نمیدن .اما به یه بیسواد 2 کلاس درس خونده مدرک قلابی دکترا میگیره و پول میده میره میشه عضو هیئت علمی دانشگاه تهران. اینم نمونه ی کوچیکی از وضعیت مملکت. همه اینارو میدونن. بقیشم نگم که گندش همه جارو برمیداره. ..... درمورد ساخت ماهواره و بقیه چیزا باید بگم همش وارداتیه از روسیه و چین . با مدرک حفاظت اطلاعات سپاه و بقیه ارگانها حاضرم ثابتش کنم .من همه جا نفوذی دارم و از چیزایی خبر دارم که واویلا میشه اگه مردم بدونن

نه منظورم اینه که مزدورای پابوس دیکتاتورها مثل بت هاشون هیچ بهره ای از شعور نبردن..

معلومه که دیکتاتور ها نمی فهمن جمهوری و حکومت مردم چیه.. و البته اونا حقیقتا رعیت شاه هستن برخلاف مردم عزیز ما. فرح به خوبی هویت «رعیت» شون و افشا می کنه وقتی می گه رعیت ما مشتی بی سواد و پاپتی بودن که تا قبل محمدرضا شاه دماغشون و با آستینشون پاک می کنن.. و البته این که اهمیت نمی دن ناموسشون و آمریکایی ها تجاوز کنن یا شاه به عروسک بازی بگیره...

برین ببینین شعر ای ایران ای مرز پر گوهر چطوری ساخته شد بعد بیاین از اربابای دزد و دیکتاتورتون دفاع کنین شمام کر خر دیروزی و الاغ امروز هستی. آره خب معلومه که بی سوادی و دانشگاه و منکوب می کنی و مثل اربابات دنبال عیاشی و ولگردی هستی...

آره مشخصه که نغوذی سپاه هستی و همه جا آدم داری... مواظب باش لولو نخوردت بابا جقی

خخخخخ

دیگه حرفی با شعبان بی مخ های مزدور ندارم... تمام

فقط میتونم یه دل سیر به حماقتت بخندم .
هههههه هههههه
هاهاهاها.
هههههه هههههه هههههه هههههه خخخخخخخخخخخ

1 ❤️

2016-12-06 18:53:34 +0330 +0330

واقعا راستن اینای که گفتی؟

0 ❤️

2016-12-06 20:01:30 +0330 +0330
نقل از: hot_top_boy عالی با قدرت ادامه بده

? ? ?

1 ❤️

2016-12-06 20:15:03 +0330 +0330

درود بر شما…از تاپیکتون خیلی خوشم اومد…دست کم برای مردم ایران خوبه…بیدارشون میکنه…خیلی دوست دارم که تاپیکو ادامه بدین و افشاگری کنین بلکه این رژیم منحوس نجس اسلامی-آخوندی هر چه زودتر به وسیله روشنگری های شما نابود بشه…این رژیم خون آشام اسلامی-آخوندی که باعث تاسف و سرشکستگی و سرافکندگی ملت بزرگ ایران…

1 ❤️

2016-12-06 20:20:56 +0330 +0330

البته باید این رو هم اضافه کنین که زمانی که رضاشاه بزرگ قدرت رو به دست گرفت -فکر میکنم در سال 1301 یا 1302 بود- به مجلس شورای ملی ایران پیشنهاد داد که حکومت از نوع جمهوری بشه …در همون زمان همه ملاها و **آخوندها **و مراجع تقلید با این طرح مخالفت کردن و با تجمع و اعتراض مردم احمق همیشه در صحنه که همیشه خام جماعت آخوند میشن این طرح به تصویب مجلس ایران نرسید و مجلس تعطیل شد و رضاشاه بزرگ حکومت سلطنتی رو پذیرفت … اف به این همه خیانت و رزالت…

1 ❤️

2016-12-06 20:24:47 +0330 +0330

این رویداد تاریخی در کتب زیادی نقل شده …از همین رویداد تاریخی میشه به طبع خیانت پیشه آخوندها پی برد… در اون زمان جماعت زالو صفت آخوند حیات زندگی انگلی و کثیف خود را در حکومت سلطنتی میدیدن و خوب متوجه بودن که حکومت جمهوری یا مردمی یا دموکراسی که در اون مردم روشن فکر و تحصیل کرده حکومت میکنن به ضررشون تموم میشه …

1 ❤️

2016-12-06 20:32:33 +0330 +0330
نقل از: jack.sparr0w ممنونم از تایپیکت دنبالش میکنم برار .فقط یه زحمت هر کاری کردم نتونستم نسخه پی دی اف کتاب رفیق ایت الله رو بدست بیارم اگه در اختیار داریش یا میتونی کمک کنی مام استفاده ازش بکنیم لطف کن اینجا بزارش ممنون

https://up.shahvani.com/uploads/lpmnivjh.pdf ?

1 ❤️

2016-12-06 20:44:14 +0330 +0330
نقل از: Sina_boy واقعا راستن اینای که گفتی؟

با یه تحقیق ساده میشه فهمید

1 ❤️

2016-12-06 20:51:40 +0330 +0330
نقل از: اسموک عالیه داداش تاپیکت ? ? ادم واقعا حالش بد میشه ?از اینکه از شاه بد میگن ... نمیدونم اینا دنبال چی هستن با گذشت 37 سال از حکومت شاه باز هم عر گوز میکنن ? ? اون زمان هم عنفکران و بقیه همین عر گوز هارو میکردن...

با اطمینان میگم مخالف شاه یا از حقایق بی اطلاع هست تا خائن به ایران

4 ❤️

2016-12-06 21:29:08 +0330 +0330
نقل از: homayoon23 البته باید این رو هم اضافه کنین که زمانی که **رضاشاه بزرگ** قدرت رو به دست گرفت -فکر میکنم در سال 1301 یا 1302 بود- به **مجلس شورای ملی** ایران پیشنهاد داد که حکومت از نوع **جمهوری** بشه ......در همون زمان همه **ملاها** و **آخوندها **و **مراجع تقلید** با این طرح مخالفت کردن و با تجمع و اعتراض مردم احمق همیشه در صحنه که همیشه خام جماعت آخوند میشن این طرح به تصویب مجلس ایران نرسید و مجلس تعطیل شد و رضاشاه بزرگ حکومت **سلطنتی** رو پذیرفت ...... اف به این همه خیانت و رزالت.....

کاملا حق با شماست و تمایل رضا شاه به تشکیل حکومت جمهوری بود که هم روحانیون به خاطر منافع خودشون مخالف بودن و هم مشاوران رضا شاه به خاطر تجزیه طلبی اکثر استانها در اون دوره بهش فشار میارن که تنها راه جمع کردن اوضاع و اتحاد اقوام مختلف اعلام پادشاهییه.

تو پستهای بعدی چند نمونه از مخالفتهای روحانیون در مقابل تحولات رو خواهم گذاشت

حالا حالاها با این تاپیک کار دارم

1 ❤️

2016-12-06 21:46:30 +0330 +0330

متاسفانه بعضی حرفها انقد چیپ و مسخره هستن که آدم اصلا روش نمیشه نقل بزنه و جواب بده.

فقط تو یکی از همین تیپ پستها یکی از کاربران به موردی اشاره کرده بود که لازمه یه توضیحی بدم.

ظاهرا تمام ادله و استدلال طرف برای انتقاد از شاه فلسفه ساخت سرود ای ایران هست و خوبه تو پست اول نوشتم زمان مقایسه یا انتقاد شرایط زمانی رو هم در نظر بگیرین.

ماجرای سرود ای ایران :

سال 1323 زنده یاد حسین گل گلاب (تصنیف ساز) تو خیابون رد میشده میبینه یه سرباز انگلیسی و یه افسر ایرانی مست کردن و دارن دعوا میکنن که در این حین میبینه سربازه یه کشیده میزنه تو گوش افسر ایرانی و این صحنه استاد گل گلاب رو تحت تاثیر قرار میده بهش بر میخوره و میاد این شاهکار موسیقی و با کمک استاد بنان میسازن.

در اینکه مقصر دعوا کی بوده ، آخر کی زده ، کدومشون بیشتر زده اطلاعی در دست نیست ولی از نظر دوستان ظاهرا این شده سند اثبات دیکتاتوری شاه (پیدا کردن ربط این قضیه به شقیقه در تخصص ما نیست متاسفانه) ولی مورد مهمی رو این وسط در نظر نمیگیرن، اونم اینه که این اتفاق در سال 1323 و زمانی اتفاق افتاده که کشور تحت اشغال نظامی متفقین بود، رضا شاه تازه تبعید شده بود و محمد رضا شاه به تازگی به عنوان یه جوان 22 ساله به عنوان پادشاه معرفی شده بود.

من نمیفهمم تو این قضیه شاه چیکار باید میکرد؟ تو کشور تحت اشغال مگه بهتر از این رفتار میکنن؟

دوستانی که این انتقادها رو میکنن اگه ازشون بپرسی شاه چجوری روسیه و انگلیس رو از ایران بیرون کرد یا چجوری آذربایجان و کردستان رو که با کمک روسیه اعلام خودمختاری کرده بودن رو آزاد کرد قطعا مثل بز فقط نگاهت خواهند کرد.

5 ❤️

2016-12-06 22:22:23 +0330 +0330

خدمات شهبانو فرح پهلوی برای سر و سامان دادن به جزامیان

مدت کوتاهی پس از ازدواج شهبانو فرح پهلوی با محمد رضا شاه پهلوی، عبدالحسین راجی، وزیر سابق بهداری ازشهبانو فرح پهلوی خواست که ریاست جمعیت کمک به جذامیان را بپذیرد.

شهبانو فرح پهلوی به بازدید مرکز جذامیان تبریز یا جذام خانه بابا باغی رفت. شرایط جذامیان در آن زمان در ایران نامناسب بود. شمار کمی مرکز درمان جذام در ایران وجود داشت که توسط کشیش‌های مسیحی و راهبه‌ها اداره می شد.

از سر تا سر ایران بیماران جذامی به حرم امام رضا می رفتند و برای سلامتشان دعا می کردند و طلب شفا می نمودند. از آن جا که زائران زیادی برای زیارت امام رضا به مشهد می آمدند این بیماران از راه گدایی زندگی می گذراندند و در سطح شهر پخش بودند. مقامات اداره شهر سه کیلومتر دور از مشهد مرکز جذامیان به نام آسایشگاه محرابخانه ایجاد کردند. در این آسایشگاه بیش از ۹۰۰ بیمار جذامی زندگی می کرد و بیش از ۱۸۰ کودک سالم از مادران جذامی بدون امکانات تحصیلی زندگی می کردند.

برای بهبود دادن به وضعیت جذامیان در ایران نخست لیستی از همه جذامیان در ایران تهیه شد. سپس پراکندگی و شماره آنان در سطح کشور بررسی شد. سازمان جهانی بهداشت پیشنهاد کرد که بیماران جذامی در محل زندگی و محیط آشنای خود درمان شوند ولی اهالی روستا یا شهرها آن را نپذیرفتند. سپس قرار بر این شد که برای بیماران جذامی شهرک بسازند و آنها را در آن شهرک سکنی دهند و با کمک به آنها بتدریج بیماران به توانند از نظر نیازهای زندگی خودکفا بشوند. با این راه حل دولت خواست که به مردم نشان دهد که بیمار جذامی مانند مردم سالم می تواند سازنده باشد

(ادامه دارد)

5 ❤️

2016-12-06 23:13:38 +0330 +0330

آسایشگاه محرابخان

در سال ۱۳۴۰ شهبانو فرح پهلوی از آسایشگاه محرابخان در سه کیلومتری مشهد بازدید کرد. در این راه عبدالحسین راجی شهبانو فرح پهلوی را در راه بزرگی که در پیش داشت همراهی کرد. پس از چند سال که شهبانو فرح پهلوی از آسایشگاه محرابخان دیدن کرد در آسایشگاه ۹۰۰ بیمار جذامی با ۱۸۰ کودک سالمشان زندگی می کردند. روزگار جذامیان بهتر شده بود. در ساختمان اصلی جذامخانه همه وسایل مدرن و پیشرفته وجود داشت. در دستشویی هاو شیر آب‌ها با نور باز و بسته می شد. وحشت مردم نیز کمتر شده بودو با آکاهی رسانی گسترده جمعیت کمک به جذامیان مردم دریافتند که بیماری جذام سرایت نمی کند.

شمار بیماران جذامی در کشور شناخته شده بود و در برخی بیمارستان‌ها، بیمار جذامی را بستری و درمان می کردند. هر چند یک بار چند جراح سویسی به ایران می آمدند و جراحی‌های ترمیمی و عمل پیوندهای گوناگون روی چهره و دست‌های جذامی‌ها انجام می شد.

در آنروز بیماران در آسایشگاه محرابخان از شهبانو درخواست کردند که جایی جداگانه برای زندگی همسر و فرزندان تندرست آنها ساخته شود. فرح پهلوی دستور ساختن خانه در استان خراسان برای جذامی‌های شفایافته را داد. بدین ترتیب شهرکی در ۲۸۰ کیلومتری بجنوردبه نام بهکده راجی ساخته شد.

محمد رضا شاه پهلوی سی هزار هکتار از زمین‌های موجود در ۱۵۵ کیلومتری شمال غربی بجنورد برای ایجاد مرکزی برای جذامیان بهبود یافته به جمعیت کمک به جذامیان هدیه کرد. این بهکده به پاس خدمات ارزنده عبدالحسین راجی مدیر عامل فعال این جمعیت کمک به جذامیان و یکی از بنیان گذاران این بهکده به نام بهکده راجی نام گذاری گردید.

(ادامه دارد)

5 ❤️

2016-12-07 00:07:14 +0330 +0330

بهکده راجی

بهکده راجی در دشت گرگان، دهکده ای سبز و خرم و نوبنیاد بود و برای جذامیان پاک شده و درمان شده ایران ساخته شد. بهکده چون ستاره پنج پری از چند دهکده اقبالب=یه، دمدمه، سوق بالا، سوقه پایین، و بهکده مرکزی به وجود آمده بود. برای ۱۵۰۰ نفر جمعیت بهکده راجی در سال ۱۳۵۶ با هزینه ای بیش از ۴۰ میلیون تومان مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین روستای ایران ساخته شده بود.

پروفسور کاریون کارشناس سازمان جهانی بهداشت پس از بازدید از بهکده گفته بود که «در یک علفزار بهشت کوچکی ساخته اند».

تا به کنون در بهکده راجی کلیه وسایل و احتیاجات زندگی مانند سیصد خانه دو و سه اتاقه، یک بیمارستان بیست و پنج تختخوابی، یک دبستان دخترانه و پسرانه، آموزشگاه حرفه ای، ساختمان ژاندارمری، رستوران، مهمان سرا، سالن سینما، پمپ بنرین، کارخانه برق، پارک، و مغازه‌های نانوایی، قصابی، قهوه خانه و انبارهای کشاورزی، چراگاه‌ها برای دام، گاراژ، کارگاه‌های جوراب بافی، قالی بافی، درودگری، آهنگری، جوشکاری، و تعمیرگاه خود رو و ماشین‌های مختلف صنعتی، و مکان‌های دیگر عمومی ایجاد گردیده است.

هم چنین نسبت به ایجاد قنات‌های آب و حفر چاه‌های ژرف و لوله کشی آب آشامیدنی و ایجاد جوی و نهرها برای آبیاری مزرعه‌ها و باغ‌های میوه و ایجاد باغ‌های نوین میوه، درخت کاری خیابان‌ها و غیره اقدام شده است.

گرمابه بهکده با چهل دوش بهداشتی در اختیار ساکنین قرار دارد. خانه و آب و برق و خدمات پزشکی و درمانی به رایگان در اختیار ساکنین بهکده قرار دارد. ساکنین بهکده همه کار می کنند به ویژه زنان که روزها کودکانشان را به مهد کودک می سپارند و به کارگاه‌های جوراب بافی و قالی بافی می روند…

کوشش جمعیت حمایت از جذامیان بر این پایه است که بیماران بهبود یافته را هرچه زودتر با آخرین پیشرفت‌های کشاورزی و صنعتی آشنا نموده و سپس با دادن کمک‌های نخستین به تدریج همه امور کشاورزی و دامداری و دیگر فعالیت‌های اجتماعی را به خود ساکنین بهکده راجی بدهند. هر بیمار بهبود یافته حقوقی دریافت می‌کرد و در آغاز ورودش به بهکده سه راس گوسفند به وی داده می شد.

چه در زمینه کشاورزی و دامداری بهکده پیشرفت‌های زیادی کرده بود. هم چنین سیب زمینی و پنبه در بهکده کشت می‌شد و مازاد بر مصرف ساکنان بهکده از محصولات کشاورزی به سایر منطقه‌ها برای فروش می فرستادند. سیستم کشاورزی بهکده مکانیزه بوده و از آبیاری قطره ای استفاده می شد.

(ادامه دارد)

5 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «