تاثیر خودارضایی بر سیستم ایمنی بدن

1400/07/11

آیا خودارضایی تاثیری روی سیستم ایمنی بدن دارد؟

بعد از فراگیر شدن کووید-19 خیلی از ماها بیشتر به فکر سلامتی مان افتادیم که شروع آن با شستشوی مکرر دست هایمان و استفاده از ضد عفونی کننده ها بود. بعدش هم رفتیم سراغ اینکه چه غذایی هایی به سیستم ایمنی مان کمک میکند ،ولی یه جایی وسط کار به چیزهای عجیبی برخوردیم که در ظاهر هیچ ربطی به عملکرد سیستم ایمنی بدن نداشتند ولی میتوانستند برایمان مفید باشند. اگر گفتید یکی از آنها چیست؟ درست حدس زدید ، خودارضایی

آیا این عمل جنسی تک نفره میتواند روی عملکرد سیستم ایمنی بدن موثر باشد ؟ اگر آره چطور ؟ ما با یکسری متخصص سلامت جنسی و پزشک مصاحبه کردیم تا بفهمیم خودارضایی چه تاثیری روی سیستم ایمنی بدن مان دارد.

آیا خودارضایی روی سیستم ایمنی بدن تاثیری دارد؟

شواهد کافی ای وجود ندارد که به طور قطع نشان دهد آیا خودارضایی به طور معناداری روی سیستم ایمنی بدن تاثیر میگذارد یا نه ولی نتایج یکسری از تحقیقات اولیه حاکی از آن است که خودارضایی میتواند تاثیرات مثبتی روی سیستم ایمنی داشته باشد.
نتایج تحقیق مختصری که در سال 2004 انجام شد نشان میدهد که گلبول های سفید خون مردان بعد از ارگاسم از طریق خودارضایی افزایش پیدا میکند. گلبول های سفید خون (یا همان لوکوسیت ها) مسئول شناسایی و حمله به باکتری ها ، ویروس ها ، انگل ها و… در بدن هستند. محققان این تحقیق میگویند : “این نتایج نشان میدهد که اجزاء تشکیل دهنده ی سیستم ایمنی بدن توسط برانگیختگی جنسی و ارگاسم فعال میشوند.”
دکتر “لورنز” روان شناس و محقق سلامت جنسی و سیستم ایمنی بدن میگوید : “خودارضایی احتمالا روی سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار است ولی شاید تاثیرش آن طوری که مردم تصور میکنند نباشد. دیدگاه مردم نسبت به سیستم ایمنی بدن عموما میزان حساسیت و مستعد بودن به بیماری هاست ، در صورتی که در عمل سیستم ایمنی بدن وظایف خیلی بیشتری دارد. سیستم ایمنی بدن به بهبود زخم ها ، ریکاوری بعد از ورزش کردن و در زمان پریود زنان به جدا شدن بافت های بدون استفاده رحم و بازسازی دوباره آن کمک میکند.”
وقتی بحث فعالیت جنسی ، از جمله خودارضایی میشود بخشی اصلی ای از سیستم ایمنی زنان که تحت تاثیر قرار می گیرد مربوط به سیستم تولید مثل آنهاست. دکتر “لورنز” میگوید : "هر چقدر شخص فعالیت جنسی و خودارضایی بیشتری داشته باشد بدنش این پیام را دریافت میکند که تولید مثل اولویت اصلی فرد است و نتیجتا سیستم ایمنی بدن هم عملکردش را با این اولویت بدن سازگار میکند. البته این مسئله به طور کلی به نفع سلامت فرد است چون فعال شدن مکانیزم تولید مثل بدن میتواند واکنش پذیری بدن نسبت به برخی مشکلات خود ایمنی را کاهش دهد.

جمع بندی

تحقیقات انجام شده در مورد ارتباط خودارضایی و عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار محدود ولی از طرفی امیدوار کننده هستند. با اینکه برای نتیجه گیری قطعی به تحقیقات بیشتری نیاز است ولی بعضی از فواید ناشی از خودارضایی ، سکس و ارگاسم ممکن است به طور غیر مستقیم به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند.

فواید خودارضایی که میتواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند

میتواند باعث بهبود خواب شود

از آنجایی که خواب نقش حیاتی ای در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد ،گاهی اوقات گنجاندن خودارضایی به عنوان بخشی از روال و روتین خواب تان میتواند به نفع شما باشد. شواهد و گزارشات زیادی از طرف مردم هست که نشان میدهد خودارضایی به بهبود خواب شان کمک میکند. تحقیقی که در مجله ی Frontiers in Public Health به چاپ رسیده است نشان میدهد 48.2 درصد از کل شرکت کنندگانی که قبل از خواب خودارضایی کرده بودند کیفیت خواب بهتری داشتند و 44.7 درصد شان سریع تر به خواب رفتند. همچنین از بین آنهایی که با خودارضایی به ارگاسم رسیده بودند بیشتر از 50 درصدشان گزارش کردند که خواب با کیفیت تری داشتند. این تاثیرات هم برای مردان و هم زنان یکسان بود.
در این مقاله نوشته شده ‌:"انجام فعالیت های جنسی بی خطر و رضایت بخش (چه تنهایی و چه با پارتنر) همراه با رعایت سایر نکات “استراتژی های بهداشت خواب” (مثل اجتناب از مصرف قهوه قبل از خواب) میتواند راه کار مفیدی برای عموم جمعیت بزرگسال جامعه جهت ایجاد رویکرد رفتاری ای سالم برای بهبود کیفیت خواب شان باشد.

میتواند به مدیریت استرس افراد کمک کند

خیلی ها با هدف کاهش استرس و ریلکس شدن خودارضایی میکنند ، تحقیقات هم نشان میدهد که ارگاسم باعث ترشح هورمون “اکسی توسین” ( oxytocin ) میشود که در ادامه میتواند سطح هورمون استرس (هورمون کورتیزول) را کاهش دهد. دکتر “سارا شاه” پزشک و همکار ما در سایت mbg میگوید :‌" این مسئله کاملا ثابت شده است که کاهش استرس به نفع سلامت کلی بدن و سیستم ایمنی است."

نوعی فعالیت بدنی محسوب میشود

فعالیت بدنی باعث کاهش استرس و بهبود سلامت کلی بدن میشود و بدن را در مواجهه با برخی بیماری ها مقاوم تر میکند. فعالیت جنسی به تنهایی جایگزین فعالیت بدنی لازم برای حفظ سلامت کلی تان نیست ولی بااینحال به گفته ی دکتر “جانسون” فعالیت جنسی هر چقدر هم کم ، میتواند در این خصوص مفید واقع شود. در تحقیقی که روی یکسری زوج سالم حین سکس انجام گرفت مشخص شد که مصرف کالری مردان در سکس در مقایسه با 30 دقیقه ورزش کردن با شدت متوسط بیشتر است. دکتر “جانسون” توضیح میدهد :‌"این به معنی است که آنها موقع سکس کالری بیشتری در مقایسه با ورزش کردن سوزاندند."
با اینکه خودارضایی در مقایسه با سکس با پارتنرتان به فعالیت بدنی کمتری نیاز دارد ولی به گفته ی دکتر “لورنز” اینکار قدم مثبتی برای کسانی است که سبک زندگی خیلی فعالی ندارند. پس اضافه کردن خودارضایی به برنامه هفتگی ورزشی تان خالی از لطف نیست.

سایر روش های تقویت سیستم ایمنی بدن

علاوه بر خودارضایی عادات زیر هم میتوانند به تقویت سیستم ایمنی بدن تان کمک کنند:
-نوشیدن آب کافی
-فعالیت بدنی روزانه
-گذراندن زمان کافی در فضای آزاد و دریافت ویتامین D لازم بدن
-مصرف مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن
-خوردن غذاهای سالم و مغذی
-بهبود سلامت معده و روده

کلام آخر

شاید خودارضایی خیلی باعث “تقویت” ایمنی بدن تان نشود چون راستش را بخواهید تنها کاری که از شما بر می آید کمک به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن تان است. بااینحال خودارضایی میتواند در سیستم ایمنی تان نقش داشته باشد و ترکیب آن با یک سبک زندگی سالم میتواند به بهبود خواب ، کاهش استرس و افزایش فعالیت بدنی تان کمک کند که در نهایت همه ی اینها باعث میشود تا سیستم ایمنی قوی و متعادلی داشته باشید.

منبع

18 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2021-10-04 10:46:25 +0330 +0330

تا اینجای کار فهمیدیم علاوه بر معتادا،جقیا هم نمیگیرن

2021-10-04 12:27:21 +0330 +0330

به نظر کس گفتی چون جق خودش باعث استرس میشه از ی جایی به بعد لذا هر چیزی الکی علمی جلوه نده

1 ❤️

2021-10-05 11:31:44 +0330 +0330

به نظر من هم خود ارضایی خیلی لذت بخشه مثلا همین دیروز من انجام آدم بااینکه سه شب پشت سر هم سکس هم داشتم اما خود ارضایی کردم و خیلی هم چسبید عکس بعداز خود ارضایی هم تو تاپیک گذاشتم ببینید و لایک کنید

0 ❤️

2021-10-05 14:14:17 +0330 +0330

راست میگه شبایی ک خوابم نمیبره مثله قرص خواب عمل میکنه و واقعا برای استرس خیلی خوبه این تجربه شخصی خودمه

4 ❤️

2021-10-07 06:15:50 +0330 +0330

👌

1 ❤️

2021-10-07 17:32:48 +0330 +0330

پس جقیا هم نمیگیگیرن

0 ❤️

2021-10-13 20:51:18 +0330 +0330

من هر موقع سرما خوردم شبش جق زده بودم
نمیدونم چرا انگار بدنم ضعیف میشه

1 ❤️

2021-11-01 00:18:46 +0330 +0330

من خودم دقیقا حس می کنم خودارضایی باعث ارامشم میشه
البته اصلا با روشهای خشن خودارضایی نمیکنم
فیلمای پورن زیبا می بینم و خودمو آروم میمالم و …
سکس واقعی هم میکنم که در کنار خودارضایی می چسبه
حتی وقتی سکس بهم کیف میده بعدش هم خودمو میمالم و دوباره ارگاسم میشم

0 ❤️

2021-11-04 17:33:06 +0330 +0330

↩ abbasalikhan
کوس از کجا گیر بیاریم

0 ❤️

2021-11-04 21:53:35 +0330 +0330

خاصیت دیگش هم شلو ول شدن بدن و کیری شدن چهرتون هست👌

0 ❤️

2021-11-07 14:23:07 +0330 +0330

جق زدن مفید بود😁

0 ❤️

2023-01-29 09:59:49 +0330 +0330

👏 😎

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «