نقدی بر کتاب دو قرن سکوت

1400/01/21

زمانی که روانشاد دکتر عبدالحسین زرین کوب کتاب مهم خود به نام دو قرن سکوت را نوشت، بیشتر منابع موجود براساس منابع فاتحان و متون عربی نوشته شده بود. خود این متنها یک تا دو قرن پس از فتوحات نوشته شده بودند. امروزه این منابع را در زمره رجزخوانی هایی قلمداد میکنیم که مولفانش پیروزی اعراب مسلمان را با دیدی افسانه وار شرح داده اند. آنچه در این متون در باب پیروزی مسلمانان بر ایران و امپراتوری روم آمده دیگر نه قابل قبول است و نه مورد استناد. در این متون اعراب مسلمان به شکل ارتشی پا برهنه با سلاح های پیش پا افتاده تصویر شده اند که با توسل به خدا توانستند در مقابل ارتش ساسانی و ارتش روم به پیروزی برسند و جهان را تسخیر کنند. در این متون، اعراب فاتح لشکری خشن وصف شده اند که زنان و کودکان را به بردگی گرفته و کاخ ها و آبادی ها را ویران کرده اند. اغلب چنین بازنمود شده که در دو قرن اول تسلط اعراب بر ایران، کسی به فارسی نمی‌نوشت و سخن نمی‌گفت. پس از گذشت دو قرن و ابداع خط عربی, ایرانیان دوباره شعر سرودند و ادبیات نوین فارسی شکل گرفت.
اما امروزه یافتن دو آرشیو مهم نامه به زبان فارسی میانه(پهلوی) یکی در نزدیکی قم و دیگری در نواحی شمال ایران می تواند نگاه ما را نسبت به دو قرن سکوت به کلی تغییر دهد. مطالعه این نامه ها ما را به بازنگری دانسته هایمان درباره وضعیت زندگی ایرانیان و ایرانشهر در دو قرن سکوت وا می دارد. ایرانیان در دو قرن نخست پس از پایان دولت ساسانی هنوز به زبان خود سخن میگفتند و به فارسی می نوشتند‌. همچنین آنها قوانین و سنن خود را حفظ کرده بودند و نفوذ اعراب و دین اسلام کمتر در این متون دیده میشود.

12 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2021-04-10 21:32:00 +0430 +0430

↩ kelke900
رفرنس مقالات تورج دریایی رفرنس خود زرین کوب که کتابشو اصلاح کرد.

0 ❤️

2021-04-10 21:33:06 +0430 +0430

↩ fool22
ارزش تاریخی اون اسناد رو شما مشخص نمیکنی

0 ❤️

2021-04-10 21:34:17 +0430 +0430

↩ Saraokhra
خب دیگه من با توصحبتی ندارم
توکلا گیح هستی
توی یک بجث چند نفره منو با اونی که در باره تورج دریایی حرف می زنه اشتباه می گیری
چنین ادم گیجی که طرفهای گفتگوش را از هم تشخیص نمی ده نه لایق گفتگو هست و نه صلاحیت وارد شدن در چنین بحث مفصلی داره

2 ❤️

2021-04-10 21:34:25 +0430 +0430

↩ fool22
دوست عزیز روی هوا حرف نزن دو تا کتاب تورج دریایی رو بخون بعد نظر بده

0 ❤️

2021-04-10 21:35:06 +0430 +0430

↩ Saraokhra
احمق جان گفتم اینجا بحث اینکه زرین کوب کی بود و چه کرد یه بحث حاشیه ای و جانبی است. گیریم زرین کوب اصلا مسلمون دو آتشه شده و تمام کتاب هاش رو نفی کرده این تغییری در حقیقت تاریخی مصیبت حمله تازیان نمی ده. خلاصه کردن یک مدعا در یک شخص و بعد کوبیدن اون شخص یه نوع مغالطه ی رایج در منطق است اما کمکی به اثبات ادعاهای شما نمی کنه.

2 ❤️

2021-04-10 21:36:07 +0430 +0430

↩ kelke900
باشه باشه تو صلاحیت داری

0 ❤️

2021-04-10 21:37:09 +0430 +0430

↩ fool22
من درباره مصیبت حمله تازیان حرف زدم چرا صحبت الکی میکنی میگم نفهمیدی متنو قبول کن دیگه

1 ❤️

2021-04-10 21:37:23 +0430 +0430

↩ Saraokhra
من بیشتر کتاب ها و مقالاتش رو به انگلیسی خوندم. اولا که آثارش تحقیق تاریخی دست اولی نداره و کارش تا جایی که تحریف تاریخ نیست فقط رونویسی از کارهای مورخان واقعی است. در ثانی همیشه جهت گیریش در جهت اینه که مصیبت حمله تازیان رو کم اهمیت جلوه بده. این دقیقا همون چیزیه که رژیم از یه مزدور آکادمیک انتظار داره. اگر این طور نبود تف هم تو کاسه اش نمی انداختن.

2 ❤️

2021-04-10 21:38:43 +0430 +0430

↩ fool22
مصیبت حمله تازیان آخه نادون من کی درباره مصیبت حمله تازیان حرف زدم

0 ❤️

2021-04-10 21:40:13 +0430 +0430
0 ❤️

2021-04-10 22:01:52 +0430 +0430

این کتاب خوبی هست برای نشون دادن ذره ای از درد و مصیت و بدبختی مردم ایران در دوره سقوط سلسله ساسانیان

https://bookiha.ir/دانلود-کتاب-فروپاشی-شاهنشاهی-ساسانی-ن/

دانلود کتاب فروپاشی شاهنشاهی ساسانی نوشته امیرحسین خنجی

2 ❤️

2021-04-10 22:15:44 +0430 +0430

↩ نویسنده خجالتی
کتاب جالبی باید باشه. سپاس برای معرفی.

1 ❤️

2021-04-10 23:01:23 +0430 +0430

↩ om1d00
خوشکل خان
مورخ
باستان شناس
تخیلی خون
این روزها سخت نیست لازمم نیست مورخ باشی منم جایی ادعا نکردم مورخم و خیلی کتابخوندم بلکه فقط در راستای ادعاهای پوچ این خانم که خودشم نمی دونه چی میگه کمی مطالعه کردم اونم به راحتی
تولد عمر 570میلادی هست و تولد عثمان 644میلادی تفاوتش می شه 64 سال پس می شه نتیجه گرفت طول دوره حمله اعراب که از زمان عمر شروع شده وتا زمان عثمان طول کشیده که عثمان 656 میلادی فوت کرده همین حدوداست
وقتی هم به تخیل علاقه مندی تو این گفتگو ها شرکت نکن
کتاب ی توپ دارم قلقلیه را مطالعه کن

2 ❤️

2021-04-11 00:34:12 +0430 +0430

↩ horney_persian_man
عزیز جون اینها مزدورهای فعال در شبکه های اجتماعی هستند
ی چیزی بهشون دیکته می شه میان می نویسند و میرن
وقتی پای بحث به میون میاد خودشونم نمی دونند چی گفتند و قرار بوده به کجا برسند
همه اشونم از اساتیدند و شبانه روز متون انگلیسی از دانشگاه های معتبر دنیا می خونند و چند جایی هم خارج از کشور تدریس می کنند و استاد پروازی هستند

1 ❤️

2021-04-11 00:56:57 +0430 +0430

من در مورد این نامه هایی که فرمودین هیچی نشنیدم ولی برای ادعا در مورد اکتشاف مجهولات تاریخ ۲۰۰ ساله کشور متمدنی مثل ایران اصولا مستندات خیلی محکمتر از ۱۵۰ تا نامه بی اصل و نسب نیاز داره.
ایران قبل از حمله اعراب هم افراد با سواد و دانشمند کم نداشته و اگه ادعای شما درست باشه حتما باید کتابهای زیادی موجود باشه که تو اون ۲۰۰ سال نوشته شده باشند.
کتاب دو قرن سکوت رو خیلی سال پیش خوندم و روی ریز مطالبش حضور ذهن ندارم ولی احساس میکنم برداشت شما از اون کتاب کمی اشتباه هست که همینم باعث سوء تفاهم برای شما شده.
نه زرین کوب نه کس دیگه ای من ندیدم ادعا کنن که بعد از ۲۰۰ سال خط عربی ابداع شد و ایرانیان تونستن بنویسن.
داستان اون ۲۰۰ سال به این صورت هست که اعراب هر کشوری رو فتح میکردن نه تنها دین اون کشور رو قدغن میکردن، نوشتن و حتی تکلم به زبان مادری اون کشور رو هم مننوع میکردن.
حتی در هر خونه ای یه نفر عرب هم اسکان میدادن که هم اونجا عشق و حال و تجاوزش رو بکنه و هم افراد خونواده حتی در خلوت خودشونم نتونن با همدیگه به زبان خودشون صحبت کنن.
به همین دلیل هم هست که ما هیج کتاب و نوشته ای از اون ۲۰۰ سال نداریم.
ایرانیان تا جایی که میتونستن در مقابل این سیاست اعراب مقاومت نشون دادن و برخلاف کشورهایی مثل مصر و لیبی و … زبانشان هیچوقت عربی نشد، تا اینکه بعد از دو قرن یعقوب لیث صفاری به قدرت رسید و ایرانیان تونستن به زبان خودشون بنویسن و صحبت کنن. البته اینم بگم برخلاف بعضی کاربران عزیز و وطن پرستی که اینجا واکنش نشون دادن من اعتقاد ندارم که قصد شما تبرئه اعراب و ... هست، به نظر من شما فقط به مدارک نامعتبری که از منابع مشکوکی هم ارائه شده استناد کردین و همین باعث سوء تفاهم برای عزیزان شده.

1 ❤️

2021-04-11 02:01:49 +0430 +0430

↩ om1d00

دوست عزیز
خود من به شخصه در مورد تاریخ حرف نمیزنم… وقتی تاریخ منطقی باشه میپذیرم اما اگر منطقی نباشه حتی اگر بزرگترین مورخ جهان نوشته باشه نمیپذیرم… این چیزی که شما میگی که در هر خونه یک عرب گذاشته بودن، از نظر منطق هر انسانی قابل پذیرش نیست چون تعداد حمعیت اعراب و ایرانی یکی نبود و نیست! مسائل دیگه مثل اینکه اعراب هم خودشون در کشور خودشون خانواده داشتن و باید به اونها هم رسیدگی میکردن، بماند! 😂 😂 😂 شما چرا هر چی هر جا خوندی سریع قبول کردی!؟ چرا روش فکر نکردی!؟ 😏
یادمه سال 1388 میگفتن پشت تلفن حرف نزنید شنود میشه! من میخندیدم و میگفتم : آخه احمق‌ها! برای شنود کردن مکالمه 80 میلیون نفر، حکومت نیاز داره 80 میلیون آدم بسازه تا بتونه همه‌رو شنود کنه! شنود فقط برای آدمهای خاصه؛ نه همه مردم!

دوست شیرین بیانِ خوش خنده، امیدوارم ناراحت نشی اگه منم جوابت رو مثل خودت با لوده گی بدم.
چون اون موقع از یه طرف هنوز کارخونه ها و صنایع عربستان افتتاح نشده بودن که مردم اونجاها مشغول بشن و بالا سر خونوادشون باشن اکثرا برا جنگ و غارت و غنیمت اینور و اونور پلاس بودن و از یه طرف هم هنوز پروژه ساخت هتلهای ۵ ستاره ایران برای پذیرایی از اعراب عزیزتون تموم نشده بود سپاهیان فداکار به این نتیجه رسیدند که خودشون رو بچپونند بین خانواده ها تا هم هزینه های سپاه کمتر بشه، هم اونجا با اهالی خونه به عشق و حالشون برسن و هم اینکه سیاست اصالت زدایی که برای اعراب از نون شب واجبتر بود به نحو احسن اجرا بشه.
متن بالا رو برات نوشتم ولی وقتی دانشت در این حده که فکر میکنی برای شنود یه کشور ۸۰ میلیونی ۴۰ میلیون نفر مامور لازمه اصولا نباید اصلا باهات وارد بحث میشدم

1 ❤️

2021-04-11 03:16:51 +0430 +0430

↩ om1d00

جواب منو ندادی دوست تاریخ‌خوان برترِ شهوانی! جمعیت امپراتوری ایران بیشتر از کل جمعیت اعراب بود! چجوری توی هر خانواده یک عرب زندگی میکرد!؟ به جای دلقک‌بازی جواب منطقی بده.

یه ذره به روت خندیدم پررو نشو و حد و حدود خودتو بدونی به نفعته

دلقک هم همه کس و کارته

آقای دانشمند این حساب و کتابتم عین اون ۴۰ میلیون مامور برای شنود هست؟

مگه من گفتم برای هر ایرانی یه نقر عرب میذاشتن؟

اون موقع ها چون هنوز شعار فرزند کمتر زندگی بهتر مد نشده بود یه مقدار مراعات نمیکردن، به خاطر همین برای یه خونواده ۱۰ نفره هم یه عرب کفایت میکرد.

البته مطمئن باش برای افرادی مثل تو که فتیش تجاوز داشتن و میدونستن که قرنها بعد هم سنگ متجاوزین رو به سینه خواهید زد دیگه نفر هدر نمیدادن

2 ❤️

2021-04-11 03:29:03 +0430 +0430

↩ 10Jinkazama
اگه اینجوری ک شما میگی پس اصراری ب مسلمان شدن مردم (قبایل) شبه جزیره عربستان نبوده چرااونارومسلمون کردن پس جزیه ک بیشتر ب کارشون میومده
خیر عزیز من بنا ب استناد ایات قران (البته تضاد زیاد داره ها مثلا در مورد حرف من شما لااکراه وفی دین رو نگی ها) همه جا باید دین خدا باشد و اگر 2قرن سکوت
خالی از حقیقته چرا کشوری مثل مصر ک یه فردوسی واسه زبانش پیدا نشد بااون فرهنگش الان دارن عربی حرف میزنن. این داستان سرکوب فرهنگ وزبان کشور مغلوب بدست مسلمین فقط شامل ایران نبوده همه جا که پا میذاشتن طریقه برخوردشون همین بوده حالا حضور ذهن من فقط مصر بود. یامعنی لغوی خود کلمه عجم (زبان بریده)از کجا گرفته شده.؟
بخاطر همون تنبیه پارسی صحبت کردن بوده ک در خود کتاب شرح داده شده

این تاپیک حتی اگر صاحبش همچین نیتیم نداشته باشه ازسیستم
ماست مالیسیون اخوندی نشآت گرفته

2 ❤️

2021-04-11 03:31:08 +0430 +0430

↩ azgharkabir
آقا طرف هنوز فکر میکنه برای شنود جمعیت ۸۰ میلیونی ۴۰ میلیون مامور لازمه، انتظار داری مغزش کشش این جمع و تفریقها رو داشته باشه؟
انگار دهه ۴۰ و ۵۰ میلادیه و برای مکالمه باید اپراتور رو بگیری تا خطت رو وصل کنه به خط کسی که میخوای باهاش حرف بزنی 😂
فقط نمیدونم چرا تو این خراب شده هرچی سعی میکنی محترمانه رفتار کنی حتما باید یه نخاله ای باشه که گند بزنه به اعصابت و مجبورت کنه اونطور که دوست نداری جوابشو بدی؟

1 ❤️

2021-04-11 03:33:13 +0430 +0430

↩ om1d00
تو از بیضتین عرب و اسلام آویزون میشی بعد من میشم عرب زاده؟
هرری بابا 🤮

1 ❤️

2021-04-11 03:40:22 +0430 +0430

3 ❤️

2021-04-11 03:50:16 +0430 +0430

↩ om1d00

تو خندیدی!؟ دست پیش گرفتی پس نیوفتی!؟ 😂 😂 😂 شماها برای من مثل جوک می‌مونید! هروقت یاد گرفتی چجوری حرف بزنی و مثل اجداد عرب جاهلیت نباشی بیا التماس کن شاید جوابتو دادم بچه! برو دم خونه خودتون بازی کن! 😂 😂 😂 ویرایش: هر چی هم گفتی در کامنتای بعدی خودت و اجدادت هستین! راستی باز کم آوردی!؟ یه برچسب ارزشی بزن باز! تاپیکای خنده‌دارتو خوندم؛ هر جا توی بحث کم آوردی به طرفت برچسب ارزشی زدی! خیلی خنده‌داری بچه!

من تو کل ۱۰ سالی که تو این سایت بودم غیر از امروز و اونم تو تاپیک "ناموس اجاره ای" یادم نمیاد مستقیم به کسی انگ ارزشی زده باشم (نهایتا ممکنه یکی دو بار هم بوده باشه که یادم رفته).
الان وجود داشته باش و زر ناشتایی که زدی رو ثابت کن.
اگه بتونی همچین چیزی رو ثابت کتی من قول میدم حذف کاربری کنم و برم از سایت،ولی اگه نتونستی ثابتش کنی، وجود داشته باش و به خاطر تهمتی که زدی تو گورتو گم کن و از سایت برو که دیگه ریخت نحستو نبینم

1 ❤️

2021-04-11 04:35:40 +0430 +0430

↩ azgharkabir

بچه جون 4 تا از برادر بزرگتر من همشون برای ایران و ناموس ایرانی رفتند جنگ و 2 تاشونم جانباز هستند . از هیچ امتیاز جانبازی و رزمندگی و … استفاده نکردن نیتشون خالص برای وطن بود . اکر خانواده من و خانواده دیگر عزیزان بزرگوار ایرانی نمی بود که فداکاری کنن و سینه سپر کنن که الان ناموس تو زیر اعراب عراقی می بود اونوقت تو داری میگی ما تو سوراخ خودمون قایم کردیم!!!

از نظر شخص من جانبازها قابل احترام ترین افراد جامعه هستن
اونایی که به خاطر دفاع از کشورشون رفتن جبهه یا سالم برگشتن که تعدادشونم خیلی کمه
یا شهید شدن که باز میشه گفت خوش شانس تر از جانبازها بودن، چون نموندن تا وضعیت مملکت رو هم ببینن و حرص بخورن.
ولی جانبازها با نقص عضو و درد و عذابهای غیر قابل تحملش برگشتن و از یه طرف وقتی فساد حکومتی و وضعیت مردم رو میبینن حرص میخورن که چه آرمانهایی داشتن و الان چی شده
از یه طرف هم یه عده لاشخور بیشرف که تو عمرشون خط مقدم رو هم ندیدن با مدارک جعلی و پارتی بازی درصدهای بالای جانبازی برا خودشون جور کردن و مثل زالو افتادن به جون بنیاد جانبازان و مملکت و جانبازهای واقعی هم سرخورده شدن چون نه دولت حمایت واقعی میکته نه مردم اونطور که باید قدر دانشون هستن
خودم هر وقت، هرجا با جانبازی برخورد میکنم بدون اینکه کسر شانی برا خودم بدونم با افتخار دستشو میبوسم

2 ❤️

2021-04-11 04:39:41 +0430 +0430

↩ om1d00

بی‌خیال! با توهین‌ها و تهمت‌های رفیقت بحث از نظر من تموم شد. من جایی که تهمت و توهین باشه بحث نمی‌کنم. شأن و شخصیت من بالاتر از این حرفاست.
فقط اینو بدون فقط برادرهای تو واسه این مملکت نجنگیدن! وقتی منو نمی‌شناسی (کلاً وقتی طرفتو نمی‌شناسی) حمله نکن و الکی به کسی برچسب نزن.
شبت خوش 👋

آقای ظاهرا با شخصیت، عوض شان و مقام بخشیدن به خودت وجود و شرف داشته باش و تهمتی که زدی رو ثابت کن.
بازم تاکید میکنم ثابت کن تا حذف کاربری کنم و از سایت برم

1 ❤️

2021-11-25 20:36:56 +0330 +0330

جنایت اعراب غیر قابل پوشش نیست گند اجدادت رو لاپوشونی نکن

0 ❤️

2021-11-29 10:39:23 +0330 +0330

↩ om1d00
سلام
قبل از هرچیز اظهار شرمندگی میکنم
امروز پیرو نکاتی نگارشی که بهم گفتید و منابعی که معرفی کردید چند خطی برات نوشته بودم. چندتا سوال داشتم وقتی ارسال کردم متوجه شدم بلاک شدم.
من واقعا شرمنده ام و نمیدونم چطور اون پیام برای شما ارسال شده. بخدا روی سخن اون پیام با شما نبوده. شخصیت و متانت شما نه تنها برای شخص من برای کل شهوانی اثبات شده است.

بخاطر اینکه ی فتنه جدید شروع نشه اسم کاربر که پیامش رو اشتباه شما دریافت کردید نمیارم اما چتها و پیامها قابل استناده

من بازم شرمنده ام و سرم پایینه امیدوارم من رو ببخشید🙏💐🌹🌹💙💙💙

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «