کتاب نگاهی به شاه

1399/10/23

نگاهی به شاه عنوان کتابی از عباس میلانی استاد و مدیر برنامه مطالعاتی ایرانی دانشگاه استنفورد، درباره زندگی آخرین پادشاه ایران محمدرضا پهلوی است. این کتاب در ایران‌ هیچ‌گاه مجوز چاپ نیافت
بچه ها کتاب خیلی خوبیه نه مثل کتابای داخلی فقط راجب شاه بد گفته نه مثل کتابایی که سلطنت طلبا چاپ میکنن فقط قربون صدقه شاه رفته یه کتاب از زندگی شخصی و سیاسی محمدرضا پهلوی بدون هیچ کم و زیادی منکه خودم بهتر از این کتاب تا حالا در رابطه با محمدرضا پهلوی نخوندم

12 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2021-01-12 20:46:36 +0330 +0330

1 ❤️

2021-01-12 20:49:29 +0330 +0330

بسیار کتاب خوبیه و ممنون از توصیه‌ات حسین جان 👌 امیدوارم دوستان مطالعه‌اش کنن و یا در لیست کتاب‌هاشون قرار بدن.

2 ❤️

2021-01-12 21:36:14 +0330 +0330

این جناب استاد از کجا در جریان زندگی خصوصی شاه بودن؟ پاسخ به تاریخو خود شاه نوشته خاطرات ارتشبد رو حسین فردوست رفیق فابریکش زیر نظر سپاهی ها. ولی این آدم نه رفیق شاه بوده نه خودش! زندگی خصوصی معمولا اون چیزی که نشون مردم میدیم نیست اونم کسی مثل شاه!

1 ❤️

2021-01-12 21:39:54 +0330 +0330

چو شد تخت ایران ز شاهان تهی. نیامد دگر روزگاری بهی

1 ❤️

2021-01-13 14:57:57 +0330 +0330

↩ shahx-1
حرف شما کاملا درسته در مورد بخش خصوصی از زندگی شاه ایشون استنادشون به همین کتابایی هستش که شما فرمودین و کتاب ماموریت برای وطنم نوشته خود محمد رضا پهلوی و تنها کسی که به بایگانی اطلاعاتی وزارت خارجه آمریکا دسترسی داشته موقع نوشتن کتاب آقای میلانی هستش شما لطف کن کتابو بخون بعد اگه نا راضی بودی

1 ❤️

2021-01-13 15:00:41 +0330 +0330

↩ Call_me_ReD
ممنون دوست عزیز و منم امیدوارم که بچه ها بخونن

0 ❤️

2021-01-13 15:26:05 +0330 +0330

↩ shahx-1
برای زندگینامه نویس خوب بود لازم نیست رفیق گرمابه و گلستان طرف باشی باشی عمو جان!
عباس میلانی برای این کتاب ۱۰ سال تحقیق کرده. با چندین نفر از نزدیکان شاه (بجز ملکه) مصاحبه حضوری یا مکاتبه ای کرده و انواع و اقسام اسناد موجود رو موشکافی کرده تا یه تصویر نسبتا دقیق از زندگی شاه به عنوان یک انسان رسیده. انسانی با همه قوت و ضعف ها و فراز و نشیب هاش. انسانی که هم عاشق پیشرفت کشورش بود و هم اشتباهات مهیبی داشت. نه اون تصویر عروسک خیمه شب بازی مقوایی که آخوندها از شاه ارائه میدن درسته نه اون تصویر پیامبرگونه ی اهورایی که سلطنت طب ها. همیشه حقیقت جایی در طیف خاکستری است.

قبل از افاضه کردن درباره هر کتابی اول زحمت بکش اون رو مطالعه کن (هشتگ بدیهیات!). این کتاب به تصدیق دوست و دشمن بهترین و جامع ترین کتابی است که درباره زندگی شاه نوشته شده. اینم لینک نسخه کاملش:

itjkdffvmg.pdf

2 ❤️

2021-01-13 15:37:23 +0330 +0330

↩ avatar1400
دیگران اگر دوست ما باشن بدترین کارمون رو خوب جلوه میدن و جوری تعریف میکنن که یعنی صحیح ترین کار در اون شرایط بوده اگر دشمن باشن بهترین کارامونم میبرن زیر سوال و ضایعش میکنن! پس مصاحبه با دیگران به غاز هم ارزش نداره!! برای شناخت هر فردی باید از نزدیک با خودش حشرو نشر داشت! حسین فردوست از دوران کودکی نزدیک ترین دوست شاه بوده با هم رفتن مدرسه با هم رفتن دانشگاه و… هر بار یک رئیس جمهور آمریکا برای اولین بار به ایران میومده شاه موقع معرفی اطرافیان دستشو میزاشته رو شونه این میگفته این حسین دوست منه! با این وجود کتابی که در زندان در مورد شاه نوشته چون زیر نظر سپاهیا می نوشته توش شکو شبهه است! این ادم رفته با دیگران مصاحبه کرده بعد راجع به زندگی خصوصی فردی مثل شاه نوشته؟ اون اسناد رو انسانها نوشتن انسانها هم عقیده و نظر داشتن!! اگر بخوای کسشعر بنویسی نه لازم نیست منم میتونم با چهار تا سرچ گوگل راجع به ترامپ کتاب بنویسم ولی اگر بخوام راجع به زندگی خصوصی کسی حقیقت محض رو بنویسم چرا عمو جون باید از نزدیک طرفو بشناسم!! شما قبل از افاضه کردن سعی کن بفهمی طرفت چی گفته!!

2 ❤️

2021-01-13 15:41:19 +0330 +0330

↩ shahx-1
تاریخ روایت انسان هاست و طبیعیه که انسان ها هم بی حب و بغض نیستند. هنر یک تاریخ نویس خوب اینه که با نگاه به منابع مختلف از افتادن به دام یک نگاه تک بعدی و گزارش های احتمالا مغرضانه ای که هر منبع جداگانه داره پرهیز کنه. این کاریه که عباس میلانی کرده.
اگه بجای وقت تلف کردن توی سایت سکسی کمی کتاب می خواندی احتمالا لازم نبود کسی این بدیهیات رو بهت یادآوری کنه.

2 ❤️

2021-01-13 15:41:34 +0330 +0330

↩ avatar1400
ممنون بخاطر اینکه لینکش رو گزاشتی دوست عزیز
وبا فرمایشات شما کاملا موافقم

1 ❤️

2021-01-13 15:43:00 +0330 +0330

وی در سال‌های ۱۳۵۴–۱۳۵۶ استاد دانشگاه ملی ایران (دانشگاه شهید بهشتی کنونی) شد.

او همچنین از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۶۶ استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود. پس از آن نیز مدتی استاد تاریخ و علوم سیاسی و رئیس دانشکده در دانشگاه نوتردام دو نامور در کالیفرنیا بود، تا این که در سال ۱۳۸۰ به عنوان یکی از پژوهشگران مؤسسه هوور انتخاب شد و بدین ترتیب نتردام را به مقصد استنفورد ترک کرد.

فعالیت‌های سیاسی در دوران دانشجویی
عباس میلانی در سال ۱۳۵۶ به اتهام عضویت در سازمان‌های کمونیستی، بدست ساواک دستگیر و در دادگاه نظامی به یک سال زندان محکوم شد.

این متن بالا از ویکی پدیا کپی شده یعنی نظر شخصی نیست. و نشون میده ساواک بازداشتش کرده و حسابی بهش حال داده!! کسی که ساواک کونش گذاشته مسلما راجع به رژیم شاه بی طرف نیست چون هیچ کس نمیتونه نسبت به دولتی که شکنجه اش کرده بی طرف باشه!! اینم اضافه کنید که بعد از انقلاب حرکتی به وجود امد به اسم تصفیه یا پاکسازی! تمام ادارات دولتی از مسئولینی که طرفدار شاه بودن پاکسازی شد در مورد اعدام های ارتشی ها هم لازم نیست چیزی بگم خودتون میدونید! این اقا بعد از انقلاب تا سال 66 استاد دانشگاه مونده یعنی تصفیه اش نکردن و از اعدام های دهه شصت جون سالم به در برده! همین نشون میده طرفو دشمن شاه و موافق خودشون میدونستن و رابطه اش با انقلابی ها بد نبوده! هیچ وقت نمیشه حرفای کسیرو راجع به کسی که باهاش دشمنی داره ملاک قرار داد همونطور که انگلیسی ها از هیتلر یه هیولا ساختن در حالی که واقعیت این نبود…

0 ❤️

2021-01-13 15:44:06 +0330 +0330

↩ avatar1400
کمی کتاب میخوندم؟؟ اول طرفتو بشناس بعد دهنتو باز کن! عمو جون خیلی پرتی!! خیلی پرت!!

0 ❤️

2021-01-13 15:50:02 +0330 +0330

↩ shahx-1
به این میگن مغالطه حمله شخصی. بجای اینکه به متن و ادعاهای طرف بپردازی به شخصیتش حمله می کنی. بدون اینکه حتی به خودت زحمت مطالعه متن رو داده باشی.

برای شیرفهم شدنت عرض کنم:

این درسته که میلانی پیشینه توده ای داشته و توده ای ها تا بعد انقلاب هم با آخوندها همراه بودند. یعنی میلانی پیش زمینه منفی نسبت به شاه داشته. اما این باعث نشده که کتابش در نفی شاه باشه. در واقع خودش توی مصاحبه ای میگه (از حافظه نقل می کنم) وقتی تحقیق برای کتاب شاه رو شروع کردم یه تصویر خیلی تیره و منفی از شاه داشتم اما هر چی بیشتر تحقیق کردم بیشتر با پیچیدگی های شخصیتی اش آشنا شدم و در پایان به این برداشت رسیدم که شاه هم مثل همه ما یه انسان عادی بوده که نقاط منفی و مثبت زیادی داشته و در بزنگاه های مختلف تصمیمات درست و نادرست زیادی گرفته. اول کتاب رو بخون بعد درباره اش اظهار نظر کن.

اینم مصاحبه میلانی با بیژن فرهودی درباره این کتاب:

https://www.youtube.com/watch?v=cc2oV9V-Nlk

اینم یه مصاحبه جامع تر که خلاصه برداشتش درباره شاه رو بیان می کنه:

https://www.youtube.com/watch?v=E5BgM3dYtrI

0 ❤️

2021-01-13 15:51:51 +0330 +0330

↩ shahx-1
با کمال احترام به شما دوست عزیز بنظرم اون دسته از آدما که یه فیلمو یا یک کتابو ندیده و نخونده نقد میکنن (حالا چه نقد مثبت چه منفی ) اصلا نباید به حرفاشون اهمیت داد من هم همون اول از شما خواهش کردم بری کتابو بخونی باز هم ازت میخوام کتابو بخونی بعد من درخدمتم که در موردش بحث کنیم

من با دوتا از دوستام جلسه هفتگی کتاب خوانی داریم و این کتابو بصورت مفصل خوندیم با پیگیری شدید منابع و تحقیق راجب تکتک اتفقاتی که کتاب بهش اشاره شده و خوندن این کتاب نزدیک هشت ماه طول کشید و به جرات میتونم بگم هیچ دروغی توی کتاب نیست

2 ❤️

2021-01-13 15:57:40 +0330 +0330

↩ shahx-1
چرا فکر میکنی میلانی توی این کتاب از شاه بد گفته ؟

1 ❤️

2021-01-13 16:20:17 +0330 +0330

↩ hossein1234
برای بار آخر:

اگر بنده میخوام در مورد موضوعی کتاب بنویسم مثلا میکروب شناسی باید در اون رشته صاحب صلاحیت باشم. اگر میخوام راجع به فردی مثلا خود شما کتاب بنویسم کارم سخت تره چون باید شما را کامل و صحیح اونطوری که واقعا هستید نه اونطوری که به جامعه خودتون رو نشون میدید بشناسم! شما وقتی در دانشگاه رفتو آمد میکنید شاید کتو شلوار بپوشید موهای بسیار آراسته داشته باشید همه رو با ضمیر جمع خطاب کنید و… ولی همین شما ممکنه در پنهان از بودجه ای که برای تحقیقات در اختیارتون گذاشته شده سوئ استفاده کنید یا با دانشجویانی که برای نمره به سراغتون بیاد معاملات کثیفی مثل اگر ببینید طرف پولداره خرید کتو شلوار در ازای نمره یا اگر بی حجاب و بی بندو باره سکس در ازای نمره انجام بدید! بعد اول شخصیت شما رو همه میدونن ولی بعد دومتون رو خیر! برای شناخت خود واقعی شما باید از نزدیک باهاتون زندگی کرد. پسر شما که باهاتون زندگی کرده اگر همه بدیهاتون روهم بدونه تو مصاحبه با من نمیاد اونا رو افشا کنه! شاه یا گدا شما هزاری هم با پدرتون مشکل داشته باشید اجازه نمیدید یک غریبه فحشش بده!! اگر روزی به تهران تشریف آوردید به سفارت سابق آمریکا که امروز دبیرستان سپاه است تشریف ببرید در یکی از گوشه های سفارت کتابفروشی رو مشاهده میفرمائید که نمایندگی فروش انتشارات سپاه است از اونجا دو کتاب خریدم اولی سه پاسدار شهید دومی سازمان های جاسوسی دنیا! در انتهای کتاب اول تصاویری از هاشمی رفسنجانی است که کف پاهاشو به سمت دوربین گرفته! کف پای هاشمی مثل گوشت چرخکرده است چرا؟ چون بازجوی ساواک قبل از اینکه سوالی ازش بپرسه اطو رو داغ کرده گذاشته کف پاش! همه ما میدونیم ساواک وقتی کسی رو بازداشت میکرد نمیبردش پارک براش بستنی بخره!! شکنجه های ساواک یکی از دلائل کینه شدید انقلابیون و اعدام های بعد انقلاب بود! **نویسنده قبل از اینکه حرفهاش سند باشه باید صلاحیتش تایید بشه! فردی که حتی یکروز هم با شاه زندگی نکرده ! و خاطره شکنجه ساواک رو داره نه شناختی از زندگی خصوصی شاه داره نه بی طرف است! **

کلام آخر: پدر بزرگ من افسر گارد جاویدان و جزو افرادی بود که هر روز شاه رو میدید برام تعریف کرد شاه تا 3 صبح تو دفترش کار میکرده بعد برای یک هواخوری کوتاه به محوطه کاخ میومد طبق پروتوکل های امنیتی چهار سرباز باید در هنگام قدم زدن در چهار طرف شاه راه میرفتن ولی ایشون هر شب فقط یک نفر رو همراه خودشون میبردن و ازش فقط یه سوال میکردن! از مشکلات زندگیت برام بگو! وقتی از شاه از قدم زدن بر میگشت تمام مشکلات زندگی اون فرد حل شده بود. ایشون به دفترش بر میگشت تا 5 صبح کار میکرد . 5 چراغ دفتر خاموش میشد و شاه چند ساعتی به خودش استراحت میداد! به گفته پدر بزرگ و چند نفر از دوستان گاردیش که شخصا ملاقاتشون کردم شاه مهربان ترین انسانی بوده که تو زندگیشون ملاقات کردن تا حدی که افرادی مثل سپهبد ازهاری به خودشون اجازه میدادن به جای شاه بد باشن و کاری که لازمه رو در مقابل توده ایها و بقیه انجام بدن. حالا اگر حرفهای یک توده ای که توسط ساواک بازداشت و بازجوئی شده در دادگاه نظامی محاکمه شده و هرگز حتی یکروز هم با شاه زندگی نکرده در مورد زندگی خصوصی شاه برای شما سند است و میشه به عنوان یک فرد بی طرف فرضش کرد بنده دیگه حرفی ندارم…

3 ❤️

2021-01-13 16:46:31 +0330 +0330

↩ shahx-1
دوست عزیز حرف شما کاملا درسته اما وقتی نویسنده تو کتاب حرفی از خودش نمیزنه و فقط نتیجه تحقیقاتشو مینویسه نمیشه این حرف شما را بهش ربط داد به عنوان مثال در این کتاب ماجرای ۲۷ مرداد به روایت خوده شاه در کتاب ماموریت برای وطنم و به روایت اسناد موجود در بایگانی وزارت خارجه آمریکا و از کتاب خاطرات سفیر وقت انگلستان توی تهران (متاسفانه اسم کتاب یادم نیست ) بیان میکنه و تصمیم گیری را به عهده خواننده میزاره که کدوم روایت را قبول کنه

در اینکه شاه آدم مهربونی بوده شکی نیست در اینکه شاه بفکر ملت ایران بوده شکی نیست در اینکه شاه سخت کوش بوده هم شکی نیست مثل همه انسانهای دنیا شاه یه وجه تاریک شخصیتی داشته و اشتباهتی توی زندگیش مرتکب شده نمونه اش هم همین شکنجه های ساواک که خوده شما اشاره کردین

2 ❤️

2021-01-13 17:18:19 +0330 +0330

↩ shahx-1
خب پدربزرگ شما یه وجه شخصیت شاه رو دیده. اینکه با محافظانش مهربان بوده و زیاد کار می کرده. چند سال دیگه اگه از نوه ی یه پاسدار بیت رهبری هم بپرسند که شخصیت خامنه ای چطور بود خواهد گفت که عالی بود. با محافظانش مهربون بود و خیلی کم میخوابید و خیلی کار می کرد! اما چکار می کرد؟ میرید به مملکت! نقل قول محافظ و مستخدم شخصیت های مهم، روایتگر همه ی تاریخ نیست و بسیاری وجوه مهم شخصیتی طرف رو که همون تصمیم گیری هاش در مسائل مهم سیاسی مملکت بوده ناگفته میگذاره.

با عرض معذرت برداشت شما از تاریخ و روایت تاریخ فوق العاده عامیانه است. فقط دوستانه توصیه می کنم اگر میخوای مایه ی خنده ی حضار نشی قبلا از خوندن یک کتاب از اظهار نظر درباره اش خودداری کن. این حداقلیه که از یه آدم فهمیده انتظار میره.

1 ❤️

2021-01-13 17:29:28 +0330 +0330

↩ avatar1400
عمو حسین فهمیده گرامی! من در مورد صلاحیت نویسنده نوشتم نه کتاب! اگر بعد از این همه کامنت هنوز متوجه چیزی به این سادگی نشدی همون حد اقلم ازت انتظار نداریم راحت باش!

2 ❤️

2021-01-14 16:38:23 +0330 +0330

↩ shahx-1
دوست من داریم راجب کتاب حرف میزنیم نه زندگی نویسنده اون
در این کتابم نویسنده مثل یک محقق عمل کرده و نظر شخصی در هیچ جای کتاب از ایشون نیست

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «