5 دلیل برای اینکه به خدا ایمان نداشته باشیم

1399/09/08

1.عدم وجود مدرک

بیشتر چیز هایی که ما به آن اعتقاد داریم بر پایه وجود مدرک برای آن است. این مدرک همیشه یک مدرک سخت و محکم نیست(مثل اطلاعات دروغین که در رسانه ها پخش میشود)، ولی برای هر چیزی که ما به آن اعتقاد داریم یک حداقل استانداردی وجود دارد، و اگر چیزی با آن استاندارد منطبق نباشد(مثل افسانه پری دندان) برای ما به صورت “غیرممکن” درمی آید.
اما درمورد خدا، بیشتر افراد بدون وجود مدرک به آن اعتقاد دارند. اعتقاد به خدا حاصل تربیت، قرارداد های اجتماعی و فرهنگی و کشش به راحتی و تنبلی فکری است.
هیج مدرکی دال بر وجود خدا نیست. شاید تجربه های شخصی – که آن هارا شواهد حکایتی می نامند – شما را متقاعد کرده باشند که او وجود دارد، ولی بیشتر افراد این تجربه هارا اصلا به عنوان مدرک قبول ندارند، زیرا که نمیتوان همانند مدارک واقعی آن هارا مورد آزمایش و راست آزمایی قرار داد.

یک حقیقت جالب:هیچکس تا بحال نتوانسته برای وجود خدا مدرک منطقی نشان دهد

2.غیر منطقی است

در عدم وجود مدرک، بعضی افراد ادعا می کنند که خدا “باید” وجود داشته باشد چراکه چیز دیگری منظقی نیست. این “اگر خدا وجود نداشته باشد منطقی نیست” از استدلال های ساده لوحانه مثل" من فقط احساس میکنم که باید دلیل بزرگتری برای زندگی وجود داشته باشه" تا بحث های فیلسوفانه وجود دارد.
من نمی توانم تک تک این استدلال هارا در اینجا بازگو کنم و یکی یکی آن هارا نقض کنم، ولی میتوانم این را بگویم: این ایده که کسی میتواند با منطق خدا را وارد دنیای وجودی کند یک عمل شکست خورده است. بهترین کاری که کسی میتواند بکند این است که بگوید ممکن است علت وجود برخی پدیده ها وجود خدا باشد، که من اصلا آن را قبول نمیکنم. اگر شما با واژه “شاید” راحت هستید پس مهمان من باشید! ولی وجود خدا تا به حال توسط هیچکس به صورت منطقی اثبات نشده است.

3.مزیت رنج کشیدن

در یک مصاحبه کمدین بریتانیایی Stephen Fry به خدای مسیحیان-یهودیان طعنه زد گفت که اگر بعد مرگش بفهمد که خدا وجود دارد، اورا “دیوانه” خطاب می کند، چرا که وجود این مقدار زجر و رنج غیر ضروری در دنیا (که او خود آفریده است) توضیحی ندارد.
وجود این مقدار رنج هیچ جایی در میان باور خدای مهربان ندارد. حتی اگر آن ها ادعا کنند که بدون وجود رنج و آزار خوشبختی و مهربانی وجود ندارد، یا افرادی که کار اشتباه انجام می دهند مجازات می شوند، هیچ توضیحی برای رنج کودکان بی گناه، حیوانات و حتی بدتر، افراد خداباور و درستکار وجود ندارد.
چه طور خدایی جهانی را آفریده است که در آن کودکان در سیل ها میمیرند، از گشنگی جان میدهند، به جنگ فرستاده میشوند و دچار مالاریا میشوند؟ چگونه خدایی اجازه میدهد کسانی که اورا عبادت میکنند کشته شوند، مورد تجاوز و شکنجه قرار گیرند؟
هیچکدام از موارد بالا نشان دهنده وجود خدا نیستند، و یا اگر هم باشند نشان دهنده یک خدای دیوانه و سادیسمی هستند، یا خدایی همانند خدایان یونان باستان که تنها به فکر سود خودشانند و هیچ علاقه ای به ما ندارن.

4.به او نیاز نداریم

این بحث درمورد رد حقیقت خدا نیست، بلکه در مورد این است که اینقدر نگران خدا نباشیم.ما به خدا نیاز نداریم، او یک بخش غیرضروری از جهان است و ما به راحتی میتوانیم با عدم وجود او زندگی کنیم. دوتا از مهم ترین بحث ها برای اینکه ما چرا به خدا نیاز داریم این است که: 1.او مراقب و مواظب ما است و 2.بدون وجود او(بحث دین) ما توانایی تشخیص درست از غلط را نداریم.
در مورد دومین بحث باید بگویم که اخلاقیت انسان به وسیله خدا یا دین به وجود نیامده اند، ما به یک کتاب آسمانی نیاز نداریم تا بفهمیم چه چیز غلط و چه چیز درست است، و نیازی به تهدید دوزخی ابدی نیست تا ما به انجام کار های درست روی بیاوریم. برای اثبات این کافی است که نگاهی به قانون اساسی کشور های غربی بیاندازیم، آن ها بدون تکیه بر کتاب های الهی مثل انجیل نوشته شده اند، برای مثال اگر قتلی انجام دهید کار اشتباهی است و باید تاوان بدهید. این قوانین ریشه های دینی ندارند و حتی سال ها پیش از وجود کتاب های دینی مثل انجیل، تمدن های انسانی حاوی قوانین مشابه بوده اند.
در مثال هایی که قوانین اساسی بر اساس کتاب های الهی نوشته شده اند-مثل کشور های اسلامی- به روشنی قابل درک است که بسیاری از قوانین آن ها بی منطق اند و بیشتر مردم به راحتی متوجه نقص های وحشتناک آن میشوند.
در مورد بحث اول هم باید بگویم که شاید بعضی افراد به وجود خدا به عنوان یک مراقب و محافظ نیاز داشته باشند ولی افرادی مثل من میتوانند به راحتی بدون ایمان به خدا از پس مشکلات برآیند و تبدیل به یک قانون شکن و یا دیوانه نشوند.

5.زندگی بدون او بهتر است

دین ها دنبال کنترل و محدود کردن انسان ها هستند، قوانین و مراسم هایی که ما را مجبور انجام کار ها میکند. در بسیاری از موارد-مانند رسم بربر ها در خطنه کردن آلت جنسی که بعدا به دین هایی مانند یهودیت و اسلام منتقل شده- این قوانین افراد را مجبور به انجام کار های بد میکند. همانند هزاران کار وحشتناکی که با نام خدا انجام میدهند، مانند حمله های تروریستی، شکنجه، قتل(لازمه اینجا به سر بریدن معلم فرانسوی توسط شاگردش اشاره کنم!)، ازدواج اجباری، مجبور کردن به داشتن بچه، جنگ و جهاد در راه خدا و بی پایان جنایت دیگر.
یک زندگی بدون وجود خدا به همه ازادی تا آنجایی که اخلاقیات شخص و قوانین اجتماعی اجازه میدهند پیشنهاد میکند، هرکس ازاد است تا تصمیم بگیرد و قربانی یک مسیر از پیش تعیین شده نباشد.

فرار کردن از وجود خدا و پس زدن ادیان می تواند یک سفر طولانی باشد، برای بسیاری این سفر با یک شک ایجاد میشود، یک احساس که میگوید ممکن است در اینجا یک داستان افسانه ای بزرگ در کار باشد، نه استدلال های سخت و محکم

Opinionista • Jarred Cinman • 26 February 2015
ترجمه شده با اندکی کاهش

منبع: https://www.dailymaverick.co.za/opinionista/2015-02-26-the-five-best-reasons-not-to-believe-in-god/

نکته عکس: عکس اصلی اثر معروف نقاش عصر رونسانس میکل آنژ (که اثرات معروفی بر دیوار های کلیسا های مختلف از جمله کلیسای واتیکان پدید آورده) به نام خلقت انسان است که در آن خدا با لمس دست آدم به او هوشیاری و زندگی بخشید

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2020-11-30 16:31:56 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
امیدوارم یه روزی برسه که ادما بتونن با هر رنگ و قیافه و اعتقاد و دین و سلیقه ای که دارن مثل انسان کنار هم زندگی کنن…نه دنبال این باشن که بهت ثابت کنن حرف اونا فقط درسته.نه دنبال این باشن که مجبورت کنن کاری کنی که دوست نداری.نه دنبال این باشن که بکشنت تا برن بهشت.هر کسی با هر دینی یه انسان باشه فقط…یه انسان

4 ❤️

2020-11-30 16:34:10 +0330 +0330

↩ blackhandnn
آخه نمیشه دیگه، اسلام گفته یا بقیه رو امر به معروف کنید یا شما هم با اونا میرید جهنم :/

1 ❤️

2020-11-30 16:34:32 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
خوب ببینید الان نمیشه تو دین اسلام بگی که من اینجاشو قبول دارمااا ولی با اونجاش مشکل دارم.شما یا مسلمونی یا نیستی…یه ذره دو ذره مسلمون نداریم. بعدشم چی باعث شده که شما به این نتیجه برسیم که اصلا ادیان از جانب خدا اومده؟(بر فرض که خدا هم وجود داشته باشه اصلا)

1 ❤️

2020-11-30 16:34:50 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
چرا، اگه قوانین یه کشور بر اساس منطق نوشته شده باشه نه جهالت چرا کسی باید با منطق مخالف باشه؟

1 ❤️

2020-11-30 16:35:50 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
دقییییقا متاسفانههه :((((

1 ❤️

2020-11-30 16:37:24 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
نمونه هم برای این کشور ها همین الانم هست که قوانینشون منطقیه و همه هم بهشون عمل میکنن.مثل سوئد فنلاند و…

1 ❤️

2020-11-30 16:48:27 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
شما پس میگین قران خوندین درسته؟توی سوره مائده(ایشو نمیگم تا برین کل سوره رو بخونین تا بازم قران و خونده باشین)یه جا گفته هر بدی و خوبیی که به شما برسه از طرف خداس و دقیقا دو ایه بعدش گفته هر خوبی به شما برسه از جانب خدا و هر بدی که از شما برسه از طرف خودتان است.و جای دیگه ای از قران هم درباره شق القمر گفته شده ولی هیچ شواهدی برای اثبات این اتفاق وجود نداره و حتی همون عکسی هم که از ماه گذاشتن رو من داخل سایت ناسا دیدم و فهمیدم کلا دروغ بوده و هیچ تاریخ دانی توی هیچ کجای زمین درباره این واقعه ننوشته در صورتی که باید نصف کره زمین این واقعه رو دیده باشن و…

1 ❤️

2020-11-30 16:50:26 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
شما ایدیتون ایدی یه خانومه(اگه درست باشه حالا)فکر کنم چیزایی رو که قران برای خانوما نوشته رو نخوندین که هنوز طرفدار این دین هستین

1 ❤️

2020-11-30 16:58:04 +0330 +0330

خدا باور به محض فکر کردن خداناباور میشه. نمیشه این دو تا یکجا جمع بشن. خداباور و فکر کردن نداریم.ابوالعلی معری فیلسوف نابینای مصری قرن ها پیش گفت انسان ها یا عقل دارند یا دین.

2 ❤️

2020-11-30 17:06:28 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
منم با شما دعوا ندارم و این یه بحث دوستانس.ولی راستش من دوست ندارم خودمو کمتر از اون ادمایی که به قول خودشون قران رو تفسیر میکنن ببینم چون معتقدم که همه ما به یه اندازه درک و فهم داریم و میتونیم ازش استفاده کنیم از طرفی هم به نظرتون قرانی که برای ما فرستاده شده (مثلا حالا) نباید جوری باشه که همه بتونن بفهمن و درکش کنن؟اگه نیازی به مفسر بود پس باید خدا یه مفسر هم باهاش میفرستاد که همه حرف اونو گوش میکردن دیگه.الان هر کسی برای خودش و به نفع خودش تفسیر داره.چه خدای عاقلی…

0 ❤️

2020-11-30 17:10:10 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
خوب ما میتونیم عربی بخونیم دیگه…قران رو که دیگه به قول شما مسلمونا تحریف نکردن و خدا خودش گفته.الان انتظار دارین از یه ایه که گفته زنا ارزششون کمتر از مرداس دقیقا چه تفسیری کنین که مهربانانه و منطقی باشه مثلا؟یا اینکه شما برداشتتون از اینکار پیامبر که با دختر بچه ازدواج میکنه و باهاش سکس میکنه چیه؟یا برداشتتون از این حرف علی توی نهج البلاغه که میگه زنا ناقص العقلن چیه؟و…

0 ❤️

2020-11-30 17:17:11 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
عذر میخوام اگه حرفی زدم یا چیزی گفتم که باعث شد شما فکر کنین من دارم باهاتون دعوا میکنم یا به خاطر حرف من ناراحت شدین.قصد من فقط اینه که باعث شم تا مردم کشورم روز به روز عاقل تر و فهمیده تر بشن نه خرافاتی تر و جاهل تر.کشوری که راستش ناامیدانه تلاش میکنم تا از چنگ کسایی که اشغالش کردن ازادش کنم چون میهن و وطن منه

1 ❤️

2020-11-30 17:20:36 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
همون ایه که اجازه میده مردا چند همسر باشن.همون ایه که به مردا اجازه داده که اگه زنتون به حرفتون گوش نکرد کتکش بزنین.همون ایه که درباره پاداش مردا که حوری و شراب و ایناس نوشته ولی راجع پاداش زنا هیچ چی ننوشته.همون ایه که گفته زنا توی سهم و ارث و میراث کمتر از مردا باید بگیرن و دیه شونم کمتره و…

0 ❤️

2020-11-30 17:22:09 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
پس دین و مذهب و انسانیت بر اساس عرف جامعه تغییر میکنه؟یعنی اون موقع ازدواج و سکس با دختر بچه چون حالا مثلا عرف بوده(که نبوده هم)اسلامم باهاش هیچ مشکلی نداشته؟

0 ❤️

2020-11-30 17:23:46 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
چرا فکر میکنین که خدا وجود داره؟

0 ❤️

2020-11-30 17:28:58 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
خوب امیدوارم اخرش به هر اعتقاد و عقیده ای رسیدین در جهت پیشرفت و بهتر شدن شرایط زندگی و بالاتر بردن انسانیتتون بشه.

1 ❤️

2020-11-30 17:35:17 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
در مورد منشا حرف شما منطقیه. درباره ذره بوزون هیگز شنیدین؟

0 ❤️

2020-11-30 17:37:02 +0330 +0330

↩ blackhandnn
بازم هیچ ربطی به کشور هایی که اسلامی نیستن نداره و بازم هیچ ربطی به خدا نداره شما خدارو نهی میکنید که هر گوهی میخواید بخورید اونا که دارن راحت زندگی میکنن فرهنگ دارن ن شما احمقای ساده زود باور وقتی میگید خدا وجود نداره یعنی خودتو اندازه یه حیون میدونی ولی خدا گفته انسان بالاتره همین که میگی خدا وجود نداره یعنی از حیوونم پست تری چون حیوانات هم میدونن خدا هست

0 ❤️

2020-11-30 17:40:09 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
دست خودم نیست وقتی یه مشت آدم احمقو میبنیم که با نهی خدا فک میکنن روشنفکرن اعصابم خورد میشه

1 ❤️

2020-11-30 17:42:44 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
جوابی نداری که بدی همتون میدونید خدا هست فقط دوست دارید فک کنید نیست که هر گوهی خواستید بخورید عذاب وجدانم نگیرید

1 ❤️

2020-11-30 17:45:38 +0330 +0330

↩ Zezobokon
خوب انگار شما با حیوونا بیشتر در ارتباطی و کلا بیشتر زبونشونو میفهمی که بهت گفتن همه ما به خدا ایمان داریم و میدونیم هست.چون والا من که حیوون نیستم و زبون حیوونا رو بلد نیستم.بعدشم فکر کنم شما اشتباه فهمیدی من میتونم انقدر ادمای خدا باور معروف و غیر معروف برات مثال بزنم که از تو هم پست ترن.پس ربطی به خدا باوری و اینا نداره.از طرفی هم اونا که دارن راحت زندگی میکنن فرهنگ دارن؟مگه ما سخت زندگی میکنیم و فرهنگ نداریم؟
راستی چه جالب…همه جا میگن ادما سعی میکنن به اسم دین و خدا هر غلطی دلشون میخواد بکنن الان یکی پیدا شده میگه شما میگین خدا نیست تا هر کار میخواین بکنین بکنین XD XD XD

1 ❤️

2020-11-30 17:53:47 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
به نظرم بد نیست درباره ذره خدا یا همون بوزون هیگز بیشتر بخونین

1 ❤️

2020-11-30 17:56:34 +0330 +0330

↩ Zezobokon
تا حالا به این فکر کردی که شاید خودت احمق باشی که هر چی بهت گفتن رو مثل احمقا قبول کردی و مثل احمقا هم تکرار میکنی و مثل احمقا هم روش تعصب داری؟یکی از حماقت ها و خریت های دنیا اصلا اینه که فکر کنی فقط تو درست میگی و همه اشتباه میگن انگار فقط یه حقیقت وجود داره و فقط فقطم احمقی مثل تو بهش رسیده و میدونه درسته

4 ❤️

2020-11-30 17:58:11 +0330 +0330

↩ Zezobokon
فعلا که شما دارین به اسم دین و اسلام و خدا هر گوهی که دوست دارین میخورین.ما اتئیست ها که داریم زندگیمونو میکنیم و به کسی کار نداریم

1 ❤️

2020-11-30 21:24:35 +0330 +0330

ممنون از تاپیک خوبت
با اینکه من خودم خیلی دوس دارم که خدایی وجود داشته باشه که بعضی وقتا بتونم بهش تکیه کنم ولی متاسفانه دلیل و مدرک برای نبودنش بیشتر از بودنشه.
البته منظورم از خدا خالق هست نه اونی که اسلام به نام الله تو قران معرفی میکنه.
خدایی که قرآن به اسم الله معرفی میکنه یه موجود روان پریشه که بزرگترین دغدغه اش رفاه و لذت جنسی محمد هست.

3 ❤️

2020-11-30 22:36:30 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
قرآن صراحتا گفته ارزش زن نصف مرده، حالا نمیدونم تاکید شما روی چیه که این حرفو دروغ میدونید

1 ❤️

2020-11-30 22:51:57 +0330 +0330

↩ Zezobokon
نمیدونم ولی فعلا این مسلمونا هستن که تو کلاس قرآن تجاوز میکنن به کودکان، به اسم الله جنگ میکنن و سر میبرن، آزادی و حق بیانو میگیرن و حتی مدافع محیط زیست هم به قتل میرسونن، برای حسین زجه میزنن و بعدش میرن برای دختر بازی، حملات تروریستی انجام میدن و سر معلماشونو می برن !

2 ❤️

2020-11-30 22:53:00 +0330 +0330

↩ Zezobokon
یاد ابراهیم افتادم که با حیوونا حرف میزد!

حتما گاو هنگام سجده هم دیدی؟

1 ❤️

2020-12-01 06:41:27 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
شاید زنده بمونه بلایی بدتر سرش بیاد
شاید بمونه برای خودش بد میشه

هیچکار خدا بی حساب نیست

1 ❤️

2020-12-03 02:12:57 +0330 +0330

بعضيا بهش ميگن خدا بعضيا ميگن قانون طبيعت و …ولي هر چي هست من ترجيح ميدم يه قدرت و حامي خيلي بزرگ رو كنار خودم داشته باشم تا وقتي مشكلي دارم باهاش صحبت كنم باور داشته باشم كه كمكم ميكنه و يه وقتايي ميبينم كه همه مشكلات يه دفعه كنار ميرن مطمئنم كه كار خودشه.

2 ❤️

2020-12-03 14:01:01 +0330 +0330

↩ cr7.29
اگه کار من ایراد داره که دادم عقایدمو “به اشتراک” میذارم اونوقت کار شما که عقایدتون رو “تحمیل” میکنید حتما ایراد نداره؟

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «