5 دلیل برای اینکه به خدا ایمان نداشته باشیم

1399/09/08

1.عدم وجود مدرک

بیشتر چیز هایی که ما به آن اعتقاد داریم بر پایه وجود مدرک برای آن است. این مدرک همیشه یک مدرک سخت و محکم نیست(مثل اطلاعات دروغین که در رسانه ها پخش میشود)، ولی برای هر چیزی که ما به آن اعتقاد داریم یک حداقل استانداردی وجود دارد، و اگر چیزی با آن استاندارد منطبق نباشد(مثل افسانه پری دندان) برای ما به صورت “غیرممکن” درمی آید.
اما درمورد خدا، بیشتر افراد بدون وجود مدرک به آن اعتقاد دارند. اعتقاد به خدا حاصل تربیت، قرارداد های اجتماعی و فرهنگی و کشش به راحتی و تنبلی فکری است.
هیج مدرکی دال بر وجود خدا نیست. شاید تجربه های شخصی – که آن هارا شواهد حکایتی می نامند – شما را متقاعد کرده باشند که او وجود دارد، ولی بیشتر افراد این تجربه هارا اصلا به عنوان مدرک قبول ندارند، زیرا که نمیتوان همانند مدارک واقعی آن هارا مورد آزمایش و راست آزمایی قرار داد.

یک حقیقت جالب:هیچکس تا بحال نتوانسته برای وجود خدا مدرک منطقی نشان دهد

2.غیر منطقی است

در عدم وجود مدرک، بعضی افراد ادعا می کنند که خدا “باید” وجود داشته باشد چراکه چیز دیگری منظقی نیست. این “اگر خدا وجود نداشته باشد منطقی نیست” از استدلال های ساده لوحانه مثل" من فقط احساس میکنم که باید دلیل بزرگتری برای زندگی وجود داشته باشه" تا بحث های فیلسوفانه وجود دارد.
من نمی توانم تک تک این استدلال هارا در اینجا بازگو کنم و یکی یکی آن هارا نقض کنم، ولی میتوانم این را بگویم: این ایده که کسی میتواند با منطق خدا را وارد دنیای وجودی کند یک عمل شکست خورده است. بهترین کاری که کسی میتواند بکند این است که بگوید ممکن است علت وجود برخی پدیده ها وجود خدا باشد، که من اصلا آن را قبول نمیکنم. اگر شما با واژه “شاید” راحت هستید پس مهمان من باشید! ولی وجود خدا تا به حال توسط هیچکس به صورت منطقی اثبات نشده است.

3.مزیت رنج کشیدن

در یک مصاحبه کمدین بریتانیایی Stephen Fry به خدای مسیحیان-یهودیان طعنه زد گفت که اگر بعد مرگش بفهمد که خدا وجود دارد، اورا “دیوانه” خطاب می کند، چرا که وجود این مقدار زجر و رنج غیر ضروری در دنیا (که او خود آفریده است) توضیحی ندارد.
وجود این مقدار رنج هیچ جایی در میان باور خدای مهربان ندارد. حتی اگر آن ها ادعا کنند که بدون وجود رنج و آزار خوشبختی و مهربانی وجود ندارد، یا افرادی که کار اشتباه انجام می دهند مجازات می شوند، هیچ توضیحی برای رنج کودکان بی گناه، حیوانات و حتی بدتر، افراد خداباور و درستکار وجود ندارد.
چه طور خدایی جهانی را آفریده است که در آن کودکان در سیل ها میمیرند، از گشنگی جان میدهند، به جنگ فرستاده میشوند و دچار مالاریا میشوند؟ چگونه خدایی اجازه میدهد کسانی که اورا عبادت میکنند کشته شوند، مورد تجاوز و شکنجه قرار گیرند؟
هیچکدام از موارد بالا نشان دهنده وجود خدا نیستند، و یا اگر هم باشند نشان دهنده یک خدای دیوانه و سادیسمی هستند، یا خدایی همانند خدایان یونان باستان که تنها به فکر سود خودشانند و هیچ علاقه ای به ما ندارن.

4.به او نیاز نداریم

این بحث درمورد رد حقیقت خدا نیست، بلکه در مورد این است که اینقدر نگران خدا نباشیم.ما به خدا نیاز نداریم، او یک بخش غیرضروری از جهان است و ما به راحتی میتوانیم با عدم وجود او زندگی کنیم. دوتا از مهم ترین بحث ها برای اینکه ما چرا به خدا نیاز داریم این است که: 1.او مراقب و مواظب ما است و 2.بدون وجود او(بحث دین) ما توانایی تشخیص درست از غلط را نداریم.
در مورد دومین بحث باید بگویم که اخلاقیت انسان به وسیله خدا یا دین به وجود نیامده اند، ما به یک کتاب آسمانی نیاز نداریم تا بفهمیم چه چیز غلط و چه چیز درست است، و نیازی به تهدید دوزخی ابدی نیست تا ما به انجام کار های درست روی بیاوریم. برای اثبات این کافی است که نگاهی به قانون اساسی کشور های غربی بیاندازیم، آن ها بدون تکیه بر کتاب های الهی مثل انجیل نوشته شده اند، برای مثال اگر قتلی انجام دهید کار اشتباهی است و باید تاوان بدهید. این قوانین ریشه های دینی ندارند و حتی سال ها پیش از وجود کتاب های دینی مثل انجیل، تمدن های انسانی حاوی قوانین مشابه بوده اند.
در مثال هایی که قوانین اساسی بر اساس کتاب های الهی نوشته شده اند-مثل کشور های اسلامی- به روشنی قابل درک است که بسیاری از قوانین آن ها بی منطق اند و بیشتر مردم به راحتی متوجه نقص های وحشتناک آن میشوند.
در مورد بحث اول هم باید بگویم که شاید بعضی افراد به وجود خدا به عنوان یک مراقب و محافظ نیاز داشته باشند ولی افرادی مثل من میتوانند به راحتی بدون ایمان به خدا از پس مشکلات برآیند و تبدیل به یک قانون شکن و یا دیوانه نشوند.

5.زندگی بدون او بهتر است

دین ها دنبال کنترل و محدود کردن انسان ها هستند، قوانین و مراسم هایی که ما را مجبور انجام کار ها میکند. در بسیاری از موارد-مانند رسم بربر ها در خطنه کردن آلت جنسی که بعدا به دین هایی مانند یهودیت و اسلام منتقل شده- این قوانین افراد را مجبور به انجام کار های بد میکند. همانند هزاران کار وحشتناکی که با نام خدا انجام میدهند، مانند حمله های تروریستی، شکنجه، قتل(لازمه اینجا به سر بریدن معلم فرانسوی توسط شاگردش اشاره کنم!)، ازدواج اجباری، مجبور کردن به داشتن بچه، جنگ و جهاد در راه خدا و بی پایان جنایت دیگر.
یک زندگی بدون وجود خدا به همه ازادی تا آنجایی که اخلاقیات شخص و قوانین اجتماعی اجازه میدهند پیشنهاد میکند، هرکس ازاد است تا تصمیم بگیرد و قربانی یک مسیر از پیش تعیین شده نباشد.

فرار کردن از وجود خدا و پس زدن ادیان می تواند یک سفر طولانی باشد، برای بسیاری این سفر با یک شک ایجاد میشود، یک احساس که میگوید ممکن است در اینجا یک داستان افسانه ای بزرگ در کار باشد، نه استدلال های سخت و محکم

Opinionista • Jarred Cinman • 26 February 2015
ترجمه شده با اندکی کاهش

منبع: https://www.dailymaverick.co.za/opinionista/2015-02-26-the-five-best-reasons-not-to-believe-in-god/

نکته عکس: عکس اصلی اثر معروف نقاش عصر رونسانس میکل آنژ (که اثرات معروفی بر دیوار های کلیسا های مختلف از جمله کلیسای واتیکان پدید آورده) به نام خلقت انسان است که در آن خدا با لمس دست آدم به او هوشیاری و زندگی بخشید

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2020-11-30 14:16:05 +0330 +0330

↩ Silent Eyes
سلام صدرا خوبی؟مگه کنکور نداری برو درستو بخون 😡

راجع به این موضوع هم من کامل تو توییتر بحث کردم چون شهوانی به نظرم جای مناسبی برای حرف زدن راجع به فمنیست و … نیست

1 ❤️

2020-11-30 14:18:21 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
اسلام خیلی جاها نشون داده با جنس مونث کلا مشکل داره.تو نهج البلاغه علی میگه زنا ناقص العقلن و نباید بهشون اعتماد کنین پیامبرشون با یه دختر بچه ازدواج میکنه و سکس میکنه :l و خیلی موارد دیگه.منم واقعا اون زن ها و دخترا رو نمیفهمم و درک نمیکنم که با خودشون چه فکری میکنن…اصلا به نظر شما فکرم میکنن یا کلا اکبند نگه داشتن که روش خش نیوفته خدای نکرده…اکثرشونم اگه دقت کنین مثل طوطی حرف کسای دیگه رو تکرار میکنن…

3 ❤️

2020-11-30 14:18:47 +0330 +0330

↩ Silent Eyes
آره چرا نیام

1 ❤️

2020-11-30 14:20:51 +0330 +0330

↩ blackhandnn
منم نمیفهمم، شاید به خاطر همینه این مردم این همه سال زیر سایه دین عذاب کشیدن و از حقاشون محروم شدن…

1 ❤️

2020-11-30 14:25:21 +0330 +0330

↩ bt3381
راستش متنت خیلی طولانی بود و کامل نخوندم.چون هر چی خوندم ندیدم که شما به سوالی که ازتون پرسیده بودم جواب بدین…اینکه شما دین رو بهتر میشناسین یا اخوندا و روحانیون؟در مورد نجس بودن کافرا و کشتنشونم کافیه یه سر به قران بزنین

1 ❤️

2020-11-30 14:27:35 +0330 +0330

↩ bt3381
فلسفه های کتاب درسی دبیرستان به عنوان دفاع؟؟

فلسفه دین همیشه کنترل مردم بوده، مردمی که چون خودشون فاقد قدرت درک درست و غلط بودن به دین روی می آوردن، و افرادی مثل محمد هم که در دوران خودش از سطح هوشی بالاتری برخوردار بود با استفاده از دین مردم رو مجبور به انجام کارهایی کرد(چه خوب چه بد)

حالا اگر میخوای بگی که ادیان مختلف به هم ربط دارن و خدا نقشه کاملی داره، چرا در اسلام یهودیت ختنه وجود داره ولی در مسیحیت نه؟

چرا کتاب های دیگه دچار تغییر شدن ولی اسلام(به گفته خودش!) نه؟

چرا داخل دین خودش باقی دین هارو دشمن معرفی میکنه؟ مگه پدری به بچه هاش میگه برادرت دشمنته؟

درمورد اون کافر بودن هم در سوره توبه آیه ۱۲۳ و سوره محمد آیه ۴ صراحطا گفته اگر کافری ایمان نیاورد گردن بزنید، حالا اگر هزار جور تفسیر هم براش بیاری حداقل به نثر روان اینجور نوشته شده!

3 ❤️

2020-11-30 14:29:15 +0330 +0330

↩ bt3381
اها راستی شما که اینقدر اسلام اسلام میکنی و میگی دین خیلی خوبیه و دوستش داری میشه یه کشور پیشرفته و جهان اولی مسلمون مثال بزنی که به خاطر دین اسلام پیشرفت کرده باشه؟یا شایدم از نظر شما(که انگار فقط شما و مسلمونایی مثل شمان که میدونن چی درسته و چی غلط)دین اصلا ربطی به پیشرفت کشور و این چیزا نداره

1 ❤️

2020-11-30 14:31:00 +0330 +0330

↩ Mahan4045
یعنی الان شما میتونی خدا رو با دلیل و مدرک عینی ثابت کنی که میگی هست؟

1 ❤️

2020-11-30 14:33:48 +0330 +0330

↩ bt3381
خوب حالا چرا مغلطه میکنی؟جواب نداری بدی چرا مغلطه؟جرات داشته باش بگو نمیدونم جواب سوال شما چیه…جرات داشته باش بگو من یه متعصب 2 اتیشه مسلمونم که چشم و گوش بسته هر چی بهم گفتن رو قبول کردم مغزمم اکبند نگه میدارم با همتونم قهرم اصن

0 ❤️

2020-11-30 14:35:13 +0330 +0330

↩ bt3381
اگر دنبال مقاله هستید منتظر باشید که من چند سالی هست مقالات مختلف در این مورد رو ترجمه میکنم و قرار میدم ولی خوب چون شهوانی پر از مسلمان نما هستش بحث کردن فایده ای نداره، ولی اگه خیلی اسرار داری برات میفرستم

بعدشم آقای مسلمان و شیعه واقعی توی سایت پورنو چیکار میکنی =)))

اگه به نظرت توهین من خیای سنگین بود باید حتما بهت فحاشی های مسلمونای مختلف طی این چند سالو نشون بدم حتمانظرت عوض میشه

2 ❤️

2020-11-30 14:37:45 +0330 +0330

↩ bt3381
نمیدونم چرا هی از جواب دادن به سوالای من طفره میری…مگه نمیگی قران خوندی؟پس خودت باید بدونی کجاس دیگه…حالا اونم ولش…تو قران درباره شق القمر نوشته درسته؟برو قرانو بخون بابا جان باز ازم منبع و فلان نخوا)چرا هیچ سند یا مدرکی برای اثبات این اتفاق هیچ جا نیست؟این اتفاقیه که نصف کره زمین باید دیده باشنش و اون دوره از تاریخ کسایی بودن که تاریخ مینوشتن ولی هیچ جا و تو هیچ کتابی هیچ اسمی از این نیست که کسی دیده باشه ماه نصف شده…حتی ادایی که از روی عکس ناسا داشتین هم رد شده و خود ناسا رد کرده…به این میخوای چه جوابی بدی؟

0 ❤️

2020-11-30 14:39:50 +0330 +0330

↩ Mahan4045
پس کی باید نتیجه قطعی بگیریم و مگه ما اشرف مخلوقات نیستیم؟اگه ما نتونیم خدا رو ببینیم و پیدا کنیم پس کی باید بتونه؟

1 ❤️

2020-11-30 14:44:10 +0330 +0330

↩ bt3381
داداش چرا چرت و پرت میگی؟میگم اگه برای سوالای من جواب داری جواب بده نداری بقیه میان میخونن با دین تو بهتر اشنا میشن

0 ❤️

2020-11-30 14:46:41 +0330 +0330

↩ bt3381
خوب پس جوابی نداری انگار…بزار یه سوال ساده تر بپرسم…خدا مگه شیطان رو از بهشت ننداخت بیرون؟(بعد از اینکه به ادم سجده نکرد)طبق افسانه ها و داستان های خودتون…پس شیطان بعد از اون موقع دقیقا تو بهشت چه غلطی میکرد که ادم و حوا رو گول زد؟

2 ❤️

2020-11-30 14:50:26 +0330 +0330

↩ bt3381
قرآن که خودش گفته از یهودیان دوستی نگیرید، هرجا هرچی میشه میگید منبع بیار منبع هم بیاریم میگید تفسیر داره!

این کارو کرده که چی بشه؟ به یه کشور حکم فرمایی کنه و جانشین هاشم تا به امروز مشغول همین کارن، سواری گرفتن روی دین!

راجع به حسینم باید بگم شما داری از زاویه دید تشیع نگاه میکنی، وگرنه از نگاه دورتر یه مشت مسلمون بودن برای حاکمی همو زدن کشتن!

تو تاریخم این فقط مسلمونا بودن که حمله میکردن و دین خودشونو به زور القا میکردن، غیر از صدر اسلام

4 ❤️

2020-11-30 14:51:45 +0330 +0330

↩ bt3381
همه اونارو کشور اسلامی هم داره به کنار(یعنی نکته شما رد شد اینجا)ولی اینکه بخوای آزادی زنارو توی جامعه اسلامی با کشور های غربی مقایسه کنی واقعا خنده داره

1 ❤️

2020-11-30 15:23:46 +0330 +0330

↩ bt3381
چه عجب بالاخره یه جواب به سوال ما دادی.یعنی الان شما داری میگی که شیطان هیچ وقت تو بهشت نبوده دیگه درسته؟و طبق حرف شما ادم و حوا هم اصلا تو بهشت نبودن و روی زمین تو باغ بودن…پس وقتی که اون سیب رو خوردن خدا اونارو از بهشتی که توش نبودن انداخت بیرون و انداختشون رو زمین.همین میشه دیگه.میدونم خنده داره ولی حرف شماس دیگه.یعنی ادم از همون اول رو زمین بوده و بعد باز خدا بهشون گفته چون به حرفم گوش ندادی دیگه دوست ندارم و باهات قهرم؟خودت از حرفت خندت نمیگیره؟ همه جا دارن میگن ادم و حوا تو بهشت بودن بعد شما اومدی به استناد تفسیر چند تا بی سواد و بی مغز داری این حرفارو تحویل من میدی؟ :/ اصلا مگه قران برای ما ادما افریده نشده؟مگه همه ما هم با هم توی تفکر و تعقل برابر نیستیم؟پس چه نیازی به یه بابای دیگه داریم تا بیاد اینا رو برای ما تفسیر کنه تا بفهمیم؟یعنی قران برای همه قابل فهم نیست؟

2 ❤️

2020-11-30 15:56:01 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
خدا به شما کصخولا نیاز نداره موقعی که ایمان داشتید بخدا چه گوهی نمیخوردید که الان ایمان ندارید میخورید اعتقاد به خدا یعنی اعتقاد به عدالت الان حرف از جامعه غربی زدی خب من الان تو جامعه غربی که خدا رو قبول نداره میزنم یکیو میکشم اون شخص مرده حتی اگه منم مجازات کنن اون دیگه نمیتونه به زندگی برگرده پس طبق عقل خود انسان باید یه جهان دیگه باشه بیاد حقشو بگیره

0 ❤️

2020-11-30 15:59:33 +0330 +0330

↩ Zezobokon
با توجه به لحن حرف زدن و توهینتون من با شما بحث نمیکنم:)

بد نیست اول یکم شعور و ادب داشته باشیم که به خود شخص توهین نکنیم، حالا اعتقادات شخص مهم نیست

4 ❤️

2020-11-30 16:04:24 +0330 +0330

↩ Zezobokon
خوب حالا مگه شما کصخولا که الان اسلام اسلام میکنین چه گلی به سر اسلام زدین؟مثلا الان شما توی سایت پورن چیکار میکنی؟حالا اینا به کنار کی گفته اعتقاد به خدا یعنی اعتقاد به عدالت؟اصلا شما معنی عدالت رو میدونی؟عدالت یعنی چی الان؟و اینکه کشور هایی که به خدا اعتقاد ندارن الان وضعشون چجوریه؟

3 ❤️

2020-11-30 16:09:31 +0330 +0330

↩ blackhandnn
نچ نچ با اینا بحث نکن چون فقط بلدن توهین کنن و هدف این تاپیکم بحث منطقیه نه توهین هایی که آخرش به جایی نمیرسه

3 ❤️

2020-11-30 16:12:43 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
تو رو خدا یه نگاه به پیروان این دین بندازین.تقریبا 70 درصدشون ادمایین که فقط حرفای بقیه رو مثل طوطی تکرار میکنن چون میترسن فکر کنن و بفهمن که عقایدشون اشتباس.خداشونم که تا حالا نشده با یه ادم تحصیل کرده و عاقل و بالغ حرف زده باشه.همش بی سوادا میگن خدا با ما حرف زده یا ما خدارو دیدیم…دوتا ادم حسابی بین اینا نیست

1 ❤️

2020-11-30 16:14:24 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
درباره بحث کردن با اینا کاملا حق با توعه.کاری به ما نداشته باشن به هر چی میخوان اعتقاد داشته باشن اصن

1 ❤️

2020-11-30 16:15:25 +0330 +0330

↩ blackhandnn
من تو این چند سال کمتر از تعداد انگشت دست مسلمونی دیدم که حرفاش از روی علمه نه چیزی که بهش گفتن حفظ کرده(کتاب دینی دبیرستان :|)

1 ❤️

2020-11-30 16:19:56 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
به هرکی میگی اسلام بده میگه ادماش بدن خود اسلام خوبه.اخه این چه دینیه که ادما رو بد میکنه؟یعنی هر کی مسلمون میشه بعد یه مدت بد و فاسد میشه؟این دینیه که باعث عقب موندگی کشور و مردم میشه؟

3 ❤️

2020-11-30 16:22:02 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
من راستش با اخر حرف شما به شددددددت موافقم.این ما ادما هستیم که زندگی رو برای خودمون سخت کردیم.دنیامونو سیاه کردیم و فکر میکنیم که زندگی همینه.شما گفتین با دین اسلام مشکل دارین درسته؟ولی چی باعث شده به خدا اعتقاد داشته باشین؟

1 ❤️

2020-11-30 16:22:43 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
بیش از 80 درصد جمعیت کانادا آتئیستن، به علاوه اینکه تو داری از چیزی که اثبات نداره به اثبات میرسی

میگی کسی که از مادر آدم مهربون تره بد نیست، ولی خودش آدمارو آفریده و اونا بدن؟ چجوری نیکی مطلق میتونه بدی خلق کنه؟

همش تناقض!

2 ❤️

2020-11-30 16:24:22 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
ولی چرا اصلا باید باشه همچین قوانینی! با پاک کردن صورت سوال که مشکل حل نمیشه؟

1 ❤️

2020-11-30 16:24:42 +0330 +0330

↩ Sanaz7070
خوب فکر کنم هممونم بدونیم که ما هر کاری هم بکنیم دنیا راه خودشو میره.مهم نیست که ما با حجاب دوست داشته باشیم یا بی حجاب…

1 ❤️

2020-11-30 16:26:17 +0330 +0330

↩ BRDYA
DDDDD:

1 ❤️

2020-11-30 16:31:56 +0330 +0330

↩ Phantom_Lady
امیدوارم یه روزی برسه که ادما بتونن با هر رنگ و قیافه و اعتقاد و دین و سلیقه ای که دارن مثل انسان کنار هم زندگی کنن…نه دنبال این باشن که بهت ثابت کنن حرف اونا فقط درسته.نه دنبال این باشن که مجبورت کنن کاری کنی که دوست نداری.نه دنبال این باشن که بکشنت تا برن بهشت.هر کسی با هر دینی یه انسان باشه فقط…یه انسان

4 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «