آنچه در باره رضا شاه پهلوی نمیدانید

1399/11/22

اول از هر چیزی خیلی واضح، صریح، به ضرس قاطع عرض میکنم معنی دفاع از عملکرد رضا شاه سلطنت طلب بودن من نیست، چون اصولا قائم به فرد بودن یک حکومت رو از اساس قبول ندارم، حالا این قرد میخواد پادشاه باشه یا ولی وقیح.
به اعتقاد من هر شخصی تو هر حکومتی که فصل الخطاب باشه هرچقدر هم آدم ملایمی باشه بدون برو برگرد تبدیل به دیکتاتور میشه.
با ذکر این مقدمه باز اگه کسی بیاد بخواد انگ سلطنت طلبی بزنه خیلی انتظار برخورد محترمانه نداشته باشه.

انگیزه این تاپیک یه کاربر روانپریشی شد که چند وقتیه میبینم تاپیکهای جنجالی با مطالب غیر واقعی و فقط با انگیزه به هم ریختن جو سایت و ایجاد درگیری بین کاربرها میزنه و بعد چند ساعت تاپیک رو حذف میکنه که دیشب با یه سری دروغ و دغل در مورد پانتورک یه تاپیک زده بود و پربشب تاپیکی زده بود با عنوان خیانتهای رضاشاه به ایران و مطالبی تو این تاپیک علیه رضاشاه عنوان شده بود که جمهوری اسلامی هم با تمام وقاحتی که داره تا حالا همچین خزعبلاتی به ذهنش نرسیده بود که مطرح کنه.
همزمانی این قضیه با سیاه ترین روز تاریخ ایران (۲۲ بهمن) سبب خیر شد تا تو این تاپیک از بزرگمردی ایران دوست و ایران ساز که اگه نبود شاید الان کشوری به اسم ایران با این شکل گربه وجود نداشت مطالبی گذاشته بشه.
فقط بعد از خوندن مطالب برای خائن یا خادم بودن رضا شاه حتما این موارد رو در نظر بگیرین:
کل مدت حکومت رضا شاه ۱۶ سال بوده
در دوره رضا شاه ایران درآمد نفتی و صادرات خاصی نداشت
رضا شاه حکومت در کشوری رو شروع کرد که به تازگی از آفت قحطی و انواع بیماریهای همه گیر و قاجار خلاص شده بود.

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2021-02-11 15:52:42 +0330 +0330

↩ آدو دن هاگ
ببخشید اما کسانی که باید آموزش مردم را هدایت می کردند در زندان بودند و آخوندها بالای منبر نقش اوپوزوسیون بازی می کردند.

0 ❤️

2021-02-11 15:54:29 +0330 +0330

↩ آدو دن هاگ
بله هیچ دسترسی هم به منابع آزاد خبری نداشت.

0 ❤️

2021-02-11 15:57:33 +0330 +0330

↩ Arrow11
بی خیال دموکرات؟ کاش به سوزاندن قرارداد دارسی و بازنویسی آن هم اشاره می فرمودید. در ضمن داستان زمین های مازندران و گیلان.

0 ❤️

2021-02-11 16:01:51 +0330 +0330

↩ Arrow11
ببخشید من هی دیر میرسم هی میخوانم و نکته ای به نظرم می آید. این شش ناو عظیم که اشک اعلیحضرت را در آورده بودند یک گلوله سمت قوای انگلیس که نه سال بعد خاک ایران را اشغال کردند شلیک کردند؟ ناو ایتالیایی در زمانی که ایتالیا متحد آلمان بود باید خوب از خجالت انگلیسی ها در می آمد نه؟ من اشتباه می کنم؟

0 ❤️

2021-02-11 16:10:02 +0330 +0330

↩ Bisexual_senbala

بی خیال دموکرات؟ کاش به سوزاندن قرارداد دارسی و بازنویسی آن هم اشاره می فرمودید. در ضمن داستان زمین های مازندران و گیلان.

دموکرات با در نظر گرفتن فرهنگ اون دوره
هر چیزی که فکر میکنین من اشاره نکردم بفرمایین شما اشاره کنین
البته قبل از اون خوشحال میشم بگین این کارهایی هم که ازش نام برده شد کدومش دروغ بوده

0 ❤️

2021-02-11 16:16:23 +0330 +0330

↩ Arrow11
شما قبول دارید که اگر نخست وزیر می ماند و شاه نمی شد بهتر بود؟

0 ❤️

2021-02-11 16:17:02 +0330 +0330

↩ Bisexual_senbala

ببخشید من هی دیر میرسم هی میخوانم و نکته ای به نظرم می آید. این شش ناو عظیم که اشک اعلیحضرت را در آورده بودند یک گلوله سمت قوای انگلیس که نه سال بعد خاک ایران را اشغال کردند شلیک کردند؟ ناو ایتالیایی در زمانی که ایتالیا متحد آلمان بود باید خوب از خجالت انگلیسی ها در می آمد نه؟ من اشتباه می کنم؟

تو پستی که من گذاشتم کلمه ای در مورد نقش اونا تو جنگ گفته شده؟
این اولین بار نیست که من و شما تو این سایت بحث میکنیم و تقریبا شناخت نسبی از تفکراتت پیدا کردم و متاسفانه کینه و عداوتی که از خاندان پهلوی داری طوری ذهنت رو مسموم کرده که کوچکترین حرکت مثبتی رو از طرف اون پدر و پسر نمیتونی هضم کنی.
یه پادشاه دلسوز وقتی ببینه ناوگان عظیم سلطنتی بریتانیای کبیر با مجهزترین کشتی های زمانه حمله ور شده باید خیلی احمق باشه با تنها دار و ندارش که کلا ۶ تا کشتی بوده بخواد درگیر بشه که اونا رو هم به فنا بده
سعی کن یه کم منصف باشی

1 ❤️

2021-02-11 16:21:18 +0330 +0330

↩ Bisexual_senbala

شما قبول دارید که اگر نخست وزیر می ماند و شاه نمی شد بهتر بود؟

بهتر برای کی؟
ایران؟ قاجار؟ انگلیس؟ شوروی؟ سید ضیا؟
منظورت دقیقا برا کی هست
بعید میدونم نیت قلبیت ایران بوده باشه

0 ❤️

2021-02-11 16:22:15 +0330 +0330

↩ Arrow11
پس ارتش ما حتی یک گلوله هم شلیک نکرد. خوب برای چی خریدیم؟

0 ❤️

2021-02-11 16:24:45 +0330 +0330

↩ Arrow11
نیت من ایران است. شما نیت خوانی هم می کنی؟

0 ❤️

2021-02-11 16:29:44 +0330 +0330

↩ Bisexual_senbala

پس ارتش ما حتی یک گلوله هم شلیک نکرد. خوب برای چی خریدیم؟

احساس میکنم شما دانش و شعور جنگیت خیلی بیشتر از رضاشاه هست
میشه لطفا بگی جای اون بودی چیکار میکردی و نتیجه تصمیمت چی میشد؟
لطفا سوالمو واضح جواب بده

0 ❤️

2021-02-11 16:34:37 +0330 +0330

↩ Bisexual_senbala

نیت من ایران است. شما نیت خوانی هم می کنی؟

اولا خوب دقت میکردی نوشتم بعید میدونم، ینی با قطعیت نگفتم
دلیل سوالمم این بود که تو هیچکدوم از پستات تو سایت ندیدم دغدغه ایران رو داشته باشی و همیشه دنبال یه دعوای شخصی هستی.
یه سوال شخصی دارم و اگه مقدور باشه جواب بدی خیلی ممنون میشم
نسب شما به قاجاریه میرسه یا گرایش به حزب توده دارین؟

0 ❤️

2021-02-11 17:18:28 +0330 +0330

↩ Arrow11
هیچ همان کاری که آتاتورک کرد و به ترکیه حمله نشد. منتها فرقش این بود که آتاتورک دوروبرش امین اونو و عدنان مندرس داشت رضاشاه ذکاالملک محمدعلی فروغی را خانه نشین کرده بود. دیکتاتور ما هم مثل بقیه دیکتاتورها نبود. چی بگم. رضاشاه از زمانی که حس کرد خودش همه چیز رو می فهمه هم خودش بدبخت شد هم مردمش. سیاست خارجی یک هنر است که قزاق بیسواد ریزه کاری های آن را درک نمی کند. آدم های ارزشمند باسواد هم که خانه نشین بودند. تا زمانی که کشور اشغال شد مجبور شد برود در خانه فروغی برای سلطنت پسرش از او کمک بخواهد. جند سال پیش در جمع بهش گفته بود زن ریس دار. من از همه خانم هایی که احتمال میدهم این متن را بخوانند پوزش می خواهم. اما نقل قول است. بله دوست گرامی ابنها واقعیت های تاریخ هستند که شما دوست داران پهلوی نمی خواهید ببینید. یار گرامی پهلوی ها هم مثل قاجارها و آخوندها فقط دنبال منافع خود بودند. همین.

1 ❤️

2021-02-11 17:23:22 +0330 +0330

↩ Arrow11
نخیر قربان نسب من به قاجارها نمی رسد. با حزب توده هم حشر و نشری نداشته ام. اما الکی نمی توانم پهلوی ها را فرشته و همه مخالفان شان را دیو بدانم. پهلوی ها قانون شکن بودند و قانون اساسی مشروطه را بارها نقض کردند. تقاصش را هم پس دادند. حالا الان ۴۰ سال بعد از مرگ شاه پهلوی ما دنبال چه هستیم اینجا نمی دانم. یار گرامی ایران رضا پهلوی دوم نخواهد داشت، بگذر

1 ❤️

2021-02-11 17:35:55 +0330 +0330

↩ Bisexual_senbala

هیچ همان کاری که آتاتورک کرد و به ترکیه حمله نشد. منتها فرقش این بود که آتاتورک دوروبرش امین اونو و عدنان مندرس داشت رضاشاه ذکاالملک محمدعلی فروغی را خانه نشین کرده بود. دیکتاتور ما هم مثل بقیه دیکتاتورها نبود. چی بگم. رضاشاه از زمانی که حس کرد خودش همه چیز رو می فهمه هم خودش بدبخت شد هم مردمش. سیاست خارجی یک هنر است که قزاق بیسواد ریزه کاری های آن را درک نمی کند. آدم های ارزشمند باسواد هم که خانه نشین بودند. تا زمانی که کشور اشغال شد مجبور شد برود در خانه فروغی برای سلطنت پسرش از او کمک بخواهد. جند سال پیش در جمع بهش گفته بود زن ریس دار. من از همه خانم هایی که احتمال میدهم این متن را بخوانند پوزش می خواهم. اما نقل قول است. بله دوست گرامی ابنها واقعیت های تاریخ هستند که شما دوست داران پهلوی نمی خواهید ببینید. یار گرامی پهلوی ها هم مثل قاجارها و آخوندها فقط دنبال منافع خود بودند. همین.

دوست عزیز چرا دوباره زدی به صحرای کربلا؟
بعد این مدت انتظار داشتم متوجه شده باشی تو تاپیک من کلی گویی و صغری کبری چیدن جواب نمیده.
من نپرسیدم آتاتورک چیکار کرد یا کیا رو دور و برش داشت.
شما درگیر نشدن نیروی دریایی رضا شاه رو با نیروی دریایی انگلیس ِلط دونستی و منم پرسیدم اگه جای رضا شاه بودی چه عکس العملی نشون میدادی و نتیجه چی میشد.
لطفا جواب سوال رو واضح بده

0 ❤️

2021-02-11 17:48:25 +0330 +0330

قائم به فرد بودن حکومت بده اما نه همیشه.جاهایی هست مثل همین الان کشور ما،یا دقیقا در زمان اوج انحطاط قاجار،که دیکتاتوری نخبگان کاملا میتونه مملکت رو روی ریل بندازه.توی اوضاع به شدت هرج و مرج بعد از تغییر،دموکراسی نه تنها جوابگو نیست که حتی به هرج و مرج هم دامن میزنه مگر اینکه یک جامعه به شدت با فرهنگ بالا مثل ژاپن داشته باشیم که نداریم.در بهترین حالت چیزی شبیه لیبی هستیم.به لیبی نگاه کنید.من قاطعانه به دیکتاتوری نخبگانی که اگه اشتباه نکنم افلاطون گفته بود ایمان دارم اما نه به شکل دائمی.یک دیکتاتور وطن پرست و روشن ضمیر مثل رضاشاه میتونه کاملا کشور رو روی ریل بندازه و بعد تحویل به سیستم دموکراسی بده.این نظر منه.البته خطر بزرگ اینه که قدرت زیر زبون طرف مزه کنه و جاکن نشه ولی به بهبود اوضاع می ارزه.عذر میخوام زیاده روی کردم

1 ❤️

2021-02-11 17:49:17 +0330 +0330

↩ Bisexual_senbala

نخیر قربان نسب من به قاجارها نمی رسد. با حزب توده هم حشر و نشری نداشته ام. اما الکی نمی توانم پهلوی ها را فرشته و همه مخالفان شان را دیو بدانم. پهلوی ها قانون شکن بودند و قانون اساسی مشروطه را بارها نقض کردند. تقاصش را هم پس دادند. حالا الان ۴۰ سال بعد از مرگ شاه پهلوی ما دنبال چه هستیم اینجا نمی دانم. یار گرامی ایران رضا پهلوی دوم نخواهد داشت، بگذر

سوالو جواب نمیدادی خیلی بهتر بود تا اینجوری به شعور آدم توهین کنی
وقتی شما در حکومت ۵۵ ساله پهلوی حتی یه کار مثبت نمیبینی این یه نقد منصفانه نیست و فقط کینه و عداوت میتونه چشم آدم رو در این حد ببنده و تو این دنیا سه تیپ آدم میتونن در این حد کینه از پهلوی داشته باشن:
یا از نوادگان قاجار باشه و به خاطر قطع شدن سلسله قاجار توسط رضا شاه متنفر باشه
یا حزب توده ای باشه و به خاطر تار و مار شدنشون توسط محمد رضا شاه درست زمانی که فکر میکردن دیگه ایران رو کامل به دست آوردن از این خاندان متنفر باشه
یا سرش تو آخور جمهوری اسلامی باشه که تقریبا مطمئنم جزو دسته سوم نیستی ولی خودتم میدونی که یکی از دوتای اولی رد خور نداره.

در نهایت اینکه یه حساب دیگه ای رو شما میکردم ولی با جمله آخریت مایوسم کردی
با اینکه تو پست اول تاپیک به عنوان مهمترین مسئله نوشتم سلطنت طلب نیستم و قبلا هم تو یه تاپیک دیگه ای به شخص شما گفتم که توان زنده کردن و از قبر درآوردن رضا و محمدرضا پهلوی رو ندارم و رضای دوم رو هم آدم بی عرضه و بی لیاقتی برای حکومت به ایران میدونم بازم اومدی برا من نوشتی که ایران رضای دوم نخواهد داشت؟ واقعا که

1 ❤️

2021-02-11 17:56:27 +0330 +0330

↩ kimiagar1364

قائم به فرد بودن حکومت بده اما نه همیشه.جاهایی هست مثل همین الان کشور ما،یا دقیقا در زمان اوج انحطاط قاجار،که دیکتاتوری نخبگان کاملا میتونه مملکت رو روی ریل بندازه.توی اوضاع به شدت هرج و مرج بعد از تغییر،دموکراسی نه تنها جوابگو نیست که حتی به هرج و مرج هم دامن میزنه مگر اینکه یک جامعه به شدت با فرهنگ بالا مثل ژاپن داشته باشیم که نداریم.در بهترین حالت چیزی شبیه لیبی هستیم.به لیبی نگاه کنید.من قاطعانه به دیکتاتوری نخبگانی که اگه اشتباه نکنم افلاطون گفته بود ایمان دارم اما نه به شکل دائمی.یک دیکتاتور وطن پرست و روشن ضمیر مثل رضاشاه میتونه کاملا کشور رو روی ریل بندازه و بعد تحویل به سیستم دموکراسی بده.این نظر منه.البته خطر بزرگ اینه که قدرت زیر زبون طرف مزه کنه و جاکن نشه ولی به بهبود اوضاع می ارزه.عذر میخوام زیاده روی کردم

اگه تو اپوزیسیون ایران شخصی با سلامت نفس و اقتدار رضا شاه سراغ داشتم قطعا منم هم عقیده شما بودم ولی الان شما کسی رو سراغ داری که بشه اختیار کشور رو تمام کمال داد دستش و مطمئن بود که واقعا برای ایجاد دموکراسی و کنار رفتن از قدرت قدم برمیداره؟

1 ❤️

2021-02-11 18:16:43 +0330 +0330

↩ Arrow11
من پاسخ پرسش شما را دادم. من اگر جای رضا شاه بودم از کسانی که عقلشان می رسید، مساوره می گرفتم که آیا ما نیاز به خرید ۶ ناو ایتالیایی داریم؟ آیا به درد ما می خورد؟ ما چه بکنیم که در جنگ احتمالی آینده ایمن بمانیم و … حالا شما دوست نداری این پاسخ را موضوع دیگری است. نکته دیگر که فرمودی همانطور که گفتی من هیچ ارتباطی با بخور بخورهای جمهوری اسلامی ندارم. از باقی ماندگان قاجار هم نیستم، هرگز هم ندیده ام که کسی از خانواده قاجار با پهلوی ها دشمنی ورزیده باشد. ببین ناچارم دو تا موضوع را اینجا جدا کنم. اول اینکه کی توده ایها در حال گرفتن این کشور بودند محمدرضا نگذاشت؟ و دوم اینکه به نظر شما کریم سنجابی، داریوش فروهر، دکتر صدیقی، دکتر حاج سید جوادی در کدام گروه شما قرار می گیرند؟

0 ❤️

2021-02-11 18:28:08 +0330 +0330

↩ Rjackson

واقعا حیف که مردم قدر خودش وپسرش رو ندونستن لعنت به شورشیان۵۷

حالا اگه بخوایم ماست مالی کنیم مردم اون دوره رو میتونیم به بهونه دسترسیشون به اطلاعات درست محدود بود ازشون بگذریم
امروزیها رو که به همه جور اطلاعات دسترسی دارند و وضعیت مملکت رو به چشم میبینن کجای دلمون بذاریم؟

0 ❤️

2021-02-11 18:59:39 +0330 +0330

↩ Bisexual_senbala

من پاسخ پرسش شما را دادم. من اگر جای رضا شاه بودم از کسانی که عقلشان می رسید، مساوره می گرفتم که آیا ما نیاز به خرید ۶ ناو ایتالیایی داریم؟ آیا به درد ما می خورد؟ ما چه بکنیم که در جنگ احتمالی آینده ایمن بمانیم و … حالا شما دوست نداری این پاسخ را موضوع دیگری است. نکته دیگر که فرمودی همانطور که گفتی من هیچ ارتباطی با بخور بخورهای جمهوری اسلامی ندارم. از باقی ماندگان قاجار هم نیستم، هرگز هم ندیده ام که کسی از خانواده قاجار با پهلوی ها دشمنی ورزیده باشد. ببین ناچارم دو تا موضوع را اینجا جدا کنم. اول اینکه کی توده ایها در حال گرفتن این کشور بودند محمدرضا نگذاشت؟ و دوم اینکه به نظر شما کریم سنجابی، داریوش فروهر، دکتر صدیقی، دکتر حاج سید جوادی در کدام گروه شما قرار می گیرند؟

شما مگه آجودان رضا شاه بودی و هر لحظه کنارش بودی؟
از کجا میدونی مشورت نکرده؟
اصلا مگه میشه آدم در مورد همچین موضوع مهمی مشورت نکنه؟
دوست عزیز در مورد مسائل تاریخی نمیشه با حدس و گمان اظهار نظر کرد. اگه سند معتبری در این رابطه داری بفرما ما هم ببینیم.
برای سوال من شما جرات نکردی جواب صریح بدی ولی من عوض شما جواب میدم:
توی همچون شرایطی من اگه جای رضا شاه بودم و حس وطن پرستی اونو داشتم وقتی میدیدم از شمال ابرقدرتی به اسم شوروی به کشورم حمله کرده و از جنوب ابرقدرتی به اسم بریتانیا با قویترین ناوگان دریایی دنیا، و دار و ندار من کلا ۵ تا کشتی جنگی هست که اگه درگیر بشن حداکثر دو روز دوام میارن و بعدش میرن زیر آب با خودم میگفتم وقتی تحت هر شرایطی قراره شکست بخورم پس هم الکی سرمایه ملی رو هر ندم و هم باعث کشته شدن جوونای مملکتم نشم و به خاطر کشورم همون کاری میکردم که رضا شاه کرد و خیلی جالبه که تاریخ به وضوح ثابت کرده رضا شاه در اون مورد درستترین تصمیم رو گرفته و حالا شما ناراحت چی هستی من نمیفهمم.

و اما در مورد توده ایها:
راستش من احساس کرده بودم شما طرفدار حزب توده هستین و شانس هم دادم که خودتون بگین ولی وقتی دیدم زیر بار نمیرین مجبور شدم در قضیه توده کمی اغراق کنم و با تحریک احساساتتون ازتون اعتراف بگیرم که ظاهرا جواب هم داد.
عزیز دل من صاحب شدن ایران توسط حزب توده یا هر حزب کمونیست دیگه ای آرزویی هست که هیچوقت محقق نخواهد شد و تنها کاربرد حزب توده در ایران این بود که نازنین ترین جوانان این مملکت رو که کلی میتونستن برای پیشرفت کشور مفید باشن تبدیل کرد به ترمز پیشرفت و باعث کشته شدنشون هم تو اون حکومت شد هم این حکومت.
سنجابی ها و فروهرها رو هم با سوادهایی میدونم که درک درستی از سیاست نداشتن و باعث شدند هم مملکت به فنا بره
بزرگترین حماقتشونم این بود که فکر کردن به شاه نمیشه اعتماد کرد ولی به آخوند جماعت میشه

3 ❤️

2021-02-11 19:21:58 +0330 +0330

↩ Arrow11
به هیچ عنوان اینطور نیست. در درجه اول شما اشتباه های بی شمار رضا شاه را که به طور کلی کار را به جایی رساند که متفقین به ایران حمله کنند را در نظر نمیگیری. این بود پاسخ من. شما چرا اینقدر از کمونیست ها می ترسید؟ مگر نمی گوئید که جایگاهی ندارند؟ در مورد سوم هم که پاسخ شما من را به یاد پاسخ پرویز ثابتی انداخت. عزیز جان شاه وقتی سراغ این دوستان رفت که کار از کار گذشته بود.

0 ❤️

2021-02-11 20:21:32 +0330 +0330

↩ Caspian Sea

من فاز اکثریت شهوانی رو نمیفهمم سیاست های پادشاهی و رهبری رو قضاوت میکنن اونم از روی هیچ اطلاعاتی که منبع اصلی داشته باشه
رضاشاه مرد بزرگی بود هیچ شکی نیست اگر هم کسی میاد نقد میکنه در گذشته فلانی خوب بود فلانی بد بود چه تاثیری به این روزهای حکومت ما داره
روشنفکری هم بخوایم به قضیه نگاه کنیم امپریالیسم بودن نظام شاهنشاهی به وضوح پیدا بوده خودشون رو قبول داشتن و خودشون رو تایید میکردن
الانم همینه هیچ فرقی نکرده

با وجود تالارهای دین و سیاست و … که صاحب سایت براش در نظر گرفته متاسفانه منم فاز اون کاربرهایی که مدام میان میگن چرا این تاپیک رو زدی و … نمیفهمم

2 ❤️

2021-02-11 20:33:51 +0330 +0330

↩ Arrow11
اصلا شما در مقام یه شخص اول کشور هر کاری که بکنید یا هر تصمیمی که بگیری یک عده ای متضرر میشند و از این موضوع گریزی نیست.
موضوع اینه که شخص اول کشور باید در حداقل ممکن از روی عمد اشتباهی مرتکب نشه که در اونصورت همونطور که شما هم گفتین میشه خیانت و دقیقا کسی نمیتونه یک برگ از تاریخ بیاره که رضا شاه و یا حتی پسرش خیانت کرده باشند که اگر چنین بود این ملاها که از کاه کوه میسازند تا به حال بارها اون رو علم کرده بودند و …

1 ❤️

2021-02-11 20:54:33 +0330 +0330

↩ Bisexual_senbala

به هیچ عنوان اینطور نیست. در درجه اول شما اشتباه های بی شمار رضا شاه را که به طور کلی کار را به جایی رساند که متفقین به ایران حمله کنند را در نظر نمیگیری. این بود پاسخ من. شما چرا اینقدر از کمونیست ها می ترسید؟ مگر نمی گوئید که جایگاهی ندارند؟ در مورد سوم هم که پاسخ شما من را به یاد پاسخ پرویز ثابتی انداخت. عزیز جان شاه وقتی سراغ این دوستان رفت که کار از کار گذشته بود.

اولا حمله متفقین هیچ ربطی به رفتار یا سیاست رضا شاه نداشت و متفقین برای رساندن تسلیحات از طریق خلیج فارس به شوروی به خاک ایران نیاز داشتند وگرنه انقد احمق نبودن که تو هیر و ویر جنگی که داشتن شکست میخوردن بخوان کلی از نیروهاشون رو هم معطل اشغال کشوری بکنند که کوچکترین نقشی تو جنگ نداشت، چنانچه بعد از جنگ هم اسم ایران رو گذاشتند پل پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم (واقعا قبل از اظهار نظرات در مورد این چیزا اصلا فکر نمیکنی؟)
دوما دلیل ترس من از کمونیست به خاطر اینه که همیشه حرفهایی رو میزنه که مال یه جامعه ایدا آل هست و همه دوست دارن باشه و با حرف و وعده افراد سطحی نگر و آرمانگرا رو فریب میده و جذب خودش میکنه ولی در عمل به هر کشوری که پا گذاشته جز رفاه رویایی برای راس هرم و بدبختی و فلاکت برای عموم جامعه نداشته.
سوم هم که این تاپیک در مورد رضا شاه هست نه محمدرضا و به خاطر همین دوست ندارم بحث عوامل اصلی بدبختی مردم ایران (روشن فکر نماها) رو تو این تاپیک ادامه بدیم.
در مورد رضا شاه اگه خیانتی، رسوایی چیزی با سند مدرک سراغ داری در خدمتم

0 ❤️

2021-02-11 21:17:17 +0330 +0330

↩ دول خوش شانس
دوست گرامی دلیل اینکه آخوندها اشاره ای به خیانت های دوره پهلوی نمی کنند، این است که خودسان افشا می شوند. من فقط یک قلم به قرارداد دارسی اشاره می کنم. ویلیام ناکس دارسی در سال ۱۲۵۱ امتیاز استخراج نفت در جنوب ایران را از ناصرالدین شاه قاجار گرفت. مدت این قرار داد ۹۰ سال بود، یعنی در سال ۱۳۴۱ این امتیاز تمام می شد. همین جا دوستان دقت کنید، اگر این قرارداد باقی می ماند در سال ۱۳۴۱ بدون دردسر ایرانیان مالک نفت خود می شدند و در آن صورت مبارزات ملی شدن نفت فقط برای ۹ سال ضرورتی پیدا نمی کرد. پس کودتایی هم پیش نمی آمد. رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۰۷ این قرار داد را در شومینه انداخت و آن را آتش زد. دوستان حتمی خواهند گفت چه مرد وطن پرستی، خوب بعد چه شد؟ انگلیسی ها نسخه جدیدی از قرارداد تنظیم فرمودند و قرارداد برای ۹۰ سال دیگر تمدید شد. راه آهن سراسری ایران طبق نظر مهندسین راه سازی در آن زمان و همین الان باید در مسیر شرقی غربی کشور کشیده می شد. می گویند وقتی مهندس دانمارکی این پیشنهاد را در جلسه ای با حضور اعلیحضرت مطرح کرد، ایشان برافروخته شدند و بلند شدند و فرمودند: به این مرتیکه بگوئید من راه آهن می خواهم از ابنجا ( بندر شاه در شمال، با عصای مبارک نشان دادند)، تا اینجا (بندر شاهپور در جنوب) . هنوز هم که هنوز است مشکل راه آهن سراسری در این کشور حل نشده است. ببین یار گرامی رضاشاه در راستای آبادی ایران کوشش بسیار کرد بر منکرش لعنت، اما یک نکته نباید لز یاد ما برود، طبق قانون اساسی مشروطه در آن زمان قرار نبود شاه کاری بکند، شاه نماد کشور بود و باید نخست وزیر کار می کرد. به همین دلیل زنده یاد دکتر محمد مصدق در جلسه مطرح شدن خلع ید از قاجاریه لعنتی، این را نوشتم که صاحب تاپیک من را از نوادگان ایشان نداند، گفتند اگر می خواهید خدمات سردار سپه بدون استبداد ادامه یابد اجازه بدهید ایشان نخست وزیر بماند. چیزی که فکر می کنم اگر اتفاق می افتاد ما گیر انقلاب اسلامی نمی افتادیم. شاید. بگذریم الان آن پدر و پسر چه دیو چه انسان چه فرشته دیگر تاثیری در امروز ما ندارند. تحقیق تاریخی هم نیاز به محقق وارد. من فقط علاقه مند به تاریخ معاصر هستم کار من نقل تحلیل هاست که عرض کردم. اگر از امروز تا ۴۰ روز چله بنشینیم و برای پهلوی ها عزاداری کنیم مشکلی از امروز ما حل نخواهد شد. حکومت فردی همانگونه که صاحب تاپیک فرمودند حتمی منجر به خراب شدن خواهد شد. فقط نمی دانم ایشان چرا نمی پذیرند که پهلوی ها هم مثل همه رهبران منفرد و خودکامه خراب شده بودند و به محض تصمیم اربابان خارجی تشریف بردند.

1 ❤️

2021-02-11 21:20:27 +0330 +0330

↩ Arrow11
نوشتم، کاش کمی هم تاریخ می خواندی. اگر رضاشاه به آلمان ها نزدیک نشده بود، متفقین نیازی به اشغال ایران نداشتند. آقا بی خیال خسته ام کردی. هرطور راحتی فکر کن.

0 ❤️

2021-02-11 21:27:10 +0330 +0330

↩ Bisexual_senbala
گفتم که شما خود خدا رو الان احضار کنید بگذارید در مقام اول یک کشور (هر جا)
هر تصمیمی بگیره یک عده متضرر خواهند شد
موضوع اینه که خیانتکار نباشه وگرنه این مواردی که شما میگید خیلی بر علیه این هم نوشته اند، به نوشته های تاریخی اینچنینی هم زیاد اعتباری نیست خیلی از همین کشورهای سلطه گر از جمله انگلیس پول میدادند تاریخ نویس شخصیت کسی رو خراب کنه که همینطور هم شد وگرنه مگر میشود شاه یک کشوری رو یک بیگانه خلع کنه و تبعید کنه و بعد صدای کسی در نیاد!
موضوع اصلا این نیست که کی چیکار کرده شما یک نفر در تاریخ بیار در هر سمتی که کاری کرده باشه که همه راضی بوده باشند
موضوع اینه که خیانتکار نباشه که نبوده

0 ❤️

2021-02-11 21:45:54 +0330 +0330

↩ دول خوش شانس

اصلا شما در مقام یه شخص اول کشور هر کاری که بکنید یا هر تصمیمی که بگیری یک عده ای متضرر میشند و از این موضوع گریزی نیست.
موضوع اینه که شخص اول کشور باید در حداقل ممکن از روی عمد اشتباهی مرتکب نشه که در اونصورت همونطور که شما هم گفتین میشه خیانت و دقیقا کسی نمیتونه یک برگ از تاریخ بیاره که رضا شاه و یا حتی پسرش خیانت کرده باشند که اگر چنین بود این ملاها که از کاه کوه میسازند تا به حال بارها اون رو علم کرده بودند و …

دقیقا
اینا کار نکرده رو پیراهن عثمان میکنن حساب کن میکرد چی میشد

0 ❤️

2021-02-11 22:02:25 +0330 +0330

↩ Bisexual_senbala

ویلیام ناکس دارسی در سال ۱۲۵۱ امتیاز استخراج نفت در جنوب ایران را از ناصرالدین شاه قاجار گرفت. مدت این قرار داد ۹۰ سال بود، یعنی در سال ۱۳۴۱ این امتیاز تمام می شد. همین جا دوستان دقت کنید، اگر این قرارداد باقی می ماند در سال ۱۳۴۱ بدون دردسر ایرانیان مالک نفت خود می شدند و در آن صورت مبارزات ملی شدن نفت فقط برای ۹ سال ضرورتی پیدا نمی کرد. پس کودتایی هم پیش نمی آمد. رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۰۷ این قرار داد را در شومینه انداخت و آن را آتش زد. دوستان حتمی خواهند گفت چه مرد وطن پرستی، خوب بعد چه شد؟ انگلیسی ها نسخه جدیدی از قرارداد تنظیم فرمودند و قرارداد برای ۹۰ سال دیگر تمدید شد.

معمولا سعی میکنم تو بحث بین دو کاربر دیگه تو تاپیکم دخالت نکنم ولی اینجا دیگه نشد
دوست عزیز برای محق جلوه دادن خودت تو بحث لطفا اطلاعات غلط به خورد مردم نده
اولا قرداد دارسی در سال ۱۲۵۱ بسته نشد و در سال ۱۲۸۰ بسته شد
دوما در زمان ناصرالدین شاه نبود و در زمان مظفرالدین شاه بود
سوما مدتش ۹۰ سال نبود و ۶۰ سال بود
چهارما رضا شاه در سال ۱۳۱۱ قرارداد رو پاره کرد نه ۱۳۰۷
پنجما دلیل پاره کردن قرارداد از طرف رضا شاه این بود که شرکت انگلیسی از تحولات سیاسی در ایران سوء استفاده کرده بود و به تعهدات خودش عمل نمیکرد و هنوز ۲۹ سال از قرارداد مونده بود.
ینی رضاشاه باید ۲۹ سال بدعهدی شرکت انگلیسی رو تحمل میکرد که مبادا به تریج قبای شما بر بخوره؟
و ششما این کار رضاشاه رو که شما با بی اخلاقی میخوای به عنوان خیاتتش حلوه بدی به نظر من یکی از پر افتخارترین اقدااتش هست

1 ❤️

2021-02-11 22:02:47 +0330 +0330

↩ دول خوش شانس
صدا در آمد مردم جشن گرفتند. خود من یکی از بهترین روزهای زندگی ام ۲۶ دی ماه سال ۵۷ بود. اینکه کوتای ۳۰ خرداد ۶۰ آن شادی را تبدیل به غم کرد، از تجربه هیجان آن روز چیزی کم نمی کند. روز ۲۵ شهریور سال ۱۳۲۰ هم در کام مردم آن زمان به همان شیرینی بوده است. عجیب نیست سه قدرت بزرگ کشور را اشغال کرده اند مردم جشن می گیرند. جدی چرا؟

0 ❤️

تاپیک‌های داغ

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «