تفاوتهای اتئیستها با دینداران در چیست؟؟؟

1398/02/04

دروووووووووووووووود

این پرسش رو از نظاره کردن بحثهایی که اینجا بین اتئیستها و مسلمانها درمیگیره لازم دیدم ایجاد بکنم

با تفاوت اصلی و آشکار این دو که باور داشتن و باور نداشتن خدا هست کاری نداریم

میخوام بدونم اتئیستها غیر از زمینه عقیدتی از نظر خودشون چه تفاوتهایی بین خودشون و مسلمانها میبینن؟؟؟ ایا اونها هم نسبت به عقایدشون تعصب دارن؟؟؟ ایا اونها هم تحمل نقد عقایدشون رو ندارن؟ ایا اونها هم درست مثل مسلمانان فکر میکنن که یک عقیده ای هست (بی دینی و بیخدایی) که در قبالش وظیفه دارن ازش دفاع بکنند؟؟؟ ایا اونها هم درست مثل مسلمانان که میخوان همه رو مسلمان بکنند عقیده دارن باید همه رو مثل خودشون اتئیست بکنن؟؟؟

اگه لازمه بگم: من خودم یک بی دین هستم و برام هم مهم نیست بود و نبود خدا ولی اصراری هم ندارم که همه مثل خودم فکر بکنند

با تشکر
زاررررررررررررت

691 👀
1 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-04-24 10:04:37 +0430 +0430

درود.

• ۱: تفاوت هایی زیادی بین عقیده ی یک آتئسیت و یک فرد دین دار وجود داره .
    چرا که اونا علاوه بر باور چیزی به نام خدا ، دارای یک الگوی رفتاری خاص هستند که بخاطر همین به اون میگن دین و باید طبق اون عمل کنند ، اما یک آتئیست با سایر آتئیست ها فقط یک نقطه اشتراک دارند ، آن هم قبول نداشتن چیزی به نام خداست.

• ۲: تعصب سر چی دقیقا؟ چی رو باید نقد کنند که یک آتئیست بدش بیاد و تعصب از خودش نشون بده ، نه چیز مقدسی دارن که بپرستش بشه ، نه یه الگوی خاص رفتاری مشترک تو همه آتئیست ها ، فلذا تعصب اینجا بی معنا است ، مگه اینکه دسته جمعی به آتئیست ها توهین کنند ، اونم میشه توهین به شخصیتشون نه باورشون.

• ۳: خیر ، یا میتونم هر کسی اهمیت نمیده به این موضوع ، یک باور دسته جمعی در این مورد وجود نداره که حتما باید از اینکه بی خدا هستن دفاع کنند. یه عده میکنن و یه عده نه.

• ۴ : خیر ، چه لزومی داره همه رو بی خدا کنند؟! دین یا کتابی دارن که بهشون بگه اینکارو کنن؟ بازم دست خود فردِ.

• در نهایت باید بگم بکار بردن کلمه آتئیست ها به جز در مورد باور نداشتن به خدا ، اشتباهه .
    چون یک دین نیست ، یک باور شخصیه.
    که باعث میشه تنها بخاطر اون باور در یک گروه قرار بگیرن و فراتر از اون بی معنا و اشتباه است.

5 ❤️

2019-04-24 10:08:25 +0430 +0430

یه جا دیگه‌م توضی دادم که در «بیخدایی» اصلاً عقیده‌ای در کار نیس که نیاز به پاسداری و تعصب داشته باشد.
عقیده مال دینداراس و در راستای باور اونچه باید اثبات شود، نه رد اونچه اثبات نشده.
از نظر خودم این که بهم بگن "بیخدا" همونقد مسخره‌س که به تو بگن "ناباور به شیوا (ایزد هندو)" یا "ناباور به جن و روح و...". این دسه‌بندی مضحک است. چون این پیروان یک عقیده‌ن که میشود روشون اسم گذاش و اونا رو در یک صف دسه‌بندی کرد نه اونایی که بهش باور ندارن چرا که عدم باورمندان به آن میتوانند از هر قشر و مرام و مسلکی باشند که در بسیاری موارد که مهمترینشون سبک زندگی‌ست، اصلاً اشتراکی با همدیگر نداشته باشند حال این که پیروان یک دین دس کم در روش زندگانی و اندیشیدنشان نسبت به جهان با یکدیگر همسو می‌باشند.
یه کپی پیست اینجا شاید برا بهتر رسوندن منظور کارآمد واقع شود:

این که کلمه‌ی "خداناباور" وجود خارجی داشته باشد بسیار عجیب است. من گلف بازی نمی‌کنم، آیا کلمه‌ای برای گلف بازی نکن‌ها وجود دارد؟! آیا آنها دور هم جمع می‌شوند و از آن استراتژی می‌سازند؟ من نمی‌توانم این کار را انجام بدهم، من نمی‌توانم به جمعی بیایم و در مورد این که افراد اتاق چقدر به خدا باور ندارند صحبت کنم!

نیل دگراس تایسون - اخترشناس معروف آمریکایی که ندانم‌گرا می‌باشند، می‌گويد: «اما اگر بازی کنندگان گلف بخواهند توپ‌هایشان را هر روز به مدت هزاران سال به سمت پنجره‌های ما پرتاب کنند، گلف بازی نکن‌ها لااقل نباید شروع به صحبت کردن در مورد این مشکل بکنند!؟»

ولی با همه این اوصاف ناگفته نماند اونی که با لقب "آتئیست" یا "بیخدا" بر روی خود بسیار حال کرده و دچار ارگاسم معنوی میشود و گمان میدارد جزو دسه‌ای از خوبان است که دارای کلاس بالایی میباشند و نسبت به دیگران دارای برتری‌ست و هر جا میرسد علارغم سواد پائینش همواره در کمال اعتماد به سخف به اظهار فضل میپردازد و مخالفان خود را با دیده‌ی تحقیر مینگرد، برخلاف اونچه خود میپندارد گرفتار نوعی دین شده است. بیخدایی در اصل نه عقیده‌س نه دین ولی به هر روی هسن ابلهانی که خواسه نا ناخواسه از آن دین بسازند و همچون متعصبان مذهبی رفتار کنند. لذا هر کس گفته‌هایش از بیخدایی بوی عقیده میداد ینی اینچنین است. به همین سادگی.

6 ❤️

2019-04-24 10:35:33 +0430 +0430

1_میخوام بدونم اتئیستها غیر از زمینه عقیدتی از نظر خودشون چه تفاوتهایی بین خودشون و مسلمانها میبینن؟؟؟

به شخصه فکر میکنم تفاوتی که وجود داره اینه که اقلیت بسیار کوچکی از دینداران هستن که دین خودشون رو انتخاب میکنن و معمولا دین یک جبر اجتماعی و موروثیه،مثلا در کشورهای اسلامی به محض به دنیا اومدن بچه در گوشش اذان گفته میشه و اون بچه داغ اسلام رو چند دقیقه یا چند ساعت بعد از تولد میخوره،به عنوان مسلمان در بین مسلمان ها زندگی میکنه و با حرف ها و تفکراتشون بزرگ میشه،اگه جرىت فکر کردن به عقاید ضد تفکرات شخصیش رو نداشته باشه،جرىت شنیدن حرف های مخالفینش رو نداشته باشه،این ادم با همون داغ خواهد مرد…یک اتىیست اما معمولا معتقد به الهیات سابقیست که تصمیم به نقد و بررسی افکارش گرفته و به نظرم جرىت رو به رو شدن با یک سری مساىل که همیشه بهش القا شده (از سمت خانواده،جامعه یا…) رو پیدا کرده…

2_ایا اونها هم نسبت به عقایدشون تعصب دارن؟؟؟

من نمیتونم در این مورد نظری داشته باشم،ادم با ادم فرق میکنه اما در حالت منطقیش فک نکنم لزومی برای تعصب سر همچین عقایدی وجود داشته باشه،به شخصه ولی،جدای باور به عدم وجود یک خدا،به لزوم نبودن خدا،دین و مذهب هم اعتقاد دارم و تندی اخلاقم و کم صبر بودنم باعث میشه به نظر بیاد که روی عقایدم تعصب دارم،ولی خودم مطمىن نیستم که اسم تعصب برای این حالت درست هست یا نه…

3_ایا اونها هم تحمل نقد عقایدشون رو ندارن؟ ایا اونها هم درست مثل مسلمانان فکر میکنن که یک عقیده ای هست (بی دینی و بیخدایی) که در قبالش وظیفه دارن ازش دفاع بکنند؟؟؟ ایا اونها هم درست مثل مسلمانان که میخوان همه رو مسلمان بکنند عقیده دارن باید همه رو مثل خودشون اتئیست بکنن؟؟؟

نمیدانم یا مطمىن نیستم…اتىیسم چهارچوب یا مغز متفکری نداره که به استناد به حرفهای اون بشه یک خط مشی کلی تعیین کرد،هر کس در این زمینه ها نظر خودشو داره…البته به خود افراد و شخصیتشون هم بستگی داره…

5 ❤️

2019-04-24 11:16:25 +0430 +0430

خیلی سادست عزیزم اتئیست(خداناباور) به چیزی اعتقاد نداره که بخواد روش تعصب داشته باشه اصلا تعصب،غیرت،عشق،عصبانیت و حتی شادی میشه گفت تعریفی برای اتئیست نداره برای درک یک اتئیست یک ربات رو تصور کن که از کسی دستور نمیگیره و فقط داره زندگیشو میکنه نه هدفی داره نه اعتقادی و اینکه اگر تو مسئله ای یک اتئیست گیر کنه و ندونه که چیکار باید بکنه فقط و قطعا از علم پیروی میکنه

1 ❤️

2019-04-24 13:26:42 +0430 +0430
نقل از: number.13 من یه مشکلی دارم رفقا!!! کی گفته یا باید آتعیست باشی یا دیندار؟؟؟ نمیشه فقد خدا و انسانیت رو قبول داشت؟؟ بلاخره یه خالقی باید باشه خو یه قدرت برتری..... تو زمینه ی اثبات وجود خدا یه مقاله ی خیلی جذاب از نمیدونم ارسطو بود یا ن خوندم ک خیلی قشنگ توضیح داده بود ..... مقاله ی خیلی طولانی و جالبی بود ولی بخوام خلاصه بگم گفته بود تو این جهان از هیچ چیز نمیشه مطمین بود ممکنه همه چیز وهم باشه و ب همه چیز میتونیم شک کنیم ولی ب این ک داریم شک میکنیم ک نمیتونیم شک کنیم!!!!! بعد از همین طریق اول وجود خودش رو اثبات کرد و بعد هم ب یه موجود کامل رسید ب نام خدا!!!! اگه اثباتش رو پیدا کردم براتون میارم

کی گفته ؟ ما انسان ها ، وگرنه چه دلیلی داره یه عده مرز درست کنن و باعث بدبختی یه عده بشن؟

• کی گفته حتما باید خدایی باشه؟
    هیچکس تا حالا نتونسته ثابت کنه چنین خدایی که میگن ، وجود داره …
    همه حرفاشون یه نظریه است یه تفکُرِ

• چرا نمیتونیم شک کنیم؟ شما یه سر به تاپیک های من بزن ، یه سری سوال پرسیدم ، همه چیز رو نباید از یه دید ، بنگریم.

مثلا خدایی که کامله ، نیازی به افریدن نداره ، چون کامله ، و وقتی کامله حتی اگر قدرتشو داشته باشه ، باز نیاز نداره!

خیلی چیزا تو همین جزئیات ساده است.

2 ❤️

2019-04-24 14:07:44 +0430 +0430
نقل از: number.13
نقل از: DarkWeb
نقل از: number.13 من یه مشکلی دارم رفقا!!! کی گفته یا باید آتعیست باشی یا دیندار؟؟؟ نمیشه فقد خدا و انسانیت رو قبول داشت؟؟ بلاخره یه خالقی باید باشه خو یه قدرت برتری..... تو زمینه ی اثبات وجود خدا یه مقاله ی خیلی جذاب از نمیدونم ارسطو بود یا ن خوندم ک خیلی قشنگ توضیح داده بود ..... مقاله ی خیلی طولانی و جالبی بود ولی بخوام خلاصه بگم گفته بود تو این جهان از هیچ چیز نمیشه مطمین بود ممکنه همه چیز وهم باشه و ب همه چیز میتونیم شک کنیم ولی ب این ک داریم شک میکنیم ک نمیتونیم شک کنیم!!!!! بعد از همین طریق اول وجود خودش رو اثبات کرد و بعد هم ب یه موجود کامل رسید ب نام خدا!!!! اگه اثباتش رو پیدا کردم براتون میارم

کی گفته ؟ ما انسان ها ، وگرنه چه دلیلی داره یه عده مرز درست کنن و باعث بدبختی یه عده بشن؟

• چرا نمیتونیم شک کنیم؟ شما یه سر به تاپیک های من بزن ، یه سری سوال پرسیدم ، همه چیز رو نباید از یه دید ، بنگریم.

مثلا خدایی که کامله ، نیازی به افریدن نداره ، چون کامله ، و وقتی کامله حتی اگر قدرتشو داشته باشه ، باز نیاز نداره!

دوست عزیز حرفهای شما کاملا منطقی ب نظر میومد من بعضی از تاپیکاتونو دورادور دنبال میکردم ولی متاسفانه نتونستم کامل مطالعه کنم
در مورد این حرفتون ک عرض کردین … یعنی نمیشه ب وجود خدا باور داشت ن ب عنوان خالق ما بلکه ب عنوان یه موجود کامل تر از ما ؟؟؟؟ما ب همه چیز این جهان میتونیم شک کنیم ولی ب اینکه دیگ داریم ب همه چیز شک میکنیم ک نمیتونیم شک کنیم!!!
چون اگه شک نکنیم همه اینا قطعن واقعیه و اون موقع "من " هم واقعی میشه
عرض کردم مقاله مورد نظر بسیار بسیار مفصله و نیاز ب توضیح و بحث زیاد داره ک متاسفانه هنوز پیداش نکردم ولی خب چیزای زیادی ازش تو ذهنم مونده اگ مایل بودین تو تاپیکای دیگ باهم صحبت میکنیم منم تا اون موقع امیدوارم اطلاعاتمو کامل تر کرده باشم…

متاسفانه بعد از کلی نوشتن بخاطر ارور همش پرید.
ولی دوباره مینویسم و خلاصه تر‌.

• نمیدونم سـریال black mirror رو رو دیدی یا نه ، توی یکی از اپیزود ها ، از ذهن بشر کپی میگرفتن که برای خود بشر کار کنه ، و یه بشر که سازنده اون دستگاه کپی بود تعیین میکرد که چکار کنه …

• ما میتونیم یه خالق شبیه انسان ، یعنی ناقص رو تصور کنیم … که ما رو ساخته …
    ولی یه خالق کامل بی عیب و نقص رو نه …
    دلیل هم زیاد اوردم تو تاپیک هام ، غیر از من خیلی ها هم دلیل های بیشتری آوردن که چنین چیزی منطقی نیست ، به اون دلیل ها …

• اگر مقاله رو پیدا کردید بفرستید لطفا تو پی وی .

خوشحال میشم تو هر تاپیکی که دوست داشتید بحث و تبادل نظر کنیم.

1 ❤️

2019-04-24 17:11:24 +0430 +0430

دوست عزیز حرفهای شما کاملا منطقی ب نظر میومد من بعضی از تاپیکاتونو دورادور دنبال میکردم ولی متاسفانه نتونستم کامل مطالعه کنم
در مورد این حرفتون ک عرض کردین … یعنی نمیشه ب وجود خدا باور داشت ن ب عنوان خالق ما بلکه ب عنوان یه موجود کامل تر از ما ؟؟؟؟ما ب همه چیز این جهان میتونیم شک کنیم ولی ب اینکه دیگ داریم ب همه چیز شک میکنیم ک نمیتونیم شک کنیم!!!
چون اگه شک نکنیم همه اینا قطعن واقعیه و اون موقع "من " هم واقعی میشه
عرض کردم مقاله مورد نظر بسیار بسیار مفصله و نیاز ب توضیح و بحث زیاد داره ک متاسفانه هنوز پیداش نکردم ولی خب چیزای زیادی ازش تو ذهنم مونده اگ مایل بودین تو تاپیکای دیگ باهم صحبت میکنیم منم تا اون موقع امیدوارم اطلاعاتمو کامل تر کرده باشم…

متاسفانه بعد از کلی نوشتن بخاطر ارور همش پرید.
ولی دوباره مینویسم و خلاصه تر‌.

• نمیدونم سـریال black mirror رو رو دیدی یا نه ، توی یکی از اپیزود ها ، از ذهن بشر کپی میگرفتن که برای خود بشر کار کنه ، و یه بشر که سازنده اون دستگاه کپی بود تعیین میکرد که چکار کنه …

• ما میتونیم یه خالق شبیه انسان ، یعنی ناقص رو تصور کنیم … که ما رو ساخته …
    ولی یه خالق کامل بی عیب و نقص رو نه …
    دلیل هم زیاد اوردم تو تاپیک هام ، غیر از من خیلی ها هم دلیل های بیشتری آوردن که چنین چیزی منطقی نیست ، به اون دلیل ها …

• اگر مقاله رو پیدا کردید بفرستید لطفا تو پی وی .

خوشحال میشم تو هر تاپیکی که دوست داشتید بحث و تبادل نظر کنیم.

حرف شما کاملا صحیحه اما ب شرطی ک خدارو خالق در نظر بگیریم … بنده عرض کردم ک با استفاده از اون اثبات ب این میرسیم ک باید یه موجود “کامل” باشه ک اونو خدا در نظر میگیرن و خدارو فقط و فقط با ویژگی کامل بودنش میشناسه ن "خالق " بودنش

بنده هم خیلی خوشحال میشم بیشتر ب تبادل نظر بپردازیم و اثبات مورد نظرم رو هم چشم ب محض اینکه پیدا کردم براتون میفرستم ?

خب قبلا که در مورد کامل بودنش صحبت کردم ، یه سوالم مطرح کردم.
بذار یه مطلب دیگه رو بگم : انسان های خدا باور اعتقاد دارن خدا رو هیچ موجودی خلق نکرده ، پس عملا باور دارن بدون خالق هم میشه وجود داشت.

، بخوام سوال مطرح کنم خیلی سوالات زیادی وجود داره…

• اگه تمایل و حال و حوصلشو داشتید تاپیک هام رو بخونید ، و یکی از پست هامو ریپلای بزنید تا مطلع بشم و اونجا بیشتر تبادل نظر کنیم.

سپاس

0 ❤️

2019-04-24 17:47:56 +0430 +0430

توضیحات لازم رو دوستان دادن و من حرفای دوستان رو تائید میکنم(اسکلت، دارک وب، ددلاور). و از یه جنبه دیگه این بحث رو نقد میکنم:

به نظر من آتئیستی که در یکی جامعه سکولار واقعی زندگی میکنه میتونه با آتئیستی که در یکی جامعه دیکتاتور دینی زندگی میکنه نگاهش و نوع نگرشش فرق داشته باشه، حتی نگاه دیگران به این افراد میتونه متفاوت باشه.

در جامعه ما چون دین توی هر سوراخی سرک کشیده، پس اگه یه شخصی بیاد بگه من آتئیست هستم سریع ذهنیت افراد معتقد به این سمت میره که این حتما به دلیل دین زدگی که توسط این حکومت براش پیش اومده این چنین تفکری داره(که این نگرش کاملا اشتباس) و همچنین ممکنه خیلی از افرادم باشن که به همین دلیل(یعنی دین زدگی ناشی از سیاست دینی جامعه) به قول معروف آتئیست شده باشن(پس با توجه به این مطلب این نگرش که همه آتئیست ها روی بی دینیشون تعصب ندارن هم اشتباس). البته شما با دقت کردن در منطق بحث با فرد مورد نظر میتونید تشخیض بدین طرف مقابلتون جز کدوم دسته هستش.

3 ❤️

2019-04-24 17:57:18 +0430 +0430
نقل از: اسکلت حشری

یه جا دیگه‌م توضی دادم که در «بیخدایی» اصلاً عقیده‌ای در کار نیس که نیاز به پاسداری و تعصب داشته باشد.
عقیده مال دینداراس و در راستای باور اونچه باید اثبات شود، نه رد اونچه اثبات نشده.
از نظر خودم این که بهم بگن "بیخدا" همونقد مسخره‌س که به تو بگن "ناباور به شیوا (ایزد هندو)" یا "ناباور به جن و روح و...". این دسه‌بندی مضحک است. چون این پیروان یک عقیده‌ن که میشود روشون اسم گذاش و اونا رو در یک صف دسه‌بندی کرد نه اونایی که بهش باور ندارن چرا که عدم باورمندان به آن میتوانند از هر قشر و مرام و مسلکی باشند که در بسیاری موارد که مهمترینشون سبک زندگی‌ست، اصلاً اشتراکی با همدیگر نداشته باشند حال این که پیروان یک دین دس کم در روش زندگانی و اندیشیدنشان نسبت به جهان با یکدیگر همسو می‌باشند.
یه کپی پیست اینجا شاید برا بهتر رسوندن منظور کارآمد واقع شود:

این که کلمه‌ی "خداناباور" وجود خارجی داشته باشد بسیار عجیب است. من گلف بازی نمی‌کنم، آیا کلمه‌ای برای گلف بازی نکن‌ها وجود دارد؟! آیا آنها دور هم جمع می‌شوند و از آن استراتژی می‌سازند؟ من نمی‌توانم این کار را انجام بدهم، من نمی‌توانم به جمعی بیایم و در مورد این که افراد اتاق چقدر به خدا باور ندارند صحبت کنم!

نیل دگراس تایسون - اخترشناس معروف آمریکایی که ندانم‌گرا می‌باشند، می‌گويد: «اما اگر بازی کنندگان گلف بخواهند توپ‌هایشان را هر روز به مدت هزاران سال به سمت پنجره‌های ما پرتاب کنند، گلف بازی نکن‌ها لااقل نباید شروع به صحبت کردن در مورد این مشکل بکنند!؟»

ولی با همه این اوصاف ناگفته نماند اونی که با لقب "آتئیست" یا "بیخدا" بر روی خود بسیار حال کرده و دچار ارگاسم معنوی میشود و گمان میدارد جزو دسه‌ای از خوبان است که دارای کلاس بالایی میباشند و نسبت به دیگران دارای برتری‌ست و هر جا میرسد علارغم سواد پائینش همواره در کمال اعتماد به سخف به اظهار فضل میپردازد و مخالفان خود را با دیده‌ی تحقیر مینگرد، برخلاف اونچه خود میپندارد گرفتار نوعی دین شده است. بیخدایی در اصل نه عقیده‌س نه دین ولی به هر روی هسن ابلهانی که خواسه نا ناخواسه از آن دین بسازند و همچون متعصبان مذهبی رفتار کنند. لذا هر کس گفته‌هایش از بیخدایی بوی عقیده میداد ینی اینچنین است. به همین سادگی.

کل ماجرای این بحث در جوامعی مثل جامعه ما که به صورت دیکتاتوری دینی اداره میشه دقیقا همون کپی پیستی بود که گذاشتی:

اما اگر بازی کنندگان گلف بخواهند توپ‌هایشان را هر روز به مدت هزاران سال به سمت پنجره‌های ما پرتاب کنند، گلف بازی نکن‌ها لااقل نباید شروع به صحبت کردن در مورد این مشکل بکنند!؟

2 ❤️

2019-04-24 19:24:13 +0430 +0430

ممنون از جوابهای کامل و جامع همتون ببخشید تک به تک نقل نمیزنم ولی تا حد خیلی زیادی جوابم رو گرفتم

با تشکر از شما . ارادتمند: گوزوی خوشبخت

زارررررررررررررررررررت

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «