توهم مفید بودن

1400/04/28

آیا می دانید توهم مفید بودن به چه معناست ؟

داستان کوتاه زیر شما را به آنچه میخواهید میرساند

مردی هر روز رأس ساعتی معين، به گوشه‌ ميدان شهر می‌رفت و لحظاتی كلاهش را از سرش بر می‌داشت و به شدت تكان می‌داد. رفتار وی برای همه سوال بود مردم برای اینکه از کار وی سردر بیاوردند به پلیس متوسل شدند و پليس علت اين كار را از وی جويا شد.
مرد گفت : با اين كار زرافه‌ها را دور می‌كنم.
پلیس پرسید : ولی من در اين جا زرافه‌ای نمی‌بينم ؟
مرد گفت : اين نشان می‌دهد كه من كارم را درست انجام می‌دهم.
بله این دقیقا حکایت افرادی است که فکر می کنند بهترین هستند و کارهای بسیار مفیدی انجام می دهند، در صورتی که واقعیت غیر از این است. اگر دقت کنیم می بینیم ما روزانه شاهد تعداد زیادی از این پدیده ها در دور و اطراف مان هستیم. اگر واقع بینانه نگاه کنیم متوجه می شویم که در برخی از موارد خود ما هم دچار این پدیده هستیم. مدام در این تفکر هستیم که در هر چیزی بهترین هستیم و ما خیر و صلاح را در هر موضوعی بهتر می دانیم.

توهم مفید بودن چطور خودش رو نشون میده ؟!

این حکایت نشون دهنده رفتار روزمره بعضی از ماهاست اینجوری که من که واسه فلانی چیزی کم نذاشتم!
من که هرچی خواست فراهم کردم!
من که بهترین جاها بردمش مسافرت!
من که بهترین لباسها رو براش خریدم!
من که بهترین هدیه ها رو براش گرفتم!
من همیشه بهترین کارمند بودم!
من که بهترین پدر بودم، من که بهترین مادر بودم!
من از همه بچه‌ها بیشتر احترامشون رو نگه داشتم!
من بهترین دوستش بودم!
من بهترین دانش آموز بودم!
من توی اداره مون از همه بیشتر کار کردم!
من همیشه کار همه رو بیشتر از بقیه راه انداختم!
و کلی موقعیت های دیگه که فرد خودش رو توی اون موقعیتی که هست تعریف میکنه و بهترین میدونه در نظر اینجور آدما این خودشه که از همه بهتر و بالاتره و هیچوقت هیچکسی نتونسته کارهائی که اون انجام داده رو انجام بده

یه ضرب المثلی داریم که میگه تنها رفتن پیش قاضی همه رو راضی میکنه

اما حقیقت اینجا است که این بهترین ها از نظر شما است باید دید نظر بقیه هم همینطوره ؟

بهترین از نظر خودت یا از نظر دیگران ؟

ولی وقتی میری بررسی می‌کنی متوجه میشی که اون فرد داره توهم میزنه، بهترین از نظر کی؟ از نظر خودت یا از نظر دیگران ؟
و این دقیقاً زمانی اتفاق میفته که شما اگر نظر بقیه رو بپرسی یا در مورد این مسئله سوال کنی متوجه میشی هیچ کس از این فرد راضی نیست، فقط خودش از شرایطی که داره راضیه و فکر میکنه به بهترین شکل ممکن رفتارش رو انجام داده!
کارنامه فرد به عنوان یک دانش آموز نشون میده که نمره اش از خیلی از بچه های متوسط هم پایین تر بوده پس چطور مدعیه شاگرد خوبی بوده مگه جز اینکه توهم خوب بودن زده ؟
توهم زدن همیشه با استفاده از مخدر نیست غرور و خودپسندی هم توهم ایجاد میکنه

توی واقعیت زندگی کن!

لازمه که بعضی وقتا برگردیم و تو واقعیت زندگی کنیم و واقعیت ها را ببینیم آیا واقعن تو رابطه عاطفی هوای طرف مقابل را داشتی آیا واقعن به اندازه کافی بهش محبت کردی، براش زمان گذاشتی، بهش احترام گذاشتی ؟
واقعن تونستی به خط قرمزها و ارزش‌هاش احترام بزاری و رعایت کنی ؟
واقعن اون چیزایی که الویت داشت و برای این فرد مهم بود رو بهش اهمیت دادی ؟
متوجه بودی که چه چیزهایی دوست داره ؟
یا تمام تلاشتو کردی تا به این فرد ثابت کنی من صلاح تو رو بیشتر و بهتر از خودت میدونم و باید طبق چیزی که من میگم رفتار کنی!

متاسفانه هر یک از ما بر اساس توهماتی که داریم زندگی میکنم و خودمون رو از همه بالاتر و بهتر میدونیم
مثلن در همین شهوانی شما یک مطلبی را با همه رفرنسهاش و منابعش منتشر میکنید که فکر میکنید افراد با خوندن مطلب چیزی یاد میگیرن انصافن هم مطلب خوب و جالبیه اما میبینی یکی کامنت میزاره ولی من میگم یه چرت و پرتی مینویسه دیگری همینطور پرت و پلا نوشتن ادامه داره انگار اشخاص سخته براشون که بنویسن احسن چه مطلب خوب و بجائی بود مرسی از اینکه همچین مطلبی برای انتشار انتخاب کردی
توهم بالاتر و بهتر از دیگران مثل دختری که دهها خواستگار داره ولی همه رو بدلیل اینکه فکر میکنه من خیلی بالاتر از اینهام اینها در شان من نیستند رد میکنه تا به سنی میرسه که دیگه خواستگار نداره وقتی برمیگرده به عقب نگاه میکنه میبینه الحق والانصاف چه افرادی خواستگارش بودن که میتونسته در کنارشون زندگی خوبی داشته باشه و به خوشبختی نصبی برسه ولی افسوس که همه رو رد کرده حالا با خودش میگه اینبار خواستگار اومد ردش نمیکنم و جوابم مثبت خواهد بود ولی کو خواستگار دست آخر هم مش رحیم سبزی فروش که شیش ماهه زنش مرده خودشم پاش لب گوره یکیو میخواد چون مدتیه الزایمرش عود کرده بجای اینکه بره تو دستشوئی بشاشه اشتباهی میره تو یخچال بهش یادآوری کنه دستشوئی درب روبروئیه این یخچاله میاد خواستگاری دخترخانوم که حالا دیگه سالهای جوانی عمرش رفته و تو دوران میان سالیه راست میره چپ میاد و میگه ای داد میبینی خدا هم نخواست من طعم خوشبختی رو بچشم شدم زن سبزی فروش اما یکی نیست که بگه حاج خانوم شما خواستگار دکتر مهندس هم داشتی یادته ولی توهم داشتی که در حد من نیستن اینا، بالاترش رو میخواستی !!!
برامون سخته بگیم آفرین چه خوب انجامش دادی اگه من بودم به این خوبی نمیشد یا خودمون رو با دیگرون مقایسه میکنیم کاری که نه تنها ارزش فرد را در نظر دیگران بالا نمیبره بلکه موجب این میشه کاری انجام دادین برای این بوده که خودت را بهتر و خوبتر نشان بدی

بیاین به جای اینکه توهم بزنیم که من خیلی خوبم، من خیلی خاصم، من خیلی ایده آلم، من همه چیم صد در صد کامله، واقعن فکر کنیم ببینیم آیا به عنوان یک مادر، یک پدر، یک دانش آموز، یک فرزند، یک همکار، یک معلم آیا واقعن تونستم آدم مفیدی باشم یا نه توهم مفید بودن دارم ؟!
ممکنه شما در جاهای مختلف فرد فوق العاده ای باشین، اما آیا در نقشی که الان داری باز هم به همون اندازه خوبی ؟ یا فقط فکر میکنی که خوبی !
بیائید ایندفعه بجای تصمیم گرفتن برای دیگران نظر خودشونو ازشون بپرسین اینکه فکر میکنید من پدر خوبیم و من تصمیم میگیرم چی بخونه کدوم رشته رو انتخاب بکنه. من شوهر خوبیم من میگم امسال کجا بریم مسافرت بله درسته که تو مسافرت امسال به همسرت خیلی خوش گذشته اما آیا اگه انتخاب میگذاشتی بعهده خانومت بازم همین جائی میرفتین که شما گفتین ؟

برداشتی آزاد از کتاب “هنر شفاف اندیشیدن” نوشته رالف دوبلی

18 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2021-07-19 05:55:02 +0430 +0430

↩ Gay Of Thrones
دقیقا👍

1 ❤️

2021-07-22 15:13:56 +0430 +0430

up

0 ❤️

2021-07-25 01:21:07 +0430 +0430

توهم مفید بودن up

0 ❤️

2021-07-28 13:10:06 +0430 +0430

up

0 ❤️

2021-07-28 13:14:25 +0430 +0430

↩ Gay Of Thrones
صد در صد موافقم
ولی انسان‌هایی که انتقاد پذیر و واقع بین باشند چند درصد هستند ؟؟؟؟؟

0 ❤️

2021-08-02 21:10:18 +0430 +0430

↩ پسر بد همسایه
بله متاسفانه تعدادشون کم هست

0 ❤️

2021-08-04 01:43:54 +0430 +0430

↩ 0912912912
لطف داری

0 ❤️

2021-08-05 15:11:46 +0430 +0430

توهم مفید بودن up

0 ❤️

2021-08-08 16:18:27 +0430 +0430

up

0 ❤️

2021-08-14 21:41:40 +0430 +0430

توهم مفید بودن

0 ❤️

2021-08-19 20:06:08 +0430 +0430

توهم مفید بودن آپ

0 ❤️

2021-08-21 14:03:05 +0430 +0430

توهم مفید بودن

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «