سوال از مسلمانان روزه دار (لطفا بخونید)

1398/02/23

من این متن رو تو یکی از شبکه های اجتماعی دیدم …
یه سوال ساده است ، لطفا بخونیدش و بهش فکر کنید و اگر دوست داشتید پاسخ بدید :

‏چرا سیرا باید گرسنگی بکشن تا حال گرسنه‌ها رو درک کنن؟
چرا گرسنه ها نباید سیر بشن تا حال سیرا رو درک کنن؟

• این دستور خدای شماست یا بندگان خدا؟
    خیلی راحت تر میشد این مسائل رو حل کرد !
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-05-14 12:28:22 +0430 +0430
نقل از: DarkWeb
نقل از: Ahmad_montazeri روزه فقط به نظر من میخواد بسنجه ببینه انسانی میتونه گشنگی به دستور خداش رو تحمل کنه بدون فکر به افطار و بعد اون وگرنه در این صورت صبح نخوردن و شب جاش خوردنه ولی اگه مقاومت کردن یاد ادم بده خوبه که این روزا با این وابستگی های مردم میشه رو چیزای دیگه روزه گرفت

سپاس بابت نظرتون ، ولی این اعتقاد شخصی شماست …
حالا اگه دقت کنیم میبینیم برای حکومت دینی نه تنها اعتقاد شخصی نیست بلکه دستوری هست که همه حتی کفار در مملکت اسلامی باید رعایت کنند .
و اگر بیشتر دقت کنیم و بفهمیم این چه سودی به حال حکومت داره ، پی میبیریم که ممکنه این از طرف خدا نباشه و دستور بنده ی خدا باشه …
گرچه اگه یه خدا باور هم مثل شما باور داشته باشه که دلیلی برای بهتر شدن یه فرد خاصه مشکلی نیست …
ولی مشکل اینجاست که باور شخصی نمیمونه! و اینکه عده ای میخوان به زور اونو به دیگران تحمیل کنند .

• جدای از باور شخصی شما بنظرتون آیا چنین خدایی هزاران راه دیگه برای سنجیدن شخص نداره؟

اصلا نظرات شخصیه من کاملا خلاف این دین و ایمونه
من در بین روشنفکران متهم به دینداری و بین دینداران منسوخ به بی دینی ام
دین ها کلا قرار بود بشن کتاب راهنمای رسیدن به هدف ولی آدمای کثافتی به دسا گرفتنش خودشو با خودش سرکوب کردن
کتابای شریعتی رو پیشنهاد میکنم بخون ببین اصلا اسلام واقعیش چیه
توی قران میگه ما این کتابو دادیم عده کمی بهش ایمان میارن قسم به فرستندش
و بازم میگه ای ایمان آورندگان ایمان بیاورید

0 ❤️

2019-05-14 12:36:52 +0430 +0430

دوست عزیز
اولا یکی از جنبه های روزه این موضوع هست که بهش اشاده شده
ولی در همین باب باید بگم در اسلام راه هایی گفته شده که گشنه ها هم سیر بشن مثل خمس مثل زکات و صدقه و …
کسی که روزه میگیره این کار هارو هم انجام میده که گرسنه ها هم حال سیرهارو درک کنن

1 ❤️

2019-05-14 17:06:13 +0430 +0430
نقل از: mmb923 معلوم نیست کدوم انسان نفهمی این ذخنیت رو برا مردم ایجاد کرده که روزه برای درک گرسنگانه!! روزه یه آزمایش صبره .... در قران هم بارها و بارها از روزه به عنوان صبر یاد شده به این خاطر که همون طور که خدا به شیطان دستور داد آدم رو سجده کن (به دلیلی که من میدانم و تو نمیدانی - سوره بقره)، روزه هم همینه و صبر در برابر دنیا و شکم و زیر شکم هیچ ارتباطی هم به گرسنه و سیر بودنت نداره و باز از اونجایی که خدا به کسی فوق طاقتش رو اعمال نمیکنه، میگه اگه مشکلی داری که نمیتونی روزه بگیری، اشکال نداره و یا نگیر و یا به عنوان کفاره، به نیازمند کمک کن

با عرض پوزش ، ولی اون نفهم هایی که میگید از پیامبر و امامان مسلمین هستند :
بنگرید به این سایت و حدیث و حرف های امامان مسلمان :
https://hawzah.net/fa/Article/View/8449

• حالا از داستان خدا و شیطان که بگذریم که میشه هزاران نقد بهش وارد کرد .
    اوکی آزمایش صبر ، صبر برای چی؟ و کجا!؟

• اینکه نشد دلیل ، چون یه عده گفتن خدا گفته تو هم باید بی چون و چرا و بدون دلیل انجامش بدی؟
    توی قرآن هم فقط اسمشو آورده ، مثل نماز ، ولی اینکه چطوری باید گرفته بشه رو پیامبر ‌و امام هاش گفتن و همون پیامبر و امام ها در مورد ارتباط روزه و درک حال فقرا گفتن …

• آیا خدا نمیتونست یه راه دیگه برای صبوری انجام بده ، کاری به ذهن و بدن آسیب نزنه؟
    اصلا سود این عمل چیه؟ ، آیا یه نفر صبر کنه و غذا نخوره صبور میشه؟
    در حالی که کل ماه های دیگه روی روال عادیه …

1 ❤️

2019-05-14 17:15:14 +0430 +0430
نقل از: Miladrh010011021

هزارتا فایده داره روزه فقط به درک گرسنگی و درک فقرا نیست که.ادم مثل گاو یک سال ول بچره خو یک ماه هم نچره مگه چه مرضی میگیره ?.از فایده هاش واسه سلامتی فرد دفع سموم بدن استراحت کبد دفع بلغم پایین اومدن کلستورل خون پایین اومدن توده های چربی در خون من خودم کبدم چربه روزه هزار برابر کمکم کرد خدایا این روزه داری رو از ما نگیر

?

اینکه خیلی وقته ثابت شده در مقابل این فوایدی که میگید ضرر های زیادی هم داره ، و اینکه عده ی زیادی نه تنها لاغر نمیشن بلکه بخاطر بیش از حد غذا خوردن بعد از افطار و فشار زیاد به معده و شکم دچار بیماریی هایی هم شدن …
یا چاق تر شدن …
علاوه بر مطالبی که بقیه میگن باید مطالب دیگه ای هم خواند :
https://fa.m.wikipedia.org/wiki/روزه

https://geranom.wordpress.com/2011/07/25/مضرات-روزه-گرفتن-از-نظر-علمي-و-پزشكي-قس/

1 ❤️

2019-05-14 17:20:42 +0430 +0430

وقتی سیرا گرسنگی بچشن متوجه سختیش میشن و سغی میکنن تا گرسنه هارو ب اندازه توانشون سیر کنن.این از نظر من بی معنی ترین سوالیه ک میشه پرسید فهنگ پاین ادمو نشون میده.ی گرسنه چطوری باید سیر بشه یا خودش پول دربیاره یا بقیه بش کمک کنن دیگ

0 ❤️

2019-05-14 17:23:59 +0430 +0430
نقل از: mmb923
نقل از: فامیل.دور
نقل از: mmb923 معلوم نیست کدوم انسان نفهمی این ذخنیت رو برا مردم ایجاد کرده که روزه برای درک گرسنگانه!! روزه یه آزمایش صبره .... در قران هم بارها و بارها از روزه به عنوان صبر یاد شده به این خاطر که همون طور که خدا به شیطان دستور داد آدم رو سجده کن (به دلیلی که من میدانم و تو نمیدانی - سوره بقره)، روزه هم همینه و صبر در برابر دنیا و شکم و زیر شکم هیچ ارتباطی هم به گرسنه و سیر بودنت نداره و باز از اونجایی که خدا به کسی فوق طاقتش رو اعمال نمیکنه، میگه اگه مشکلی داری که نمیتونی روزه بگیری، اشکال نداره و یا نگیر و یا به عنوان کفاره، به نیازمند کمک کن

صبر برای چی؟

و با اثبات صبوری، چه کسی به چه چیزی میرسه که بقیه نمی تونن؟

کسانی که تابحال روزه گرفتن چی اونا بیشتر و بهتر از منِ، که با یاری خدا حتی یک روز هم روزه نگرفته ام؟

اولا صبر برای چی رو توضیح دادم
دوما دنبال دلایلی هستی که جوابش پیش کسیه که این قوانین رو گذاشته
شما به عنوان سازنده ی یه وسیله، براش تعریف میکنی که این کارها رو نمیتونه بکنه و یا شمای کاربر نباید اینا رو انجام بدی، بعد میری از سازنده ش میپرسی چرا؟
خالق من و تو گفته اینکار رو بکن که هم برات ضرر نداره و در بعضی موارد سود داره و هم این که من ببینم به حرف من عمل میکنی یا نه؟
چرا در مسیحیت روزه ی سکوت هست؟ مگه حرف زدن و نزدن به کسی آسیب میرسونه؟

شما نگفتی صبر برای چی …
فقط گفتی چون خداتون گفته باید انجام بدید …
ما ما کاری به ادیان دیگه نداریم…
همینکه شما به دنبال این پرسش نرفتید که چرا باید روزه گرفت و چه عوارض یا فایده ای داره و صرفا چون خداتون گفته باید انجام بدید دیگه جای حرفی باقی نمیذاره …
چون ایمان داشتن مخالف منطقی بودنه …
مثل همینکه شما باید باور داشتی باشه اما نپرسی چرا و چطوری و برای چی خدای شما بوده و باید پرستیده بشه و…

این باعث میشه تعصب بی چون و چرا به وجود بیاد و درنتیجه در زندگی دیگران تاثیر میذاره ، مثلا : یه شخصی که مسلمان نیست باید تو کشور اسلامی جلوی مسلمانان نه آب بخوره نه غذا ، و اگر خورد تنبیه خواهد شد …
این ها همه از همون نپرسیدن و منطقی نبودن نشئت میگیره

1 ❤️

2019-05-14 17:25:05 +0430 +0430
نقل از: Lolly چون تو اسلام کمک نمیکنند فقط همدردی میکنند(خیرسرشون)
اگه میخوان حال گرسنه هارو درک کنن چرا سحری میخورن؟چرا افطار میکنن؟اونا که همینارم نمیخورن

آره بنظرم نسبت دادن این به فقرا بی معناست …

1 ❤️

2019-05-14 17:28:11 +0430 +0430
نقل از: مهران.mehrban اندرون ازطعام خالی دار تا در او نور معرفت بینی.شاعرش نمیدونم کی بود. ولی عزیزای من بیاید ازدین بکشید بیرون بیاید باور کنیم مشکل ما دین نیست مشکل ما کسانی هستند که به نام دین وخدا ظلم میکنن (چه آخوندایرانی چه وهابی سعودی چه امروز ما چه صدر اسلام وحتی قبل تر زمان ساسانیان که مغ های زرتشتی توکشور دخالت میکردن وبه مردم ظلم میکردن وحتی اروپا در دوران بیزانس که روحانیت مسیحی چه بلاهایی سر مردم نمی آوردن)دین یه مقوله شخصیه و اصولا کارهای شخصی هرکسی به خودش مربوطه وحتی فکرنکنم به خدا هم ربطی داشته باشه که من چه کاری میخوام انجام بدم مگر اینکه عمل من به دیگران سودیاضرر برسونه که در اون صورت دیگه شخصی نیست. هشتک درمورد روزه هم من یه زمانی تودوره جاهلیت گرفتم واقعا حس خوبیه یه تزکیه نفس کامل جوری که تاثیرش تا خیلی بعدماه رمضون باهاته به قول مرحوم خمینی ماه رمضان جوری آدم را تا دسته میکندکه تا یه سال جاش میسوزه.ومن الله توفیق.ایام به کام

اتفاقا اگه دین یه چیز شخصی بود هیچکس مشکلی باهاش نداشت و نقد نمیشد ، دین وسیله سوء استفاده است و بنابراین نقد اون منطقیه …
پس کسانی که دین دارن باید قدم اول رو بردارن نه منتقدان دین.

1 ❤️

2019-05-14 17:51:53 +0430 +0430

آقا من هر جا میرم اینو میبینم فقط دیوار پیدا نمیشه سر بکوبم :/
این دید سطحی ترین دیدیه که میشه به روزه داشت
چندیدن دلیل داره
اول اینکه حال فقرا رو اگه کسی تو ماه رمضن درک کنه ماه های دیگه هم درک میکنه و نکنه اینجام درک نمیکنه یکی از همین معصومین گفته بود (فک کنم پیامبر بود) گفته بود چه بسا روزه داری که جز گرسنگی چیزی عایدش نشه!
خب مسلمه فقط گرسنگی نیست
بارز ترین نشانش تقویت ارادس
شاید امارو خونده باشی که جرم و جنایت تو این ماه کم میشه همین تقویت ارادس بعضیا بعد ماه رمضون.نگهش میدارن بعضیا از دستش میدن

1 ❤️

2019-05-14 17:58:38 +0430 +0430

پارادکس فلسفهٔ روز: اینکه ما بگیم ما باید گشنگی بکشیم تا حال گشنه هارو درک کنیم یا تشنگی بکشیم که حال تشنه هارو… خوب با همین استدلال لابد باید پامونم قطع کنیم تا حال معلول‌ها رو بفهمیم, سرمونو محکم بکوبیم به دیوار که حال اونایی که ضربه مغزئ شدن رو بفهمیم…!!! راه بهتر کردن دنیا اضافه کردن به “درد” و آدمای “دردمند” نیست، باید بجای اینکار اون روزه دارای محترم جمع بشن کاری راه بیندازن که گرسنه بره سر کار و سیر بشه، آب شیرین کن بسازن که آب دریا رو شیرین کنه که تشنه‌ها سیراب بشن…با یه ماه گشنگی کشیدن من و شما که از تعداد گشنه‌ها کم نمی‌شه…یکم عقلم خوب چیزیه ها…بگذریم!

3 ❤️

2019-05-14 18:26:08 +0430 +0430

من هی سعی میکنم نیام این پستای ضد مسلمونیو نخونم، که ساکت بشینم، هی کنجکاویم گل میکنه، بازم میام مجبورم میشم جواب بدم… در جواب شما دوست عزیز: الف) اولا کی گفته گرسنه ها نباید سیری بکشن؟ دستور خدا چیه؟ میگه یک ماه، روزه بگیرین. هرکسی نتونست، مشکلات خاصی داشت، نگیره. هرکسی مشکلی نداشت و نگرفت، بابت هر روز ، باید به 60 نفر(مستضعف، فقیر) غذا بدی. پس اینطوری نیست که گرسنه ها نباید سیر شن. ب) به ما، چیزی از دین رو گفتن، که دوست داشتن. چرا باید من بخاطر یکی دیگه گرسنگی بکشم؟ من بخاطر سلامتیه خودم گرسنگی رو تحمل میکنم. با یه سرچ ساده، فوایدش هم میاد. اونم میتونی نظریه های دانشمندان غیر مسلمون رو هم پیدا کنی. ج) توی ساید ادیان هم نماز و روزه هست. هم توی مسیحیت، هم یهودیت. فقط ما ایرانیا هستیم که هرچی بهمون میگن، لج میکنیم. همون مردمی هستیم که رضا شاه، باباش اومد جلو چشمش، نتونست حجابو از سر زنا برداره، جمهوری اسلامی نتونست بزور رو سر زنا حجاب بذاره! هرچی بهمون بگن، برعکس عمل میکنیم. هنوز کسی علتشو کشف نکرده! ? (dash)
د) هرکسی به یه دلیلی روزه میگیره. یه نفر برای درک کردن گرسنه ها، یه نفر فقط از ترس جهنم، یه نفر فقط به عشق بهشت، یه نفر واسه سلامتیه خودش، یه نفر فقط تنها دلیلش اینه که خدا گفته، و ازین قبیل دلایل … حتی بعضیا ترکیبی ازینا میشه علت های روزه گرفتنش. حالا یکی از دلایلی که من روزه میگیرم در حد توانم، اینه که وقتی روزه ای، سیگار نباید بکشی، و من میخوام ترک کنم. فقط یه مسیر 15-20 دیقه ای که شبا پیاده میام از سر کار به سمت خونه، فقط همونه که یکم هوس میکنم. اونم توی همون مدت زمان، مقاومت میکنم. فشار کمتری رومه به نسبت روزایی که رمضون نیست و هروقت اراده کنی مجازی بکشی… موفق باشی دوست گلم. ? ;)

2 ❤️

2019-05-14 18:41:09 +0430 +0430

با عرض پوزش ، ولی اون نفهم هایی که میگید از پیامبر و امامان مسلمین هستند :
بنگرید به این سایت و حدیث و حرف های امامان مسلمان :
https://hawzah.net/fa/Article/View/8449

• حالا از داستان خدا و شیطان که بگذریم که میشه هزاران نقد بهش وارد کرد .
    اوکی آزمایش صبر ، صبر برای چی؟ و کجا!؟

• اینکه نشد دلیل ، چون یه عده گفتن خدا گفته تو هم باید بی چون و چرا و بدون دلیل انجامش بدی؟
    توی قرآن هم فقط اسمشو آورده ، مثل نماز ، ولی اینکه چطوری باید گرفته بشه رو پیامبر ‌و امام هاش گفتن و همون پیامبر و امام ها در مورد ارتباط روزه و درک حال فقرا گفتن …

• آیا خدا نمیتونست یه راه دیگه برای صبوری انجام بده ، کاری به ذهن و بدن آسیب نزنه؟
    اصلا سود این عمل چیه؟ ، آیا یه نفر صبر کنه و غذا نخوره صبور میشه؟
    در حالی که کل ماه های دیگه روی روال عادیه …

**الف) ** اولا دوست من اونایی که قبول دارن احمق نیستن. چرا با توهین کردن، شخصیت و منطق خودتو زیر سوال میبری؟ **ب) ** وقتی شما اعتقادی به خدا و شیطان و اینا نداری، صبر و آزمایش رو چجوری بهت توضیح بدم؟ ? اینکه نشد دلیل که چون خدا گفته. بله. این دلیل برای شما نمیشه. برای خیلیا میشه. بستگی داره طرف چقدر مطیع باشه. اما یه قسمتیش حق با شماست. اونجایی که بعضی آدما بدون تحقیق، بدون علت، بدون توضیح، روزه میگیرن. مثال میزنم. پدر بزرگ پیر من، چه میدونست تحقیق چیه که درباره ی روزه گرفتن و علتش تحقیق کنه؟ اما برخی میتونن، و نمیکنن، این عجیبه. ج) درمورد آسیب نرسوندن به ذهن و بدن؛ خدا از هر راهی صبوری رو یاد میداد، بازم ما اعتراض داشتیم دیگه. مثلا یه آرزویی میکنی، بهش نمیرسی، میگی خدا ظالمه! نمیگی داره صبوری یادم میده که! و هزار مثال دیگه که واقعا حوصله فکر کردن ندارم. درمورد اسیب نرسوندن، عزیز دلم، ماها با سیگار، با قلیون، با غذای چرب، با زندگی تو شهر و دود و مرغ ژنتیکی و روغن پالم و هزار چیز دیگه ، داریم به بدنمون آسیب میزنیم. حالا بهت میگه بسته به فصلش، از 10 الی 16 ساعت مثلا آب و غذا نخور. اولا سموم بدنت کشته بشه. دوما تمرین میکنی وقتی مثلاااااااا دلت سیگار میخواد، وقتی دلت آب میخواد، وقتی هزار چیز دلت میخواد، به دلت بگی صبر کن عزیزم، وقتش شد، چشم. وقتی روزه ای، فقط صحبت از گرسنگی و تشنگی نیست. به خودت اجازه ی دیدن صحنه ی ناجور نمیدی، به خودت اجازه نمیدی که به کسی نگاه شهوتی بکنی، به کسی حرف بدی بزنی، دل کسی رو بشکنی… اینا هم شامل روزه س. حالا به خدایی که من قبول دارم و تو میگی دروغه، قسم به باورم، شما اگه همینو به اسم انسانیت بهت بگن، میشه دین ت! مشکل شما با دین نیست بخدا. بار ها گفتم. خیلی از ماها، دین رو نمیشناسیم، همش غر میزنیم. چون به اسم دین، دارن استسمار میکنن مارو، فکر میکنیم مشکل از دینه. وگرنه بهت بگن جمله ی معروفی که میگه: “گفتار نیک کردار نیک پندار نیک” رو مثلا کوروش اولین بار نگفته، مثلا امام علی گفته، دیگه از این جمله استفاده نمیکنی. اما چون شنیدیم کوروش گفته، دیگه شده الگوی زندگی یه عده ای! منظورم اینه با چیزی دشمنی داری، مخالفت داری، که شناختی ازش نداری. منم چیز زیادی ازش نمیدونما، نگاه به هارت و پورتم نکن. شاید حتی روز قیماتی که باز من قبول دارم، من برم جهنم، وتو انقدر ادم خوبی بوده باشی که بری بهشت! اصلا صحبتم قضاوت نیست. میگم یعنی کدورتت با نظامه ایرانه. نه دین اسلام. وگرنه مسیحیت هم روزه داره، با قوانین اندکی متفاوت… یهودیت هم همینطور. شرمنده، من باز حرفام طولانی شد… موفق باشی.

1 ❤️

2019-05-14 18:50:32 +0430 +0430

اکثر کامنت هارو میخونم و از اینکه میبینم جوانان تحصیل کردۀ ما این نظریه هارو دارن

اصلا تعجب نمی کنم که....

چرا ایران بدون هیچ رشد فرهنگی جهان سومی مانده

از خراب شدۀ باطنی و نکبت باید فرار کرد

6 ❤️

2019-05-14 18:52:25 +0430 +0430
نقل از: Miladrh010011021

هزارتا فایده داره روزه فقط به درک گرسنگی و درک فقرا نیست که.ادم مثل گاو یک سال ول بچره خو یک ماه هم نچره مگه چه مرضی میگیره ?.از فایده هاش واسه سلامتی فرد دفع سموم بدن استراحت کبد دفع بلغم پایین اومدن کلستورل خون پایین اومدن توده های چربی در خون من خودم کبدم چربه روزه هزار برابر کمکم کرد خدایا این روزه داری رو از ما نگیر

?

اینکه خیلی وقته ثابت شده در مقابل این فوایدی که میگید ضرر های زیادی هم داره ، و اینکه عده ی زیادی نه تنها لاغر نمیشن بلکه بخاطر بیش از حد غذا خوردن بعد از افطار و فشار زیاد به معده و شکم دچار بیماریی هایی هم شدن …
یا چاق تر شدن …
علاوه بر مطالبی که بقیه میگن باید مطالب دیگه ای هم خواند :
https://fa.m.wikipedia.org/wiki/روزه

https://geranom.wordpress.com/2011/07/25/مضرات-روزه-گرفتن-از-نظر-علمي-و-پزشكي-قس/

خب ماه رمضون، فقط اذان صبح تا اذان شب نیست که! نگفتن ساعات رمضون که! گفتن ماه! یعنی تمام مدت زمانی که توش هستی، باید تمرین کنی که جلوی نفستو بگیری. البته این یکی از علت هاش هستا! نه اینکه تنها علتش باشه. خب وقتی طرف کل روزو فقط گرسنه . تشنس، بعضیا حتی وسطش سیگار میکشن، میگن اینکه آب و غذا نیست، کل روزو به غیبت و چشم چرونی و دروغ و توهین و تهمت و … میگذرونن، این نشد روزه داری که! ? حالا نه اینکه من خودم خیلی بهتر از این توصیفات باشم هااا! نه ! اصن من بدترین روزه دار زمین! اما صحبت سر ذات علت این موضوعه، نه عملکرد مردم! مگه مسیحیا اشتباه نمیکنن؟ مگه بی دینا اشتباه نمیکنن؟ مه یهودیا، اتئیستا، چمیدونم گاو پرستا… مگه اینا همه اشتباه نمیکنن؟ چرا مسلمونا اشتباه کنن، تو چشمتونه؟ جبر جغرافیایی اینه داداش گلم. که چون بین مسلمونا بدنیا اومدی، پس خیلی ساده فقط ایراداتشونو میبینی. اگه بین مسیحیام بودی، همین بود! اگه بین گاو پرستا و یهودیا و … هم بودی، بازم ایراداشونو میدیدی فقط. جبر جغرافیایی اینه. نه اونکه میگن چون تو ایران بدنیا اومدی، مسلمون شدی. خیلیام هستن تو اروپا، اما مسلمون بدنیا اومدن، یا مسلمون شدن! جبر جغرافیایی این خصومته بدون شناخت کافیه شماست. :)

1 ❤️

2019-05-14 18:55:03 +0430 +0430

در پاسخ به دوستانی که گفتند این سخن مصطفی از کجا برداشت شده باید بگم که رجوع شود به ادامه متن ?

1. امام صادق (ع) :

روزه به این دلیل واجب شده است که میان فقیر و غنی مساوات برقرار گردد، و این به جهت آن است که غنی طعم گرسنگی را بچشد و نسبت به فقیر ادای حق کند؛ چرا که اغنیا معمولاً هر چه را بخواهند برای آنها فراهم است، خدا می خواهد میان بندگان مساوات باشد، و طعم گرسنگی و درد و رنج را به اغنیا بچشاند تا آنان به ضعیفان و گرسنگان رحم کنند.

“من لایحضره الفقیه، ج2،ص73”

4 ❤️

2019-05-14 19:03:57 +0430 +0430
نقل از: earthking

اکثر کامنت هارو میخونم و از اینکه میبینم جوانان تحصیل کردۀ ما این نظریه هارو دارن

اصلا تعجب نمی کنم که....

:) شمام که یقه ی دین رو گرفتی!مگه یهودیا مسیحیا همشون مسئولین اختلاس گر ندارن؟میرن راجب دین کصشر میگن؟زورمون به خر نمیرسه پالونو کتک نزنیم مرسی

شما خر اصلی رو معرفی کنید بریم دسته جمعی یقۀ اونو بگیریم

ممنون

4 ❤️

2019-05-14 19:07:34 +0430 +0430
نقل از: We_Are_All_Victims
نقل از: Angel_of_death در پاسخ به دوستانی که گفتند این سخن مصطفی از کجا برداشت شده باید بگم که رجوع شود به ادامه متن ? >2. امام صادق (ع) :

روزه به این دلیل واجب شده است که میان فقیر و غنی مساوات برقرار گردد، و این به جهت آن است که غنی طعم گرسنگی را بچشد و نسبت به فقیر ادای حق کند؛ چرا که اغنیا معمولاً هر چه را بخواهند برای آنها فراهم است، خدا می خواهد میان بندگان مساوات باشد، و طعم گرسنگی و درد و رنج را به اغنیا بچشاند تا آنان به ضعیفان و گرسنگان رحم کنند.

“من لایحضره الفقیه، ج2،ص73”

ممنونم که تحقیق کردی و این حدیث رو با ذکر سند، در تاپیک ارائه کردی سینا جان ? ? ?

خواهش میکنم دوست عزیز ?

1 ❤️

2019-05-14 19:07:58 +0430 +0430

خداوند روزه گرفتن را موهبتی برای حفظ سلامت انسان قرار داده است، اما برخی افراد که از اصول ساده غذایی این ماه آگاه نیستند، نه تنها به سلامت خود کمک نمی‌کنند بلکه به بدن خود آسیب‌ هم می رسانند. در ادامه این مطلب به برخی فواید و همچنین عوارض روزه گرفتن اشاره شده که تقدیم شما دوستان می شود.

:: فواید روزه گرفتن

در طب قدیم روزه اهمیت خاصی داشته است. فیثاغورث و بقراط برخی از امراض را با روزه معالجه می کردند و ابن سینا فصلی از کتاب قانون را به مداوا با روزه اختصاص داده است. دکتر الکسی سوفورین دانشمند شهیر روسی می گوید: “جسم به هنگام روزه به جای غذا از مواد داخلی استفاده کرده و آنها را مصرف می کند و بدین وسیله خود را پاکیزه می سازد.”

اکثر بیماری های حاد و مزمن را می توان به وسیله روزه بهبود بخشید یا از شدت آنها کاست. بهترین درمان بیولوژیکی این است که به وسیله دفع مواد مضر، سلامت فرد را تامین نماییم. به محض این که نیروهای نوسازی موجود زنده، در هنگام روزه فعال و آزاد شوند، تصفیه مواد زائد حاصل از متابولیسم ایجاد می گردد. مشاهدات علمی تفاوت بین روزه داری و گرسنگی را نشان داده اند.

نوعی داوطلبی واقعی توام با آسایش درونی لازمه روزه درمانی است. وضع فکر بیمار، در هدایت اعمال متابولیک تمام بدن تأثیر اساسی دارد. روزه داری سبب افزایش قدرت انقباضی قلب و دفع چربی های زائد می گردد. آثار مثبت جسمی زیادی در افراد سالم و بیمار، برای روزه داری بیان شده است که از جمله:

– اثر بر سوخت و ساز بدن
– غلظت هورمون ها
– فعالیت کلیه ها
– آزمایش های کبدی
– دستگاه گوارش
– دستگاه قلب و عروق
– آثار عصبی و روانی
– اثر بر الکترولیت ها و شاخص های خون سازی
– اثر بر کاهش وزن و … می باشد.
– شیوع حملات صرعی در روزه داران ماه مبارک رمضان کاهش می یابد.
– روزه داری سبب کاهش افسردگی، افکار پارانوئیدی و وسواس می گردد و عزت نفس فرد را افزایش می دهد.

ماه رمضان را از آن جهت ماه صبر نامیده اند چون صابر و روزه دار خود را از تأثیر درگیری ها، شکوه ها و آلام می رهاند و خویشتن را از آنها باز می دارد. صبر یکی از طرق سلامت و بهداشت روانی است که در روزه دار تجلی می یابد.

-------------- در پاسخ بعدی عوارض ان نوشته میشود و علت آن عوارض هم ذکر شده، و راه پیشگیری از عوارض هم اشاره شده.

2 ❤️

2019-05-14 19:08:31 +0430 +0430

:: عوارض روزه گرفتن

از آن جا که در طی ساعات طولانی روز، روزه داران از خوردن و آشامیدن امساک می نمایند در خیلی از اوقات دچار مشکلات ناخواسته ای می گردند که در صورت عدم توجه، می تواند ادامه روزه داری را برای آنان ناممکن نماید. از مهمترین مشکلات می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

یبوست

یکی از مشکلات ایجاد شده در طول روزه داری ماه مبارک رمضان یبوست است که خود باعث ایجاد هموروئید، فیسور(شکاف و زخم دردناک در مقعد) و اجابت مزاج دردناک مدفوع می شود.

علل: از علت های ایجاد یبوست می توان به مواردی از قبیل مصرف زیاد غذاهای فرایند شده، مصرف کم مایعات و مصرف کم مواد غذایی حاوی فیبر اشاره کرد.

درمان: بایستی از علل ایجاد کننده ی آن پرهیز نمود.

سوء هاضمه

علل: مصرف زیاد مواد پُرچرب و سرخ کردنی، غذاهای تندو مصرف غذاهایی که ایجاد نفخ معده می کند مانند کلم ها و حبوبات، مصرف نوشیدنی های حاوی کربوهیدرات مثل کوکا که باعث ایجاد گاز می شود.

درمان: از زیاد خوردن بپرهیزید. نوشیدن آب و اجتناب از غذاهای سرخ کردنی نیز به حل این مشکل کمک می نماید.

خواب آلودگی (کاهش فشار خون)

علائم: عرق کردن بیش از حد، ضعف، خستگی، فقدان انرژی، سرگیجه مخصوصا زمانی که از حالت نشسته و یا خوابیده به حالت ایستاده درمی آیید، رنگ پریدگی و احساس غش کردن از علائمی هستند که با کاهش فشار خون در ارتباط هستند. این علائم اغلب در بعدازظهرها ایجاد می شود.

علل: میزان مصرف کم مایعات و کاهش مصرف نمک.

درمان: دوری از گرما و افزایش مصرف مایعات و نمک

احتیاط: در زمان دیدن علائم کاهش فشار خون باید اندازه گیری و کاهش فشارخون تائید شود. در ابتدای ماه مبارک رمضان افرادی که افزایش فشارخون دارند و دارو مصرف می کنند باید دوز مصرفی داروی آن ها توسط پزشک دوباره تنظیم شود.

سردرد

علل: ترک مصرف کافیئن و تنباکو، فعالیت زیاد در طول روز، کمبود خواب گرسنگی و افت قند خون. بدین صورت که با گذشت روز کم کم گرسنگی ایجاد می شود و در انتهای روزاین احساس بیشتر می شود. سردردی که به علت کاهش قند خون ایجاد می شود بسیار شدید است و ممکن است تا زمان افطار در فرد ایجاد حالت تهوع کند.

درمان: کاهش مصرف کافئین و تنباکو دو تا سه هفته قبل از ماه رمضان. چای سبز می تواند جانشین خوبی برای قهوه و چای باشد. تنظیم ساعات خواب و استراحت در ماه مبارک رمضان به منظور داشتن خواب و استراحت کافی نیز کمک کننده می باشد.

کاهش قند خون

علائم: ضعف، سرگیجه، خستگی، عدم تمرکز، تعریق زیاد، احساس لرز، سردرد و تپش از علائم کاهش قند خون است.

علل: از علل اصلی آن در افراد غیر دیابتی مصرف زیاد مواد قندی و کربوهیدرات های فرایند شده در سحری می باشد که باعث می شود بدن میزان زیادی انسولین تولید کند تا قند خون را پائین نگه دارد و لذا در طی روز احساس ضعف بیش از حد ایجاد می شود.

درمان: مصرف سحری و محدود کردن مصرف غذاها و نوشیدنی های حاوی شکر در هنگام سحر.

احتیاط: افراد دیابتی ممکن است نیاز داشته باشند با مشورت پزشک میزان مصرف داروی خود را تغییر دهند.

گرفتگی عضلات

علل: مصرف کم مواد غذایی حاوی کلسیم ومنیزیم و پتاسیم.

درمان: خوردن غذاهای حاوی مواد معدنی ذکر شده و میوه، سبزیجات، لبنیات، گوشت و خرما

زخم معده و ورم معده

افزایش اسید معده در ماه رمضان باعث بدتر شدن شرایط در بیماران با مشکلات گوارشی می شود. احساس سوزش معده در قسمت زیرین دنده ها تا گلو وجود دارد. مصرف غذاهای تند، قهوه، نوشابه های گازدار این وضع را بدتر می کند. برای کنترل میزان اسید معده، داروهایی وجود دارد ولی افراد با سابقه ی زخم معده باید قبل از ماه رمضان در مورد روزه داری در این ماه با پزشک خود مشورت کنند.

سنگ کلیه

سنگ کلیه اکثرا در افرادی که کمتر مایعات می نوشند دیده می شود. برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه توصیه می شود میزان مصرف مایعات روزانه ی خود را افزایش دهید.

احتیاط: افراد با فشار خون بالا و سنگ کلیه برای گرفتن روزه باید با پزشک مشورت کنند.

کنترل ضعیف بر بیماری دیابت

به افرادی که باید به طور متناوب انسولین تزریق کنند توصیه می شود که روزه نگیرند چرا که خطر بالقوه عدم استفاده از انسولین بر سلامت(چه در کوتاه مدت و چه در طولانی مدت) بسیار زیاد است و افرادی که بیماری دیابت شان را با استفاده از دارو تحت کنترل دارند می بایست قبل از شروع روزه داری از توصیه های پزشک معالج خود پیروی نمایید. کنترل و پایش منظم قند خون بسیار توصیه می شود. سطوح قند خون پایین(هایپو گلایسمی) خطرناک است و اگر درمان نشود ممکن است منجر به ضعف و غش گردد. احساس گیجی و تعریق زیاد و عدم تعادل همگی ممکن است از نشانه های افت قند خون باشند و اگر یک فرد دیابتی این نشانه ها را در خود ملاحظه نمود می بایست بلافاصله یک نوشیدنی شیرین را بنوشد و یا یک ماده شیرین حاوی قند را زیر زبان خود قرار دهد.

دهیدراته شدن و کم آبی بدن

کم آبی بدن یک عارضه رایج در طی روزه داری است. چرا که بدن دفع آب و مایعات خود را در طی فرآیندهای تنفس، تعریق و ادرار ادامه می دهد. اگر قبل از شروع روزه به قدر کافی آب ننوشید خطر دهیدراته شدن بدن تان افزایش می یابد. خطر دهیدراته شدن در افراد مُسن تر و افرادی که داروهای دیورتیک مصرف می کنند بیشتر است، اگر به علت احساس سرگیجه نمی توانید راحت از سر جای تان بلند شوید و یا احساس عدم تعادل دارید و این حالت در شما شدید است پس می بایست فورا مقادیر مکفی و متعادلی از آب را به طور منظم مصرف نمایید و بسیار بهتر است که آب را به همراه کمی شکر یا نمک مصرف نمایید.

استرس

کاهش غذا و آب مصرفی و تغییر روال معمول زندگی و کوتاه تر شدن زمان خواب می توانند در برخی افراد استرس زا باشند، لذا بسیار مهم است که عوامل بالقوه استرس زا را مدیریت کنید. برای مثال در این دوران بیشتر از حد توان خود فعالیت نکنید و یا در برابر آفتاب گرم فعالیت یا ورزش نکنید و همچنین احساس عصبانیت و تنش های خود را کنترل نمایید.

3 ❤️

2019-05-14 19:43:32 +0430 +0430

به نظر من روزه اصلا ربطی به گرسنگی کشیدن نداره چون اگه قرار به درک کردن وضع فقرا بود پس چرا روزه بر همه مسلمونا واجبه از فقیر و غنی.این یعنی یه چیز کاملا بنیادی تر وجود داره.به نظرم روزه بیشتر تمرین اراده اس.طبق دین خب دوتا چیز اصلی وجود داره که انسان رو به این دنیا دلبند میکنه یکیش شکمه یکی دیگه هم شهوت انسانه و با روزه گرفتن اراده انسان قوی میشه که اگه مثلا چیزی دید بتونه جلوی خودش رو بگیره و تحریک نشه یا اگه کسی جلوش چیزی خورد بتونه خوش رو کنترل کنه.به نظر من هدفش همون تمرین اراده اس

3 ❤️

2019-05-14 20:41:39 +0430 +0430

اصلا قصد ندارم روزه رو نقد کنم‌…احترام ب عقاید اصل اول انسانیته…
اما ی سوال؟
اینکه ک گفته میشه روزه نگیریم ک حال فقرارو درک کنیم فلسفش چیه؟؟
چرا جا اینکه خودمون شبیه فقرا کنیم ،فقرارو شبیه خودمون نکنیم؟
خیلی سادس مثل این ک ی نفر در حال غرق شدن باشه جا اینکه دستشو بگیریم بکشیم بالا خودمون شیرجه بزنیم تو آب ک حالشو درک کنیم

2 ❤️

2019-05-14 21:05:18 +0430 +0430
نقل از: We_Are_All_Victims
نقل از: lovely_grl اصلا قصد ندارم روزه رو نقد کنم‌..احترام ب عقاید اصل اول انسانیته.. اما ی سوال؟ اینکه ک گفته میشه روزه نگیریم ک حال فقرارو درک کنیم فلسفش چیه؟؟ چرا جا اینکه خودمون شبیه فقرا کنیم ،فقرارو شبیه خودمون نکنیم؟ خیلی سادس مثل این ک ی نفر در حال غرق شدن باشه جا اینکه دستشو بگیریم بکشیم بالا خودمون شیرجه بزنیم تو آب ک حالشو درک کنیم

در پست سوم همین صفحه ، یه روایت وجود داره که وقت زیادی هم صرف پیدا شدنش شد و در نهایت دوست خوبم آقا سینا پیداش کرد و توی تاپیک گذاشت. پیشنهاد میکنم بخونیدش تا شاید به جواب سوال خودتون برسید. البته اگه قصد شما این باشه که اهداف روزه گرفتن رو از زبان پیشوایان یک مذهب بشنوید. اگر سعی دارید از منابع دیگه استفاده کنید، این پیام رو نادیده بگیرید و پوزش بابت اتلاف وقتی که در خوندنش متحمل شدید ? ?

ممنون حتما میخونم

1 ❤️

2019-05-14 22:15:51 +0430 +0430

اول یه صحبتی دارم با افرادی که میان تو اینجور تایپیک ها و نظرات گرانبهاشون رو اعلام میکنن که اقا مثلا این سایت جای ادمهای چیز به دست هست و جای این حرفا نیست و فلان و جواب من اینه که به مناسبت فضای ملکوتی و معنوی سرکوب انتقاد در مورد اینجور مباحث در کشور گل و بلبل مون رواج داره از سر اجبار اینجور جاها که امنیت خاصی داره این تاپیک ها و مسایل صورت میگیره
و سپاس از سازنده این تاپیک رو دارم که باعث میشه وقتی یکی مثل خودم میاد و نظرات رو میخونه میتونه یه اماری وحساب سر انگشتی کنه که جامعه جای پیشرفت داره یا نه
تا اینجا از طریق مختلف من به این نتیجه رسیدم که ۷۰ ‌درصد از جوونها ایدئولوژی تحمیلی بهشون وارد شده و یه نوع ترس پس از مرگ که باعث میشه از یه چیز ذاتی به اسم مغز و به کار امدی فکر کردن اصلا اکتفا نکنند حالا شاید از طریق تکنولوژی و رسانه ها بتونن راه صحیح رو پیدا کنن که این هم جای اندکی امیدواری داره
و در ادامه نظر شخصی و درک خودمواز روضه گرفتن بدون نقل قول عرض میکنم
از درست بودن یا اشتباه بودنش
اطلاع دقیقی ندارم چون فقط من اینجوری فکر میکنم
ببینید روضه گرفتن یعنی گرسنگی و ضعف و بدن به انرژی مخصوصا مایعات نیاز داره
در کل مایعات بخشی از مواد حیاتی بدن جانداران و گیاهان هست و محدودیتی نداره هر موقع ما احساس تشنگی میکنیم سریعا باید اب بخوریم که شادابی و طراوت پوست هم به اندازه اب بدن بستگی داره
نمیدونم واستون تا حالا پیش اومده یا نه افرادی که روضه میگیرن دهانشون به صورت طبیعی بو میگیره
نکته بعد عوارضی که روضه گرفتن روی بدن داره بیشتر از فوایدش هست
مث دارو خوردن که هر چند درد رو تسکین میده ولی عوارض خاص خودشو داره در نتیجه واسه سلامتی شک دارم که مفید باشه
نکته دیگه هم اینه که کسانی که روضه میگیرن با ادیان قابل قیاس نیستن همین ملاها یا اخوندها سر سفره افطار و سحری یه غذاهایی میل میکنن که ربطی به درک کردن حال فقرا نداره ادیان تا اونجایی که من نوشته ها رو خوندم و میدونم با شیر و خرما ماه رمضان و میگزروندن اونا کجا و این اخوندا کجا مثلا لقب ساده زیستی که به امامان رو دادن شما ببینید کدوم اخوند ساده زندگی میکنه بنظر من خیلی هم زندگی مجللی دارن که هیچ شباهتی هم به ادامه راه امامان رو نداره
و نکته بعد که به ذهنم الان خطور کرد طبق فرموده و روایات بسیاری از همین کتابها و اخوندا هر کدوم اماما خیلی عمر انچنانی نداشتن که این هم نشون میده از نظر سلامت زیاد هم تاثیری نداشته نوع عبادت و زندگیشون
تو دین بودایی شما میبینید که افراد میشینن یه گوشه تنهایی تو سکوت چشماشون رو میبندن و تمرکز و این چیزا رو تمرین میکنن که هم باعث طول عمرشون میشه هم زور پیدا میکنن و…
به جای تقلید از یه انسان دیگه سعی کنیم چیزهایی که باهاش مواجه میشیم
مورد تجزیه و تحلیل قرار بدیم وعلت و معلول اون رو در نظر بگیریم و در نتیجه از مغز خودمون واسه کشف حقیقت و راه درس کمک بگیریم
تعصب یعنی مطیع و فرمانبرداری از دیگری اینو خودم میگم و بهش هم رسیدم
سالم و تندرست باشید…

1 ❤️

2019-05-15 04:40:01 +0430 +0430

فلسفه اصلی روزه تقویت اراده هستش

1 ❤️

2019-05-15 06:46:51 +0430 +0430

ناموسا دهنتون سرویس با این تاپیکا که آدم رو قلقک میده تا کامنت بذاره! (یکم بحثم طولانیه ولی به دردتون میخوره)

اصولا با دین رابطهء خوبی ندارم ولی در موردش زیاد مطالعه کردم به قول موسی صدر: ادیان باید در خدمت انسانها باشن و زمانی که شروع میکنن به خدمت کردن به خودشون رو به زوال میرن یا به تعبیر من باید برای مردم ساک بزنن نه خودشون!

چیزی که تو این زمانه تمام مردم دنیا باهاش درگیرن و از قدیم هم بودن اینه که حکومت ها به واسطهء دین تونستن بر مردم ساده دل چیره بشن و ننشون رو خشک خشک جلوی چششون بگان و سالیان سال به اونها ظلم کنن و پشت دیوار دین داری پنهان بشن. به عقیدهء من دین یه مسالهء شخصیه و کیرم دهن هرکی که تو زندگی مردم دخالت کنه و به کسی ربطی نداره من چی یا کیو میپرستم البته تا زمانی که مزاحمتی برای کسی درست نکنم. مثلا اگه بخوام نماز بخونم برم یه گوشه و مزاحم کسی نشم یا اگه بخوام عرق بخورم برم یه گوشه و مزاحمتی برای کسی درست نکنم و خلاصه سرم رو تو کون بقیه نکنم. تا اینجا همه چی خوبه و حله اما وقتی کارهای ما جنبهء اجتماعی پیدا میکنه دیگه داستان فرق میکنه و حکومتها هم دقیقا از همین میترسن و خایه میکنن. وقتی جنبهء اجتماعی ادیان نمایان میشه یکیش میشه مبارزه با ظلم! و هیچ حاکم فاسدی مبارزه با ظلم رو دوست نداره و اون موقع است که تخماش رو میخارونه و یه فکری به سرش میزنه!!!

با خودش میگه کاش مردم رو به یه بهونه ای ببرم تو خونشون و اون موقع است که میگه آیا میدونستید خوندن کتاب مقدس چقدر ثواب داره؟ آیا میدونستین خوندن فلان دعا چقدر خوبه؟ آیا میدونستین گفتن فلان ذکر چقدر ثواب داره؟ و کلی مسالهء شخصی که مردم رو از اجتماع دور میکنه و همه چی به خوبی و خوشی تموم میشه… (نمیخوام بگم خوندن کتاب مقدس و دعا کردن بده یا خوبه. میخوام بگم هدف ادیان چیزی بالاتر از اینا بوده)

خوب دیگه باید برم منبر! بر اساس روایاتِ مسلمونا همهء ما میریم جهنم! چون در برابر ظلمِ ظالم سکوت کردیم و چیزی که تو کتابهاشون نوشته اینه که اونایی هم که سکوت میکنن تو ظلم ظالم شریکن! همچنین پشت سر امام جماعتی که عادل نیست نمیشه نماز خوند! جالبتر اینکه وقتی موعودشون میاد خیلی از مساجدی که دارای زرق و برق هستن رو خراب میکنه! خیلی از علمای دین رو که در برابر ظلم سکوت کردن رو گردن میزنه! و اون روز دین به قدری تحریف شده که مردم فکر میکنن مُنجی یه دین جدید آورده (دقت کنید که تفاوت چقدره که مردم فکر میکنن دین جدید نازل شده!)

تمام مناسک دین یه جنبهء شخصی داره و یه جنبهء اجتماعی که طبق روایات مسلمونا جنبهء اجتماعیش انقدر با اهمیته که جنبهء شخصیش رو تحت الشعاع قرار میده مثلا ثواب افطاری دادن از ثواب روزه گرفتن بالاتره! و کلی روایت دیگه که بیانش خارج از حوصلهء بنده و شماست! (چه با کلاس دارم حرف میزنم! ای گاییدم ادبیات کلاسی رو!)

و اما پاسخ به چندتا مطلبی که اول تاپیک مطرح شده بود: بر اساس منابع دینی اگه کسی روزه بگیره و حواسش به چشم, گوش و زبانش نباشه روزه اش قبول نیست! (سندش رو هم میتونید تو گوگل سرچ کنید و اگه خیلی گشاد شدین و حالش رو ندارین اول بشینین تو تشت آب انار و بعدش کامنت بذارین تا خودم برم سرچ کنم! هرچند منم الان تو تشت آب انار نشستم وگرنه اینهمه تایپ کردن از یه کونِ گشاد بعیده) خدایا! در این ماه عزیز همهء ما را تنگ بفرما! خصوصا اون عروس خانومایی که شب اول عروسی کیر داماد تا دسته تو کوسشونه و هی ازش می پرسن توشه؟! الهی آمین. یا مثلا اگه موقع سحری یا افطار داری خوار مادر سفره رو میگایی ولی همسایه ات داره از گرسنگی زنش گاییده میشه شما روزه ات قبول نیست! یا اگه روزه ای و دم در مغازه داری یه جنس بُنجل چینی رو به اسم خارجی میکنی تو کون مشتریِ ننه مرده باز هم روزه ات قبول نیست! خلاصه اینکه چیزی که حکومت ها از دین به ما نشون دادن تو خونه نشستن و دعا خوندنه چون اینجوری راحت تر به ما حکومت میکنن. ما الان توی جامعه به جایی رسیدیم که اگه بری تو میدون اصلی شهر و یه کتاب حدیث رو بگیری دستت و بلند بلند احادیث اجتماعی و مبارزه با ظلمش رو بخونی میان میکننت تو گونی و میبرن با شیشه نوشابه آشنات میکنن!! خلاصه اینکه دین اون چیزی نیست که من و شما داریم میبینیم این اون چیزیه که اونا دوست دارن ما ببینیم…

عرضم تمام، طولم زیاد، عزت زیاد، ایام مستدام!!

2 ❤️

2019-05-15 06:50:48 +0430 +0430

ببین اونی که واقعا مسلمون باشه اینجاها نمیاد
به نظر من تو این تایپیک رو زدی که یسری جقی و بی همه چیز بیان کسشرایی که تو مغزشون هست و بی اعتباره رو بگن بعد توام برینی بهشون بعد به خودت میگی اره اینا هم مسلمونن و من ریدم بهشون و به خیال خودت خیلی حال کردی
اما اینا همش باد هواس خودتم میدونی تو دنیا چه خبره و کی حرف راستو میزنه و خداروشکر عصر حجر هم نیس که بگیم نشه چیزیو که میخای پیدا کرد الان تو نت یکم بگردی از هر کسشری که دلت بخاد هست از ریز و درشت از پورن و مذهبیت از هر چیزی که بخای
جواب سوالتو میتونستی از راه های دیگه بدست بیاری اما خودت میخای خودتو گول بزنی و با اینکارا فقط حرف خودتو به خودت بر میگردونی
در ضمن من مذهبی نیستم اینم که اینجا گذاشتم بخاطر این بود که دیگه بحث مذهبی تو این سایت بسته شه

1 ❤️

2019-05-15 08:03:34 +0430 +0430

اصلا تعجب نمی کنم که....

:) شمام که یقه ی دین رو گرفتی!مگه یهودیا مسیحیا همشون مسئولین اختلاس گر ندارن؟میرن راجب دین کصشر میگن؟زورمون به خر نمیرسه پالونو کتک نزنیم مرسی

شما خر اصلی رو معرفی کنید بریم دسته جمعی یقۀ اونو بگیریم

ممنون

خر اصلی:مسئول بیشعوری که مبنای ارز رو دلار قرار داده در حالی که ما سال 1397 نزدیک 100 میلیارد دلار صادرات واردات داشتیم و 85 درصدش ینی هشتاد وپنج میلیارد دلارش رو با 12 کشور معامله کردیم که اصلا دلار مبنای ارزشون نیس و میشه باهاشون توافق کرد که با ریال و واحد ارزیه خودشون باهاشون معامله کرد :/
خر اصلی 2 = شرکتی مثله شرکت عالیس که میره از المان بهترین دستگاه و تکنولوژیه تولید ماء شعیر رو میاره و بهترین عصاره مالت رو وارد میکنه :/ شاید بگین حسن نیت داره ولی میرینه به تولید ملی
خلاصه هرچقدم بگیم اینا بازم هستن ولی دولت رو نمیشه عوض کرد فرار کنیم یه عقیم بیشتر نیستیم بخوایم انقلاب کنیم یه بی عقل بیشتر نیستیم(انقلاب کنیم چی بشه؟مسئولین به ظاهر با خدا برن مسئولین بی خدا بیان اعتمادم بکنیم بهشون؟ایرانی جماعتو نشناختین؟)

دوست عزیز

به نظرم خری رو که شما توصیف کردید مربوط به پالانی که من میزدم نداشت

توضیحتون در جایگاه دیگری قطعا قابل تامل است، اما درجایگاه فعلی کاملا بی ربط است

خوب یا بد بودن چرخه یا سیاست اقتصادی هیچ ارتباطی به نقد (اعتقاد به فرهنگ اسلامی عربی ) در بین مردم ایران نداره

منظور بنده فرار از نابسامانی اقتصادی نبود فرار از بین جوان ترین قشر تحصیل کرده ای بود که هیچ منشاء تولید فرهنگ در آنها دیده نمیشه

من ترجیح میدم در کشوری غریب ولی با فرهنگ و مدنیت اجتماعی حتی با فقر نسبی در آرامش زندگی کنم تا اینکه در کشوری مثلا غنی بین عرب صفت های بی ریشه

سپاس

1 ❤️

2019-05-15 16:50:54 +0430 +0430
نقل از: شهر اشوب هیچ گرسنه ای با سیر شدن و حس برتری داشتن اخلاق و رفتارش اصلاح نمیشه و بیاد انجام بهتر و کارهای نیک نمی افته ولی هر فرد سیری با درک وضعیت فقرا و نیازمندان میتونه هم اصلاح بشه و درک کنه چه حالی دارن گرسنه گان هم میتونه تلنگری باشه برایرکمک کردن افراد با بضاعت به مستمندان

سلام ، اولا که اصلا چرا گرسنه ای باشه که نیاز به سیر‌کردنش باشه (عدالت خدا؟)

• ۲: جانم ؟؟؟ ، چی؟ گرسنه باید چیش اصلاح بشه دقیقا؟ یه انسان که توی خانواده ای فقیر بدنیا اومده چه تقصیری داره و دقیقا چه چیزیش باید اصلاح بشه؟ این افراد غنی هستند که فراتر از حقشون استفاده میکنند و گرسنگی رو برای عده ای به وجود میارند!
    و استدلال شما از پایه و اساس غلطه ، انسان تا وقتی گرسنه اس وقتی برای یادگیری نداره اما وقتی سیر شد باشه میشه بهش یاد داد.

• شما تو این مملکت آیا با چشم خودتون میبینید که افراد غنی ، حال فقرا رو درک میکنند اونم فقط با چند ساعت آب و غذا نخوردن!؟
    گرسنگان مطمئن نیستند پس از چندین ساعت باز هم غذایی در کار باشه ، اما بقیه نه.

0 ❤️

2019-05-15 16:58:32 +0430 +0430
نقل از: nilajooni

گفته میشه که روزه واسه سلامتی خوبه و اینا متاسفانه سردرد مانع میشه حوصله کنم بیشتر بگم خودتون سرچ کنین

ولی بازم میشه گفت من نمیخوام سلامت باشم حالا باید برای جبرانش با هر روزی ٦٠ روز روزه خودمو ب فنا بدم؟‌ یا اصلا برم جهنم؟؟؟؟؟‌

ولی اینو میدونم ک دلیل اصلیش درک فقرا نیست

اینکه چه فوایدی داره و چه ضرر هایی رو قبلا در جواب یک کاربر پاسخ دادم.

اما ما تو این تاپیک‌بحث دیگری رو مطرح کردیم که آخوند ها زیاد از اون صحبت کردن و حتی خیلی اوقات گفتند که روزه گرفتن دلیلش اینه .

• در ضمن فلسفه روزه رو توی کتابش هم توضیح ندادن و فقط گفتن بگیرید تا پرهیزکار بشید ، حالا چطوری با روزه نگرفتن انسان پرهیزکار میشه رو باید توضیح بدن .
    این تاپیک هم خیلی مفید و مختصر توضیحاتی در مورد روزه و این فلسفه ای که گفتید توضیح داده :
    https://shahvani.com/forum/topic/فلسفه-روزه-در-قران
1 ❤️

2019-05-15 17:01:18 +0430 +0430
نقل از: چاق_دوست داداچ دنبال خط چهارم آدیداسی ؟ چی تو این دین مبین با عقل سلیم و منطق جور درمیاد ک روزه در بیاد؟

نه عزیز ، صرفا گفتوگویی برای درک بهتر مسلمان ها از انجام دادن برخی از اعمالشونه …

1 ❤️

2019-05-15 17:03:59 +0430 +0430
نقل از: Ahmad_montazeri
نقل از: Ahmad_montazeri روزه فقط به نظر من میخواد بسنجه ببینه انسانی میتونه گشنگی به دستور خداش رو تحمل کنه بدون فکر به افطار و بعد اون وگرنه در این صورت صبح نخوردن و شب جاش خوردنه ولی اگه مقاومت کردن یاد ادم بده خوبه که این روزا با این وابستگی های مردم میشه رو چیزای دیگه روزه گرفت

سپاس بابت نظرتون ، ولی این اعتقاد شخصی شماست …
حالا اگه دقت کنیم میبینیم برای حکومت دینی نه تنها اعتقاد شخصی نیست بلکه دستوری هست که همه حتی کفار در مملکت اسلامی باید رعایت کنند .
و اگر بیشتر دقت کنیم و بفهمیم این چه سودی به حال حکومت داره ، پی میبیریم که ممکنه این از طرف خدا نباشه و دستور بنده ی خدا باشه …
گرچه اگه یه خدا باور هم مثل شما باور داشته باشه که دلیلی برای بهتر شدن یه فرد خاصه مشکلی نیست …
ولی مشکل اینجاست که باور شخصی نمیمونه! و اینکه عده ای میخوان به زور اونو به دیگران تحمیل کنند .

• جدای از باور شخصی شما بنظرتون آیا چنین خدایی هزاران راه دیگه برای سنجیدن شخص نداره؟

اصلا نظرات شخصیه من کاملا خلاف این دین و ایمونه
من در بین روشنفکران متهم به دینداری و بین دینداران منسوخ به بی دینی ام
دین ها کلا قرار بود بشن کتاب راهنمای رسیدن به هدف ولی آدمای کثافتی به دسا گرفتنش خودشو با خودش سرکوب کردن
کتابای شریعتی رو پیشنهاد میکنم بخون ببین اصلا اسلام واقعیش چیه
توی قران میگه ما این کتابو دادیم عده کمی بهش ایمان میارن قسم به فرستندش
و بازم میگه ای ایمان آورندگان ایمان بیاورید

چرا شریعتی؟
شما این کتاب رو بخونید و اندکی با حرف ها و رفتار مسلمین و مقایسه کنید و به خود حرفاش فکر کنید متوجه میشید که مسلمین به چه چیزی باور دارند.
و چه استفاده یا سوء استفاده هایی از این کتاب شده.

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «