آیا دینداری یا بی دینی معیار خوب بودن آدمهاست؟

1395/04/19

سلام به دوستای گلم 🌹

سوالی که مدتیه ذهن منو با چالش بزرگی روبرو کرده اینه که اصولا دین داشتن یا بی‌دین بودن افراد، تا چه حد با برخورداری از شخصیتی مناسب ارتباط داره؟
خودم هنوز درمورد دین به نتیجه‌ی قطعی نرسیدم ولی از آدمهای دور و برم هم بی‌دینشون و هم بادینشون، رفتارهای مختلفی دیدم که برام نتیجه‌گیری از تاثیر دین بر رفتار آدمهارو خیلی سخت و پیچیده کرده.
میخوام نظر شما رو در این مورد بدونم که دین بالاخره چجور شخصیتی با چجور رفتاری از آدمها میسازه و برعکس افرادی که دین ندارن با چه راه و رسمی زندگی خودشون رو پیش میبرن.
و مهم‌تر اینکه بالاخره دین یه انسان خوب میسازه یا بی‌دینی؟؟؟

ممنون میشم نظراتتونو برام پست کنید و با رعایت قوانین به سوالام جواب بدین 😎

4247 👀
4 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2016-10-26 16:10:22 +0330 +0330

جوابت خیلی سادست به نظرم .

معلومه که حسابی سردرگمی و نمیدونی باید چکار کنی .
دین های ابراهیمی همگی دروغ هستند .
ادیان دیگر هم برای قدرت طلبی آمده اند .
اساسا هیچ پیشرفتی از جانب دین نبوده .

بلکه هرچی عقب افتادگیه مال دینه.
نمیدونم تو ایران زندگی میکنی یا نه ؟
اگه زندگی میکنی که باید نتیجه ی حکومت سراسر کثافت دینی رو دیده باشی . اگه هم زندگی نمیکنی در ایران که برو تاریخ کشورهای اروپایی در جنگهای صلیبی و دوران رنسانس رو بخون .
اونوقت تازه میفهمی دنیا اون چیزی نیست که تصور میکردی .

1 ❤️

2016-12-21 15:12:18 +0330 +0330

به آدما بستگی داره تا حدود زیاد
ولی خب دین خیلی کنترلش می کنه

مسلما اگر طرف معتقد باشه نگاه به نامحرم حرامه دیگه مثل کسی که خلاصه نمی گه دختره رو می کنم چون مهم لذت منه
بلکه از خدا می ترسه می گه بالاخره خدا عذابم می کنه پس بی خیال…
ی مقدار آدم و مسولیت پذیر می کنه
واسه همینه که تمدنا همه شون دین داشتن…
بعدم بی دینی تمدن خیلی خوبی نداشت مثل شوروی… که البته به زباله دان تاریخ رفتن این حکومتا…:)

توصیه می کنم کتاب خورشید اسلام بر فراز اروپا از پروفسور هونکه رو بخونی

1 ❤️

2016-12-21 15:27:06 +0330 +0330

کجایید خانم خانوما دل تنگت شدیم , امیدوارم هر جا که هستی سلامت و شد باشی خانم متشخص ?

1 ❤️

2016-12-21 16:54:20 +0330 +0330

بله تجربه همه عمرم میگه دینداری معیار خوبی برای شناختن آدمها هست
همه آنهایی که دیندار هستن یا تظاهر به دینداری میکنن از دم بد هستن بی شک و تردید.
اما اونایی که دین ندارن رو با معیارهای دیگه ای باید سنجید چون اکثریت خوب هستن ولی آدم بد هم لاشون زیاد هست

1 ❤️

2016-12-21 20:31:13 +0330 +0330

کمی مطالعه تاریخ ادیان و کمی هم مطالعه تاریخ جنگها سپس ریشه یابی رنجهایی که انسانها متحمل شده اند و بالطبع محیط زیست و طبیعت و حیوانات هم دچار رنج عظیمی شده اند…
همه و همه شما را به این نتیجه گیری می رساند: اگر پیامبری نمی آمد و دینی نمی آورد زندگی بسیار بسیار بسیار بهتری داشتیم.
انسانها لیاقتش را دارند تا بی دین باشند.
دین افیون توده هاست.

1 ❤️

2016-12-22 18:40:14 +0330 +0330

ببین گل من
ادمای خوب زیادی بودن که چیزیو قبول نداشتن
دین داری به هیچ عنوان معیار سنجش خوبی نیست
تو خود قران هم گفته که فقط به خدا و اخرت اعتقاد داشته‌باش
و فقط کار نیک انجام بده
گرچه خودم اعتقاد به قران ندارم
ولی این جمله برام خیلی جالب بود

0 ❤️

2017-01-06 18:33:52 +0330 +0330

ببین مثه اینه که بگی وقتی یکی شنا بلده حتما ملوان خوبیه یا کسی که ملوان نیست پس شنا هم بلد نیست
معلوم نمیکنه ربطی نداره هر ادم با دو ویژگی درونی و محیط بزرگ میشه که حتما تاثیر محیط بیشتره

1 ❤️

2017-01-06 18:46:52 +0330 +0330

مهم وجدان و انسانیته که باید داشته باشه و به شخصیتش تعالی میبخشه که بستگی به ذات فرد داره ; میتونه دیندار باشه ، میتونه بی دین باشه

1 ❤️

2017-01-06 18:56:45 +0330 +0330

ابدا. چه بسا انسان هایی هستند که دین ندارند ولی از منو تو که ادعامون میشه خوب ترن. حتی شاید اونا برن بهشت منو تو بریم جهنم :| کسی چه داند.
دین فقط راه خوب بودنو به ما یاد میده و خودش نقشی توی خوب بودن کسی نداره. لطفا انقد دین دین نکنید :|

1 ❤️

2017-01-06 19:16:51 +0330 +0330

به نظر من دین و اعتقاد به همراه خودش تعصب میاره،فرد متعصب رو هم کوچکترین انتقادی که به دین و اعتقادش بشه ناراحت و عصبی میشه و در طول تاریخ همینا جرقه ای برای جنگ بودن،دین معیار خوبی انسانها نیست بلکه عقل و شعور معیار خوبی انسانهاست…اگر دین باعث بشه شخصی ارزش های آدمی رو نگه داره چرا که نه؟دین دار باشه … اسلام و کلا هر دین دیگه ای و یا تعصب روی نیرویی الهی بارها باعث شد من شخصا دست به کارهایی بزنم که به هیچ وجه الان بهش افتخار نمیکنم و به همین خاطر خالقی الهی برای خودم متصور نیستم و آتئیست شدم ولی شاید برای باقی دین دارها اینطور نباشه

1 ❤️

2018-06-24 10:04:09 +0430 +0430

دین به مفهوم رایجش در بین عموم مردم دلیلی برای خوب بودن آدم نیست.تعاریف از دین متفاوته.از نظر من که ادیان ثلاثه ای که الان هست پر از تحریف و معیار مناسبی برای خوب بودن نیستند.بنده خودم قوانین و روابط مدنی و انسانی رو ترجیح میدم بر دینی یا غیر دینی بودن آدم ها.

1 ❤️

2018-11-04 19:31:33 +0330 +0330
نقل از: manbasim The moral landscape by Sam Harris

این کتاب رو مطالعه کن، به بخش بزرگی از سوال های مشابه ات جواب میده

مرسی سعی میکنم مطالعه کنم.
ممنون.

0 ❤️

2018-11-04 19:40:09 +0330 +0330

اخلاق کافی و راه گشاست به نظرم…یه وجدان اگاه توو وجود همه ی ما هست،، همون قدرت تشخیص خوب و بد رو بهمون میده…

1 ❤️

2018-11-05 08:02:43 +0330 +0330

سلام
معلومه که نه،چون مثال نقض زیاد داره،دینداری ازونجایی شروع شد که یه میمون بعد خوردنه موزش روشو کرد به اون یکی میمون و خورشیدو نشون دادو گفت اون گفته که موزتو بدی به من،خوب یا بد بودن آدم ها معانیه انتزاعیه متغیره برای هرکسی،اما به شخصه اگر اعتقادی به خوب بودن داشتم دنبالش بین دین و دینداری نمیگشتم چون الزاما ربطی به هم ندارند

1 ❤️

2019-01-21 12:53:34 +0330 +0330

چند تا نکته به ذهنم میرسه، که شاید کنار هم بذاریشون، یه جواب درستی بتونی پیدا کنی:
1.برای اینکه آدم خوبی باشی، حتما نباید دین داشته باشی. اما برای اینکه دین دار محسوب بشی، باید آدم خوبی باشی.(یعنی کسی که ادعای دین بکنه، اما ادم خوبی نباشه،از هرجهت، از نظر من چیزی از دین نفهمیده)
2. دین یه مسئله شخصیه. اما چون ما آدما زندگیمون گروهیه، نمیشه از هم تفکیکش کنیم. مثل اینه که یه نفر که پاش بو میده، تو اتوبوس، پاشو از کفش در بیاره، و همه از بوی بد پاش اذیت بشن!
با اینکه یه مسئله شخصیه، اما بازم جنبه های جالب دیگه ای داره.
از طرفی باید امر به معروف و نهی از منکر صورت بگیره، (مثلا به اونی که پاشو از کفش دراورده بگن که پاتو بکن تو کفش، خفه شدن همه!) از طرفی دین نباید کاری کنه که ما خود برتر بینی داریم.
غرور، شیطونم زمین زد! شیطون یه سجده ش 6500 سال بود! یدونه ش فقط! ماها که ته سجدمون، 30 ثانیه هم نیست!
3. دین چیز خوبیه. برای کسی که بخواد زندگیشو علاوه بر اینکه با اصول دنیوی وفق بده، با اصول اخروی هم وفقش بده! یعنی چی، یعنی مثلا من سعیمو کردم درامدم حلال باشه. حالا اگه این وسط اشتباه کردم، غیر عمدی حق کسی رو خوردم، حقمو چجوری تمیز کنم؟ مالمو چجوری باید تمیزش کنم؟ این دیگه میره روی خمس و ذکات و … (البته بعنوان مثال بودا)
اما اگه من، نماز خون هستم، محجبه هستم( اگه خانم باشم) ، تا حدودی که دین رو فهمیدم رعایت کنم، توی خیابون هرکسی که رعایت نمیکنه رو جهنمی ببینم، خودمو بهشتی، این اشتباهه! ما توی جایگاه خدا نیستیم که قضاوت کنیم! قضاوت مخصوص خداست!
هرکسی ، هر دینی داره، مال خودشه. انقدر بودن آدمای دین دار، که اخرش جهنمی شدن! نمونه ش، شمر. شمر از کسایی بود که توی جنگهای پیامبر، توی صدر اسلام کنار پیامبرش جنگید(با فرض حقانیت پیامبر اسلام) ، همونی بود که سر امام حسین رو برید!
انقدرم بودن ادمای نخاله ای که همه فکر میکردن یارو ته جهنمه جاش، اما بهشتی شدن آخر عمر! نمونه ش حُر.
حر همونی بود که جلو راه امام حسین رو گرفت، که نذاره برن برسن به بغداد، اما آخرش یار امام حسین شد و کنار امام حسین جنگید(با فرض حقانیت امام حسین) .

پس توی جمع بندی، به نظر من، دین یه مسئله ی شخصیه، که بهتره افراد، با اعتقادات نزدیک به هم، کنار هم زندگی کنن. که بتونن هنجار هاشون رو با هم تطبیق بدن. مثل حجاب. مثل شرابخواری، مثل خیلی چیزا که تو ادیان اومده.
اما ته ماجرا، هرکسی هر دین و هر اعتقادی داره، مال خودشه. نباید خود برتر بینی بهش دست بده! چون این باعث میشه که از بهشتی که بخاطرش آدم خوبی شده، دور بشه! به جهنمی نزدیک بشه، که از ترس همون جهنم، داره سعی میکنه ادم خوبی باشه!

پس خوب و بد بودنه آدما به نظر من، ربطی به دین نداره. بعضی دین دارا هستن ، که کلاه شرعی میذارن، و حرفشونم منطقیه، اما ته خوارکصده بازیه! بعضیام هستن دین رو قبول ندارن، اما ته معرفت و ته درست زندگی کردن هستن!
دین ملاک خوب و بد بودنه آدما نیست. به نظر من، فرق آدم خوب و آدم بد، توی اشتباه کردن و نکردنشون نیست. توی اینه که ادم خوب وقتی بفهمه اشتباه کرده، از مسیر اشتباه بر میگرده. اما آدم بد، به اشتباهش ادامه میده.
دین، مثل یه خطکشه. یه شاخصه. یک الگوعه. بقول انگلیسیا، بهش میگن pattern. که باهاش مقایسه کنی ببینی مسیرت رو صاف و درست اومدی، یا بیراهه رفتی.
دین در مجموع چیز خوبیه. اما از بس توش ات اشغال اضافه کردن، که دیگه نمیتونیم درستیه خد دین رو (جملاتی که از دین بهمون میگن) بسنجیم. یه بخشیش از طرف کشورای دشمن اضافه شده این ات اشغالا، یه بخشیش از طرف بی سوادا و احمقای داخلی. ی بخشیش سینه به سینه، از پدر جدمون، بهمون میرسه، که میبینی تهش جمله چیز دیگه ای بوده، اینا هرکسی هرچیزی که فهمیده، همونو به نسل بعدیش گفته، تهش جمله عوض شده.
در کل دین چیز خوبیه. تا وقتی که درموردش تحقیق کنی و چرتو پرتاشو بتونی تشخیص بدی. وگرنه نتیجه ش، اینه که همون داعش هم از روی آیات قرآن سر میبرید، آدم زنده رو آتیش میزد، و …
یا مثلا آیاتی که توش وضو گرفتنو توضیح داده خدا، دو تا برداشت ازش شده، یه عده مثل شیعیان میگن از بالا به پایین آب بریز رو دستت، سنی ها میگن از پایین به بالا! آیه همونه ها! اما برداشت مختلفه.

نکته آخر:
دین چیز خوبیه، که بدون تحقیق، توش گم میشی. اما چون ریاکار زیاده، ملاک سنجش خوبی و بدیه آدما نیست. اگه دین میخوای داشته باشی، تصمیم خوبیه. اما واسه خودت داشته باش. نه واسه اینکه چوب کنیش تو آستینه مردم، هی همه رو قضاوت کنی، همه رو بفرستی جهنم، خودتو بهشتی بدونی. دین رو اگه انتخاب میکنی، برای بهتر شدنه شخصیت خودت انتخاب کن، نه واسه خاطر حرف مردم.

یا حق.

1 ❤️

2019-04-22 10:07:11 +0430 +0430

نه. من سااالها پیش ب این جمله رسیدم.
برای آدم خوبی بودن، حتما لازم نیست دین داشته باشی.
اما کسی که ادعای دین داریش میشه، بااااااااید آدم خوبی باشه.

0 ❤️

2022-06-04 15:06:37 +0430 +0430

از نظر من مونده دین رو چی معنی کنی

0 ❤️

2022-06-05 18:51:54 +0430 +0430

چه با دین چه بدون دین انسان های خوب کارهای خوب انجام میدن و انسان های بد کارهای بد انجام میدن

اما اگر بخوای کارهای بدتو خوب جلوه بدی باید از دین استفاده کنی

0 ❤️

2024-03-23 22:10:43 +0330 +0330

بنظرم اونای که بی دین هستن خودِ واقعیشون هستن
تو همین ایران همه دیدن دیگه دیندارها چه کارها که نکردن
بشخصه از دیندارها بدم میاد این نظرِ شخصیه منِ

0 ❤️

2024-03-26 00:51:50 +0330 +0330

سلام
به عنوان یه شخص عمیقا معتقد به خدا جوابتون رو میدم:
ملاک خوب بودن افراد نه مذهب، که انسانیته
من هرچه قدر انسان تر باشم، آدم بهتری ام و به حال همنوعانم مفیدترم
اعتقاد دینیم برای خودم مفید و محترمه
ولی اونچه برای همنوعان و جامعه ام مفید و مهمه، انسان بودنمه نه دیندار بودنم

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «