5 دلیل برای اینکه به خدا ایمان نداشته باشیم

1399/09/08

1.عدم وجود مدرک

بیشتر چیز هایی که ما به آن اعتقاد داریم بر پایه وجود مدرک برای آن است. این مدرک همیشه یک مدرک سخت و محکم نیست(مثل اطلاعات دروغین که در رسانه ها پخش میشود)، ولی برای هر چیزی که ما به آن اعتقاد داریم یک حداقل استانداردی وجود دارد، و اگر چیزی با آن استاندارد منطبق نباشد(مثل افسانه پری دندان) برای ما به صورت “غیرممکن” درمی آید.
اما درمورد خدا، بیشتر افراد بدون وجود مدرک به آن اعتقاد دارند. اعتقاد به خدا حاصل تربیت، قرارداد های اجتماعی و فرهنگی و کشش به راحتی و تنبلی فکری است.
هیج مدرکی دال بر وجود خدا نیست. شاید تجربه های شخصی – که آن هارا شواهد حکایتی می نامند – شما را متقاعد کرده باشند که او وجود دارد، ولی بیشتر افراد این تجربه هارا اصلا به عنوان مدرک قبول ندارند، زیرا که نمیتوان همانند مدارک واقعی آن هارا مورد آزمایش و راست آزمایی قرار داد.

یک حقیقت جالب:هیچکس تا بحال نتوانسته برای وجود خدا مدرک منطقی نشان دهد

2.غیر منطقی است

در عدم وجود مدرک، بعضی افراد ادعا می کنند که خدا “باید” وجود داشته باشد چراکه چیز دیگری منظقی نیست. این “اگر خدا وجود نداشته باشد منطقی نیست” از استدلال های ساده لوحانه مثل" من فقط احساس میکنم که باید دلیل بزرگتری برای زندگی وجود داشته باشه" تا بحث های فیلسوفانه وجود دارد.
من نمی توانم تک تک این استدلال هارا در اینجا بازگو کنم و یکی یکی آن هارا نقض کنم، ولی میتوانم این را بگویم: این ایده که کسی میتواند با منطق خدا را وارد دنیای وجودی کند یک عمل شکست خورده است. بهترین کاری که کسی میتواند بکند این است که بگوید ممکن است علت وجود برخی پدیده ها وجود خدا باشد، که من اصلا آن را قبول نمیکنم. اگر شما با واژه “شاید” راحت هستید پس مهمان من باشید! ولی وجود خدا تا به حال توسط هیچکس به صورت منطقی اثبات نشده است.

3.مزیت رنج کشیدن

در یک مصاحبه کمدین بریتانیایی Stephen Fry به خدای مسیحیان-یهودیان طعنه زد گفت که اگر بعد مرگش بفهمد که خدا وجود دارد، اورا “دیوانه” خطاب می کند، چرا که وجود این مقدار زجر و رنج غیر ضروری در دنیا (که او خود آفریده است) توضیحی ندارد.
وجود این مقدار رنج هیچ جایی در میان باور خدای مهربان ندارد. حتی اگر آن ها ادعا کنند که بدون وجود رنج و آزار خوشبختی و مهربانی وجود ندارد، یا افرادی که کار اشتباه انجام می دهند مجازات می شوند، هیچ توضیحی برای رنج کودکان بی گناه، حیوانات و حتی بدتر، افراد خداباور و درستکار وجود ندارد.
چه طور خدایی جهانی را آفریده است که در آن کودکان در سیل ها میمیرند، از گشنگی جان میدهند، به جنگ فرستاده میشوند و دچار مالاریا میشوند؟ چگونه خدایی اجازه میدهد کسانی که اورا عبادت میکنند کشته شوند، مورد تجاوز و شکنجه قرار گیرند؟
هیچکدام از موارد بالا نشان دهنده وجود خدا نیستند، و یا اگر هم باشند نشان دهنده یک خدای دیوانه و سادیسمی هستند، یا خدایی همانند خدایان یونان باستان که تنها به فکر سود خودشانند و هیچ علاقه ای به ما ندارن.

4.به او نیاز نداریم

این بحث درمورد رد حقیقت خدا نیست، بلکه در مورد این است که اینقدر نگران خدا نباشیم.ما به خدا نیاز نداریم، او یک بخش غیرضروری از جهان است و ما به راحتی میتوانیم با عدم وجود او زندگی کنیم. دوتا از مهم ترین بحث ها برای اینکه ما چرا به خدا نیاز داریم این است که: 1.او مراقب و مواظب ما است و 2.بدون وجود او(بحث دین) ما توانایی تشخیص درست از غلط را نداریم.
در مورد دومین بحث باید بگویم که اخلاقیت انسان به وسیله خدا یا دین به وجود نیامده اند، ما به یک کتاب آسمانی نیاز نداریم تا بفهمیم چه چیز غلط و چه چیز درست است، و نیازی به تهدید دوزخی ابدی نیست تا ما به انجام کار های درست روی بیاوریم. برای اثبات این کافی است که نگاهی به قانون اساسی کشور های غربی بیاندازیم، آن ها بدون تکیه بر کتاب های الهی مثل انجیل نوشته شده اند، برای مثال اگر قتلی انجام دهید کار اشتباهی است و باید تاوان بدهید. این قوانین ریشه های دینی ندارند و حتی سال ها پیش از وجود کتاب های دینی مثل انجیل، تمدن های انسانی حاوی قوانین مشابه بوده اند.
در مثال هایی که قوانین اساسی بر اساس کتاب های الهی نوشته شده اند-مثل کشور های اسلامی- به روشنی قابل درک است که بسیاری از قوانین آن ها بی منطق اند و بیشتر مردم به راحتی متوجه نقص های وحشتناک آن میشوند.
در مورد بحث اول هم باید بگویم که شاید بعضی افراد به وجود خدا به عنوان یک مراقب و محافظ نیاز داشته باشند ولی افرادی مثل من میتوانند به راحتی بدون ایمان به خدا از پس مشکلات برآیند و تبدیل به یک قانون شکن و یا دیوانه نشوند.

5.زندگی بدون او بهتر است

دین ها دنبال کنترل و محدود کردن انسان ها هستند، قوانین و مراسم هایی که ما را مجبور انجام کار ها میکند. در بسیاری از موارد-مانند رسم بربر ها در خطنه کردن آلت جنسی که بعدا به دین هایی مانند یهودیت و اسلام منتقل شده- این قوانین افراد را مجبور به انجام کار های بد میکند. همانند هزاران کار وحشتناکی که با نام خدا انجام میدهند، مانند حمله های تروریستی، شکنجه، قتل(لازمه اینجا به سر بریدن معلم فرانسوی توسط شاگردش اشاره کنم!)، ازدواج اجباری، مجبور کردن به داشتن بچه، جنگ و جهاد در راه خدا و بی پایان جنایت دیگر.
یک زندگی بدون وجود خدا به همه ازادی تا آنجایی که اخلاقیات شخص و قوانین اجتماعی اجازه میدهند پیشنهاد میکند، هرکس ازاد است تا تصمیم بگیرد و قربانی یک مسیر از پیش تعیین شده نباشد.

فرار کردن از وجود خدا و پس زدن ادیان می تواند یک سفر طولانی باشد، برای بسیاری این سفر با یک شک ایجاد میشود، یک احساس که میگوید ممکن است در اینجا یک داستان افسانه ای بزرگ در کار باشد، نه استدلال های سخت و محکم

Opinionista • Jarred Cinman • 26 February 2015
ترجمه شده با اندکی کاهش

منبع: https://www.dailymaverick.co.za/opinionista/2015-02-26-the-five-best-reasons-not-to-believe-in-god/

نکته عکس: عکس اصلی اثر معروف نقاش عصر رونسانس میکل آنژ (که اثرات معروفی بر دیوار های کلیسا های مختلف از جمله کلیسای واتیکان پدید آورده) به نام خلقت انسان است که در آن خدا با لمس دست آدم به او هوشیاری و زندگی بخشید

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2021-09-29 14:42:59 +0330 +0330

↩ sashairani
جواب اینکه چرا به خالق تنها واسه “این جهان” اشاره شد که خیلی شفاف و روشن هست و ازش میگذرم…

اما اینکه شاید این خالق خودش زاییده یه خالق دیگه باشه، تا وقتی علم و دانش من به فهم کامل از همین خالق نرسه، نمیتونم و نمیشه درباره بقیه مسایل بحث کرد، مثال هم زدم و به نظرم از عقل به دور هست که هنوز خودم به کلیت اونچه که هست آگاهی کامل ندارم، دنبال علتهای کلی تر برم …

0 ❤️

2021-12-20 17:03:23 +0330 +0330

↩ equa_dream
تموم که شد، به نظرت حق من نیست عقاید خودمو نشر بدم اونم وقتی که تمام عمرم عقاید اسلامی رو به زور بهم گنجوندن؟

0 ❤️

2021-12-22 12:54:53 +0330 +0330

↩ MadMaMMad
اگر تو زندگی هیچ چیز ارزش بحث کردن نداشت ما هنوز فکر میکردیم زمین صافه، علم جادوگریه و هرکی با کلیسا مخالف باشه گردنش زده میشه :))))))))

اگه شما انقدر حوصله بحث کردن نداری نمیفهمم چقدر حوصله کردید این همه خط برای توهین به ما هدر بدید :)))))

1 ❤️

2021-12-22 13:44:00 +0330 +0330

↩ MadMaMMad
:) چشم

1 ❤️

2021-12-27 15:24:00 +0330 +0330

سوالی دارم از شما خدا چه شکلی باشه یا چکار بکنه شما باور میکنی خدا هست؟

0 ❤️

2021-12-27 15:44:16 +0330 +0330

↩ mosi27375
من از فرمانده خودم حساب می‌برم و به دستوراش عمل می‌کنم چون قدرتش از من بیشتره و اگه به دستورش عمل نکنم تنبیه میشم، خدا یجوری ثابت کنه اگه باورش نکنیم ما رو تنبیه می‌کنه و یا اگه خوب باشیم پاداش میده منم در مسیرش و به فرمانش خواهم بود.

0 ❤️

2021-12-27 15:58:04 +0330 +0330

↩ شرح حال حشره حشری
چجوری یک روش بگو مثلا

0 ❤️

2021-12-29 00:12:13 +0330 +0330

↩ mosi27375
مثلا اگر توی این کره خاکی هیچ حیوونی خوراک حیوون دیگه یا انسان نبود باور میکردم که خدای مهربونی خالق دنیاست. خدا خودمونیم و داریم به همین سمت به کمک علم حرکت می‌کنیم. گوشت در آزمایشگاه داره تولید میشه و در آینده‌ای نه چندان دور به تولید انبوه میرسه و کشتارگاه‌ها بسته میشن. 😊

1 ❤️

2021-12-29 15:06:21 +0330 +0330

↩ شرح حال حشره حشری
دلیلت قانع کننده و جالب نیست چون ازین بهتر راهی نیست خود حیوون زاد ولد میکنه خوراک انسان میشه خیلی راحت و بدون هرینه تازه حیوون خودش گیاه و علف میخوره نیازی به کار پیچیده نداره علمی که نه از کهکشان سر درمیاره نه از اعماق دریاها و اقیانوس ها نه اکوچکترین ها رو میدونه نه بزرگترین ها اگر خوراک انسان دست انسان بیوفته فاتحهخوندست چون انسان مثه طبیعت مفت در اختیارت چیزی قرار نمیده اونم خوراک

1 ❤️

2021-12-29 15:30:49 +0330 +0330

موضوع عالی هست .

1 ❤️

2022-01-05 09:01:15 +0330 +0330

↩ Footffetish
چه ربطی داره آخه :)))))))))))

0 ❤️

2022-01-06 19:01:33 +0330 +0330

↩ Footffetish
ببین عزیزم اگه کسی آتئیسته طبعا و به صورت منطقی به دین و اجزاشم باور نداره، سوال من این بود شما چرا فکر کردی یکی ممکنه آتئیست دین دار باشه؟؟

1 ❤️

2022-01-06 19:02:05 +0330 +0330

↩ hessamhessami876
اگه میتونستی رد کنی رد میکردی ولی بجاش توهین کردی :) فقط یه نتیجه میده حرفت

0 ❤️

2022-01-09 02:00:26 +0330 +0330

↩ hessamhessami876
شما خدارو حس میکنی؟؟؟ :)))))))
بیشتر از این تلاش کن اگه میخوای توهین کنی و بقیه رو کودن خطاب کنی، اینجوری فقط نشون میدی بیسواد و احمقی :(

0 ❤️

2022-01-19 09:52:38 +0330 +0330

↩ هاینریش
یکی از مهم ترین اصل های جهان ما تمایل به آنتروپی و بی نظمی هستش:))))

اگه به نظر شما حرکت زمین دقیق میاد به خاطر اینه که دارید در فواصل زمانی کوتاه بهش نگاه میکنید، اگه این “حرکت منظم” رو در مقیاس دوره های کهکشانی میلیارد سالی نگاه کنیم میفهمیم تعادل این منظومه و هر چیز دیگه ای درحال بهم خوردنه :)

شما به نظر من با استدلال کتاب پیام های آسمانی دوم دبستان خدارو اثبات نکنید بهتره

2 ❤️

2022-01-28 09:06:57 +0330 +0330

↩ Lor-Boy
😂😂😂😂مغزتو

0 ❤️

2022-01-28 09:41:37 +0330 +0330

تو وقتی بهت ضربه میخوره دردت میگیره، اما درد رو نمیبینی، پس یعنی درد وجود نداره؟

0 ❤️

2023-06-23 07:32:01 +0330 +0330

تمام دلیل ها غیر منطقی و بیشتر شبیه بهانه بود! اتفاقا از لحاظ منطقی و علمی وجود خدا بیش تر منطق داره و فهمیده میشه تا نبودش ، چون کلا نبود یک خالق و سازنده برای هیچ چیزی قابل تصور نیست و اینو علم فیزیک هم تایید میکنه که هر چیزی که میخواد بوجود بیاد و حرکت کنه نیاز به نیرو داره و هر نیرویی یک نیرو دهنده و بوجود آوردنده و مبدا باید داشته باشه اونوقت بوجود اومدن این همه کهکشان و سیاره و … و حرکتشون نیرو و نیرو دنده نمیخواد؟! خالق و سازنده نداشته؟! ضمن اینکه تو خیلی از تجربه های نزدیک به مرگ حتی بین افراد خارجی وجود عالم و دنیای پس از مرگ و وجود یک خالق ثابت شده با شاهد و مدرک کافی که هر آدم منطقی رو میتونه قانع کنه ، نیازی که انسان به یک نیروی ماورایی داره و خواسته هایی که انسان از خدا میخواد و بلافاصله فرداش برآورده میشه ( برای خودم و هزاران آدم دیگه اتفاق افتاده) نشونه وجود یک خالق و خدا نیست؟! اتفاقا ز زندگی با تصور اینکه هیچ خدا و زندگی بعد از مرگی وجود نداره وحشتناک و غم انگیز و افسرده کننده هم هست و وجود خدا و خالق و دنیای دیگه ای بعد از مرگ کاملا ضروری احساس میشه برای اینکه تمام اون آدمای بد و ظالمی ‌که به کلی آدم ظلم کردن مجازات بشن و تمام اون آدمای خوب و نیکوکاری که کلی از خود گذشتگی و فداکاری کردن پاداش و نتیجه کارشون رو ببینن ( غیر از حال خوب و …) ، به نظرم کسی که فطرتش پاک باشه و اهل تفکر باشه امکان نداره خدا رو انکار کنه ، بعضیا بخاطر اینکه از قید و بند و تعهد همه چیز راحت و آزاد باشن و بتونن هر کاری جتی غلطی رو انجام بدن بدون اینکه به کسی جواب پس بدن منکر وجود خدا میشن همین!

0 ❤️

2023-06-23 07:39:56 +0330 +0330

حالا بماند که ابو علی سینا و ملاصدرا و و ابوریحان بیرونی و جابر بن حیان و رازی و فارابی و خوارزمی و پروفسور حسابی و سمیعی و انیشتین و … با اون همه مقام علمی و درک و فهم و هوش و ذکاوت به وجود خدا اعتقاد داشتن اونوقت یه عده دو تا مدرک لیسانس و ارشد گرفتن میخوان خدا رو انکار کنن 😅

0 ❤️

2023-06-23 08:10:48 +0330 +0330

↩ Ali.78.22
خیلی از دانشمندا و ادمای بزرگ دیگه هم اعتقاد نداشتن مغلطه کردی :)

0 ❤️

2023-06-26 22:04:46 +0330 +0330

خودایی وجود نداره همش مذخرفه گناه نکنید دروغ نگید که برید بهشت خیالی

0 ❤️

2023-06-26 22:07:31 +0330 +0330

مرسی که وقت گذاشتی که ترجمه کردی. ولی در نهایت شما هم مقاله یا بهتر بگم افکار یکی دیگه رو به ما نشون دادی. کاش استدلال خودتو برامون مینوشتی. منظورم اینه که توام داری همون کاری رو میکنی که دین دارا میکنن. یعنی فلسفه یکی دیگه رو به ما نشون میدی. بحث خدا دیگه تو جوامع بزرگ یه بحث کاملا شخصی هست. نه کسی میتونه تحمیلش کنه نه حتی در بعضی جاها تبلیغش. هر کسی آزاده هر طور که دوست داره از این دنیا برداشت کنه. حتی تو خود قرآن هم اینو نوشته. (خواستی آیشو در میارم).در عوض این وقتی که من گذاشتم و مقالتو خوندم دوست دارم توام یکبار وقت بزاری معنی فارسی آیه بلدو بخونی. همین

0 ❤️

2023-06-26 23:31:09 +0330 +0330

1 ❤️

2023-06-26 23:52:43 +0330 +0330

↩ Lor-Boy
وقتی اینجور تایپک ها و پست هارو میبینم، خیلی اعتقادم بیشتر میشه ادما از چیزی که درکش نمیکنن یا میترسن یا انکارش میکنن. از موجودی سه بعدی به نام انسان بر نمیاد که موجود فرابعد رو درک کنه دقیقا مثل میمون که دو بعدی هست و نمیتونه سه بعد رو درک کنه و هیچوقت از دیدن شاهکارهای سینما و تلویزیون لذت نمیبره ولو ساعت ها براش پخش بشه چون روابط رو درک نمیکنه

0 ❤️

2023-06-26 23:57:56 +0330 +0330

تموم شد؟ خیلی تاثیر گذار بود دلایل مضحک

0 ❤️

2023-06-27 00:41:33 +0330 +0330

↩ Lor-Boy
یعنی یه کص فلسفی میبافی خودت بخونی خنده ات میگیره از اینهمه چرت و پرت. برو یخورده مطالعه کن. یخورده. نه راجب وجود خووودا، راجب علم.

0 ❤️

2023-06-28 02:06:37 +0330 +0330

به معنای واقعی یه مشت چرت و پرت که برای همه دلایلش جواب منطقی وجود داره

0 ❤️

2023-06-28 02:11:31 +0330 +0330

↩ کیرخدا
اگه خدا میخواست جونت بگیره در هر حالتی میگرفت نیازی به تصادف نبود اگرم نخواد با پرایدم (پراید = ازرائیل) تصادف کنی زنده میمونی 😁

0 ❤️

2023-06-28 02:35:32 +0330 +0330

↩ مهدی۶۴
این خدا چرا پس این‌قدر کسخله!؟
دلیل عذاب جهنمیان سکس و مشروبه، اما پاداش بهشتیان هم سکس و مشروبه !
واسه یه میوه آدمو از بهشت انداخته بیرون، اونوقت ۱۲۴۰۰۰ تا پیغمبر که همگی هم چوپون بودن فرستاده واسه برگردوندن همین آدم به بهشت!!!

1 ❤️

2023-07-02 05:59:27 +0330 +0330

↩ eli400
ولی من نه سواد کافی در این رابطه دارم نه فکر میکنم نظر شخصی من مهمه در این رابطه، صرفا خواستم منتقل کنم این اطلاعاتو‌
مرسی از اینکه وقت گذاشتید و خوندید

0 ❤️

2023-07-02 06:01:40 +0330 +0330

↩ amin136
شما همجنسگرا هستی، طبق تمام ادیان ابرهیمی خدا شمارو میندازه جهنم، عجیبه ازش دفاع میکنید یا حداقل سعی نمیکنید دلیل بیارید برای حرفاتون

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «