آیا باید به عقاید احترام گذاشت؟!

1395/04/24

عرض شود که مغلطه‌ی معروف «احترام به عقاید» رو بارهاو بارها؛ چه در محیطای مجازی، چه حقیقی باهاش روبرو شدیم. خصوصن ما جماعت کفّارِ نفرین شده‌، آشنایی خعلی دیرینه‌ای با این جمله‌ داریم! چه بسا توی همین سایتم تا میایم حقایقیو رو کنیم بلکه چش خلقولاه به سوی برخی واقعیات وا شه، درمقابلش یا فوش میخوریم یا خعلی شیک و مجلسی فقط جوابمون میشه همین؛ «بــاید به عقاید دیگران احترام گذاش»! و اینچنین پرونده بحث بسه میشه و مام اگه بخوایم بازش کنیم، متهم میشیم به هتک حرمت و مخالف آرامش دیگران.

گاهیَم اونایی که بخاطر سر باز زدن از هرگونه پژوهش و پی‌بردن به حقیقت با گفتن این جمله خیال خودشونو راحت میکنن، آنچنان فاز فرهیختگیو طرفداری مسالمت و حقوق بشر به خودشون میگیرن که توهم میزنن حالا کائنات از اون بالامالاها باس به‌به و چه‌چه کننو واسشون دس بزنن که اینجوری قهرمانانه گند قضیه رو پیچوندنو ماسمالی کردن که بقیه با خیال راحت با افکارِ اشتباهشون خوش باشنو دیگه به مخ مبارک چندان فشار نیارن.

ولی با این تاپیک به همه‌ی باورمندانِ به این نگرش ثابت میشه که پیامد چنین تفکری، نه تنها احترام و آرامش برا بشریت به ارمغان نـمیاره، بلکه بسیار خطرآفرینم هس!

ریچارد داوکینز: «بر این باور بودم که عقاید دیگر در مرزهای ذهن محصور شده و نمود بیرونی ندارد و می‌توان آن را نادیده گرفت، تا پس از حملات یازده سپتامبر و اتفاقات پس از آن در خاورمیانه، دیدیم که عقاید فردی چقدر می‌توانند خطرناک باشند.»

«احترام به عقاید عینهو اجازه دادن به شیوع ویروس میمونه.» کسایی که موقع برخورد با بحثای عقیدتی، به محض اینکه از لحاظ اطلاعاتی کم میارن، زرتی چنین جمله‌ای قِل میدن وسط، برخلاف تصور به ظاهر قشنگ خودشون، نه از سواد درست‌درمونی برخوردارن، نه معنی “احترام به دیگران” رو درست فمیدن. چه بسا کوچیکترین درکی هم از تاریخ و اونچه به سر بشر و زندگی اشتماعی در گذشته و حال اومده ندارن. هرچن اگه دلسوزانه بخوایم به این قضیه نیگا کنیم، تاحدودی میشه گف این جمله‌ی به شدّت حماقت‌بار، اکثر اوقات از طرف اشخاصی بیان میشه که بیچاره‌ها اصن تو باغ تشریف ندارن نمیدونن دور و برشون چخبره:

نخست اینکه «عقاید» میتونن شامل خعلی چیزا باشن، (گذشته از عقایدی همچو “نازیسم” که منجر به کوره‌های آدم‌سوزی شد و “کمونیسم” که جنایات میلیونی رو در برداش و…، محور اصلی سخن ما “اسلام"ـه، چون این اجبار احترام به عقاید عمومن اینجا از جانب مؤمنین به اسلام مطرح میشه) یه “وهابی” اعتقاد داره که شمارو بعنوان یه بچه"شیعه” باس بگیره سرتونو بیخ تا بیخ ببره، سپس همسر و دخترتونو نیز به کنیزی خودش مفتخر کنه! حال اینکه جنابالی هنگام مواجهه با چنین فردی، عایا میتونی به عقیده‌ش احترام بذاری یا برمیگردی دولا میشی واسش میکشی پائین میگی بفرما، دیگه خودت بشین با خودت خلوت کن ببین با افکارت چن‌چندی. ضمن اینکه شریعت مذهب خودتم دس کمی از مال اوشون نداره. بلخره از اسلام چیزی غیر از طالبان و داعش و سپاه پاسداران و اینگونه ثمرات حاصل نگشته و نخواهد شد. حرضت سِدَلی خامنه‌ای، ولی امر مسلمین جهـــان خودشو نایب عمام زمان و نماینده‌ی اللّه (پروردگار کل عالم) رو زمین معرفی نموده و هرگونه مخالفت باهاش = مخالفت با اون بالامالاییا! = مفسدفی‌الارض = اعدام!

جالبه هر چار موردِ بالا مسلمونن ولی سایه‌ی همو با کیر میزنن. مث خورشید روشنه که آب از سرچشمه گل‌آلوده. ضمن اینکه طبق داستانای کتاب همین دین (قرآن) حرضت ابراهیم پتک ورداش رف زد همه‌ی بتای بت‌پرستا (غیر از یکیشون) رو شیکس. خودِ پیامبر اسلام (محمدبن عبدولا) نیز بعد از فتح مکّه، به همون رسم زد بتای کعبه رو عن تو عن کرد دستور داد همه بتا در خونه‌ها و معابد شیکسه شن و بت‌خانه‌ها و معابد ویران شه و تا فرسنگ‌ها اونورترم هرچی مخالف عقیده مسلمونا بود به گای عظما داد رف. سپس دستور داد که جناب بلال حبشی بر بلندای کعبه اذان بگه و داد و هوار بزنه که: «خدا یکی است و همین خدای محمد است». حال عمل پرفیض ایشون کجاش “احترام به عقاید دیگران” درش یاف میشه معلوم نی! عایا عقیده بت‌پرستا و غیرمسلمونا محترم نبود؟! پس واضحه که یه مسلمون نمیتونه ادعای احترام به عقاید دیگران و در مقابل؛ انتظار احترام به عقاید خودشو داشته باشه چرا که وختی ما از دید مسلمون جماعت؛ کافر/ نجس/ مشرک/ ملحد/ مفسدفی‌الارض و… محسوب میشیمو واجب‌القتل، ینی فاتحه‌ی هرگونه «احترام» خونده‌س! مگه اینکه به چیزی غیر از سنت اصلی پیامبر خودش معتقد باشه که در اونصورت طرف اصن مسلمون محسوب نمیشه و عقیده‌ش یه دینی میشه ساخته و پاخته‌ی ذهن خودش، نه اسلام واقعی، چراکه «دین، مغازه سبزی‌فروشی نیس که باب میلارو بشه سوا کرد و الباقی رو کنار گذاش». فلذا یه مسلمون واقعی، دمبال چیزی نیس جز فرو کردن میخ اسلام اینور اونور. که این تفکر آنچنان در “دایره احترام به دیگران” نمیگنجه!

#عقاید و حریم‌خصوصی

شاید تنها حالت موجهی که نه واسه احترام، بلکه بیخیال شدنِ عقاید دیگران بشه درنظر گرف؛ «محدود بودن عقاید به محدوده‌ی شخصی»ِ معتقدانش باشه.
ینی: چاردیواری اختیاری!
با جا افتادن چنین فرهنگی، دیگه نه نیازی به احترام به عقاید احساس میشه و دلیلی واسه توهین به عقاید.

آلبر کامو: «گفت بیا به عقاید هم احترام بگذاریم. گفتم نه، همین که کاری به کار هم نداشته باشیم کافیست.»

حال اینکه عقاید وختی از حریم شخصی افراد خارج شه و بیاد وارد بطن اشتما، لجن‌زاری پدید میاد که امروز در جمهوری اسلامی شاهدشیم. «عقاید هرکس مث کیرش میمونه» که باس فقط تو شورت خودش بمونه. نه اینکه دربیاره به همه نشونش بده و مجبور کنه بهش نیگا کنن، یا خودش به زور مال بقیه رو دسمالی کنه و…
نمونه‌‌هایی از «مزاحمت عقاید»، اجبار خانومای ایرانی به پوشش حجاب واسه اذیت نشدن شومبول عاقایون کم‌تحملِ مؤمن، و ایضن تشنگی‌گشنگی کشیدن هممون در فضای بیرون از ترس شلاق خوردن تو مارمضون. و همچنین معطل موندنای الکی پشت دسه‌های هیئت و سینه‌زنی در ماه محرم و هزاران مورد دیگه در جمهوری اجباری-اسلامی ایرانه.

فریدون فرخزاد: «کی گفته ما ملزم به احترام به عقاید هستیم؟ ما فقط مجبور به تحملِ عقاید دیگران هستیم آن هم تا وقتی وارد حریم خصوصی‌مان نشوند.»

طبق اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر هر انسان حق داره عقیده، دین، مسلک و آئین خودشو داشته باشه، ابرازش کنه و به هر شکلی که علاقه داره عبادت کنه، اما در شرایطی‌ که این عقیده باعث سلب آزادی بیان و عقیده دیگران نشه و تفکرات و جان و مال و آزادی دیگرانو تهدید نکنه. ینی میشه همون مدارا با عقاید افراد، تنها درصورتی که فقط و فقط در حوزه فردی و شخصی خودشون بمونه، ولی اگه عقاید از حیطه چارچوب خودی بیرون اومد و باعث آزار و تهدید و خطرات برای دیگران شد دیگه باید از خجالتش دراومد!

وفا سلطان: «تو آزادی که حتی به سنگ هم اعتقاد داشته باشی، تا زمانی که آن را به سوی من پرتاب نکنی.»

#عقاید و احترام

مغلطه‌ی دیگه‌ای بعد از این مطرح میشه اغلب اینه که «توهین به عقاید ما، ینی توهین به خود ما». باید عرض شود که “توهین به عقیده” با “توهین به شخص” تفاوت خعلی فاحشی داره. طبق قوانین همین سایتم اگه کسی مستقیمن به شما گف «کیری!»، ایشون مرتکب تخلف (اسپم) شده و با گزارش شما به ادمین گرامی، به این توهین رسیدگی خواهد شد، ولاکن اگه کسی بهتون گف «عقاید شما کیریه!»، حرفش خلاف قوانین سایت نیس. کرامت انسانی بحثش جداس ولیکن عقیده‌ی افراد یه چیز متغیره که میتونه از اشتبا به درست، از ناقص به کامل، از وحشیانه به مسالمت‌آمیز و… دچار تغییر و تحول بشه. حال اینکه مسائلی همچو «قیافه و شکل و شمایل، خونواده، تبار، نژاد، زادگا و…» اجزائی جدانشدنی از هرشخصن و توهین به اینا مسلمن جایز نیس. ولاکن عقاید اینچنین نیس. هرکی هم معتقده به عقاید دیگران باید احترام گذاش پس مام معتقدیم به عقاید شما باس توهین کرد که این طرز فکر مام خودش میشه یه عقیده، حالا شما بیا و بهش احترام بذار!

اگه بنا بر این باشه که «فرد از عقایدش جدا نیس» پس ما با یه فرد صاحب عقل و شعور مواجه نیسیم، بلکه با یه ماشین یدک کشی ایدئولوژی طرفیم که قدرت تجزیه تحلیل مغزش پلمپ شده. چنین شخصی میشه “زامبی ایدئولوژیک” و امثال اینجور افراد به طرز وحشتناکی برا جامعه بشریت و حتی حیوانیت هم خطرناکن! مصداق همونا که به امید رفتن به بهشت، بمب میبندن به خودشون میرن بین زن و بچه و حامله و شیرده و پیر و جوون خودشونو میترکونن.

#توهین یا نقد؟

البته با همه این اوصاف، ناگفته نماند که بین «توهین» و «نقد» تفاوت اساسی وجود داره، هرچن نقدایی هسن که از نظر یه سری توهین‌آمیز تلقی میشن ولاکن فوشکشی و لجنمالی کردن، بحثش کاملن جداس! گه‌گدار اینجا تاپیکای دینی زده میشه که غیر از چارتا فوش و دری‌وری و ترمالی کردن مقدسات دینی، هیچ حرف درست حسابی و مهمی واسه گفتن نداره. تابلوئه هرمسلمونیَم با اینا روبرو بشه فقط و فقط خشمش برانگیخته میشه و میره بدتر سفت و سخ میچسبه به دین و ایمونش بجا اینکه تحریک آگاهی براش ایجاد شه، یا حتی خوشحالم میشه که چارنفر کافرِ به دینش، کونشون نافرم سوخته که اینجوری دارن تخلیه عقده میکنن! با وجود اینکه هیچ‌ چیز مقدس نیس و هیچ عقیده‌ای خالی از ایراد، و معاف از دایره نقد نیس ولی بلخره اینم باس درنظر گرف که بچاهای مدرسه‌ایَم بلدن فوش بدن! اگه افشاگری یا انتقادی هس، با لحن تند و فوشکاری بخواد مطرح شه، حقیقت امر گم میشه زیر سیل بدوبیرا و نفرت‌پراکنی دوطرفه، و هیچ نتیجه مطلوبی از بحث حاصل نمیشه جز اتلاف وخت و عصاب.

نقد عقاید هم مث نقد فیلم، کتاب، و… میمونه که اونام میتونن بنا به دلایلی مزخرف و چرند باشن، فلذا اگه گفته میشه فلان عقیده کسشر محضه، باس چراییشم مو به مو ذکر بشه. همینطور که اول این تاپیک رو حماقت‌بار بودن تفکر احترام به عقاید تاکید شد و دلیلشم تا اینجا شرح شد.

ریدن به عقایدِ اشتباه، نتیجه‌ش فقط میشه مقابله به مثل = ریدن معتقداش به خود شما

__
این↓ مطلبو هم بخونید بد نی:
«مغالطه‌ی احترام به عقاید»/ ستاد مبارزه با چرندیات

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2017-03-11 11:17:31 +0330 +0330
نقل از: amir-6886
نقل از: اسکلت حشری
نقل از: amir6886
نقل از: jack.sparr0w
نقل از: amir6886 طبق عادتم در مورد مسائلی که هر دومون سرش توافق داریم ، صحبت نمیکنم و فقط به موارد دارای اختلاف برسیم تا متن کوتاه تر بشه .

قضیه ی سخت گیری پدر مادرای مذهبی و متعصب نسبت به بچه هاشون تا 10 یا 15 سال پیش بود . دیگه اون زمون گذشت . من در این چند ساله هر بار تو ایران و شهرهای مختلف نگاه کردم ، شاید بتونم ادعا کنم حداقل 90 درصد دخترا بی حجاب هستن . خب اگه پدر مادرشون میخواستن سختگیری کنن و اینا رو بزنن و بکشن و زندانی کنن ، تو خیابون نبودن . اگه واقع بین باشیم مثلا اون نسل مادرایی که حدودا 50 ساله هستن اکثرا حجاب دارن ولی از سمت دیگه دختر همین مادرا بی حجابن . با همدیگه هم کنار اومدن . واقعا مشخصه که الان اکثریت جامعه به حجاب نه اعتقاد دارن نه رعایتش میکنن . به جز وقتایی که مجبورن . مثلا در عکس شناسنامه یا ادارات دولتی که حجاب رو اجباری میدونن .

اسلام خیلی چیزا گفته . مثلا گفته غیبت نکنید - دروغ نگید - یک پنجم اموال اضافه تونو به نیازمندا بدید - یک ساعت تفکر بهتر از 70 سال عبادته و …

حالا اگه یه مسلمونی بیاد دروغ نگه و غیبت نکنه و به فقرا کمک کنه و در کنارش دانشمند خوبی هم باشه ، بازم میگید که به خاطر اسلامه ؟ نه نمیگید . ولی همین آدم اگه کار بدی کنه ، میگید به خاطر دینشه .

این به کنار ، ما آمیزش ادیان زرتشت ، یهود و مسیحیت با سیاست رو هم دیدیم و اونا هم اگه از اسلام بدتر نبوده باشن ، بهتر هم نبودن . همین یزدگرد و دوستان که قبل اسلام مردم ایران رو به ستوه آورده بودن نمونه ی مخلوط شدن زرتشت و سیاسته . یا دوران تاریک قرون وسطا که مسیحیت با سیاست آمیخته شد و همه دیدیم و خوندیم که چی شد …

ولی شاید بدترین جای صحبت های شما در مورد حمله ایران ب هند بوده . یعنی به نظر شما اون وحشی گری ها به خاطر اسلام بوده ؟؟؟؟ ایران به نام کشورش به هند حمله کرد نه به نام اسلام . قصدش کشورگشایی بود نه گسترش اسلام . واقعا این حرفا عجیبه . در مورد قبل اسلام هم جالبه که از حملات ایران به سایر کشورها با عنوان کشورگشایی یاد میکنیم ولی از حمله کشورهای دیگه به ایران تحت وحشی گری و تجاوز و خونخوری و بربریت .

من اگه شیعه باشم و یک وهابی همسایه م باشه ، تا وقتی که به خودم یا خانواده یا اموالم آسیب نزنه ، باهاش کاری ندارم . حتی اگه باورهاش همون جوری باشه که شما میگید . تا وقتی که افکار و باورهاشو عملی نکنه ، من باهاش مشکلی ندارم .

در مورد امر به معروف و نهی از منکر همین مثال دختر چادری و ساپورتی رو بگیم . بله دختر چادریه شاید بگه با حجاب شو و بی حجابی گناهه و این حرفا . ولی خیلی اشتباهه که فکر کنیم اون بی حجابه نمیاد هی بگه حجاب ظلم به جنس زنه و مال آدمای امله و الان دوره ی این حرفا گذشته . ربطی هم به دین و دستورات دین نداره . حتی در مورد گوشی موبایل هم صادقه . دو تا دوستو مثال میزنم که یکی شون سامسونگ داره یکی شون اپل . محاله که اینا هر چند وقت بهم نگن چیه این گوشی در پیتی که میگیری دستت ؟ بهت انداختن . به درد نمیخوره . اله و بله .

دوست عزیز اینکه شما دیندار هستی و با یه وهابی کنار میای نشونه شعور و اپدیت کردن دینت توسط عقلته اما اگه بخای به خود اورجینال دینت توجه و اجراش کنی باید سر اون وهابی رو بزنی و اگر نمیزنی یعنی تو توازنی بین دین و عقلت ایجاد کردی که چیزهایی از دینت که با عقلت درسته رو اجرا میکنی مثل احترام به والدین و ...و اون چیزایی که فرمان داده شده توسط دینت یعنی قتل دگر اندیشان و ناباوران و مخالفان و ...رو بنا به عقلت رعایت نمیکنی.و اگر از یه دیندار واقعی بپرسی شما اصولا با این افکار از دینت خارج و دینت رو لوکال یا بومی کردی که قابل درک نیس.در مورد نادر و مسیحیت و ..........هر چیز و هر اتفاق و کشتاری توسط هر کس انسانی نیست نه کشور گشایی نادر به هند و کشتارشون نه کشتار ارامنه و نه کشتار یهودیان توسط هیتلر و ........اما جنگ یه چیز طبیعی بین کشورها بوده و هست و کسی اونو تایید نمیکنه و نظر ما مخالفا اینه که به اسم خدا نکش کشور کشایی نکن قتل و ظلم نکن و بگو خواست خداست همین.اگه کوروش رو دوست دارن نه اینکه کسی رو نکشته همونجور که محمد علی کوروش داریوش و ...کشتن و همونجور که ممکنه یه روز اگه کسی بخاد بخونوادت دست دراز کنه مجبور بشی ناچارن و بر خلاف باورت بکشیش اما اگه به اسم الاهیات و دین و خدا شروع به کشتار بکنی این کار رو عقل و انسانیت نمیپذیره اگر کوروش دوست داشتنیه چون باوراش الهی نبود بلکه انسانی بود (مثل ازادی مردم بابل و ازاد گذاشتنشون تو باوراشون)وگرنه اگه شنیدی تا الان به فرمان کوروش کسی کشته نشده شک کن و دروغ رو باور نکن.

با عرض سلام و احترام به شما

باور کن اگه پیشت نشسته بودم ، با شنیدن این حرفات برات دست میزدم ? چون درصد خیلی زیادی از این پستت رو قبول دارم و خوشم میاد . البته در بعضی جزئیات هم باهات هم نظر نیستم .

من خدا پرست هستم ولی نمیتونم بگم مسلمون یا شیعه یا ... هستم . و دقیقا میخوام بگم باورهای ما باید آپدیت بشن . چه باورهای مذهبی چه فرهنگی چه اجتماعی و سیاسی و غیره .

ببین دوست عزیزم جک گنجیشکه ? الان با وجود این همه کاغذ چاپی و اینترنت و اسناد دیگه ، ممکن نیست که یک دین یا اعتقادی رو نابود کنیم و کاری کنیم که دیگه هیچ پیرویی نداشته باشه . تا روز آخر حیات انسان در این سیاره ، تقریبا تمام مذاهب و اعتقادات پیروان خودشونو خواهند داشت . فقط ممکنه کم و زیاد بشن . پس همه مجبوریم با همدیگه بسازیم و حالا کنار سازش ، به احترام و درک متقابل هم برسیم که چه بهتر . فراموش نکنیم که ادعای تمام ادیان و اعتقادات اینه که زندگی رو برای آدما بهتر کنن . پس راه درست اینه که از هر تفکری بیایم اون قسمت های مفید برای زندگی و صلح رو گلچین کنیم و اگه جایی چیزی یا کسی ویژگی های منفی داشت ، ازش تقلید نکنیم تا اون سنت یا اخلاق ناپسند به تدریج از بین بره و فراموش بشه .

حالا سر چی باهات هم نظر نیستم ؟ کوروش . من به شخصه فکر میکنم نباید از کسی بت بسازیم و به خودمون تلقین کنیم که هر کاری کرده ، درست بوده . کوروش بسیار عزیز و محترم و مقدسه . خودم خیلی دوسش دارم . ولی این طور نیست که اگه جایی بشنوم یا بخونم که کوروش هم کارهای بدی مثل جنایت کرده ، سرمو تند تند به نشانه ی ناباوری و مقاومت تکون بدم .

موفق باشید

این دوستمون که هیچ جای حرفش از کوروش بت نساخ! گف کوروش رو ملت دوس دارن بخاطر باورای انسان‌دوستانه‌ش و صلح‌طلب بودنش (همون نوشتاری که خودمم ازش در نخستین پستِ پاسخ به شما اوردمو نادیده گرفتیش) ولی از اون طرفم صحت گذاش رو کشته شدن افراد به دس کوروش که منم موافقم بهرحال کوروش دسش از کشتار پاک نبوده. (هرچن در این مورد به گرد پای پیامبر اسلامم نمیرسه!)

جالبه که عین حرف خودتو زده ولی میگی باهاش هم نظر نیسی!!

jack.sparr0w: اگه شنیدی تا الان به فرمان کوروش کسی کشته نشده شک کن و دروغ رو باور نکن.
amir6886: این طور نیست که اگه جایی بشنوم یا بخونم که کوروش هم کارهای بدی مثل جنایت کرده ، سرمو تند تند به نشانه ی ناباوری و مقاومت تکون بدم .

خدایا توبـَه! (dash)

درسته . من اون لحظه در جمله ی اخر استاد جک گنجشکه به اشتباه فکر کردم که میگن اگه شنیدی تا الان به فرمان کوروش کسی کشته شده باور نکن . یعنی اون حرف نون در فعل جمله رو ندیدم . حق با شماست . من با ندیدن یک حرف ساده ، کلا منظور ایشونو برعکس متوجه شدم و ازشون معذرت میخوام .

راستی اضافه کنم که من صحبت های شما در مورد کوروش رو نادیده نگرفتم ولی چون تاپیک در مورد عقاید بود و نه اشخاص ، گفتم بهتره در مورد شخصیت بزرگ و قابل ستایش کوروش کبیر چیزی نگم .

سپاس از بزرگمنشی شما دوست فرهیخته‌ی گرامی ?
1 ❤️

2017-03-13 23:10:36 +0330 +0330
نقل از: وب.گرد

دوست عزیز احترام به عقابد لزوما معنیش این نیست که چشو گوش بسته همه عقایدو قبول داشته باشیم چرا که در اونصورت گوسفندانی بیش نیستیم . واون تصوری که شما از این موضوع داری فقط معنیش هرتی پرتی بودن و باری به هر جهت بودن و از نظر سیاسی حزب باد بودنه. معنی احترام به عقاید به نظر من اینه که من بدونم به غیر از نظر خودم که حتما درستش میدونم نظرات دیگه ای هم وجود داره که صاحب اون نظرات هم مطمعنن درستشون میدونه و باید این احتمالو بدم که شاید شاید نظر اون از من درستتر باشه(شایدم نباشه)اگه فقط نظر خودمو قبول داشته باشم که اسمش تعصب بیجا میشه وباعث به وجود اومدن عقاید افراطی مثه نازیسم فاشیسم یا امروزه ظالبان و داعش میشه . اگرم بدون چون و چرا همه چی رو قبول داشته باشم که باز همون گوسفند هستم پس تکلیف چیه ؟؟؟ نظر من اینه که اعتدال تو هر موردی حرف اولو میزنه نه عقاید افراطی من سعی میکنم تو هیچ قضیه ای متعصبانه برخورد نکنم شخصا چون باعث میشه که چشمام به روی حقایق بسته بمونه و فقط نظر خودمو صحیح بدونم. تو امضای شما این نوشته به چشم میخوره که "قائده ای در کار نیست "و بنظرم این حرف درستیه واقعا و برای من این معنی رو میده که تو این موارد من نباید از قبل پیشداوری کنم یا اون چیزایی رو که از دیگرون میشنوم یااز بچگی تو مغزم به عنوان اصل و قانون و خرافات وقائده و هر چی که شما اسمشو بذاری چپوندن به عنوان حقایق در نظر داشته باشم و تو اعمال و رفتار و نظراتم تاثیرشون بدم . ودر اخر این شخص خودمم که باید دنبال حقیقت باشم و درستو از نادرست تشخیص بدم وخودم باید تصمیم بگیرم در مورد شون. که مسئول اعمال و رفتارم اگه خدایی رو قبول داشته باشم در پیشگاه خداوند واگه قبول نداشته باشم نزد خودم یا هر چیزی که قبولش دارم و خودمو در برابرش جوابگو میدونم خودمم نه کس دیگه . هیچ کس جوابگوی رفتار و اعمال من نخواهد بود جز شخص خودم پس باید با رعایت تمام جوانب از جمله اعتدال دنبال عقاید و حقایق برتر باشم و بدونم که هیچ چیزی و هیچ عقیده ای کامل و مطلق نیست و من خودمم که باید خوب رو از بد تشخیص بدم و اینم ممکن نمیشه جز اینکه به وجود دیگر عقاید "باور داشته باشم "و احترام بهشون بذارم نه به لزوما "صحیح بودنشون." اونایی که دین رو بازیچه اغراض دنیوی قرار میدنم تو همه ادیان و مخصوصا مذاهب وجود دارن دلیل بر باطل بودن دین اصلی نیست. که تو همه مذاهب و ادیان انسان و انسانیت پیدا میشه گرگهای در لباس بره هم همینطور . انسانیت و انساندوستی پیدا میشه ابلیس و شیطان هم همینطور. افراد و اعمالشون و عقاید افراطی دلیل بر بر حق بودن یا مردود بودن هیچ دین و ایینی نیستن لزوما وباید گفت که: هیچ چیزی مطلق نیست...... جز خداوند. موفق باشید

البته اونی که شما در ابتدای سخناتون گفتی رو بهش میگن «احترام به نظر مخالف»، نه «احترام به عقاید»! ("عقیده" با "نظر" فرق میکنه که در ادامه توضی میدم راجبش)
بعله شما کاملن درست میفرمائی و اینو صددرصد باهاتون موافقم که:
«به غیر از نظر خودم که حتما درستش میدونم نظرات دیگه ای هم وجود داره که صاحب اون نظرات هم مطمعنن درستشون میدونه و باید این احتمالو بدم که شاید شاید نظر اون از من درستتر باشه(شایدم نباشه)اگه فقط نظر خودمو قبول داشته باشم که اسمش تعصب بیجا میشه»
این «تعصب بیجا» دقیقن همون «عقید‌ه‌»س که ما میگیم لایق احترام نیس.
"عَقیده" از ریشه "عُقده" میاد. کسی که عقیده داره ینی ایمان داره به اون چیزی که فک میکنه و این «ایمان» چیز بسیار خطرناکیه. اون کسی که بمب میبنده به خودش میره بین انبوه جمعیت مردم منفجر میکنه که بره بهشت، دقیقن ایمان داره! (ایمان ینی نخوای بدونی که حقیقت چیست)
درحالی که یه انسان خردمند، عقیده نداره بلکه آگاهی داره. حال‌ این آگاهی بر حسب شواهد و منطق و فاکتورای دیگه میتونه تغییر کنه. نظر این آدم برا من لایق احترامه چون همونطو که خودتونم گفتید ممکنه نظر من اشتبا باشه ولی هیشکودوممون بواسطه نظر مخالف نسبت به هم کینه نخواهیم داش.
ولی وختی یکی بیاد بگه من اینطوری میگم چون دینم گفته یا خدا گفته، این دیگه اسمش نظر نیس و لایق احترامم نیس چون اون برا خودش یه حقیقت مطلق فرض کرده و هرچیز خلاف اون رو باطل میدونه.

حرف آخرتونم از نظر خودم اینگونه تصدیق میکنم که «هیچ چیز مطلق نیست... چون قاعده‌ای در کار نیس»

مطمئن باشین که اونی که افراط گرایانه میگه"من اینطوری میکنم چون دینم گفته " اشتباهش اینجاس که دین هیج وقت چنین چیزایی نمیگه . دین هیچ وقت نگفته شما بنام اسلام ادم بکش یا قتل و غارت کن.اینا رو کسایی به نام حرف دین و حقایق دینی القا میکنن به افراطیون که دینو بازیچه اغراض پست خودشون قرار دادن و از سادگی ملت و تعصبات کورشون در راه اهداف پلید و منافع دنیوی استفاده میکنن .من و شما خوشبختانه انچنان اختلاف نظری با هم نداریم و فقط شاید از زوایای مختلف یه موضوع واحد(ونه حقبقت مطلق) رو میبینیم و شرح میدیم. “هیچ چیز مطلق نیست” هم دقیقا هم معنی با “قائده ای در کار نیست” هس و خوشحالم که بالا خره به یه نقطه مشترک رسیدیم. بازم بابت انتخاب موضوع تاپیکت بهت تبریک میگم.
بهروز باشی

0 ❤️

2017-03-14 21:08:33 +0330 +0330

دوست عزیز احترام به عقابد لزوما معنیش این نیست که چشو گوش بسته همه عقایدو قبول داشته باشیم چرا که در اونصورت گوسفندانی بیش نیستیم . واون تصوری که شما از این موضوع داری فقط معنیش هرتی پرتی بودن و باری به هر جهت بودن و از نظر سیاسی حزب باد بودنه. معنی احترام به عقاید به نظر من اینه که من بدونم به غیر از نظر خودم که حتما درستش میدونم نظرات دیگه ای هم وجود داره که صاحب اون نظرات هم مطمعنن درستشون میدونه و باید این احتمالو بدم که شاید شاید نظر اون از من درستتر باشه(شایدم نباشه)اگه فقط نظر خودمو قبول داشته باشم که اسمش تعصب بیجا میشه وباعث به وجود اومدن عقاید افراطی مثه نازیسم فاشیسم یا امروزه ظالبان و داعش میشه . اگرم بدون چون و چرا همه چی رو قبول داشته باشم که باز همون گوسفند هستم پس تکلیف چیه ؟؟؟ نظر من اینه که اعتدال تو هر موردی حرف اولو میزنه نه عقاید افراطی من سعی میکنم تو هیچ قضیه ای متعصبانه برخورد نکنم شخصا چون باعث میشه که چشمام به روی حقایق بسته بمونه و فقط نظر خودمو صحیح بدونم. تو امضای شما این نوشته به چشم میخوره که "قائده ای در کار نیست "و بنظرم این حرف درستیه واقعا و برای من این معنی رو میده که تو این موارد من نباید از قبل پیشداوری کنم یا اون چیزایی رو که از دیگرون میشنوم یااز بچگی تو مغزم به عنوان اصل و قانون و خرافات وقائده و هر چی که شما اسمشو بذاری چپوندن به عنوان حقایق در نظر داشته باشم و تو اعمال و رفتار و نظراتم تاثیرشون بدم . ودر اخر این شخص خودمم که باید دنبال حقیقت باشم و درستو از نادرست تشخیص بدم وخودم باید تصمیم بگیرم در مورد شون. که مسئول اعمال و رفتارم اگه خدایی رو قبول داشته باشم در پیشگاه خداوند واگه قبول نداشته باشم نزد خودم یا هر چیزی که قبولش دارم و خودمو در برابرش جوابگو میدونم خودمم نه کس دیگه . هیچ کس جوابگوی رفتار و اعمال من نخواهد بود جز شخص خودم پس باید با رعایت تمام جوانب از جمله اعتدال دنبال عقاید و حقایق برتر باشم و بدونم که هیچ چیزی و هیچ عقیده ای کامل و مطلق نیست و من خودمم که باید خوب رو از بد تشخیص بدم و اینم ممکن نمیشه جز اینکه به وجود دیگر عقاید "باور داشته باشم "و احترام بهشون بذارم نه به لزوما "صحیح بودنشون." اونایی که دین رو بازیچه اغراض دنیوی قرار میدنم تو همه ادیان و مخصوصا مذاهب وجود دارن دلیل بر باطل بودن دین اصلی نیست. که تو همه مذاهب و ادیان انسان و انسانیت پیدا میشه گرگهای در لباس بره هم همینطور . انسانیت و انساندوستی پیدا میشه ابلیس و شیطان هم همینطور. افراد و اعمالشون و عقاید افراطی دلیل بر بر حق بودن یا مردود بودن هیچ دین و ایینی نیستن لزوما وباید گفت که: هیچ چیزی مطلق نیست...... جز خداوند. موفق باشید

البته اونی که شما در ابتدای سخناتون گفتی رو بهش میگن «احترام به نظر مخالف»، نه «احترام به عقاید»! ("عقیده" با "نظر" فرق میکنه که در ادامه توضی میدم راجبش)
بعله شما کاملن درست میفرمائی و اینو صددرصد باهاتون موافقم که:
«به غیر از نظر خودم که حتما درستش میدونم نظرات دیگه ای هم وجود داره که صاحب اون نظرات هم مطمعنن درستشون میدونه و باید این احتمالو بدم که شاید شاید نظر اون از من درستتر باشه(شایدم نباشه)اگه فقط نظر خودمو قبول داشته باشم که اسمش تعصب بیجا میشه»
این «تعصب بیجا» دقیقن همون «عقید‌ه‌»س که ما میگیم لایق احترام نیس.
"عَقیده" از ریشه "عُقده" میاد. کسی که عقیده داره ینی ایمان داره به اون چیزی که فک میکنه و این «ایمان» چیز بسیار خطرناکیه. اون کسی که بمب میبنده به خودش میره بین انبوه جمعیت مردم منفجر میکنه که بره بهشت، دقیقن ایمان داره! (ایمان ینی نخوای بدونی که حقیقت چیست)
درحالی که یه انسان خردمند، عقیده نداره بلکه آگاهی داره. حال‌ این آگاهی بر حسب شواهد و منطق و فاکتورای دیگه میتونه تغییر کنه. نظر این آدم برا من لایق احترامه چون همونطو که خودتونم گفتید ممکنه نظر من اشتبا باشه ولی هیشکودوممون بواسطه نظر مخالف نسبت به هم کینه نخواهیم داش.
ولی وختی یکی بیاد بگه من اینطوری میگم چون دینم گفته یا خدا گفته، این دیگه اسمش نظر نیس و لایق احترامم نیس چون اون برا خودش یه حقیقت مطلق فرض کرده و هرچیز خلاف اون رو باطل میدونه.

حرف آخرتونم از نظر خودم اینگونه تصدیق میکنم که «هیچ چیز مطلق نیست... چون قاعده‌ای در کار نیس»

مطمئن باشین که اونی که افراط گرایانه میگه"من اینطوری میکنم چون دینم گفته " اشتباهش اینجاس که دین هیج وقت چنین چیزایی نمیگه . دین هیچ وقت نگفته شما بنام اسلام ادم بکش یا قتل و غارت کن.اینا رو کسایی به نام حرف دین و حقایق دینی القا میکنن به افراطیون که دینو بازیچه اغراض پست خودشون قرار دادن و از سادگی ملت و تعصبات کورشون در راه اهداف پلید و منافع دنیوی استفاده میکنن .من و شما خوشبختانه انچنان اختلاف نظری با هم نداریم و فقط شاید از زوایای مختلف یه موضوع واحد(ونه حقبقت مطلق) رو میبینیم و شرح میدیم. "هیچ چیز مطلق نیست" هم دقیقا هم معنی با "قائده ای در کار نیست" هس و خوشحالم که بالا خره به یه نقطه مشترک رسیدیم. بازم بابت انتخاب موضوع تاپیکت بهت تبریک میگم. بهروز باشی

دوست بزرگوار و خردمند، در تفکر مدنی و انساندوستی شما شکی نیس ولی به نظر میاد شناخت شما از ادیان (بخصوص اسلام) بسیار اندکه.
شما دین رو براساس اندیشه‌ی خودتون تعبیر کردی ولی بر خلاف تصور شما؛ این افراطیون نیسن که دین رو اینچنین تعبیر میکنن بلکه این خود دینه که افراطیون اینچنینی رو پرورش داده.

ناچارم اون لینکایی که برا دوستمون amir6886 گذاشتم مجددن درج کنم.

بنگرید به:
«اسلام دین صلح و دوستی!»
«مغلطه ی اسلام واقعی»
«اسلام راستین چیست»

0 ❤️

2017-03-14 22:23:11 +0330 +0330

خیلی حیله گرن این عقاید

فکر کنم باید در معانی کلمات خیلی آگاهانه تفکر کرد

0 ❤️

2017-04-02 12:29:37 +0430 +0430
نقل از: لبگیر

من اول بگم که فقط تیتر تاپیک رو خوندم وپیامهاوحتی متن خوده تاپیک رو نخوندم.پس اگرحرفهای من تکراری بود باید ببخشید.اولاباید دید عقیده ویاعقاید درچه زمینه ای چون همونطور که میدانیم عقیده فقط به مذهب منتهی نمیشه،مثلا شمامیگید من به انسانیت عقیده دارم خب اگربخوام کلا عقیده رو ردکنیم شامل انسانیت هم خواهدبود.امااگرمثلا دردین خاصی یاباور خاصی قراربگیرید که فقط به شماامرونهی میکنه وازشمامیخواهد سرببری تابه بهشت بروی واموال دیگران رابه عنوان غنائم به یغماببری این عقیده واقعابرای جامعه بشری خطرسازه وکسی هم که به این عقیده احترام بگذاره جنایتکارتر ازصاحب این عقیده است.درزمینه دیگرکسی رو میبینید که عقیده به دین داره وفقط دینش خصوصیه،یعنی فقط برای بهشت وجهنم خودش تلاش میکنه وکاری هم بادیگران نداره این موردهم اگرچه باز کم پیش میاد امامورد احترام هستش.(حالامیخواد غلط باشه یادرست برای خودشه وکاری هم نه به دیگران داره ودیگران هم کاری به اون ندارند)کسی دیگر عقیده به وطنش داره ومعتقده که وطنش ومردمش ازهمه محترم تروعزیزترهستند اماباوجود این اعتقادبه ملل دیگرهم بعنوان انسان احترام خواهد گذاشت،خب این هیچ عیب وایرادی نداره،امااگردراین مسائل افراطی شدگرایش به نژادپرستی پیداکرداین مسئله قابل احترام نخواهدبود.اصولا انسانهاقابل احترام هستند اماهرعقیده ای قابل احترام نخواهدبود

درضمن خواهشا اول عرایضم رودیگران متوجه بشن بعد ایراد بگیرند

خب حالا برگرد متن تاپیکو هم بخون!
0 ❤️

2017-04-02 13:10:15 +0430 +0430

من اول بگم که فقط تیتر تاپیک رو خوندم وپیامهاوحتی متن خوده تاپیک رو نخوندم.پس اگرحرفهای من تکراری بود باید ببخشید.اولاباید دید عقیده ویاعقاید درچه زمینه ای چون همونطور که میدانیم عقیده فقط به مذهب منتهی نمیشه،مثلا شمامیگید من به انسانیت عقیده دارم خب اگربخوام کلا عقیده رو ردکنیم شامل انسانیت هم خواهدبود.امااگرمثلا دردین خاصی یاباور خاصی قراربگیرید که فقط به شماامرونهی میکنه وازشمامیخواهد سرببری تابه بهشت بروی واموال دیگران رابه عنوان غنائم به یغماببری این عقیده واقعابرای جامعه بشری خطرسازه وکسی هم که به این عقیده احترام بگذاره جنایتکارتر ازصاحب این عقیده است.درزمینه دیگرکسی رو میبینید که عقیده به دین داره وفقط دینش خصوصیه،یعنی فقط برای بهشت وجهنم خودش تلاش میکنه وکاری هم بادیگران نداره این موردهم اگرچه باز کم پیش میاد امامورد احترام هستش.(حالامیخواد غلط باشه یادرست برای خودشه وکاری هم نه به دیگران داره ودیگران هم کاری به اون ندارند)کسی دیگر عقیده به وطنش داره ومعتقده که وطنش ومردمش ازهمه محترم تروعزیزترهستند اماباوجود این اعتقادبه ملل دیگرهم بعنوان انسان احترام خواهد گذاشت،خب این هیچ عیب وایرادی نداره،امااگردراین مسائل افراطی شدگرایش به نژادپرستی پیداکرداین مسئله قابل احترام نخواهدبود.اصولا انسانهاقابل احترام هستند اماهرعقیده ای قابل احترام نخواهدبود

درضمن خواهشا اول عرایضم رودیگران متوجه بشن بعد ایراد بگیرند

خب حالا برگرد متن تاپیکو هم بخون!

بنابه فرموده وپیشنهادشما متن رو هم خوندم.انصافابا دیدبیطرف نگاه کنیم،مطالب شمابجاست.واهانتی هم به کسی نکردید.اماسوالی که دارم من جزء کدوم افرادنام برده هستم،خودم که فکرمیکنم ازدسته ای باشم که بقول شماگوه به کائنات زده باشم

منظورو اشتبا برداش کردی.
برا این به مطالعه متن سفارش شد چون مام همین حرفایی رو زدیم که خودت گفتی.
حال رو چه حسابی فک میکنی گوه به کائنات زدی واسم جای تعجب داره!
0 ❤️

2017-04-06 18:17:07 +0430 +0430

بنده از سفر مژهد مقدس بالاخره آمدم به بیت خودم و خیلی هم خوژ گذشت در بیت آ یدولا علم الخدا. …باهم تریاک اعلا کژیدیم. خیلی حال داد .جای همگی خالی .الان هم بنده آمدم به بیت نازنین خودم …خیلی هم خوژ آمدم .

0 ❤️

2017-04-06 18:27:09 +0430 +0430
نقل از: امام.خامنه بنده از سفر مژهد مقدس بالاخره آمدم به بیت خودم و خیلی هم خوژ گذشت در بیت آ یدولا علم الخدا. ..باهم تریاک اعلا کژیدیم. خیلی حال داد .جای همگی خالی .الان هم بنده آمدم به بیت نازنین خودم ...خیلی هم خوژ آمدم .

به به مقام گوزما!
نبودی چن وخ جای خالی پستای ژ انگیزت حس میشد.

درضم خدمت برادرhot_hami_82 عرض شود که اختلال ارور500 یحتمل الان حل شده پستتو دوباره بفرس.

جواب بقیه رم بعدن مینویسم الان کونم نمیکشه، شرمنده ?

1 ❤️

2017-04-07 18:09:22 +0430 +0430
نقل از: امام.خامنه بنده از سفر مژهد مقدس بالاخره آمدم به بیت خودم و خیلی هم خوژ گذشت در بیت آ یدولا علم الخدا. ..باهم تریاک اعلا کژیدیم. خیلی حال داد .جای همگی خالی .الان هم بنده آمدم به بیت نازنین خودم ...خیلی هم خوژ آمدم .

به به مقام گوزما!
نبودی چن وخ جای خالی پستای ژ انگیزت حس میشد.

درضم خدمت برادرhot_hami_82 عرض شود که اختلال ارور500 یحتمل الان حل شده پستتو دوباره بفرس.

جواب بقیه رم بعدن مینویسم الان کونم نمیکشه، شرمنده ?

احسنتم تبارک الله

0 ❤️

2017-08-11 06:57:57 +0430 +0430

عمو اسی نابودم کردی انصافا!یکی از بهترین تاپیکایی که تو این سایت دیدم!حرفاتون جایی برای حرف و اعتراض برای یه ذهن منطقی نمیزاره…ولی متاسفانه مذهب با منطق جور در نمیاد!

1 ❤️

2018-09-15 07:11:53 +0430 +0430

به جرئت میتونم بگم بعد تاپیک جوراب بهترین تاپیک شهوانی همینه (clap)

1 ❤️

2018-09-15 07:52:14 +0430 +0430
نقل از: دختری که من هستم
نقل از: Supergirl به جرئت میتونم بگم بعد تاپیک جوراب بهترین تاپیک شهوانی همینه (clap)

این چه ربطی به این تاپیک داشت؟

اگه متوجهش نشدی دیگه بهش فکر نکن

1 ❤️

2018-10-11 08:45:41 +0330 +0330
نقل از: ناپولئون

اسکلت عزیز، مطلب طولانی شما را تند تند خواندم چون که به شدت با آن هم نظرم. چند وقت قبل هم امضای بنده این بود که >عقیده من این است که به عقیده شما احترام نگذارم. به عقیده ام احترام بگذارید.

اما آن بخش از مطالب که درباره ی توهین به عقیده شخص بود برایم تازگی داشت. کاش مطلب شما را به صورت اعلامیه در سطح شهر پخش کنند و همچنین این مطالب را باید تا دسته در ماتحت آن دسته از افراد که از لحاظ اطلاعاتی کم می آورند و متوسل به جمله "احترام به عقاید" می شوند فرو کرد.

نکته آخر اینکه خامنه ای هیچگاه خود را ولی امر مسلمین جهان نخوانده تا آنجا که در خاطر دارم. خامنه ای همواره حفظ ظاهر می کند. خواهش میکنم این انگ ها را به وی نچسبانید. رهبر معظم همواره از زیربار حرف و پیش بینی های خود شانه خالی می کند. همانطور که تا چند ماه پیش مخالف صریح تصویب FATF بود و حالا نامه موافقتش در مجلس خوانده شد. منتظر قمبل قهرمانانه باشید از جانب ایشان.

دورود بر شما و سپاس
البته این تاپیک مال خعلی وخ پیشاس. الانم طی یه سوتی از طرف خودم اومد بالا وگرنه ابداً دلم نمیخواس بیارمش در معرض توجه! چرا که خودم خنده‌م گرف از خوندن بعضی جاهاش، فک میکنم این تاپیک (مث بسیاری از تاپیکای دو سه سال پیش) غیر از همون ایرادی که فرمودید ایرادات فراوان دیگری نیز دارد که یقین دارم اگه الان مینوشتمش به مراتب بهتر از آب درمیومد.
1 ❤️

2018-11-07 10:32:28 +0330 +0330

منم خیلی مواقع با جمله کیریه ، احترام به عقاید روبرو میشم .

هر وقت طرف متعصب و مذهبی مقابل کم میاره و حرفی برای گفتن نداره ، سریع میاد سراغ این جمله ،

در جواب باید گفت وقتی خدای پوشالیتون میگه مرتد رو باید گردن زد و هرجا کافر یافتید بکشید ، درکمینشان بنشینید ،
خدا وقتی به عقیده بندش احترام نگذاره از منه بندش چه توقعی دارید که به عقاید کیری پیروان و خود کیریش احترام بگذارم

1 ❤️

2018-11-08 17:20:16 +0330 +0330

عمه بلقیس نباشیم

عمه بلقیس به همه چیز کار داشت…
به اینکه دختر همسایه تازگی ها زیر ابرویش را برداشته ، به اینکه زن مطلقه ای که طبقه ی دوم زندگی میکرد بعد از نیمه شب برگشته ، به اینکه فلانی توی مهمانی دامن کوتاه پوشیده…
عمه بلقیس زن نجیبی بود و دوست داشت که همه ی دنیا مثل او به مقوله ی نجابت نگاه کنند.
هرکس حرکتی میکرد که با عرف و سنت های او‌ نمیخواند عمه بلقیس لبش را میگزید و روی گونه هایش میزد اما هیچ پاسخ صریحی برای رد آن نداشت.
اگر خیلی به چالش میکشیدی اش و ثابت میکردی که فلان کار آنقدرها هم بد نبوده میگفت: وااا خدا مرگم بده، همسایه ها چی فکر میکنند؟؟!!!

چون اصولأ اینکه بقیه چه فکری میکنند در فرهنگ عمه بلقیسی از اینکه خود آدم چه فکری میکند مهم تر است.
“عمه بلقیسی” فرهنگ غالب کشور ماست.
عمه بلقیس ها همه جا هستند و به همه چیز کار دارند.
به عقاید دیگران، به لباس پوشیدن دیگران، به آدامس خوردن دیگران، به اینکه کی با کی رفت و با کی آمد.
عمه بلقیس ها داعیه دار فرهنگ و شرافت و نجابت و همه چیزهای اینجوری هستند …

0 ❤️

2018-11-08 17:51:51 +0330 +0330

مسلمینی که گاها نه هر لحظه در دفاع از عقاید و توقع احترام، گلو تا خروجی خودشونو می شکافن

آیا با این شرایط به شما و عقایدتان باید احترام گذاشت؟ یا کار دیگری باید کرد؟

یک پیر زن بهایی اهل گیلاوند از توابع شهرستان دماوند به نام شمسی اقدسی اعظمیان چند روز پس از آنکه در تاریخ دوم آبان‌ در گورستان بهاییان گیلاوند (گلستان جاوید) به خاک سپرده شد توسط افراد ناشناسی نبش قبر شده و در بیابان‌های جابان از توابع همان شهرستان بدون کفن رها شده است.

پس از شکایت بازماندگان از این بربریت و وحشی گری اسلامی، نیروهای امنیتی جواب داده....

به بهاییان گیلاوند گفته شده بود حق دفن اموات خود را در این محل ندارند

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «