هنر اروتیک در تاریخ

1397/11/09

بعضی از آثار تاریخی تو این زمینه رو میخوام معرفی کنم.نمیدونم این موضوع تا چه حد واستون جذابِ ولی امیدوارم مورد پسند باشه. توصیه میکنم که عکسارو ببینید اگه متن واستون کسل کننده بود. توش چندتایی هم از ایران هست.

تعریف

از آنجا که هم تجارب ادراکی منجر به برانگیختگی شهوت و هم تعاریف مربوط به هنر، دائماً در حال نوسان هستند، ارائهٔ یک تعریف مشخص از هنر اروتیک، تا حدود زیادی دشوار است
علاوه بر این، اغلب تمایز میان دو مقولهٔ هنر اروتیک و پورنوگرافی نیز آسان نیست، چراکه پورنوگرافی نیز، در واقع نوعی توصیف صحنه‌های مربوط به عشقبازی و شهوترانی به قصد تحریک و برانگیختن قوای جنسی و شهوانی است، منتهی تفاوت آن این است که این نوع توصیف الزاماً یک آفرینش هنری نیست و به‌طور معمول جزئی از هنر در نظر گرفته نمی‌شود. تفاوت میان این دو مقوله ممکن است در هدف و پیام آن‌ها نهفته باشد. در مجموع مقولهٔ هنر اروتیک همواره به عنوان یک قطعه هنری در نظر گرفته می‌شود و ابزارها و شاخصه‌های مرسوم و شناخته شدهٔ هنری را که در دیگر آثار هنری تاریخی رعایت شده‌اند را، در بر می‌گیرد. حال آن که پورنوگرافی نیز ممکن است از همین ابزارها استفاده کند، امّا آنچه را که در درجهٔ نخست مدّ نظر قرار می‌دهد، تحریک جنسی است. با این وجود، تفکیک و تمایز این موارد از یکدیگر به شدت ذهنی[و سلیقه‌ای] است.

پیشینهٔ تاریخی

در میان قدیمی‌ترین نمونه‌های بازمانده از گذشته‌های دور، که دیرینگی و اهمیت مقولات اروتیک (مرتبط با عشق شهوانی) را نشان می‌دهند، نقاشی‌های حجاری شده بر دیوارهٔ غارهای مربوط به دوران پالئولیتیک می‌باشند. امّا در عین حال بسیاری از فرهنگ‌ها نمونه‌هایی از هنر اروتیک را خلق نموده‌اند.

از جمله یونانیان باستان، صحنه‌های جنسی زیادی را بر روی سرامیک هایشان نقاشی می‌کردند، طوری‌که بسیاری از این صحنه‌ها به عنوان برخی از نخستین موارد ثبت شدهٔ موجود از روابط همجنس گرایانه، بچه بازی و… شهرت یافته‌اند. همچنین از همین نمونه، صحنه‌های متعددی از روابط جنسی، به صورت صریح و روشن، بر دیوارهای مخروبه ساختمان‌های کهن رومی در پومپه‌ایPompeii به چشم می‌خورد.

در موشه واقع در کشور پرو که از ممالک امریکای جنوبی است، مردمان باستانی دیگری زندگی می‌کرده‌اند که در مجسمه‌های سفالی ساخت خود، جلوه‌های واضح و آشکاری از روابط عشقی و شهوانی را به معرض نمایش می‌نهاده‌اند. از این نمونه آثار می‌توان به یک گالری که به‌طور کامل به سرامیک‌های دوران پیش کلمبیایی با نقش‌های اروتیک و وابسته به عشق شهوانی اختصاص داده شده، اشاره نمود. این سرامیک‌ها از همان سرزمین موشه بدست آمده اند(فرهنگ Moche) و در لیما (پایتخت پرو)، در موزه لارکو Larco قرار داده شده‌اند.

افزون بر این موارد، در فرهنگ مشرق زمین نیز، می‌توان سابقه‌ای کهن و طولانی از سنت درج نقاشی‌های اروتیک و وابسته به عشق شهوانی سراغ گرفت. به عنوان نمونه در ژاپن، از جملهٔ این قبیل سنت‌ها می‌توان به پدیدهٔ شونگا shunga اشاره نمود که در قرن سیزدهم میلادی در این کشور پا گرفت و گسترش محبوبیت آن تا اواخر قرن نوزدهم میلادی، یعنی زمانی که فن عکاسی اختراع گردید، ادامه یافت. به همین شکل، هنر اروتیک در چین نیز، در طی دوران دوم دودمان مینگ، به اوج محبوبیت خود رسید. همچنین در هند نیز، اثر معروف کاما سوترا که در واقع کتابچهٔ مخصوصی است که در عصر باستان نقش راهنمای جنسی را ایفا می‌نموده‌است، قابل ذکر می‌باشد. این اثر باستانی هنوز هم در سراسر جهان محبوب است و افراد بسیاری به خواندن آن تمایل دارند.

در اروپا نیز، با شروع عصر رنسانس، استفاده از سنت‌ها و اصطلاحات عاشقانه رواج گرفت، در حالی که این موارد در آغاز به عنوان یک تفریح و سرگرمی نزد آریستوکرات‌ها یا همان اشراف مورد استفاده قرار می‌گرفت. در اوایل قرن شانزدهم، متنی اروتیک موسوم به I Modi، که مشتمل بر یک آلبوم حکاکی شده بر روی چوب بود، توسط یک طراح به نام گوئیلو رومانو، یک قلم زن به نام مارک آنتونی رایموندی، و یک شاعر به نام پیترو آرتینو، تهیه گردید. همچنین در سال ۱۶۰۱ کاراواجیو، یک نقاشی به نام آمور وینسیت اومنیا را برای مجموعه‌ای متعلق به مارکیوس وینسنزو گیوش تینیانی طراحی نمود. به همین ترتیب سنت استفاده از هنر اروتیک در آثار دیگر هنرمندان نقاش ادامه یافت، و نقاشان جدیدتر و مدرن تر نمونه‌هایی از این هنر را در تابلوهای خویش به نمایش نهادند. نقاشانی مانند فراگونارد، کوربت، میلت، بالتوس، پیکاسو، ادگار دگاس، تولوز لائوترک، ایگون شیه له، که این آخری در زمانی که در زندان بود، آثار اروتیک و شهوانی خود را خلق می‌کرد و به همین جهت آثار متعددی از او، با توجه به فضای نامساعد فرهنگی کشور اطریش در آن زمان، توسط مقامات زندان تخلف تشخیص داده شد و نابود گردید. آثار وی عمدتاً مشتمل بر نقاشی‌های اروتیک و شهوانی از بدن برهنهٔ دختران جوان بودند.

با آغاز قرن بیستم، هنر عکاسی تبدیل به جالب‌ترین و همه گیرترین رسانهٔ اشاعه دهندهٔ هنر اروتیک گردید. در این قرن، ناشرانی مانند تاسچن اقدام به انجام یک عمل دموکراتیک برای عرضه و نمایش هنر اروتیک و عکاسی اروتیک نمود. کتاب‌های ارائه شده توسط تاسچن، شامل کارهای هنرمندی به نام هاجیم سرایاما Hajime Sorayama بود، که وی برای برگزیدن هنرمندان همکار خود، تماس و رابطهٔ متقابلی بین نورمن راکول و دالی برقرار نموده بود و همچنین از همکاری یک هنرمند عرصهٔ مدرن تخیلی، به نام دای وارگاس بهره گرفته بود تا نوعی آثار هنری مدرن و مطابق روز خلق کند، که به لحاظ نزدیکی ظاهری آن به هنر شونگای ژاپنی، می‌توان بدان عنوان شونگای مدرن داد. بدین ترتیب طیف متنوعی از دستاوردهای هنری منسوب به سرایاما پدید آمد. دامنهٔ این آثار، به کارهای رباتیک سورایاما نیز کشیده شد و امروزه نمونه‌هایی از این کارها، در مجموعه دائم موما MOMA و همینطور در مؤسسه اسمیتسونیان موجود هستند. همچنین برخی دیگر از این کارها نیز در مجموعه موزه‌های خصوصی WEAM به معرض نمایش نهاده شده‌اند. البته در ارتباط با موضوع صاحبان حقوق قانونی مربوط به هنر شونگا، دعوی دامنه داری در یکی از دادگاه‌های فدرال آمریکا مطرح گردید که رسیدگی بدان از حدود سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ ادامه داشته‌است، امّا تمام تصمیم گیری‌های انجام شده در این دادگاه حاکی از ارائهٔ مطلوب تمامی حقوق قانونی مربوط به این نوع هنر، به سرایاما نمی‌باشد. (با استناد به برخی قوانین ایالات متحده آمریکا)

کوزه شراب که یه فاحشه و مشتریش رو به تصویر میکشه(کیسه پول آویخته شده روی دیوار)470-480 ق.م. یونان

نقاشی دیواری در پمپئی که Priapus (خدای باروری که بعد از فتوحات اسکندر مقدونی از ترکیه به یونان و بعدا به ایتالیا هم رسید) رو در حال دزدی از Mercury (خدای تجارت در روم باستان) نمایش میده. 79-89 ق.م. پمپئی, ایتالیا

مجسمه ای از Pan (خدای گله ها) در حال جماع با بز (!) قرن 1 م. روم

مجسمه کوچکی از جنس یشم با مضمون اروتیک. سلسه مینگ(1644-1368) چین

سنگتراشی به شکل آلت تناسلی مردانه. هزاره 6 ق.م. آناتولی, ترکیه

سنگ قبرهایی به شکل آلت تناسلی مردانه به جا مانده از قرن 18 در قبرستان خالد نبی. استان گلستان, ایران 😁

پ.ن: روحشون شاد :D

لوحه گِلی با تصویر سکس زن و مرد متعلق به دوران بابل باستان. هزاره 2 ق.م. بین النهرین (عراق)

پیکره ایبری قرن 3-5 ق.م اسپانیا

یه مجسمه دیگه از سکس 30-305 ق.م. اسکندریه, مصر

مجسمه ای 2 تکه که احتمالا متعلق به Priapus (خدای باروری,همونی که داشت دزدی میکرد) اواخر قرن 1م. پیکاردی, فرانسه

سنگ برجسته ای اروتیک. قرن 1م. پمپئی, ایتالیا

کوزه ای اتریشی با تصوری سکس میان 2 مرد. قرن 5 ق.م. سانتا ماریا, ایتالیا

نقش برجسته ای بر روی یکی از معابد گروهیِ Khajuraho در مادیا پرادش هند. این معابد هم به دین “جینیسم” و هم “هندوییسم” تعلق داشته که تاریخش به قرن 11م برمیگرده.

سنگ قبر اتریشی که دیگه مشخصه شبیه به چیه 😁 399-199 ق.م. ایتالیا

یک صفحه نقره ای آب طلا کاری شده با یه صحنه اروتیک.هنر زرگری. متعلق به تمدن تراکیان قرن 4 ق.م لتنیکا, بلغارستان

سنگ تراشی در معبد Dattatreya واقع در باکتاپور.قرن 15م. نپال

یک نقاشی در معبد بودای زمردین, بانگوک, که سکس Hanuman (شاه میمونِ لوپبوری(لوپبوری شهری در تایلند) ) با Lady Butsamali (فرشته سقوط کرده) رو نشون میده. قرن 17.م تایلند

تصویر سکس دهانی از جنس سرامیک متعلق به قوم موچه. 100-700 ق.م. پرو

پیکره ای گِلی از الهه باروری 6100-7000 ق.م. کرمانشاه, ایران

نمای روبرویی از الهه برهنگی با موهای بلند بافته شده متعلق به “هیتی ها” حوالی 1600 ق.م

3 پیکره نشسته. یک مرد و 2 زن در طرفین او. قرن 1م. غرب مکزیک

یک چراق روغنی با طرح اروتیک. قرن 3-1 م. روم

نقش برجسته ای بر روی یکی از معابد گروهیِ Khajuraho در مادیا پرادش هند. این معابد هم به دین “جینیسم” و هم “هندوییسم” تعلق داشته که تاریخش به قرن 11م برمیگرده.

عکسی از یک شعر مصور. قرن 14م. ایران

یک مجسمه آهکی که زنی رو نشسته بر روی آلت یه مرد نشون میده. 30-305 ق.م. مصر

یک پیپ سنگی با صحنه ای اروتیک, مربوط به مراسمی متعلق بین سرخ پوست های “چروکی”. قرن 10 م. ایالت جورجیا, آمریکا

یک نقاشی دیواری اروتیک که سکس بین زن و مرد رو به تصویر میکشه. قرن 1م. پمپئی, ایتالیا

نقش برجسته ای اروتیک بر روی آجر ساخته شده در زمان سلسله مینگ. 1644-1368, چین

الهه مادر 51-305 ق.م. مصر
منبع متن: https://fa.wikipedia.org/wiki/هنر_تن‌کامه
منبع تصاویر: https://allthatsinteresting.com/erotic-art

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-01-28 20:47:15 +0330 +0330

یه سری نقاشی هم فردا اگه فرصت کردم میذارم.

2019-01-28 20:49:10 +0330 +0330

ممنون جالب بود ?

1 ❤️

2019-01-28 20:51:04 +0330 +0330
نقل از: Ζεύς ممنون جالب بود ?

خواهش میکنم.

چه زود خوندی ?

3 ❤️

2019-01-28 20:51:39 +0330 +0330
نقل از: Dark_Lady

خواهش میکنم.

چه زود خوندی ?

سرعت عملم بالاس ?

1 ❤️

2019-01-28 20:52:32 +0330 +0330

در ادامه فرمایشات شما این نکته رو بگم که Erotic دارای جنبه Dirty Sex و Hard Sex نبوده و میشه اون رو تلفیقی از Art Sex (هنری) و Emotional Sex (احساسی) در نظر گرفت، ممنون و جالب بود

3 ❤️

2019-01-28 20:53:12 +0330 +0330
نقل از: برده.مطیع هنر همیشه هنر

هنر عالیه (inlove)

2 ❤️

2019-01-28 20:54:16 +0330 +0330
نقل از: Ζεύς

خواهش میکنم.

چه زود خوندی ?

سرعت عملم بالاس ?

امیدوارم باعث ناامیدی نشه سرعت عمل بالات ?

4 ❤️

2019-01-28 20:57:44 +0330 +0330
نقل از: Ζεύς

خواهش میکنم.

چه زود خوندی ?

سرعت عملم بالاس ?

امیدوارم باعث نا امیدی نشه سرعت عمل بالات ?

🙄 🙄 🙄

0 ❤️

2019-01-28 20:59:37 +0330 +0330
نقل از: Hamed eshghi جالب بود

ممنون ?

2 ❤️

2019-01-28 21:00:46 +0330 +0330
نقل از: سفیدبرفی74 مرسی اززحمتی که کشیدی خیلی جالب بود،

خواهش میکنم عزیزم خوشحالم که خوشت اومد ?

2 ❤️

2019-01-28 21:27:08 +0330 +0330
نقل از: kambiz55 در ادامه فرمایشات شما این نکته رو بگم که Erotic دارای جنبه Dirty Sex و Hard Sex نبوده و میشه اون رو تلفیقی از Art Sex (هنری) و Emotional Sex (احساسی) در نظر گرفت، ممنون و جالب بود

ممنون از اطلاعات تکمیلی ?

3 ❤️

2019-01-28 21:43:25 +0330 +0330

ممنون از اطلاعات خوبی که دادین ،نمیدونستم ایروتیک تاریخچه هم داره پشتش

2 ❤️

2019-01-28 21:46:31 +0330 +0330

جالب بود، زحمت کشیدی ?

فقط لطفا منبعش!

4 ❤️

2019-01-28 21:47:22 +0330 +0330

چه جالب…من تنها یه تصویر اینطوری دیده بودم که دو مرد با یه زن رابطه دارن اونم مربوط به دو سه قرن بعد میلاد بود تو ایتالیا…
واقعا آموزنده،،زحمت کشیدبی

1 ❤️

2019-01-28 21:53:30 +0330 +0330
نقل از: Nimnima1990 ممنون از اطلاعات خوبی که دادین ،نمیدونستم ایروتیک تاریخچه هم داره پشتش

خواهش میکنم ?

آره تاریخچه خیلی قدیمی هم داره

2 ❤️

2019-01-28 21:54:58 +0330 +0330
نقل از: Joodii_abot جالب بود، زحمت کشیدی ?

فقط لطفا منبعش!

خواهش میکنم ?

یادم رفت منبع بزنم مرسی از یادآوری ?

https://allthatsinteresting.com/erotic-art

منبع متن: https://fa.wikipedia.org/wiki/هنر_تن‌کامه

5 ❤️

2019-01-28 21:55:54 +0330 +0330
نقل از: GondeBack1363 چه جالب....من تنها یه تصویر اینطوری دیده بودم که دو مرد با یه زن رابطه دارن اونم مربوط به دو سه قرن بعد میلاد بود تو ایتالیا.... واقعا آموزنده،،زحمت کشیدبی

خواهش میکنم ?

2 ❤️

2019-01-28 22:11:26 +0330 +0330

تاپیکت عالیه. کلی یاد گرفتم. مرسی

1 ❤️

2019-01-28 22:18:51 +0330 +0330
نقل از: fool22

تاپیکت عالیه. کلی یاد گرفتم. مرسی

خواهش میکنم خوشحالم که به دردت خورد ?

2 ❤️

2019-01-28 23:41:09 +0330 +0330

خیلی خوشم میاد ازشما و از کاری که انجام دادی!!اینکه وقت گذاشتی مطالعه کردی و برای آگاهسازی به اشتراک گذاشتی واقع قابله تحسین وقدردانيه!
اووس (clap)

1 ❤️

2019-01-29 05:11:28 +0330 +0330
نقل از: Antendar خیلی خوشم میاد ازشما و از کاری که انجام دادی!!اینکه وقت گذاشتی مطالعه کردی و برای آگاهسازی به اشتراک گذاشتی واقع قابله تحسین وقدردانيه! اووس (clap)

خیلی ممنون ?

2 ❤️

2019-01-29 05:21:26 +0330 +0330
نقل از: erny19qwerty چه جالب

سپاس Miss Dark

البته نشون میده روابط اروتیک از دوران قدیم رواج داشته و هیچگونه اسیبی نداره

خواهش میکنم ?

آره و همینطور اینکه از همون اول جزء مهم ترین مسائل زندگی بشر بوده

2 ❤️

2019-01-29 05:23:38 +0330 +0330

سلام خیلی جالب بود

0 ❤️

2019-01-29 05:24:54 +0330 +0330

شما هنر جق تاریخی رو ابداع کردی 🙄

0 ❤️

2019-01-29 05:42:15 +0330 +0330

کپتین کجایی که این دارک لیدی بی تلبیت بزتو بی عفت کرده عکس سکسشو پخش کرده!!! (dash) (dash) (dash)

دارک لیدی تو چطور تونستی این کارو با بز بیچاره بکنی از این عکس خجالت نکشیدی دختر بد؟؟ :(

ببین چه مظلوم بود به خاطر امثال شما خودشو از عرشه پرت کرد پایین و به زندگیش خاتمه داد و کپتین و کل خدمه رو داغ دار کرد:(
#یالا بوگو این عکسو از کی گرفتی؟! (dash)

2 ❤️

2019-01-29 06:10:16 +0330 +0330
نقل از: erny19qwerty
نقل از: شبح سیاه پوش کپتین کجایی که این دارک لیدی بی تلبیت بزتو بی عفت کرده عکس سکسشو پخش کرده!!! (dash) (dash) (dash)

دارک لیدی تو چطور تونستی این کارو با بز بیچاره بکنی از این عکس خجالت نکشیدی دختر بد؟؟ :(

ببین چه مظلوم بود به خاطر امثال شما خودشو از عرشه پرت کرد پایین و به زندگیش خاتمه داد و کپتین و کل خدمه رو داغ دار کرد:(

🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

نخند بچه همه این بزو رو عرشه دوست داشتن اینا همش توطئه دژمن بود که بز رو از دست دادیم :(

1 ❤️

2019-01-29 06:10:19 +0330 +0330
نقل از: شبح سیاه پوش کپتین کجایی که این دارک لیدی بی تلبیت بزتو بی عفت کرده عکس سکسشو پخش کرده!!! (dash) (dash) (dash)

سوء تفاهم شده اینا 2 تا بز مختلفن :(

عکسی که گذاشتی چقدر ناااااازززهههه(inlove)

4 ❤️

2019-01-29 06:15:41 +0330 +0330

سوء تفاهم شده؟؟؟

تو دادگاه معلوم می شه سوءتفاهم بوده یا تو خودتم دستت تو کاسه اس آخ اگه جمشید بفهمه کپتین بفهمه از همه مهم تر من خودم بفهمم تو دستت با اونا تو یه کاسه اس!

عکس مرحومه بز کاپیتانه دیگه! ?

حضار جامه دریده و در حالی که خون گریه می کنند سر به بیابان می گذارند

1 ❤️

2019-01-29 06:18:08 +0330 +0330
نقل از: شبح سیاه پوش

🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

نخند بچه همه این بزو رو عرشه دوست داشتن اینا همش توطئه دژمن بود که بز رو از دست دادیم :(

اون عکس بز رو میبینم یاد پوستر های اهنگ های متال هارد و شیطان پرستی میفتم

البته بز هم خوبه ما میگیم کهره

#تو هم مظنون به تجاوزی با این حرفت تا اطلاع ثانوی نه تو نه دارک لیدی حق خروج از کشورو ندارین تا تکلیف معلوم شه! ?

1 ❤️

2019-01-29 07:24:26 +0330 +0330

🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

اون عکس بز رو میبینم یاد پوستر های اهنگ های متال هارد و شیطان پرستی میفتم

البته بز هم خوبه ما میگیم کهره

#تو هم مظنون به تجاوزی با این حرفت تا اطلاع ثانوی نه تو نه دارک لیدی حق خروج از کشورو ندارین تا تکلیف معلوم شه! ?

شما خودتم مظنونی

نکنه کار شما بوده ها؟ شما هم حق ندارین ممنوعالخر وج هستین تا اطلاع بعدی که نمیدونم کی هست

از اسمت معلومه شبح سیاه پس کار شماس بز خشگل رو شما بردین

من قبلا تبرئه شدم و من فقط ظالما رو شکار می کنم نه مظلوما رو! بعدشم تو در جایگاهی نیستی که منو ممنوع الخروج کنی می دونی من کیَم؟؟؟
دی دی دین دی دین دین دی دی دین دی دی دین دین
#من مامور مخفی حاکم بزرگ ممه کومون هستم! احترام بگذارید!

1 ❤️

2019-01-29 07:25:05 +0330 +0330

سوء تفاهم شده؟؟؟

تو دادگاه معلوم می شه سوءتفاهم بوده یا تو خودتم دستت تو کاسه اس آخ اگه جمشید بفهمه کپتین بفهمه از همه مهم تر من خودم بفهمم تو دستت با اونا تو یه کاسه اس!

عکس مرحومه بز کاپیتانه دیگه! ?

حضار جامه دریده و در حالی که خون گریه می کنند سر به بیابان می گذارند

#خیلی راست میگی برو متجاوز رو دستگیر کن :D

3 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «