کشف اولین مولکول شکل گرفته در جهان

1398/02/04

توضیح اولیه برای درک بهتر مطلب:

به تصویر بالا نگاه کنید: این تصویر مراحل بیگ بنگ هستش. اون مرحله ای که با کادر قرمز رنگ مشخص کردم مرحله ای هستش که هسته ی اتم ها و یا به نوعی هسته ی عناصر تشکیل دهنده کیهان یعنی هیدروژن و هلیم توی اون شکل گرفتن. دایره آبی رنگ نمونه یک هسته هلیم هستش و دایره صورتی رنگ نمونه هسته اتم هیدروژن هستش. در کادر سیاه رنگ نشون داده شده که هسته اتم هلیوم از ترکیب دوتا پروتون و دوتا نوترون تشکیل شده و همچنین یه دونه پروتون همون هسته اتم هیدروژن هستش. چرا این مطلب رو گفتم؟؟ خب همونطور که میدونیم مولکول از پیوند چندتا اتم به وجود میاد و با توجه به تئوری بیگ بنگ، اولین اتم های شکل گرفته در جهان همین هیدروژن و هلیم بودن پس قاعدتاً اولین مولکول شکل گرفته در جهان نیز باید از پیوند این دو اتم به وجود اومده باشه.

خب حالا با این مقدمه ای که گفتم بریم سراغ مطلب اصلی که سایت ناسا منتشر کرده: ناسا در تاریخ April 17, 2019 یعنی حدوداً 8 روز پیش خبری مبنی بر کشف و یافتن اولین مولکول شکل گرفته در جهان رو منتشر کرد، این مولکول در رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ که به SOFIA مشهور هستش رصد شده.

یه توضیح کوچیک درباره رصدخانه SOFIA:

این رصدخانه مشترکاً متعلق به مرکز هوافضای آلمان و ناسا است، و بر روی یک فروند هواپیمای بوئینگ 747مدل اس پی سوار است، و مجهز به یک منعکس‌کنندهٔ دو و نیم متری است که برای رصد آسمان در طیف ۱ تا ۶۵۵ میکرومتر طراحی گردیده است. در زیر تصاویر هواپیما و رصدخانه سوار شده بر هواپیما رو میبینید.

تشکیل مولکول هلیم هیدرید:

حدود 100هزار سال بعد از بعد بیگ بنگ وقتی که دما خیلی افت کرده بود اتم های هلیم و هیدروژن که قبلا گفتیم، شرایط پیوند براشون به وجود اومد و به این ترتیب اولین مولکول عالم یعنی هلیم هیدرید helium hydride به وجود اومد.

رصدخانه SOFIA مولکول هلیم هیدرید رو در سحابی سیاره نما planetary nebula که حدود 3 هزار سال نوری بازمین فاصله داره کشف کرد. در زیر تصویری از این سحابی و همچنین مولکول هلیم هیدرید(هلیم رنگ قرمز و هیدروژن رنگ آبی) رو مشاهده میکنید که توسط رصدخانه SOFIA رصد شده.

خب تا اینجا درباره اولین مولکول تشکیل شده در جهان توضیحات لازم داده شد در ادامه خلاصه این توضیحات در یک ویدئو 1 دقیقه و نیمی به صورت جذاب و قابل درک گذاشته خواهد شد. حتما ویدئو رو که ناسا منتشر کرده، ببینید:

منبع:

https://www.nasa.gov/feature/the-universe-s-first-type-of-molecule-is-found-at-last

در ادامه در صورت نیاز توضیحات تکمیلی درباره این مطلب علمی بسیار مهم گذاشته خواهد شد چون همونطور که اعلام کردن قراره در روزهای آتی در نشریه نیچر مقاله مربوط به این مطلب رو به چاپ برسونن.

7 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2019-04-24 16:26:21 +0430 +0430

ببین همونطور که در متن تاپیک گفته شد در این روش با استفاده از امواج فروسرخ داده برداری میکنن. اینکه چرا این هواپیما رو میفرستن توی لایه استراتوسفر و اونجا رصد میکنن نه روی زمین دلیلش اینه که: امکان بررسی بخش گسترده‌ای از طیف فروسرخ از روی زمین وجود نداره

مساله دوم درباره داده برداری توسط امواج هستش و به نوعی میخوام درباره اونکه گفتی باد اذیت نمیکنه بگم: ببین داده برداری توسط امواج الان یکی از فراگیر ترین روش های ممکن چه برای لایه های جو و چه برای شناخت لایه های داخل زمین هستش. الان محققین رشته ژئوفیزیک هم برای کشف لایه های درون زمین در حد گوشته و هسته هم با استفاده از فرستادن امواج این کارو میکنن. و این کارو به صورت زمین برد(یعنی دستگاه فرستنده و گیرنده روی زمین) و یا هوابرد(دستگاه فرستنده و گیرنده روی هلیکوپتر یا هواپیماهای مخصوص و …) انجام میدن خود دستگاه فرستنده و گیرنده قرار نیس که حرکت کنن بلکه امواج نور یا صوت فرستاده میشن و دریافت میشن و در نهایت توسط برنامه های کد نویسی مربوط، داده ها رو پردازش و تفسیر میکنن و نویزهای موجود(از جمله همون بادی که شما میگین) رو توسط نرم افزارهای مربوط برطرف میکنن و تصویری از اون لایه یا سطح توسط نرم افزارهای مربوطه ران میکنن. عکس زیر نمونه یه داده بردار هوابرد ژئوفیزیک هستش:

پس تا اینجا درباره نحوه داده برداری صحبت کردیم. اما خب یه نکته هم بگم بستگی به هدفمون از تلسکوپ های مختلف استفاده میکنیم . برای مثال تلسکوپ هابل که خیلی هم معروفه در محدوده امواج مرئی و فرابنفش کار میکنه و این تلسکوپ در محدوده موح فروسرخ. و قطعا هر پدیده ای در این کیهان متناسب با ویژگی هاش با موج خاصی قابل آشکار سازی هستش.

اما درباره ادامه سوالت: مولکول که خیلی وقت پیش شکل گرفته فقط الان اثبات کردن وجود این مولکول و شکل گیریش رو. اساس ساخت ستاره هایی که میبینیم همین مولکول ها هستن. درباره دلیل مهمیش که پرسیدی باید بگم که به اهداف سازمان هایی مثل ناسا برمیگرده. هدف اینا شناخت رازهای کیهان هستش. و این یه پروژه پیوسته و بلند مدت هستش یه روزی هدفشون شناخت همین سیاره خودمون بود و حالا هدفشون شناخت کهکشانی که درش قرار داریم و کهکشان های دیگه و رازهای موجود در این کهکشان ها هستش. به طور کلی اصلی ترین هدف این سازمان و بقیه سازمان های علمی متحد کردن نیروی های بنیادی طبیعت و پی بردن به منشا این کیهان هستش. این ازت توضیح علمیش. اما اگه منظورت اینه این کارها چه ارزش دارن و چه تاثیری در زندگی بشریت دارن باید بگم این مساله به دغدغه های جوامع مختلف برمیگرده. و یکی از مهمترین دغدغه های جوامع مدرن هزینه کردن در چنین پروژه های علمی برای پی بردن به رازهای طبیعت هستش. در یک جمله دلیل مهم بودنش: یه قدم دیگه نزدیک شدن به شناخت همین رازهای طبیعت هستش.

و در نهایت برای درک بهتر از این تلسکوپ بزرگ که بر هواپیما سوار شده پیشنهاد میکنم ویدئو زیر رو ببینی تا بهتر باهاش اشنا بشی:

1 ❤️

2019-04-24 16:26:55 +0430 +0430
نقل از: ghashang90 (dash)

چرا؟

0 ❤️

2019-04-24 16:38:24 +0430 +0430
نقل از: Mard_irani واقعا ازت ممنونم بخاطر توضیحات کامل و بی نقصت

? ? ?

1 ❤️

2019-04-24 17:11:20 +0430 +0430

یه سوال میشه بپرسم فقط ببخشید قبلش اگه سوالم خیلی چرتو پرته ،اینکارو براچی دارن میکنن اصن

2 ❤️

2019-04-24 17:18:54 +0430 +0430
نقل از: Angel_of_Death جالبناک بوود مرسی ? ?

خوشحالم مفید واقع شد ?

0 ❤️

2019-04-24 17:20:14 +0430 +0430
نقل از: Mard_irani
نقل از: سفیدبرفی74 یه سوال میشه بپرسم فقط ببخشید قبلش اگه سوالم خیلی چرتو پرته ،اینکارو براچی دارن میکنن اصن

منم همین سوالو کردم

جوابش پست 4 هستش

البته از صاحب تاپیک هم بخاطر دخالت عذرخواهی میکنم

اتفاقا خودمم میخواستم همین پاسخ رو بدم و به پاسخی که خطاب به شما دادم ارجاع بدم. دخالت نبود عزیز. ?

1 ❤️

2019-04-24 17:23:21 +0430 +0430

متوجه منظورت نشدم.

1 ❤️

2019-04-24 19:10:22 +0430 +0430
نقل از: سفیدبرفی74 یه سوال میشه بپرسم فقط ببخشید قبلش اگه سوالم خیلی چرتو پرته ،اینکارو براچی دارن میکنن اصن

منم همین سوالو کردم

جوابش پست 4 هستش

واقعن،متوجه نشدم،مرسی از پاسخ

1 ❤️

2019-04-24 19:12:10 +0430 +0430
نقل از: سایه+روشن+جنگل

منم همین سوالو کردم

جوابش پست 4 هستش

اتفاقا خودمم میخواستم همین پاسخ رو بدم و به پاسخی که خطاب به شما دادم ارجاع بدم. دخالت نبود عزیز. ?

خیلی داره جذاب میشه،خیلی دوس دارم،مرسی

0 ❤️

2019-04-24 19:41:40 +0430 +0430

منم یه سوال داشتم ازخدمتتون قبل از بوجود اومدن اتم چ وجود داشته؟

1 ❤️

2019-04-24 19:42:50 +0430 +0430

سعیدجان در کمال احترام،با توجه به چیزی که من از شیمی میدونم به صورت کلی گفته میشه گازهای نجیب وارد واکنش نمیشن،البته این قاعده با سنتز تترا یا هگزا فلوىورید زنون یا رادون (احتمالا زنون،ولی دقیق یادم نیست) نقض شد،ولی جز رادون و زنون ترکیب شناخته شده ای برای بقیه گازهای نجیب وجود نداره،با توجه به این که هلیم کوچکترین شعاع اتمی رو در بین گازهای نجیب و در کل بعد از هیدروژن داره یکم باور کردنش برام سخته،میشه یکم بیشتر توضیح بدی؟البته اگه مسىله شیمی و فیزیک کوانتوم نبود انقدر کنجکاو نمیشدم احتمالا!

پ.ن:الان با خوندن مجدد مقاله و دقت بیشتر دیدم که در بخشی از مقاله علت تشکیل مولکول ذکر شده کاهش شدید دما (احتمالا به اندازه خلا مطلق) در صدهزار سال بعد از واقعه بیگ بنگ بوده،اینجارو هم اگه بیشتر توضیح بدید ممنون میشم،چون بنا بر اعتقادات معمول،واکنشی در خلا مطلق انجام نمیتونه بگیره،اگر هم بگیم که برعکس اون بخش از مقاله منظور دمای بالا (مثلا همجوشی هسته ای درون ستاره ای) بوده باز هم در اون شرایط از همجوشی هیدروژن،هلیم تولید میشه…

2 ❤️

2019-04-24 19:56:38 +0430 +0430

دوست عزیز بنظرتون قبل بیگ بنگ چی بوده؟

1 ❤️

2019-04-24 20:17:56 +0430 +0430
نقل از: Nirvana1999 منم یه سوال داشتم ازخدمتتون قبل از بوجود اومدن اتم چ وجود داشته؟

اگه تصویر سبز رنگ ابتدایی رو نگاه کنید میبینید قبل از به وجود اومدن هسته اتم کوارک ها و گلوئون وجود داشتن، یعنی پروتون و نوترو ها که خودشون تشکیل دهنده هسته اتم ها هستن از پیوند کوارک ها به وجود اومدن و کلوئون به نوعی نیرویی هستش که این کوارکها رو باهم پیوند میده. اگه بخوایم از این هم قبل تر بریم به مرحله ای که سوپ کیهانی و جود داشته میرسیم و … .چون این مطالب مربوط به تاپیک قبلی هستش و اونجا دربارش حرف میزنم اینجا از توضیحش خودداری میکنم. در کل بخوام در یه جمله بگم اینه که ذرات زیراتمی توسط نیروهای بنیادی مرحله به مرحله باهم پیوند تشکیل دادن و این کیهان رو شکل دادن.

2 ❤️

2019-04-24 20:29:49 +0430 +0430

اول بگم به جرات بهترین کامنتی بود که تاحالا دیدم. خب من قسمتی از مقاله که توضیحات شیمی داشت رو حذف کردم که چند بحث قاطی باهم نشن، اما در جواب سوال شما عزیز: اول قسمتی از همین مقاله رو میزارم که درباره کامنت درست و بجای شماس:

Helium hydride is a finicky molecule. Helium itself is a noble gas making it very unlikely to combine with any other kind of atom. But in 1925, scientists were able to create the molecule in a laboratory by coaxing the helium to share one of its electrons with a hydrogen ion.

ترجمه: هیدرید هلیوم مولکول بدقلقی‌ست. هلیوم خودش یک گاز نجیب است که همین، ترکیب شدنش با هر گونه اتم دیگری را بسیار بعید می‌کند. ولی در سال ۱۹۲۵، دانشمندان توانستند کاری کنند که هلیوم یکی از الکترون‌هایش را با یون هیدروژن به اشتراک بگذارد، و بدین ترتیب این مولکول را پدید بیاورند.

نکته: درباره چگونگی این آزمایش که در سال 1925 انجام شده اطلاع دقیقی ندارم.

اما اگه باز میخوای اطلاعات بیشتر در این زمینه داشته باشی عزیز پیشنهاد میکنم لینک زیر رو مطالعه کنی:

https://www.zoomit.ir/2017/2/26/153006/scientists-might-have-just-created-a-stable-helium-compound/

اگه لینک بالا رو مطالعه کنی متوجه میشی که کل حرفش اینه: فشارهای خیلی بالا، مثل فشار مرکز کره‌ی زمین یا فشار سیاره‌های گازی همسایه کاملا شیمی هلیوم را تغییر می‌دهد.

2 ❤️

2019-04-24 20:50:51 +0430 +0430

دمت گرم سعیدجان!اینو نمیدونستم که همچین مولکولی،اونم تقریبا صد سال پیش ساخته شده،واقعا برام پشم ریزون بود!اون موقع فک کنم هنوز پلوتونیم ساخته نشده بود و تازه داشتن رو راکتورهای اتمی کار میکردن!اصولا شیمی اون دوره رو شیمی استخراج و سنتزهای الی ساده میدونستم (البته جدای قضیه های مربوط به شیمی فیزیک و قضیه هایی مثل مدل های اتمی)…

به هر حال جا داره بعد از خلاص شدن از شر امتحانات،یکم سر مطالعه های مفیدتری از دانش خانواده و اندیشه اسلامی برگردم!به خاطر چس مثقال نمره بیشتر تو معدل مجبوری چیزای وحشتناکی رو تحمل کنی…

3 ❤️

2019-04-24 22:29:39 +0430 +0430
نقل از: Mahyarm_1 دوست عزیز بنظرتون قبل بیگ بنگ چی بوده؟

دوست عزیز اینو خدمتت عرض کنم تا اینجا که علم پیش رفته ما درباره دو قسمت مهم از خود بیگ بنگ هم هیچ اطلاعی نداریم یعنی قسمت اول تورم و مرحله بعدش یعنی همون مرحله سوپ که یه محیط پلاسما داشتیم. درباره قبل بیگ بنگ که دیگه اصلا زیاد نیمشه نظر قطعی داد ولی تا اونجا که من مطالعه کردم فک کنم یه نظریه هست که میگن که این مراحل بعد بیگ بنگ به صورت پریودیک قبل بیگ بنگ هم اتفاق افتادن یعنی بیگ بنگ های دیگه ای هم وجود داشتن. البته این یه تئوری با درصد خطای بسیار بالاس. چون ما از خود مراحل اولیه بیگ بنگ هم اطلاع درستی نداریم چه برسه به قبلش

1 ❤️

2019-04-24 22:31:39 +0430 +0430
نقل از: erny19qwerty
نقل از: سایه+روشن+جنگل متوجه منظورت نشدم.

خب منظور خاص نداشتم

دوس،دارم بیشتر،بدونم

درون:میخواد بره فضا ولی نمیتونه

خب من از این به بعد میخوام بیشتر در این زمینه فعالیت کنم اگه لطف کنی و تاپیکامو دنبال کنی فک میکنم درک بهتری نسبت به این مسائل پیدا کنی.

1 ❤️

2019-04-24 22:42:33 +0430 +0430
نقل از: Deadlover4 دمت گرم سعیدجان!اینو نمیدونستم که همچین مولکولی،اونم تقریبا صد سال پیش ساخته شده،واقعا برام پشم ریزون بود!اون موقع فک کنم هنوز پلوتونیم ساخته نشده بود و تازه داشتن رو راکتورهای اتمی کار میکردن!اصولا شیمی اون دوره رو شیمی استخراج و سنتزهای الی ساده میدونستم (البته جدای قضیه های مربوط به شیمی فیزیک و قضیه هایی مثل مدل های اتمی)...

به هر حال جا داره بعد از خلاص شدن از شر امتحانات،یکم سر مطالعه های مفیدتری از دانش خانواده و اندیشه اسلامی برگردم!به خاطر چس مثقال نمره بیشتر تو معدل مجبوری چیزای وحشتناکی رو تحمل کنی…

کاملا درست میگی، در محیط های آکادمیک مثل دانشگاه توی ایران اگه مطالعه جانبی نداشته باشی واقعا از علم روز خیلی عقب میمونی حتی از علم گذشته هم عقب میمونی. درباره اون آزمایش و ساخت مولکول سعی میکنم مقالشو گیر بیارم برات بفرستم فک کنم برای تو که شیمی میخونی خیلی جذاب باشه.

راستی الان دوباره پیامتو مرور کردم متوجه پ.ن شدم دفعه اول ندیدم. نه توی اون مرحله 100 هزار سال تا اونجایی که من میدونم اینقد افت دما نداشتیم که خلا مطلق به وجود بیاد بلکه ما در اون مرحله فقط افت و خیزهای چگالی انرژی داشتیم همراه با کاهش دما و تغییرات گرانش.
درباره اینکه دقیقا چه عاملی باعث این فعل و انفعال شیمیایی شده و به نوعی به قول خودت این انقلاب در علم شیمی شده اطلاع دقیقی ندارم اما میخوام یه تاپیک درباره بیگ بنگ و مراحلش بزنم حتمادرباره این موضوع هم تحقیق میکنم. درسته قبلا توی محیط آزمایشگاهی این پیوند مولکولی صورت گرفته اما فک کنم خود دانشمندای ناسا هم به طور دقیق دراین باره و دلیل اصلی این تشکیل مولکول در کیهان نظر قطعی نداشته باشن. باز اگه در این باره مطلب جدیدی مطالعه کردم بهت میگم عزیز. شما هم اگه در این زمینه مطالعه جدیدی داشتین خوشحال میشم منو مطلع کنی.

2 ❤️

2019-04-24 23:04:36 +0430 +0430
نقل از: Deadlover4 دمت گرم سعیدجان!اینو نمیدونستم که همچین مولکولی،اونم تقریبا صد سال پیش ساخته شده،واقعا برام پشم ریزون بود!اون موقع فک کنم هنوز پلوتونیم ساخته نشده بود و تازه داشتن رو راکتورهای اتمی کار میکردن!اصولا شیمی اون دوره رو شیمی استخراج و سنتزهای الی ساده میدونستم (البته جدای قضیه های مربوط به شیمی فیزیک و قضیه هایی مثل مدل های اتمی)...

کاملا درست میگی، در محیط های آکادمیک مثل دانشگاه توی ایران اگه مطالعه جانبی نداشته باشی واقعا از علم روز خیلی عقب میمونی حتی از علم گذشته هم عقب میمونی. درباره اون آزمایش و ساخت مولکول سعی میکنم مقالشو گیر بیارم برات بفرستم فک کنم برای تو که شیمی میخونی خیلی جذاب باشه.

راستی الان دوباره پیامتو مرور کردم متوجه پ.ن شدم دفعه اول ندیدم. نه توی اون مرحله 100 هزار سال تا اونجایی که من میدونم اینقد افت دما نداشتیم که خلا مطلق به وجود بیاد بلکه ما در اون مرحله فقط افت و خیزهای چگالی انرژی داشتیم همراه با کاهش دما و تغییرات گرانش.
درباره اینکه دقیقا چه عاملی باعث این فعل و انفعال شیمیایی شده و به نوعی به قول خودت این انقلاب در علم شیمی شده اطلاع دقیقی ندارم اما میخوام یه تاپیک درباره بیگ بنگ و مراحلش بزنم حتمادرباره این موضوع هم تحقیق میکنم. درسته قبلا توی محیط آزمایشگاهی این پیوند مولکولی صورت گرفته اما فک کنم خود دانشمندای ناسا هم به طور دقیق دراین باره و دلیل اصلی این تشکیل مولکول در کیهان نظر قطعی نداشته باشن. باز اگه در این باره مطلب جدیدی مطالعه کردم بهت میگم عزیز. شما هم اگه در این زمینه مطالعه جدیدی داشتین خوشحال میشم منو مطلع کنی.

صحیح است!

فقط سعیدجان،بنده مکانیک میخونم!ولی علاقه و تخصصم شیمیه!

1 ❤️

2019-04-24 23:07:53 +0430 +0430
نقل از: Deadlover4

صحیح است!

نمیدونم چرا فک میکردم رشتت شیمیه شاید توی تاپیک دیگه دیدم درباره شیمی تخصصی حرف زدی برای همین این برداشتو کردم. پوزش. ? ?

1 ❤️

2019-04-24 23:09:34 +0430 +0430
نقل از: Deadlover4

صحیح است!

نمیدونم چرا فک میکردم رشتت شیمیه شاید توی تاپیک دیگه دیدم درباره شیمی تخصصی حرف زدی برای همین این برداشتو کردم. پوزش. ? ?

پوزش چی؟عزیزی عزیزجان! ? ? ?

1 ❤️

2019-04-25 18:57:32 +0430 +0430
نقل از: Nirvana1999 منم یه سوال داشتم ازخدمتتون قبل از بوجود اومدن اتم چ وجود داشته؟

اگه تصویر سبز رنگ ابتدایی رو نگاه کنید میبینید قبل از به وجود اومدن هسته اتم کوارک ها و گلوئون وجود داشتن، یعنی پروتون و نوترو ها که خودشون تشکیل دهنده هسته اتم ها هستن از پیوند کوارک ها به وجود اومدن و کلوئون به نوعی نیرویی هستش که این کوارکها رو باهم پیوند میده. اگه بخوایم از این هم قبل تر بریم به مرحله ای که سوپ کیهانی و جود داشته میرسیم و … .چون این مطالب مربوط به تاپیک قبلی هستش و اونجا دربارش حرف میزنم اینجا از توضیحش خودداری میکنم. در کل بخوام در یه جمله بگم اینه که ذرات زیراتمی توسط نیروهای بنیادی مرحله به مرحله باهم پیوند تشکیل دادن و این کیهان رو شکل دادن.

خیلی ممنون از توضیحتون جناب سایه ،حق باشماس الان که گفتین یادم افتاد:)

1 ❤️

2019-04-25 19:08:12 +0430 +0430
نقل از: Nirvana1999

اره فک کنم در تاپیک قبلی گفته بودم. این رو هم بگم اگه منظورتون صرفا به بیگ بنگ برمیگرده باید بگم قبل به وجود اومدن اتم مرحله سوپ بیگ بنگ هستش. مرحله ای که هنوز ماده به وجود نیومده و فقط ما یه محیط پلاسما داریم. ما از این مرحله هیچ اطلاعاتی نداریم چون این محیط حتی فوتون رو هم در خودش اسیر کرده و چیزی از خودش به بیرون عبور نداده. اما خب حالا با پیشرفت فیزیک ذرات بنیادی میدونیم که خود پروتون و نوترون از کوارک ها تشکیل شدن

0 ❤️

2019-04-25 19:17:07 +0430 +0430

اره فک کنم در تاپیک قبلی گفته بودم. این رو هم بگم اگه منظورتون صرفا به بیگ بنگ برمیگرده باید بگم قبل به وجود اومدن اتم مرحله سوپ بیگ بنگ هستش. مرحله ای که هنوز ماده به وجود نیومده و فقط ما یه محیط پلاسما داریم. ما از این مرحله هیچ اطلاعاتی نداریم چون این محیط حتی فوتون رو هم در خودش اسیر کرده و چیزی از خودش به بیرون عبور نداده. اما خب حالا با پیشرفت فیزیک ذرات بنیادی میدونیم که خود پروتون و نوترون از کوارک ها تشکیل شدن

دقیقا منظورم همین بود ?ولی چیزی که هست جناب سایه هرچی میگذره و شما زحمت میکشین و مطالبو بیان میکنین من خودم بشخصه بیشتر علاقمند میشم سپاس اازشما?

1 ❤️

2019-04-25 19:30:03 +0430 +0430

دقیقا منظورم همین بود ?ولی چیزی که هست جناب سایه هرچی میگذره و شما زحمت میکشین و مطالبو بیان میکنین من خودم بشخصه بیشتر علاقمند میشم سپاس اازشما?

مطمئن باش تنها دلیل فعالیت من در این زمینه هم همینه. اینکه افرادی مثل شما از خوندن چنین مطالبی لذت ببرین و علاقه مند بشین به چنین مطالبی. میدونم تعداد افرادی مثل شما توی سایت کم هستش اما خب ارزششو داره وقت گذاشتن برای این کار.

0 ❤️

2019-04-25 20:23:26 +0430 +0430

مطالب واقعا قابل تأملی بودن سپاس از توضیح و جمع آوری، من بیشتر علاقمند به SOFIA و توان عملکرد SOFIA شدم که قادر به رصد فاصله ای با 3000 سال نوری آن هم در حال حرکت و ماکسیموم با سطح انعکاس دو نیم متری

البته دو موضوع ذهنم را مشغول کرد....

__از نزدیک که به عظمت این سازه زوم کرده بودم متوجه شدم در ارتفاع تقریبا بالا، چرخای لندینگ پایین بود

__مولکول هلیم هیدرید که در فاصلۀ 3000 سال نوری از زمین کشف شد یعنی از لحاظ تایم این امواج مربوط به 3000 سال قبل از تایم کنونی بوده، که امواجِ آن را، اکنون SOFIA پس از 3000 سال دریافت کرده و سوالم اینجاست ....

آیا مولکول هلیم هیدرید یک بار شرایط پیوند براش ایجاد شده و نسبت به روز اول در حال تنزل است یا همچنان در حال پیوند و تولید شدن است؟

باز هم سپاس

2 ❤️

2019-04-25 20:43:03 +0430 +0430
نقل از: سفیدبرفی74

یه سوال میشه بپرسم فقط ببخشید قبلش اگه سوالم خیلی چرتو پرته ،اینکارو براچی دارن میکنن اصن

لیدی عزیز...

بنظرم بعضی ها علاقه دارن با چیزای خیلی ساده و کوچیک در حد چیزایی که قادرن جلوی چشمشون ببینن (مثل تُربی که شبیه الله شده) به نشانی از اثبات خدا ربط بِدن

بعضی ها هم پا فراتر میگذارن که در بسیار دور دست ها با هزینه های بسیار بسیار هنگفت به اپسیلونی از ناشناخته های جهان هستی پی ببرن تا بهرۀ علمی ببرن و در گوشه ای اثبات کنن که جهان در هفت روز یهویی با خدا سلفی نداره

ممنون که هستید و صادقید

2 ❤️

2019-04-25 21:06:13 +0430 +0430
نقل از: فامیل.دور
نقل از: سفیدبرفی74

لیدی عزیز...

بنظرم بعضی ها علاقه دارن با چیزای خیلی ساده و کوچیک در حد چیزایی که قادرن جلوی چشمشون ببینن (مثل تُربی که شبیه الله شده) به نشانی از اثبات خدا ربط بِدن

بعضی ها هم پا فراتر میگذارن که در بسیار دور دست ها با هزینه های بسیار بسیار هنگفت به اپسیلونی از ناشناخته های جهان هستی پی ببرن تا بهرۀ علمی ببرن و در گوشه ای اثبات کنن که جهان در هفت روز یهویی با خدا سلفی نداره

ممنون که هستید و صادقید

لطف دارین ?

1 ❤️

2019-04-26 18:00:23 +0430 +0430
نقل از: فامیل.دور

مطالب واقعا قابل تأملی بودن سپاس از توضیح و جمع آوری، من بیشتر علاقمند به SOFIA و توان عملکرد SOFIA شدم که قادر به رصد فاصله ای با 3000 سال نوری آن هم در حال حرکت و ماکسیموم با سطح انعکاس دو نیم متری

البته دو موضوع ذهنم را مشغول کرد....

__از نزدیک که به عظمت این سازه زوم کرده بودم متوجه شدم در ارتفاع تقریبا بالا، چرخای لندینگ پایین بود

__مولکول هلیم هیدرید که در فاصلۀ 3000 سال نوری از زمین کشف شد یعنی از لحاظ تایم این امواج مربوط به 3000 سال قبل از تایم کنونی بوده، که امواجِ آن را، اکنون SOFIA پس از 3000 سال دریافت کرده و سوالم اینجاست ....

آیا مولکول هلیم هیدرید یک بار شرایط پیوند براش ایجاد شده و نسبت به روز اول در حال تنزل است یا همچنان در حال پیوند و تولید شدن است؟

باز هم سپاس

ابتدا پوزش بابت دیر پاسخ دادن. این زنگوله اطلاع نداد فک نمیکردم کسی پس گذاشته بوده باشه حالا که خوندم متوجه شدم:

بله واقعا سیستم این رصد خانه خیلی جالبه. البته متفاوت بودنش بیشتر به این برمیگرده که در ارتفاع خیلی بالا نسبت به زمین داره رضد میکنه و گرنه تسلکوپ هابل هم داره توی یه مدار خاصی به دور زمین میگرده و کیهان رو رصد میکنه. اما خب به قول شما اینکه یه تلسکوپ بر یه هواپیما سوار باشه در ارتفاع بالا خیلی میتونه جالب باشه. اگه علاقه داری بیشتر درباره این سیستم بدونی پیشنهاد میکنم سایت اصلی خود SOFIA رو بخونیو درباره هواپیما و همچنین تلسکوپ توضیحات کامل رو داده. سایت خوبیه لینکشو اینجا میزارم، توی لینک زیر برو تو قسمت About SOFIA، اونجا درباره ویژگی های هواپیما و همچنین تلسکوپ مورد نظر توضیح داده.

https://www.sofia.usra.edu/multimedia/about-sofia/history-sofia-and-airborne-astronomy

گیف زیر نحوه عملکرد تلسکوپ مورد نظر رو نشون میده:

درباره قسمت دوم درست میگی، امواج فروسرخی که این تلسکوپ دریافت میکنه مربوط به 3000 سال پیشه. درباره قسمت دوم سوالت باید بگم که مولکول مورد نظر طبق متن تاپیک 100 هزار سال بعد بیگ بنگ به وجود اومده. توی اون مرحله از بیگ بنگ چگالی انرژی مدام در حال افت و خیز بوده و اینکه دقیقا چه عاملی باعث تشکیل چنین یون هایی شده هنوز خود ناسا دقیق اعلام نکرده و احتمالا در مقاله های که در اینده نزدیک میدن دربارش صحبت میکنن. پست دوم رو برای همین خالی گذاشتم که اگه مطلب جدیدی درباره این موضوع فهمیدم اونجا بزارم. اما اینکه همچنان در حال تولید شدن باشن من به شخصه فک نمیکنم اینطوره باشه چون در تشکیل ستاره های جدید در کیهان بررسی ها نشون داده که هلیوم و هیدروژن هر کدوم به صورت جدا اتم هاشون وجود داره و فک کنم تشکیل این مولکول لازمش شرایطیه که فقط در اون زمان وجود داشته و الان دیگه چنین شرایطی وجود نداره. البته این نظر شخصی منه و میتونه اشتباه باشه.

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «