چکامه کی بهرام ورجاوند درباره یورش تازیان به ایران

1396/06/02

شعر کوتاه برآمدن کی بهرام ورجاوند از آثار کهن ادبیات فارسی است که شوربختانه خیلی کم شناخته شده (شاید به علت اینکه کاملا در ستیز با دین غالب بر ایران یعنی اسلام است). سراینده و زمان نگارش معلوم نیست اما به خط پهلوی نگاشته شده و از زبان و متن آشکار است که مربوط به قرن های اول بعد از حمله تازیان است:

کی بهرام وجاوند در اساطیر زرتشتی یکی از بزرگ ترین منجیان ایرانی است. در اوستا و دیگر کتب زرتشتی از او به عنوان یکی از مهمتران یاوران نخستین سوشیانت منجی نام برده شده است.

پس از یورش عرب و نابودی شکوه تمدن ایرانی، ایرانیان که از ستم و تاراج و تبهکاری عربان به تنگ آمده بودند چشم امید به برآمدن منجی و آزادی از یوغ عرب را داشتند.

پس از شکست یزدگرد سوم فرزندان بزرگ او پیروز به شرق ایران رفت و تا مدتی توانست کنترل سیستان را حفظ کند اما ظاهرا بعد شکست خود و به چین رفت و توسط حاکمان چین به عنوان پادشاه قانونی ایران پذیرفته شد. هنوز هم مجسمه یادبود او در ورودی موزه Gaozong هست و از دلاوری او یاد شده. در فرزند او نارسه در تبعید به تاجگذاری کرد اما تلاش او به جایی نرسید و برای بیرون کردن اعراب متجاوز کامیاب نبود. به گفته برخی پژوهشگران مانند تورج دریایی شاید این شعر اشاره ای به نجات دهنده ای که با سپاه از شرق می آید اشاره به پیروز و نارسه بوده باشد.

برگردان فونتیک از متن پهلوی (برگرفته از تاریخ ایران آکسفورد، ویرایسته تورج دریایی):

برگردان فارسی از استاد مهرداد بهار

**به نام اهورامزدا
**
کی باشد که پیکی آید از هندوستان

که ( گوید ) : آمد آن شاه بهرام از دوده ی کیان

که ( او را ) هست پیل هزار , بر فراز سران(شان) هست پیلبان

که آراسته درفش دارد به آیین خسروان

پی اش لشگر برند به سپهسالاران

مردی گسیل باید کرد زیرک ترجمان

که شود بگوید به هندوان

که ما چه دیدیم از دست تازیکان

با یکی گروه دین نزار کردند

و بکشتند شاهنشاه ما , و هر که آزاده بود ( بود ) ایشان

چو دیوان دین دارند ؛ چون سگ خورند نان

بِسِتَدند پادشاهی از خسروان

نه به هنر , نه به مردمی , بل به افسوس و ریشخند بِسِتَدند

گیرند به ستم از مردمان

زن و خواسته های شیرین , باغ و بوستان

گزیه (=جزیه) برنهادند ؛ بخش کردند بر سران

با ستم خواستند باج گران

بنگر که چند بد افکندند دروغ بدین جهان

که نیست بد تر از وی اندر جهان

از ما بیاید آن شه بهرام ورجاوند از دوده کیان

( تا ) ما بیاوریم کین تازیکان

چونان رستم ( که ) آورد یکصد کین سیاوشان

مزگت ( = مسجد ) ها فرو هلیم ؛ بنشانیم آتشان

بت کده ها برکنیم و پاک کنیم اندر جهان

تا شکسته شوند دروج زادگان از این جهان

صادق هدایت هم این شعر زیبا را به فارسی برگردانده که اگر پیدا کردم اینجا می گذارم.

277 👀
1 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2017-08-24 19:31:40 +0430 +0430

نظر شما درباره این شعر چیه؟

به نظرم این اوج بدبختی ماست که بعد ۱۴۰۰ سال هنوز تازیان و تازی پرستان به تبهکاری و چپاول ایران مشغولند.

اگر این شعر یک یادآوری برای ما داشته باشه اینه که بهرام ورجاوندی در کار نیست. به قول فروغ: نجات دهنده در گور خفته است. بهرام ورجاوند تک تک ما هستیم. اگر دست روی دست بگذاریم و منتظر منجی بنشینیم ۱۴۰۰ سال دیگه هم این گجستگان تبهکار تازی پرست بر ما حکومت خواهند کرد.

1 ❤️

2017-08-24 20:18:10 +0430 +0430

شعر بسیار ارزنده ای بود

کاش در حد شعر نبود تا همچنان شاهد مسجد و بت کده باشیم

متآسفانه دین اسلام مغز استخوان اکثریت ایرانیان را تشکیل داده.

و رهایی از این توهم ممکن نیست.

شاید با تربیت صحصح و منطقیِ نسل های آتی موفق به بازگرداندن ارزش یک ایرانی باشیم.

فعلا فقط اسمی از ایرانی برای ایرانی باقی گذاشته ایم

0 ❤️

2017-08-24 20:26:10 +0430 +0430
نقل از: فامیل.دور

شعر بسیار با ارزنده ای بود

کاش در حد شعر نبود تا همچنان شاهد مسجد و بت کده باشیم

متآسفانه دین اسلام مغز استخوان اکثریت ایرانیان را تشکیل داده.

و رهایی از این توهم ممکن نیست.

شاید نسل های آتی.

فقط اسمی از ایرانی برای ایرانی باقی گذاشتیم

درود بر شما

بله منم تازه این شعر زیبا رو کشف کردم و شگفت زده شدم که چرا این قدر کم شناخته شده. برای همین گفتم اینجا معرفیش کنم.

در مورد اینکه دین پلید اسلام تا مغز استخوان مردم نفوذ کرده من به قدر شما بدبین نیستیم. توی همین یکی دو دهه اخیر می بینیم که نسل جدید به طرز فزاینه ای از این کیش تازی پرستی رویگردان شده اند. با وجود همه تلاش هایی که حکومت برای شستشوی مغزی مردم می کنه اما به لطف اینترنت و آزادی گردش اطلاعات دیگه ما مثل پدران مان ساده لوح و بازیچه آخوندها نیستیم. من امیدوارم ظرف یکی دو نسل آینده اسلام (به قول این شعر دین دیوان) رو به جایگاه مناسب خودش یعنی زباله دان تاریخ بفرستیم. البته اگر تا اون موقع خود ایران به بیابان بی آب و علف حجاز تبدیل نشده باشه....

1 ❤️

2017-08-24 20:27:52 +0430 +0430
نقل از: mystical_wolf 2.اون چیزی که باعث رواج اسلام در ایران شد اصول دینش بود که اکثرا از قبل نیز در ایران وجود داشت جز مواردی مانند خواندن و نوشتن که یاد گیری خط عربی مقدمات حذف زبان و خط پهلوی شد و نیز تقریبا اکثر نقاط ایران بدون جنگ فتح شد.

نادان برو تاریخ رو بخون مهملاتی رو که آخوندها توی کله ات کرده اند غرغره نکن.

0 ❤️

تاپیک‌های تازه

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «