ﻧﻈﺮﺗﻮﻥ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩﻩ ﻣﺮﮒ

1396/01/17

ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺗﻮﻳﻪ ﺍﻳﻦ ﺗﺎﭘﻴﻚ ﻧﻈﺮﺗﻮﻥ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩﻩ ﻣﺮﮔﻮ ﺑﮕﻴﻦ
ﻣﻴﺘﺮﺳﻴﻦ ﺍﺯﺵ ﻳﺎ ﺑﻲ ﺗﻔﺎﻭﺗﻴﻦ
ﻋﻠﺖ ﺗﺮﺳﺘﻮﻥ ﻳﺎ ﺑﻲ ﺗﻔﺎﻭﺗﻴﺘﻮﻥ ﭼﻴﻪ
ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻟﻄﻔﺎ ﺑﺎ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﺟﻮﺍﺏ ﺑﺪﻳﻦ ﺷﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﻣﻦﻭ ﺧﻴﻠﻲ ﺍﺯ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻣﺜﻠﻪ ﻣﻦ ﻛﻪ ﺗﻮ ﺷﻚ ﻭ ﺷﺒﻬﻪ ﻫﺴﺘﻦ ﻛﻤﻚ ﻛﻨﻪ

5194 👀
1 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2018-06-08 17:52:11 +0430 +0430
kir-ebn-adam:

‎ ترسم از آن که چون غرق میشوم، با یاد من گلی به باغی ز خاک سر بر نیاورد...

بله بله ترس منم همینه...

ghognos: از مرگ نمیترسم ولی این سردرگمی و مبهم بودن بعد از نیستی دیونه کنندی که زیاد به این موضوع فکر نمیکنم هیچ دینی نمیتونه درست باشه بنظر من همه ادیان در قرون تاریخ اشتباهات زیادی داشتن و انسانیت است و هیچ.

هیچ ترسی همین فردا قرار باشه بمیرین بازم اهمیتی نداره؟

Nadly64: مرگ وجهانِ مرگ یه شباهتها با این دنیا داره.بنظر من اونهاییکه عزیزی از دست میدن و بعد اون عزیز بخوابشون میاد بهتر میفهمن که جهان بعد مرگ چجوریه و همه اعتقادات و کاراییکه بعدش ادم انجام میده متاثّر به همین تجربیات درخواب هست.حداقل میفهمی که نهایت زندگی همش اینجا نیست و خیلی چیزای دیگه

اتفاقا نظره من اینه تمامه زندگی همین جاست!
برای خوابیدن دیدن رویا هم دلایل علمی وجود داره که بخش های از مغز تاثیر گذارن حرفی از روح زده نمیشه!

منوشوهرم.عشق.حال: مرگ یه تکامله یه هجرت دقیقا مثل قبل از این دنیا رو یادتت نمیاد و این چرخه طبیعت بوده که به اینجا رسیدی و هی تکامل پیدا کرده از یه ذره اتم شده خاک و میوه و آب منی و کررموزن و جنیین مادر و الان انسان بعد از این هم این تکامل ادامه داره و مطمین باشید خیلی بهتره و اینکه میسوزانن و این حرفا اینا حرف این آخوندها که وعده همه چی رو شراب و حوری بما بدن تا بازار خودشون رونق داشته باشه ومن و شما رو سر کیسه کنن

نظره شما اینه که هر چی به جلو میریم نوع پیشرفته تری از ما به وجود میاد؟

خوب من با شما موافقم منتها با قسمته"ما" مخالفم!
انسان میره به طور مثال گوشت گوسپند میخوره ایا این باعث میشه گوشته حیوون تکامل پیدا کنه؟خیر تنها به عنوان سووخت استفاده میشه ما هم همین طوریم شاید روزی تو اوج باشیم اما در نهایت سقوط رو در پیش داریم و بعدش قرار نیست ما جزئی از اون چیزه جدید باشیم که جایگزین میشه!

0 ❤️

2018-06-08 18:49:19 +0430 +0430

مرگ یه موضوعیه که دیدگاه مشخص ومنطقی روش نیست دلیلشم اینه که عقایدمتفاوته ودرکل میشه اینوگفت که نظردرموردمرگ بسته به دیدگاه انسان بهش برمیگرده بعضیانیستی ونابودی میدونن بعضی هم جابجایی زندگی ازدارفانی به دارباقی!

1 ❤️

2018-06-08 18:58:12 +0430 +0430
نقل از: منوشوهرم.عشق.حال مرگ یه تکامله یه هجرت دقیقا مثل قبل از این دنیا رو یادتت نمیاد و این چرخه طبیعت بوده که به اینجا رسیدی و هی تکامل پیدا کرده از یه ذره اتم شده خاک و میوه و آب منی و کررموزن و جنیین مادر و الان انسان بعد از این هم این تکامل ادامه داره و مطمین باشید خیلی بهتره و اینکه میسوزانن و این حرفا اینا حرف این آخوندها که وعده همه چی رو شراب و حوری بما بدن تا بازار خودشون رونق داشته باشه ومن و شما رو سر کیسه کنن

اگر چرخه باشه ما در ادامه به شکل پست تر خودمون در میایم و خلاصه روز از نو… و اگه یادمون نمیاد پس ما دیگه ما نیستیم کس دیگه ای هستیم و معدوم شدیم. پس چرخه نیست به اون شکل مد نظر شما. اگه یه مسیر باشه پایان پذیره. سوال اینجاست الان ما در پایان این مسیر قرار داریم یا نه. اگه نه بعد از این کجا خواهیم بود؟ اگه آره پس به عدم تبدیل میشیم؟ یا به نوعی جاودانگی در همین دنیا میرسیم؟

1 ❤️

2018-06-08 19:10:13 +0430 +0430

دنیا دیگری وجود ندارد خودتون رو گول نزنید هر چیزی که هست دارید میبینید به حرف دیگران اعتماد نکنید .
خدا منو افریده من کار خوب کردم برم بهشت.
خدا منو افریده من کار بد کردم برم جهنم.
چقدر خدا میخواد مثل درست کنه بندازه بهشت و جهنم؟؟؟چقدر؟؟؟
اینها همش ساخت ذهن بشر هست بعد مرگ چیزی وجود نداره میری میشی خاک.
روزانه سر هزاران حیوان بریده میشه میره تو شکم ما بعدش تو چاه فاضلاب!!

از مرگ هم نترسید من هر شب میمیرم و صبح زنده میشم .
زمانی که با موتور تصادف کردم یک و روز نیم بیهوش بودم این یعنی مرگ.
خواب یعنی مرگ.
تنها چیزی که سخته درد بکشی لحظه مرگ همین.
قبلا از به دنیا آمدن هزاران سال مرده بودیم بعدش هم هزاران سال مرده خواهیم بود راحت زندگی کنید و از زندگیتون لذت ببرید.

2 ❤️

2018-06-08 19:28:55 +0430 +0430

کسایی از مرگ میترسن ک هنوز به آرزوهاشون نرسیدن…من یه متریالیسمم و اعتقاد دارم بعد از مرگ هیچ اتفاقی نمیوفته و روح و اینا همش کس وشره

1 ❤️

2018-06-08 19:33:09 +0430 +0430
نقل از: Kamikoooontala کسایی از مرگ میترسن ک هنوز به آرزوهاشون نرسیدن...من یه متریالیسمم و اعتقاد دارم بعد از مرگ هیچ اتفاقی نمیوفته و روح و اینا همش کس وشره

شما نهایتا یه متریالیستی. اصن بگو ببینم شما چه طور میتونی یه مکتب فلسفی باشی؟

0 ❤️

2018-06-08 19:39:03 +0430 +0430
نقل از: آیت.ال...
نقل از: هزارویکشب مرگ یه موضوعیه که دیدگاه مشخص ومنطقی روش نیست دلیلشم اینه که عقایدمتفاوته ودرکل میشه اینوگفت که نظردرموردمرگ بسته به دیدگاه انسان بهش برمیگرده بعضیانیستی ونابودی میدونن بعضی هم جابجایی زندگی ازدارفانی به دارباقی!

هوالباقی

برمنکرش لعنت

0 ❤️

2018-06-08 19:39:18 +0430 +0430

این بشر گوزو با این ذهن ناقصش چه چیزهای برای خودش ساخته!!!
جن- ارواح- و…
هیچکدوم هم قابل رویت نیست .
چه تفکراتی داره بره بهشت میوه بخوره کیف کنه کص بکنه 🙄

1 ❤️

2018-06-08 19:42:28 +0430 +0430
نقل از: mohsen364 این بشر گوزو با این ذهن ناقصش چه چیزهای برای خودش ساخته!!! جن- ارواح- و.... هیچکدوم هم قابل رویت نیست . چه تفکراتی داره بره بهشت میوه بخوره کیف کنه کص بکنه 🙄

آقا هر چیزی رو که نشه دید نمیشه گف وجود نداره که.

شما گرما رو به نشون بده، یا درد رو، شعورت رو.

یعنی من چون نمیتونم شعور تو رو ببینم شما بیشعوری؟

0 ❤️

2018-06-08 19:50:11 +0430 +0430
نقل از: kir-ebn-adam
نقل از: mohsen364 این بشر گوزو با این ذهن ناقصش چه چیزهای برای خودش ساخته!!! جن- ارواح- و.... هیچکدوم هم قابل رویت نیست . چه تفکراتی داره بره بهشت میوه بخوره کیف کنه کص بکنه 🙄

شما اگه گرما رو نمیبینی حسش میکنی درسته یا نه.
ولی اون دنیا رو نه حسش میکنی و نه میبینی .
عملا از پایه دروغ و ساخت تخیل.

1 ❤️

2018-06-08 19:55:25 +0430 +0430
نقل از: mohsen364

شعورت رو چه طور؟ چون به جد حسش نمی کنم

0 ❤️

2018-06-08 20:10:12 +0430 +0430

چرا فکر میکنی شعورت رو حس نمیکنی؟؟
اگه شعور نداشته باشی الان از پنجره میشاشی پایین.
شعور نداشته باشی میرینی تو شوارت .
اما تمایل زیادی داری که دنیای که نه حسش میکنی و نه کسی دیده و نه خواهی دید رو باور کنی .
نمیخوای باور کنی پاتو که میزاری رو یک مورچه برای همیشه داستانش بسته میشه و بعد یک هفته تبدیل به خاک میشه.
شعور یعنی اینکه حقیقت رو باور کنی شعور یعنی اینکه حقیقت رو کشف کنی نه دروغی که شیخ ها به مردم میگن و خودشون عمل نمیکنن رو باور کنی.
نمیخوای باور کنی حیوانات هم مثل خودت جان دارن ولی سرشون میبری و ازش غذا درست میکنی و درنهایت هم فکر میکنی میری اون دنیا بهشت میگن دمت گرم کارت عالی بود خوب کردی خوب کشتی خوب خوردی .

2 ❤️

2018-06-08 20:35:09 +0430 +0430

فکر نمیکردم اینقد آدم به تناسخ باور داشته باشن … هنوز به تناسخ فکر نکردم ولی شنیدم فیلسوفا میگن هزاران دلیل برای رد کردنش وجود داره

1 ❤️

2018-06-08 20:45:22 +0430 +0430

۲+

0 ❤️

2018-06-08 21:34:59 +0430 +0430

نگاه من به مرگ برگرفته از تئوری جهان های موازیه. شاید نتونم منظورمو کامل برسونم ولی تلاشمو میکنم. اول از همه باید خودتونو مبدا همه چیز در نظر بگیرین. پس همه چیز ختم میشه به رفتار و تصمیمات شما. مثلا اینکه امروز فلان کارو بکنین یا نکنین. اینجاست که یه دوراهی به وجود میاد و طبق تئوری یه جهان دیگه به موازات جهانی که توش هستی شکل میگیره.اینجور بگم که تو دنیایی که هستی تصمیم گرفتی از خونه بری بیرون و تو اون یکی دنیا همه چیز مشابه هست به غیر از اینکه تو تصمیم گرفتی خونه بمونی.پس میتونید تصور کنید که با تصمیمات شما در طی یک روز چندیدن نسخه از جهان ساخته میشه…یکی از قوانین این تئوری اینه که هر جهان در یک حجم هابلی قرار داره و انسان خارج از این حجم هابلی هیچ درکی نداره به عبارتی دیگه خبر از کپی های خودت و جهان های موازی نخواهی داشت.حالا وقتشه بقیه رو هم آدم حساب کنیمو و اونارم بازی بدیم چرا مبدا تنها من باشم؟بقیه هم مثل من میتونن تصمیم بگیرن و جهان های موازی ایجاد کنن.اما مرگ… یه نفر که دچار حادثه میشه به قول معروف میگه دلم ریخت… من اینو ناشی از این میبینم که این بار تمام وجودت تو این جهانی که هستی مونده و تقسیم نشده بله درست متوجه شدین میخوام بگم که همون لحظه جهان موازی دیگه ای شکل گرفته که تو اون شما از دنیا رفتی و بستگانت دارن برات سوگواری میکنن. قسمت لذت بخشش اینجاست که تو سوگواری اونارو نمیبینی و خودت هم هیچ موقع نمیمیری بلکه روزایی میاد که تو باید در سوگ دوستانت بشینی(البته این قسمتش برای همه سخته). با این دید مردن خیلی آسونه و شاید بارها در طی یک روز میمیریم بدون اینکه متوجه شیم. مثل وقتایی که میای خونه و با شادی تعریف میکنی که چطور امروز خطر از بیخ گوشت گذشته…نظر من بود لطفا انسانی برخورد کنید!

0 ❤️

2018-06-09 08:28:36 +0430 +0430

چرا فکر میکنی شعورت رو حس نمیکنی؟؟
اگه شعور نداشته باشی الان از پنجره میشاشی پایین.
شعور نداشته باشی میرینی تو شوارت .
اما تمایل زیادی داری که دنیای که نه حسش میکنی و نه کسی دیده و نه خواهی دید رو باور کنی .
نمیخوای باور کنی پاتو که میزاری رو یک مورچه برای همیشه داستانش بسته میشه و بعد یک هفته تبدیل به خاک میشه.
شعور یعنی اینکه حقیقت رو باور کنی شعور یعنی اینکه حقیقت رو کشف کنی نه دروغی که شیخ ها به مردم میگن و خودشون عمل نمیکنن رو باور کنی.
نمیخوای باور کنی حیوانات هم مثل خودت جان دارن ولی سرشون میبری و ازش غذا درست میکنی و درنهایت هم فکر میکنی میری اون دنیا بهشت میگن دمت گرم کارت عالی بود خوب کردی خوب کشتی خوب خوردی .

داداش تا الآن شوخی بود، من بعد جدی. نمیدونم میدونید اسکیزوفرنی چیه یا نه. خلاصه بگم یه بیماری روانی هست( بلا نسبت ) که دو نوع علائم داره، مثبت و منفی. در علائم منفی فرد ممکنه دچار عدم توانایی در لذت بردن بشه. آیا لذتی وجود نداره؟ فرد ممکنه صداهایی رو در ذهنش بشنوه، آیا واقعا اون صدا ها درستن؟ حواس انسان نسبی هستن و دانش انسان محدود. 1000 سال پیش کسی درباره آندرومدا نمی دونست. به هیچ وجه هم قابل حس کردن نبود، ولی آندرومدا وجود داشت. فرض کنید شخصی پشت دیوار هست که شما نه میبینیدش نه حسش میکنید و نه صدا یا بویی ازش میشنوید. آیا اون شخص وجود نداره؟ و دوست من اشتباه نکن، من موضوع مد نظر تو رو نه رد میکنم و نه تایید. بلکه میگم روش اثباتت غلطه.

1 ❤️

2018-06-09 12:20:18 +0430 +0430

اتفاقا نظره من اینه تمامه زندگی همین جاست! برای خوابیدن دیدن رویا هم دلایل علمی وجود داره که بخش های از مغز تاثیر گذارن حرفی از روح زده نمیشه!

Shadowعزیز:
تمام خوابها که متاثر از افکار بیداریمون نیستن.عرض میکنم باید تجربه بشه و اگر هم خواب دیدن و رویا بخاطر فعالیتهای مغزیه بهرحال اون فعالیتهای مغزی هم باعث و بانیش یه چیزی یا یه انرژی هست که اون وصل کننده دونفره که دوتاحیات متفاوت دارن و یکی زندس و دیگری مرده.آیا برای شما اتفاق نیفتاده که خوابی ببینین و بعد وقتی حادثه ای رخ میده، با همون سیستم فکریتون تعبیری منطقی براش در نظر بگیرین؟
سیستم فکری آدم توی خواب چطور تونسته یه جوری روایت کنه که مثلا این اتفاق قراره بیفته؟

1 ❤️

2018-10-14 11:28:04 +0330 +0330
نقل از: shadow69 ﺧﻮﺩﻡ ﺑﻪ ﺷﺨﺼﻪ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﻛﻪ ﺍﺯ ﺻﻔﺤﻪ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭ ﻣﺤﻮ ﺑﺸﻢ ﻣﻴﺘﺮﺳﻢ ﻋﻠﺘﺸﻢ ﺧﻮﺩﻡ ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻡ ﻳﻪ ﺗﺮﺳﻪ ﺩﺭﻭﻧﻲ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻢ ﻛﺎﺭﻳﺶ ﻛﻨﻢ

با نهایت احترام و آرزوی سلامتی برای شما shadow عزیز ؛ اولا وقتی اون اتفاق بیفته دیگه نیستی و متوجه نمیشی که بخوای بترسی، ثانیا از زمان ازل تا اومدن شما به دنیا هیچ احساس کمبودی در هیچ جای کائنات وجود نداشته و بعد از اون اتفاق هم هیچ تغییر و نقصانی نخواهد بود و روال زندگی و طبیعت مسیر خودش رو طی میکنه، البته این عرایض بنده برای همه صدق میکنه و ببخشید که در مورد شما به‌کار بردم؛ چه بسا برای خودم خیلی زودتر پیش بیاد

2 ❤️

2018-10-14 12:05:09 +0330 +0330

رها رها رها من!

1 ❤️

2018-12-19 15:10:11 +0330 +0330

به شخصه مرگ برای من اهمیتی نداره.

بلکه بنظرم این میزان کیفیت زنده بودن آدمها هست که مهم تره.

الان یاد زمان جنگ آمریکا در عراق افتادم که سربازان آمریکایی به هر بهانه ای عراقیهارو به رگبار میبستن و میکشتن.

امت همیشه در صحنه ما هم این جوک یا بهتره بگیم تلخند رو ساخته بودن↓

به آمریکائیه میگن چه احساسی داری وقتی یک عراقی رو میکُشی؟ / آمریکائیه با تعجب میگه احساس؟! چی هست؟ نگاه کنید الان این عراقیه اینجاست! (و در همون لحظه هم یه گلوله خالی میکنه تو سر عراقیه) و میگه خب حالا دیگه نیست! ?

ما هم سرنوشتی متمایزتر از اون عراقیه نداریم باور کن ?

1 ❤️

2018-12-19 15:59:39 +0330 +0330
نقل از: ترومن

الان یاد زمان جنگ آمریکا در عراق افتادم که سربازان آمریکایی به هر بهانه ای عراقیهارو به رگبار میبستن و میکشتن.

به آمریکائیه میگن چه احساسی داری وقتی یک عراقی رو میکُشی؟ / آمریکائیه با تعجب میگه احساس؟! چی هست؟ نگاه کنید الان این عراقیه اینجاست! (و در همون لحظه هم یه گلوله خالی میکنه تو سر عراقیه) و میگه خب حالا دیگه نیست! ?

برای من که بزرگترین ترس زندگیم:(((

2 ❤️

2018-12-19 16:02:31 +0330 +0330
نقل از: shadow69

تو برو نترس من از پشت هواتو دارم! ?

1 ❤️

2018-12-19 17:02:27 +0330 +0330

چرا؟؟

مطمئنم ترست فقط بابت اینه که نمیدونی چی به سرت میاد همین!

بهت پیشنهاد میکنم ریستارتهای حسینی رو حتماً گوش بدی تا جواب خیلی از سؤالهاتو بگیری. ;)

بخصوص درباره “مرگ”، قسمت بیست و یکمشو حتماً گوش کن :)

1 ❤️

2018-12-19 17:17:03 +0330 +0330

چرا؟؟

بهت پیشنهاد میکنم ریستارتهای حسینی رو حتماً گوش بدی تا جواب خیلی از سؤالهاتو بگیری. ;)

همینه، بعدش چه سرانجامی داریم!
به اعتقادای نزدیک به صوفی ها اعتقادی ندارم با این حال گوش میدم حتما

1 ❤️

2018-12-19 18:22:54 +0330 +0330

مرگ به معنای پایان همه چیزه

1 ❤️

2018-12-19 18:47:35 +0330 +0330

چرا؟؟

شادوی عزیز؛ معمولا انسان از ناشناخته‌ها بیم و ترس داره و متاسفانه کسی نتونسته بعد از مرگش برگرده و تعریف کنه تا متوجه بشیم بعد از مرگ چه خَبَرِه‌، چه اونهایی که اعتقاد به دنیای دیگر دارند و زندگی پس از مرگ با توصیفاتی که بهتر از من میدونید و چه کسانی که اعتقاد به این دارند که با مرگ کلا همه چیز تموم میشه “که البته نظر بنده به نظر این گروه نزدیکتره” (این قسمت رو با لهجه مقام معظم بخون!)، حالت سومی هم برای بعد از مرگ تصور میشه که همون شعر مولاناست:

از جمادی مردم و نامی شدم
وز نما مُردم ز حیوان سر زدم

مُردم از حیوانی و آدم شدم
پس چه ترسم من ز مُردن کم شدم؟

لحظه ی دیگر بمیرم از بشر
تا بر آرم از ملائک بال و پر

بار دیگر از ملک پرّان شوم
آنچه اندر وَهم ناید آن شوم

3 ❤️

2018-12-19 18:51:32 +0330 +0330

من که نظری ندارم فک کنم جذابه

3 ❤️

2018-12-19 18:52:19 +0330 +0330

سلام.
بستگی به شرایط داره.
مثلا اگر پارسال میپرسیدین میگفتم عاشقشم.اما الان اصلا دوست ندارم بمیرم.

3 ❤️

2018-12-19 18:54:15 +0330 +0330
نقل از: moraba سلام. بستگی به شرایط داره. مثلا اگر پارسال میپرسیدین میگفتم عاشقشم.اما الان اصلا دوست ندارم بمیرم.

سلام ناقلا … عاشق شدی یا حامله؟ ?

2 ❤️

2018-12-19 18:58:12 +0330 +0330
نقل از: Tab97018
نقل از: moraba سلام. بستگی به شرایط داره. مثلا اگر پارسال میپرسیدین میگفتم عاشقشم.اما الان اصلا دوست ندارم بمیرم.

سلام ناقلا … عاشق شدی یا حامله؟ ?

سلام
هیچکدوم.
یک مشکلی بوجود اومده بود که رفع شد.

3 ❤️

2018-12-19 19:47:24 +0330 +0330

چرا؟؟

بخصوص درباره "مرگ"، قسمت بیست و یکمشو حتماً گوش کن :)

داداش من که نگفتم صوفی شو و پیر خرابات؟!? (dash) 🙄

فقط یادمه قبلنها هر وقت جایی میگفتم که بی دین هستم، مسلمون‌زاده ها بهم میگفتن پوچ گرا و از این چرت و پرتها. اما بعدش میگفتم شاید راست میگن و (احتمالاً به صورت تلقینی) فکر میکردم که واقعاً الان بدون اسلام یک معنی و مفهومی از ذات من کم شده!

اما بنظرم وقتی فقط ۵ قسمت اول برنامه ریستارتو گوش بدیم، دیگه یقین پیدا میکنیم که اسلام یک چیز کاملاً منحرف و زمینی و محکوم به فناست. چون حسینی کاملاً مستند و ملموس استدلال میکنه نه از روی هوا!

حالا سر فرصت یه تاپیک مفصل باید به افتخارش بزنم ?

فقط اینجا همینو بگم که ریستارت بهت دید فلسفی قَوی و محکمی میده که دیگه فرو ریختنی نیست!

قسمت ۲۱ یادت نره ?

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «