وقتی پریود می شم 😵‍💫

1402/09/25

من در شهوانی در مورد جنسیت زدگی می نویسم این تاپیک هم در همین مورد با ارائه داستان واقعی که در همین سایت اتفاق افتاد است.

حقیقتا جنسیت زدگی من رو عصبانی می کنه. فکر می کنم اگر زنی در ایران دست دوم بودن خودش رو نسبت به مردان نپذیرفته باشه و خودش رو‌ ناموس کسی نبینه، بسته به فرهنگ و محیطی که در اون زندگی می کنه تا حدی روزگار سختی رو سپری می کنه.

به عنوان کسی که آزادی ایران (سیاسی و اجتماعی) برام اهمیت داره و تمرکز و علاقه ام روی مسائل روان فردی و جمعیه، بارها از خودم پرسیدم اگر گشت ارشاد در کشوری اروپایی یا آمریکایی برقرار بود چقدر شانس موفقیت داشت؟

سوالم رو جور دیگه ای می پرسم، اگر زنان در ایران در جامعه و خانوادشان تحقیر جنسی نمی شدند، جمهوری اسلامی که بنایش روی سرکوب زن بنا شده چقدر موضوعیت داشت؟

من می دونم که اگر حکومتی فرهنگ ساز داشتیم می شد با برنامه ای بلند مدت و وضع و اجرای قوانین حامی این مساله رو حل کرد. شکی در ارتجاعی بودن ج اسلامی و موج سواری اش روی جنسیت زدگی و تحقیر جنسی زنان نیست. اما از اون طرف هم می شه گفت دید جامعه نسبت به زن ضامن سرکوب سیستماتیک و قانونی زنان توسط ج اسلامیه.
تغییر نگاه مرد به زن و زن نسبت به خودش نه تنها سقوط نرم ج اسلامی رو تضمین می کنه، ما رو از خطر سیستم پوپولیست دیگری بعد از فروپاشی قریب به وقوع ج اسلامی دورتر می کنه.

انگیزه من از نوشتن این مطلب مساله ای بود که چندی پیش در همین شهوانی اتفاق افتاد. وقتی من با کاربری در زیر تاپیکش که از مردم خواسته بود برای سرمایه گذاری ۵ میلیارد تومان پول بش مشاوره بدن شوخی ای کردم. اون که به نظر میومد شوخی ام‌ رو جدی گرفته از من خواست که پیام خصوصی ام رو باز کنم. (اسکرین شاتها با اطلاع خودش لود می کنم)

این شخص مشخصه به دلیل سرخوردگی اش (که قصد من نبود) به خاطر تخلیه روانی به من حمله جنسی می کنه. یکی از زشت ترین و‌ بدوی ترین (اگر نگیم مجرمانه) رفتارهایی که از یک مرد در دنیای مدرن می تونه سر بزنه اشاره مستقیم به مسائل جنسی زن حتی برای شوخی و‌ مواردی مثل همین مورده (خالی کردن فشار روانی و حمله به دلیل فقر استدلال). در این مورد که عصبانیتی از طرف من نبود، اما هر عصبانیتی از طرف زن مجوزی برای این مردان ضعیفه که اون رو به مساله بیولوژیکی و جنسیشون ربط بدن.

در داستانی (داستان اول) در یکی از تاپیکاهام با عنوان “اگه تو خیابون اینو بپوشم چکار می کنید” توضیح دادم برخورد قانون در آمریکا در مورد مشابه به چه صورت است. اگر نمی خواید تاپیک رو‌ کامل بخونید عکس پایینی رو ببینید.

بعد از اینکه به این شخص متذکر شدم رفتارش جنسیت زده ست درگیری لفظی بینمون پیش اومد.

بسیار هم عالی. این فرد معتقده که این پلیس آمریکاست که جنسیت زدست و نه او.
برای روشن تر شدن موضوع و با توجه به فرهنگ ایران، من جنسیت زدگی رو به سه بخش تقسیم می کنم.

۱- اشاره مستقیم به جنسیت زن در بحث یا کار با انگیزه شوخی و یا تخلیه فشار روانی به دلیل فقر استدلال. مثال:

• خوشگلا هم از این کارا بلدن؟ (اشاره به اینکه زنها مال این کارها نیستند)
  • با زن جماعت نباید بحث کرد (تحقیر جنسی زن برای برتری یافتن به او در بحث، به جای پرداختن به موضوع مورد بحث)
  • انگار پریودی، من با تو بحثی ندارم.

۲- فحش به مردان یا تحقیرشان با اشاره به زنان خانواده اش (ناموس پنداری- تعلق زنان به مردان)

• فحش خواهر و یا مادر، همسر
    در تاپیکهام در این مورد زیاد بحث کردم. هر فحشی جنسیت زدگی نیست، اما فحاشی هایی که اعتقاد ناخودآگاه پشتش این باشه که زن ناموس مرده، از جنسیت زدگیست. اگر در آمریکا اشاره ای به سکس خواهر یک مرد کنی، این فرد باید دو ساعت فکر کنه ببینه منظور تو چی بوده.

۳- فحش پنداری نقش زن در سکس.

• این اعتقاد انقدر در فرهنگ ما درونی شده که حتی سالم نبودنش برای ما دور از ذهنه.

چند درصد شما مردان با این موضوع مشکل داشتید که نزدیکان زن در خانواده مثل خواهر باید به سکس تن بده؟ این دغدغه ذهنی ناشی از این اعتقاده که زن در سکس نقش پست داره.
به اعتقاد من پدیده فانتزی بی غیرتی مرسوم در ایران هم اختلال روانی ناشی از همین اعتقاده

دوستان، اگر این حرفها به نظر شما مثل فرد مورد نظر اعتقادات فانتزی و خوشگله، باید بگم این اعتقادات خوشگل واقعیت امروز دنیای مدرنه. میزان فانتزی بودن این اعتقادات در ذهن شما میزان فاصله جامعه ما با دنیای مدرنه.

زن ایرانی اگر در جامعه خودش احساس آزادی کنه، جمهوری اسلامی قدرت سرکوبش نداره. زن آزاد ضامن یک جامعه آزاده.

در قسمت کامنتها مورد مشابهی در آمریکا که در سایت “کورا” آمده می زارم تا با افکار رایج مدرن آشنا بشیم.

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2024-04-22 01:26:35 +0330 +0330

↩ thani amir kabir
حالا خود من نقدی به نظرت در مورد آزادی بیان دارم.
توی قسمت کامنت نظر سنجی گفتی:

توهین به هر چیزی بیانگر از ضعف فرد در قبال اون چیز هست. یک فرد دانا ، یک فرد عاقل و بالغ هیچ وقت به چیزی توهین نمیکند و در نهایت سعی میکند با ادله منطقی آنرا رد کند.

اولا همه فحاشیها لزوما به دلیل ضعف استدلال نیست اما اینکه چه دلیلی پشت بیانش داره چه ارتباطی به آزادی بیان داره؟ فرضا فردی ضعف استدلال و‌ منطق داره یا اینکه به خاطر مشکلات روانی به دین فحش می ده، باید جلوش رو گرفت؟

همینجا گفتی:

علیرغم آزادی بیانی که در شهوانی شعار داده میشود
می شه شهوانی رو نقد کرد اما باید فضای خصوصی و عمومی رو تفکیک کرد. شهوانی یه محیط‌ خصوصیه، می تونه قوانین خودشو داشته باشه. نمی شه انتظاری که از محیطهای عمومی داشت رو از فضای خصوصی داشت. توی جوامع مدرن مکانهای خصوصی می تونن با رعایت قوانین عمومی مربوط به کسب و کار، قوانین خودشون رو وضع کنن. مثلا مدل لباس پوشیدن یا نحوه گفتار و یا حتی قوانینی در مورد روابط. افراد هم این اختیارو دارن که از اون محیط استفاده کنن یا نه.
1 ❤️

2024-04-22 13:45:28 +0330 +0330

↩ Sarahfantasy
درسته.

سعی دارم دیدگاه های خودم درباره آزادی و به طور مخصوص تر آزادی بیان بهبود ببخشم. احیانا کتابی سراغ دارید؟

درباره سیاست چطور ؟ بنظرتون در این مورد بخصوص از کجا شروع باید کنم؟

واقعا خیلی سخت هست در حالی که در ایران بزرگ شدی و

دیدگاه هایی سنتی تا پوست استخوانت نفوذ کردند خودت را بهبود بدی اما من نهایت تلاشم را میکنم.

نقد های شما را پذیرفته و درباره شان فکر میکنم.
سپاس از همراهی شما

0 ❤️

2024-04-23 04:25:03 +0330 +0330

↩ thani amir kabir
من همه افکاری که دارم از تجربه زیسته م توی دو جامعه و نشستن پای صحبت این و اونه، نه اینکه فکر و نظری ندارم اما واقعا تخصصی ندارم که بخوام راه نشون بدم. راستش من اگر جای تو بودم این سوال رو رندوم از هر کسی نمی پرسیدم.
به نظرم کلاب هاوس عضو شو، افرادی که تحصیلات مرتبط دارن رو پیدا کن، وقتی صحبتاشونو شنیدی کلمات کلیدی زیادی دستت میاد.
من شخصا از هوش مصنوعی هم زیاد استفاده می کنم برای گرفتن جواب سوالهام. همین سوالو می تونی ب‌پرسی که از کجا شروع کنی.

1 ❤️

2024-04-23 07:23:14 +0330 +0330

↩ Sarahfantasy
درسته. ممنون

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «