میز گردی با شما (وطنپرستی و برتریجویی)

1394/07/29

از امشب قرار موضوعاتی هر چند شب در مورد معضلات پیرامونمون مطرح بشه لذا از همه دوستان با هر گرایشی و هر اعتقادی چه موافق وچه مخالف تقاضا دارم از هرگونه توهین بیاحترامی بی ادبی به همدیگه پرهیز کنید و حرفاتونو بر اساس منطق دلیل امار و منبع در صورتی که دلیلی ارایه میدید قید کنید از مغلطه کردن و یا جناح داری خود داری کنید تا در کمال احترام یه میز گرد داغ داشته باشیم و بتونیم در کنار هم و یه جمع هر چند کوچک تمرین دموکراسی داشته باشیم و اینم بدونن اونایی که قصد انحراف تایپیک یا فحاشی داشته باشن گزارش و یا دایورت میشن به جناح چپ از نیمه بدن مبارک لذا احترام خودتون و دیگران رو حفظ کنید با تشکر از همه دوستان وطن پرست و حقیقت جو Give rose
زمان شروع میزگرد شبانه ساعت یازده شب به بعد لطف کنید با حضور گرمتون تایپیک رو سر پا نگه دارید

موضوعاتی هم که قراره مورد نقد وبررسی قرار بگیره بر طبق ارای کاربران تعیین میشه

mizegerd_0.jpg

13919 👀
1 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2015-10-24 23:14:54 +0330 +0330

[quote=پِسر آبی]
اوه چه قدر عصبانی هستی شیر کوچولو
چی شده حالت مثل بعد از ظهر ۱۳بدره ؟
چند شب تو مجلس حسین (توله محمد )خوش گذرونی کردی و حالا که امشب تمام شده مثل بعد از ظهر ۱۳بدر دلت گرفته
بگو از مشکلاتت و خودت رو خالی کن yes3 [/quote]

من که نفهمیدم تو اینو به شوخی گفتی یا به طعنه.
ولی اگه جدی گفته باشی خودم شخصاً میام چن تا سوسیس بلغاری ناقابل فرو میکنم تو کونت diablo !

0 ❤️

2015-10-25 09:52:01 +0330 +0330

درود به دوست خوبم “جک” به خاطر این تاپیک مفید…
ایده میز گرد حول موضوعات مختلف که می تونه دغدغه اشخاص باشه عالیه،تبریک می گم دوباره! good .
در مورد موضوع “روشن فکر”…در تاپیک “پیامبران عصر جدید” که یه بحث مختصری راجع به این موضوع شده بود،امیدوار بودم بتونیم بعدها نتیجه گیری کنیم ولی الان برام محرزه که نمی شه نتیجه جامعی گرفت! help .
به جرات میتونیم بگیم هیچ دو نفری عقایدشون منطبق نیس،خود من هم بعد از مرور نظرات موافق 100% حرفای کسی نبودم…به قول یکی از دوستان در علوم انسانی حکمی قطعی تو تعاریف وجود نداره…
من بعد از مطلع شدن از نظرات دوستان کاملا تو انتخاب محدوده روشن فکری دچار چالش شدم!
به نظر من یک فرد روشن فکر در برابر حرکت ها و حیله های ضد بشری به خاطر داشتن دید انتقادی،راه کار های هوشمندانه ای با طراوتی مطابق با زمان حال جامعه ارائه میده که بهبودی تو زندگی مردم ایجاد کرده باشه! فرد روشن فکر شدیدا از حس “مسئولیت پذیری” برخورداره…

0 ❤️

2015-10-25 10:03:33 +0330 +0330

در مورد دغدغه یکی دیگه از دوستان(نسبت دادن واژه روشن فکر به انحرافات جنسی)که بدون شک دغدغه اکثر جوونا و مخصوصا به نظر من خانوما هس هم باید بگم که…اولا با عرض پوزش احساس می کنم بهتره کمی تو استفاده کردن از کلمات دقت کنیم…من هم کاملا مخالف این قضایا و “روشن فکری” تلقی شدنشون هستم ولی به هیچ وجه وقتی که یه مرد از کلمه هایی قبیل: تملک به زن-غیرت-ناموس و…در برابر دفاع از همسر،مادر یا خواهرانشون استفاده می کنن خوش حال نمی شم… sad .
این خیلی غم انگیزه که یک زن به خاطر هویت و فردیت خودش قابل احترام نیس…
من هم مث اکثریت با اسم خونواده که این گونه افراد یدک می کشن مشکل دارم! تمایلات شخصی جنسی افراد اگه آزادانه بهش نگریسته بشه مادامی که آسیبی به صورت تحمیلی به فرد شرکت کننده در رابطه و جامعه نداشته باشه قابل احترامه به نظر من اما…وقتی مسئله خونواده مطرح میشه که چهارچوبیه برای نظم بخشیدن به اجتماع و همچنین تربیت فرزند موضوع فرق می کنه و برای شخص من دیگه یه سری مسائل نمی تونه قابل احترام باشه به هیچ وجه…
با این اوصاف از دید من یه مرد روشن فکر چون دید ابزاری به همسرش نداره حساسیت بیمارگونه ای هم روی پوششش نداره و به شعور همسرش در انتخاب پوشش مناسب جامعه احترام میذاره…یه مرد روشن فکر مشوق فعالیت اجتماعی و پیشرفت همسرشه…یه مرد روشن فکر به همراه همسرش از حریم شخصیش دفاع می کنه…یه مرد روشن فکر حقوق اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی و…همسرش رو به جای پایمال به بهش متذکر می شه و خیلی رفتارهای روشن فکرانه ی دیگه ای در قبال همسرش!! ok .
و اما این که همسرشو با کس دیگه ای شریک بشه،صرفا به خاطر تنوع!!! به هیچ وجه روشن فکرانه نیست…و بیشتر به گند کشیده شدن رابطه س! به نظر من فلسفه یه رابطه داشتن آرامشه و اگه این یه رابطه ثبت شده باشه انتظار آرامش گرفتن بیشتره و من فک نمی کنم این افراد آرامشی داشته باشن…

0 ❤️

2015-10-25 11:05:39 +0330 +0330

[quote=خالص سربه راه]ببینید عزیزان روشنفکری چیزی نیست که با خوندن چهارتا فوتوکامنت از کسروی و هدایت رگمون باد کنه و خودمون رو همسنگ نیچه و البرکامو بدونیم و به چشم حیوان به بقیه مردم بنگریم.
من بچه راهنمایی دیدم اومده به مسلمون فحش میده میگه کیرم تو دینتون که جوونارو ازاد نمیزارین برن حال کنن باهم توجه کنید دانشگاه یه دبیرستان هم نه راهنمایی ادعای تجدد گرایی میکنه .
پس ادعای روشنفکری خز شده به اندازه کافی.
تا الان هیچ روشنفکر واقع هم خودش ادعای روشنفکری نداشته
اما توجه کنید که راه سعادت جامعه هم در حکومت دیکتاتری قرار داره
بارزترین مصداق المان نازی ایتالیا فاشیستی شوروی سابق چین ژاپن انگلستان فرانسه پرتقال اسپانیا که همه تحت حکام دیکتاتری اداره میشدند و نظر مردم حکم پشم داشت اما چه در زمان گذشته و چه در زمان حال جز کشورهای سرمایه دار و متملک هستند.[/quote]
همه نظراتو خوندم
اما نظر شما با وجود حقيقت تلخي که داره! واقعيته ok .
همه متفق‌القول قبول دارن که اوج پيشرفت آلمان در تمامي صنايع زماني بود که ديکتاتوري مطلق در آلمان حاکم بود.
و همينطور هم اوج پيشرفت ما زمان ديکتاتوري رضاخان.
بلاخره چه قبول کنيم و چه قبول نکنيم، وقتي پيشرفت حاصل ميشه که تفکري قالب بر کشور بشه
و ايضاً زماني که اون ديکتاتور ميهن پرست هم باشه (بر خلاف ديکتاتوري آخوندي که در خدمت اعرابه bad ) خدماتي به اون کشور ميشه که با هيچ حکومت ديگري انجام نميشه
اونطور که در نظرات ارکتوس (فعالترين عضو اين تاپيک (wink) ? ) ديدم، روشنفکر حالتي محافظه‌کار داره! و آنچنان وزنه‌اي به حساب نمياد که بتونه يک کشور رو به پيشرفت سوق بده!
البته شايد اين برداشت من بوده و اشتباه هم باشه. اما نوشته‌ها حکايت از اين داشت unknw .

0 ❤️

2015-10-25 11:11:35 +0330 +0330

[quote=ترومن][quote=خالص سربه راه]ببینید عزیزان روشنفکری چیزی نیست که با خوندن چهارتا فوتوکامنت از کسروی و هدایت رگمون باد کنه و خودمون رو همسنگ نیچه و البرکامو بدونیم و به چشم حیوان به بقیه مردم بنگریم.
من بچه راهنمایی دیدم اومده به مسلمون فحش میده میگه کیرم تو دینتون که جوونارو ازاد نمیزارین برن حال کنن باهم توجه کنید دانشگاه یه دبیرستان هم نه راهنمایی ادعای تجدد گرایی میکنه .
پس ادعای روشنفکری خز شده به اندازه کافی.
تا الان هیچ روشنفکر واقع هم خودش ادعای روشنفکری نداشته
اما توجه کنید که راه سعادت جامعه هم در حکومت دیکتاتری قرار داره
بارزترین مصداق المان نازی ایتالیا فاشیستی شوروی سابق چین ژاپن انگلستان فرانسه پرتقال اسپانیا که همه تحت حکام دیکتاتری اداره میشدند و نظر مردم حکم پشم داشت اما چه در زمان گذشته و چه در زمان حال جز کشورهای سرمایه دار و متملک هستند.[/quote]
همه نظراتو خوندم
اما نظر شما با وجود حقيقت تلخي که داره! واقعيته ok .
همه متفق‌القول قبول دارن که اوج پيشرفت آلمان در تمامي صنايع زماني بود که ديکتاتوري متلق در آلمان حاکم بود.
و همينطور هم اوج پيشرفت ما زمان ديکتاتوري رضاخان.
بلاخره چه قبول کنيم و چه قبول نکنيم، وقتي پيشرفت حاصل ميشه که تفکري قالب بر کشور بشه
و ايضاً زماني که اون ديکتاتور ميهن پرست هم باشه (بر خلاف ديکتاتوري آخوندي که در خدمت اعرابه bad ) خدماتي به اون کشور ميشه که با هيچ حکومت ديگري انجام نميشه
اونطور که در نظرات ارکتوس (فعالترين عضو اين تاپيک (wink) ? ) ديدم، روشنفکر حالتي محافظه‌کار داره! و آنچنان وزنه‌اي به حساب نمياد که بتونه يک کشور رو به پيشرفت سوق بده!
البته شايد اين برداشت من بوده و اشتباه هم باشه. اما نوشته‌ها حکايت از اين داشت unknw .[/quote]
باعرض پوزش باشمامخالفم تمام اون پیشرفتهایی که گفتیدحاصل کاردیکتاتورهانبوده بلکه این دیکتاتورهابودن که بامصادره علم دانشمندان به نفع اهداف خودشون نه تنهاکشورومردم خودشون وبه نابودی کشوندن بلکه جهان روبه ویرانه ای بامیلیون هاکشته واواره ومعلول ومفقودبه تبدیل کردن!وبه نظرم دادن صفت میهن پرست به این اشخاص ظلم درحق میهن پرستان واقعی درتاریخه!
نکته دیگه قراردادن رضاشاه درکنارجنایتکاران ونسل کشانه که اونم ظلمی درحق این بزرگ مرده ،کسی که میخواست کشورشومدرن وباتمدن جدیدبسازه نه اینکه کشورکه هیچ جهان روباجنگهای بیهوده وعبث به عقب برگردونه کاری که هیتلروبقیه خونخواران کردن!
درآخروقتی دیکتاتورهاروی کارمیان که روشنفکران نتونن اون راه ومسیرپیشرفت کشوروجامعه روبسازن وبه انحراف میرن نمونش شکست مشروطیت درساختن دموکراسی درایران ویاحوادثی که منجربه روی کاراومدن هیتلرونازی شدو…همه نمونه ای ازشکست روشنفکران یاروشنفکرنماهاس یابه بیراهه رفتن اونادرایران که به دیکتاتوری دینی درایران انجامید

0 ❤️

2015-10-25 14:29:02 +0330 +0330

[quote=جنازه خندان]
باعرض پوزش باشمامخالفم تمام اون پیشرفتهایی که گفتیدحاصل کاردیکتاتورهانبوده بلکه این دیکتاتورهابودن که بامصادره علم دانشمندان به نفع اهداف خودشون نه تنهاکشورومردم خودشون وبه نابودی کشوندن بلکه جهان روبه ویرانه ای بامیلیون هاکشته واواره ومعلول ومفقودبه تبدیل کردن!وبه نظرم دادن صفت میهن پرست به این اشخاص ظلم درحق میهن پرستان واقعی درتاریخه!
نکته دیگه قراردادن رضاشاه درکنارجنایتکاران ونسل کشانه که اونم ظلمی درحق این بزرگ مرده ،کسی که میخواست کشورشومدرن وباتمدن جدیدبسازه نه اینکه کشورکه هیچ جهان روباجنگهای بیهوده وعبث به عقب برگردونه کاری که هیتلروبقیه خونخواران کردن!
درآخروقتی دیکتاتورهاروی کارمیان که روشنفکران نتونن اون راه ومسیرپیشرفت کشوروجامعه روبسازن وبه انحراف میرن نمونش شکست مشروطیت درساختن دموکراسی درایران ویاحوادثی که منجربه روی کاراومدن هیتلرونازی شدو…همه نمونه ای ازشکست روشنفکران یاروشنفکرنماهاس یابه بیراهه رفتن اونادرایران که به دیکتاتوری دینی درایران انجامید[/quote]
خب همونطور که گفتم خدمتي که ديکتاتورها به کشورشون ميکنن اينه که جامعه رو تک صدا و تفکر خودشونو قالب ميکنند و در اين حالت پول به علوم و صنايع تزريق کنن و متعاقباً پيشرفت حاصل ميشه
اما روشنفکرها با محافظه کاري‌اي که دارند و هيچ سعي‌اي در حذف تفکرات مخالفشون نميکنن، خب مسلماً جايي براي پيشرفت علوم باقي نميمونه unknw

درباره رضاخان هم بيراه نگفتم
نشونه‌اش هم استاد هدايت
از زور خفقاني که رضاخان در اين کشور ايجاد کرده بود ناچار به اقامت در اروپا شد. و فقط با اشغال ايران توسط متفقين بود که فضاي سياسي کمي باز شد تا اين اسطوره روشنفکر ايراني بتونه عرض اندامي در ميهنش بکنه ok .

0 ❤️

2015-10-25 14:53:42 +0330 +0330

[quote=ترومن][quote=جنازه خندان]
درآخروقتی دیکتاتورهاروی کارمیان که روشنفکران نتونن اون راه ومسیرپیشرفت کشوروجامعه روبسازن وبه انحراف میرن نمونش شکست مشروطیت درساختن دموکراسی درایران ویاحوادثی که منجربه روی کاراومدن هیتلرونازی شدو…همه نمونه ای ازشکست روشنفکران یاروشنفکرنماهاس یابه بیراهه رفتن اونادرایران که به دیکتاتوری دینی درایران انجامید[/quote]
خب همونطور که گفتم خدمتي که ديکتاتورها به کشورشون ميکنن اينه که جامعه رو تک صدا و تفکر خودشونو قالب ميکنند و در اين حالت پول به علوم و صنايع تزريق کنن و متعاقباً پيشرفت حاصل ميشه
اما روشنفکرها با محافظه کاري‌اي که دارند و هيچ سعي‌اي در حذف تفکرات مخالفشون نميکنن، خب مسلماً جايي براي پيشرفت علوم باقي نميمونه unknw

درباره رضاخان هم بيراه نگفتم
نشونه‌اش هم استاد هدايت
از زور خفقاني که رضاخان در اين کشور ايجاد کرده بود ناچار به اقامت در اروپا شد. و فقط با اشغال ايران توسط متفقين بود که فضاي سياسي کمي باز شد تا اين اسطوره روشنفکر ايراني بتونه عرض اندامي در ميهنش بکنه ok .[/quote]
تاریخ نمونه روشنیه که ببینیم دیکتاتوری برای کشوربهتره
یادموکراسی؟واینکه ایاالان دموکراسیهاوضعیت بهتری دارن یادیکتاتوریها؟لطفابدیهیات و زیرسوال نبرید!
درموردرضاخان هم هیچ جانیومده که هدایت ازدست رضاخان فرارکرده اونموقع باتشویق خودرضاخان برای تحصیل وکسب علم به خارج بورسیه میشدن درضمن درهمین دوره بودکه علی دشتی واحمدکسروی وتقی زاده هاو…آزادی نوشتن وپیداکردن وتجددوزنده نگه داشتن!
هرتفکری وقتی که نقدنشه وخوب وبدش معلوم نشه درست یاغلط بودنش پنهان میمونه واین بزرگترین عیب دیکتاتوری وتک صداییه

0 ❤️

2015-10-25 16:43:43 +0330 +0330

یک نکته تکمیلی در ادامه پاسخ به اسکلت حشری

فکر کنم یکی از دلایل تحریف معنای روشنفکر این باشه که خیلی از مردم اصلاح نسبتا جدید دگرباش جنسی رو نمی شناسند (معادل انگلیسی queer به همین خاطر بجاش روشنفکر رو به کار می برند.

دگرباش همون طور که از اسمش معلومه کسی است که جور دیگه ای باشه!
یک دگرباش جنسی (queer) شخصی است که علایق جنسی متفاوتی از علائق جنسی رایج و متعارف داشته باشه. مثلا گی یا لزبین یا دوجنسه یا ترانس و … باشه (چیزی که توی انگلیسی معمولا LGBT گفته می شه) یا اینکه طرفدار فانتزیهای دیگه مثل ضربدری و سکس گروهی، رابطه باز و … باشه.

البته یک روشنفکر ممکنه اتفاقا دگرباش جنسی هم باشه. اما روشنفکری به هیچ مستلزم این نیست که شما دگرباش جنسی هم باشید. برعکس یک روشنفکر می تونه در زندگی جنسی اش کاملا نرمال و عادی باشه.

0 ❤️

2015-10-25 16:45:10 +0330 +0330

[quote=جنازه خندان]
یادموکراسی؟واینکه ایاالان دموکراسیهاوضعیت بهتری دارن یادیکتاتوریها؟لطفابدیهیات و زیرسوال نبرید!
درموردرضاخان هم هیچ جانیومده که هدایت ازدست رضاخان فرارکرده اونموقع باتشویق خودرضاخان برای تحصیل وکسب علم به خارج بورسیه میشدن درضمن درهمین دوره بودکه علی دشتی واحمدکسروی وتقی زاده هاو…آزادی نوشتن وپیداکردن وتجددوزنده نگه داشتن!
هرتفکری وقتی که نقدنشه وخوب وبدش معلوم نشه درست یاغلط بودنش پنهان میمونه واین بزرگترین عیب دیکتاتوری وتک صداییه[/quote]
خب اينکه معلومه دموکراسي شرايط آرماني براي هر جامعه‌ايه. اما…
از اونجايي که مردم ما مردمي کاريزماتيک هستن و طبق تعاريفي که از روشنفکر در اين تاپيک شده، يک شخصيت کاريزما از روشنفکرها در نمياد ok پس در اين برهه خاص که مردم ما به اون حد از آگاهي نرسيدن براي انتخاب دموکراسي! من به شخصه ديکتاتور ميهن پرستي مثل رضاخان رو ترجيح ميدم به اين عرب‌پرستهاي نعلين پوش bad .
البته اينها بحثهاي حاشيه‌اي براي اين تاپيکه
از ماني عزيز عذر ميخام براي اين پستهاي بي‌ربط (smile) .

0 ❤️

2015-10-25 16:46:33 +0330 +0330

[quote=ترومن]
البته شايد اين برداشت من بوده و اشتباه هم باشه. اما نوشته‌ها حکايت از اين داشت unknw .[/quote]

خب بستگی داره منظورتون از (وزنه) چی باشه. اگر منظورتون یک مصلح بزرگه که یک تنه بتونه یک تحول سیاسی بزرگ بوجود بیاره (شخصیت هایی مثل گاندی و ماندلا یا مارتین لوتر کینگ) معمولا این افراد مصلح یا رهبر سیاسی هستند و مهارت هایی غیر از مهارت های یک روشنفکر دارند. مهارت هایی مثل سخنوری، شخصیت هژمونیک و دوست داشتنی،‌ شم سیاسی برای گرفتن تصمیمات درست در بزنگاه های تاریخی، قدرت چانه زنی، الهام بخشی و به حرکت درآوردن مردم، مهارتهای سیاسی و …

اما همانطور که در جواب دوستمون ریلیتی گفتم روشنفکر نقشی متفاوت از یک مصلح سیاسی داره. روشنفکر با ذهنیت جامعه سروکار داره. با نقد فرهنگ و قدرت سروکار داره. با روشنگری سروکار داره. روشنفکر زمینه فکری تحولات رو فراهم می کنه اما معمولا خودش پیش قراول جنبش ها نیست. قرار هم نیست که باشه. نقش روشنفکر ظریف تر و غیر مستقیم تر از یک رهبر سیاسیه و معمولا بلافاصله آشکار نمیشه.
مثال: احمد کسروی زمان خودش زیاد شناخته شده نبود و تاثیر فوری نداشت اما دهه ها بعد از مرگش هنوز الهام بخشه و باعث تحولات تدریجی زیادی در طی چند نسل شد.
البته منظور من اصلا این نبود که روشنفکر محافظه کاره. محافظه کار کسیه که دنبال حفظ وضع موجود باشه. برعکس روشنفکر دنبال بهتر کردن وضع موجوده.

0 ❤️

2015-10-25 16:47:10 +0330 +0330

[quote=ترومن][quote=جنازه خندان]
هرتفکری وقتی که نقدنشه وخوب وبدش معلوم نشه درست یاغلط بودنش پنهان میمونه واین بزرگترین عیب دیکتاتوری وتک صداییه[/quote]
خب اينکه معلومه دموکراسي شرايط آرماني براي هر جامعه‌ايه. اما…
از اونجايي که مردم ما مردمي کاريزماتيک هستن و طبق تعاريفي که از روشنفکر در اين تاپيک شده، يک شخصيت کاريزما از روشنفکرها در نمياد ok پس در اين برهه خاص که مردم ما به اون حد از آگاهي نرسيدن براي انتخاب دموکراسي! من به شخصه ديکتاتور ميهن پرستي مثل رضاخان رو ترجيح ميدم به اين عرب‌پرستهاي نعلين پوش bad .
البته اينها بحثهاي حاشيه‌اي براي اين تاپيکه
از ماني عزيز عذر ميخام براي اين پستهاي بي‌ربط (smile) .[/quote]
بااین حرفت موافقم به شدت !
لایک

0 ❤️

2015-10-25 16:48:02 +0330 +0330

[quote=Humanity defender shiva]در مورد دغدغه یکی دیگه از دوستان(نسبت دادن واژه روشن فکر به انحرافات جنسی)که بدون شک دغدغه اکثر جوونا و مخصوصا به نظر من خانوما هس هم باید بگم که…اولا با عرض پوزش احساس می کنم بهتره کمی تو استفاده کردن از کلمات دقت کنیم…من هم کاملا مخالف این قضایا و “روشن فکری” تلقی شدنشون هستم ولی به هیچ وجه وقتی که یه مرد از کلمه هایی قبیل: تملک به زن-غیرت-ناموس و…در برابر دفاع از همسر،مادر یا خواهرانشون استفاده می کنن خوش حال نمی شم… sad .
این خیلی غم انگیزه که یک زن به خاطر هویت و فردیت خودش قابل احترام نیس…
من هم مث اکثریت با اسم خونواده که این گونه افراد یدک می کشن مشکل دارم! تمایلات شخصی جنسی افراد اگه آزادانه بهش نگریسته بشه مادامی که آسیبی به صورت تحمیلی به فرد شرکت کننده در رابطه و جامعه نداشته باشه قابل احترامه به نظر من اما…وقتی مسئله خونواده مطرح میشه که چهارچوبیه برای نظم بخشیدن به اجتماع و همچنین تربیت فرزند موضوع فرق می کنه و برای شخص من دیگه یه سری مسائل نمی تونه قابل احترام باشه به هیچ وجه…
با این اوصاف از دید من یه مرد روشن فکر چون دید ابزاری به همسرش نداره حساسیت بیمارگونه ای هم روی پوششش نداره و به شعور همسرش در انتخاب پوشش مناسب جامعه احترام میذاره…یه مرد روشن فکر مشوق فعالیت اجتماعی و پیشرفت همسرشه…یه مرد روشن فکر به همراه همسرش از حریم شخصیش دفاع می کنه…یه مرد روشن فکر حقوق اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی و…همسرش رو به جای پایمال به بهش متذکر می شه و خیلی رفتارهای روشن فکرانه ی دیگه ای در قبال همسرش!! ok .
و اما این که همسرشو با کس دیگه ای شریک بشه،صرفا به خاطر تنوع!!! به هیچ وجه روشن فکرانه نیست…و بیشتر به گند کشیده شدن رابطه س! به نظر من فلسفه یه رابطه داشتن آرامشه و اگه این یه رابطه ثبت شده باشه انتظار آرامش گرفتن بیشتره و من فک نمی کنم این افراد آرامشی داشته باشن…[/quote]

کاملا موافقم. Big Like!
به نکته بسیار مهمی اشاره کردید که روشنفکر بهش اهمیت میده: شخصیت و کرامت قائل شدن برای زن. اینکه زن و مرد هر دو انسان هستند و به یک اندازه قدرت تشخیص دارند و باید با رضایت خودشون تصمیم بگیرند.
اما این برابری طلبی چیزی نیست که توی جامعه سنتی-مذهبی طرفدار داشته باشه. اصولا اگر فرودستی زن رو از فرهنگ سنتی-مذهبی بگیری فرو می پاشه. برای همینه که طرفداران نره سالاری و آخوندها از هیچ چیز به اندازه برابری زن ها نمی ترسند.

0 ❤️

2015-10-25 17:04:37 +0330 +0330

سلام و خسته نباشید بابت این تاپیک زیبا و مفید
تاپیک رو الان دیدم و فقط خواستم خسته نباشید بگم.
بعد اینکه همه پستها رو خوندم اگه قابل دونستین منم حتما تو بحثتون شرکت میکنم.
موفق باشین.

0 ❤️

2015-10-25 18:47:17 +0330 +0330

[quote=erectus][quote=Humanity defender shiva]
این موضوع هنوزم که هنوزه تو خود اروپاشم که اقلا 600سال از لحاظ فرهنگی جلوتر از ما هستن هم کاملا جا نیوفتاده…
[/quote]

من با بقیه حرف های شما کاملا موافقم و ناراحتی تون رو از وضعیت اسف بار فعلی درک می کنم. فقط اجازه بدین قسمت بالا رو که نقل کردم رو روشن تر کنیم بر اساس تجربه شخصی خودم. هر چند که قدری از موضوع تاپیک منحرف میشه اما از جهاتی فکر می کنم بیانش مفیده:

تبعیض علیه زنان توی اروپا حداقل در سطح قانونی وجود نداره. هیچ دری نیست که روی مردها باز باشه و روی زن ها بسته (به جز در توالت ها البته که اغلب زنون مردونه جداست!). زن ها می تونن بالاترین پست ها رو بگیرند و می گیرند (هیلاری کلینون و آنجلا مرکل و فدریکا موگرینی فقط چند نمونه هستن از زن های رده بالای سیاست). زن های قاضی و نماینده مجلس و شهردار (و راننده اتوبوس و مسئول پمپ بنزین و …) کم نیستن. مشارکت زنان توی همه زمینه ها تشویق میشه.

مفهوم sexism (تبعیض جنسیتی) همون قدر زشته که راسیسم (تبعیض نژادی). و هیچ کس دوست نداره سکسیست نامیده بشه. برخلاف ایران که توی قانون اسلامی ایران که زن توی همه چیز نصف مرد یا حتی کمتر محسوب میشه توی اروپا این تبعیض وجود نداره.

یک دلیل اینکه تفاوت زن و مرد توی اروپا کمه اینه که بچه های دختر پسر از بچگی با هم بزرگ میشن و مدرسه می روند. جدایی جنسیتی در مدارس که عامل بسیاری از عقده های مردها (و زنها) ی ایرانی است وجود نداره. چون وقتی از بچگی با جنس مخالف بزرگ بشی (توی یک رابطه برابر و محترمانه) جنس مخالف دیگه یک موجود دو دست و ناشناخته نیست. بلکه یک همکلاسیه که اتفاقا آلت جنسی اش با تو فرق می کنه (که این البته خیلی هم خوبه!)

مفهومی به اسم غیرت هم به این معنی که مردها احساس کنند وظیفه دارند از زن های حرمسراشون در برابر نرهای رقیب محافظت کنند (درست مثل جامعه بابون ها!) توی این جامعه وجود نداره چون دختر رو یک موجود ضعیف و توسری خور که نیازمند حمایت جنس نر باشه نمی بینند. زن ها توی جامعه مورد حمایت قانونی هستن و همین حمایت اغلب براشون کافیه و نیاز به یک نر حامی ندارند. از طرف دیگه به خاطر استقلال مالی بیشتر نیاز به بردگی جنسی برای کسب حمایت مالی هم خیلی کمتره. چون شانس کاریابی زن ها اصلا کمتر از مردها نیست (اگر بیشتر نباشه!)
زنها می دونن که کسی بدون رضایت شون حق نداره بهشون تعرض کنه قانون با قدرت پشت شونه. اونها همون طوری که هستن دیده میشن نه اون طور که توی فلان کتاب مقدس عهد بوق توصیف شده اند. بر خلاف نگاه کثیف اسلامی به زن،‌ توی اروپا زن جنس دوم نیست.

در نتیجه دخترهای اروپایی مثل بیشتر دخترهای ایرانی دچار کمبود اعتماد به نفس و توسری خور نیستند و حق و حقوق خودشون رو می شناسند.
اگر بخوای زیاد به دوست دخترت امر و نهی کنی بهت اعتراض می کنه که:‌ are you patronizing me (تقریبا یعنی برای من پدرخوانده بازی درمیاری؟)

ازدواج هم اغلب مثل بعد از سالها آشنایی و زندگی مشترک انجام میشه (اگر اصلا پارتنرها بخوان ازدواج کنن از از مزایای قانونی اش برخوردار بشن) بنابراین زوج همدیگه رو به خوبی می شناسند و معمولا وقتی که دیگه همه ماجراجویی هاشون رو کردن و می خوان به یک زندگی آروم بپردازند ازدواج می کند. مثل ایران نیست که مردم به خاطر فشار والدین یا گرسنگی جنسی ازدواج کنند و بعد خارج از ازدواج دنبال فانتزی های سرخورده قبل از ازدواج شون بگردن. البته اروپا بهشت نیست طلاق و خیانت هم وجود داره اما نا با اون نرخی که رسانه های حکومتی دوست دارند به ما بقبولانند.

با این اوصاف من معتقد نیستم ما از نظر فرهنگی ۶۰۰ سال عقب هستیم. کافیه این رژیم قرون وسطایی ملاها از ایران برداشته بشه و یک جامعه باز ودموکراتیک ایجاد بشه . وقتی این نظام ضدزن مروج جدایی جنسیتی و توسری خوری زن از بین بره و یک نظام آموزشی متمدن جاش رو بگیره مطمئنم زن های ایرانی به زودی جایگاه خودشون رو پیدا می کنند و ظرف یکی دو نسل به همین وضعی می رسیم که الان اروپا هست.[/quote]
من گفتم 600سال تقریبا چون وضعیت الان کشورمو بهتر از قرون وسطی نمی بینم حقیقتا…و این که شما فقط ظاهر امرو میبینی…کاملا با حرفایی که در مورد شرایط دختران اروپایی مطرح کردینو قبول می کنم ولی منظور منم دقیقا به همین نکات بود!! که با وجود این همه اختیارات بازهم جنش های فمنیستی مخصوصا لیبرال از یه سری موضوعات بازهم ناراضی هستن و زمانی که اونا برای حقوق تکمیلی شون مبارزه می کنن من اینجا هنگام طلب ابتدایی ترین حقم وحشیانه باهام رفتار میشه،علنا من اینجا،تو این کشور نصف مَردم،تو هر زمینه…هرچند بهبود این روند کار یکی دو نسل نیس ولی عمیقا امیدوارم این طور که میگین باشه!

0 ❤️

2015-10-25 18:49:57 +0330 +0330

[quote=Humanity defender shiva]
این موضوع هنوزم که هنوزه تو خود اروپاشم که اقلا 600سال از لحاظ فرهنگی جلوتر از ما هستن هم کاملا جا نیوفتاده…
[/quote]

من با بقیه حرف های شما کاملا موافقم و ناراحتی تون رو از وضعیت اسف بار فعلی درک می کنم. فقط اجازه بدین قسمت بالا رو که نقل کردم رو روشن تر کنیم بر اساس تجربه شخصی خودم. هر چند که قدری از اصل موضوع تاپیک منحرف میشه اما از جهاتی بحث مربوطه:

تبعیض علیه زنان توی اروپا حداقل در سطح قانونی وجود نداره. هیچ دری نیست که روی مردها باز باشه و روی زن ها بسته (به جز در توالت ها البته که اغلب زنون مردونه جداست!). زن ها می تونن بالاترین پست ها رو بگیرند و می گیرند (هیلاری کلینون و آنجلا مرکل و فدریکا موگرینی فقط چند نمونه هستن از زن های رده بالای سیاست). زن های قاضی و نماینده مجلس و شهردار (و راننده اتوبوس و مسئول پمپ بنزین و …) کم نیستن. مشارکت زنان توی همه زمینه ها تشویق میشه.

مفهوم sexism (تبعیض جنسیتی) همون قدر زشته که راسیسم (تبعیض نژادی). و هیچ کس دوست نداره سکسیست نامیده بشه. برخلاف قانون شنیع اسلامی حاکم بر ایران که زن توی همه چیز نصف مرد یا حتی کمتر محسوب میشه توی اروپا این تبعیض وجود نداره.

یک دلیل اینکه تفاوت زن و مرد توی اروپا کمه اینه که دختر و پسر از بچگی با هم بزرگ میشن و مدرسه می روند . مثل ایران نیست که تازه توی دانشگاه دختر غریبه ببینند. جدایی جنسیتی در مدارس که عامل بسیاری از عقده های مردها (و زنها) ی ایرانی است وجود نداره. چون وقتی از بچگی با جنس مخالف بزرگ بشی (توی یک رابطه برابر و محترمانه) جنس مخالف دیگه یک موجود دو دست و ناشناخته نیست. بلکه یک همکلاسیه که اتفاقا آلت جنسی اش با تو فرق می کنه (که این البته خیلی هم خوبه!) سکس یک حقیقت طبیعی زندگی حساب میشه نه یک گناه بزرگ. نوجوان های دختر و پسر با اجازه پدر و مادرشون به راحتی با هم رفت و آمد می کنند و هیچ پدری شرم نمی کنه از این که دخترش دوست پسر داشته باشه و از زندگی اش لذت ببره. این نیاز به عنوان جزیی از طبیعت بشر پذیرفته شده.

مفهومی به اسم غیرت هم به این معنی که مردها احساس کنند وظیفه دارند از زن های حرمسراشون در برابر نرهای رقیب محافظت کنند (درست مثل جامعه بابون ها!) توی اروپا وجود نداره چون دختر رو یک موجود ضعیف و توسری خور که نیازمند حمایت جنس نر باشه نمی بینند. زن ها توی جامعه مورد حمایت قانونی هستن و همین حمایت اغلب براشون کافیه و نیاز به یک نر حامی ندارند. از طرف دیگه به خاطر استقلال مالی بیشتر نیاز به بردگی جنسی برای کسب حمایت مالی هم خیلی کمتره. چون شانس کاریابی زن ها اصلا کمتر از مردها نیست (اگر بیشتر نباشه!)
زنها می دونن که کسی بدون رضایت شون حق نداره بهشون تعرض کنه قانون با قدرت پشت شونه. اونها همون طوری که هستن دیده میشن نه اون طور که توی فلان کتاب مقدس عهد بوق توصیف شده اند. بر خلاف نگاه کثیف اسلامی به زن،‌ توی اروپا زن جنس دوم نیست.

در نتیجه دخترهای اروپایی مثل بیشتر دخترهای ایرانی دچار کمبود اعتماد به نفس و توسری خور نیستند و حق و حقوق خودشون رو می شناسند.
اگر بخوای زیاد به دوست دخترت امر و نهی کنی بهت اعتراض می کنه که:‌ are you patronizing me (تقریبا یعنی برای من پدرخوانده بازی درمیاری؟)

ازدواج هم اغلب مثل بعد از سالها آشنایی و زندگی مشترک انجام میشه (اگر اصلا پارتنرها بخوان ازدواج کنن از از مزایای قانونی اش برخوردار بشن) بنابراین زوج همدیگه رو به خوبی می شناسند و معمولا وقتی که دیگه همه ماجراجویی هاشون رو کردن و می خوان به یک زندگی آروم بپردازند ازدواج می کند. مثل ایران نیست که مردم به خاطر فشار والدین یا گرسنگی جنسی ازدواج کنند و بعد خارج از ازدواج دنبال فانتزی های سرخورده قبل از ازدواج شون بگردن. البته اروپا بهشت نیست طلاق و خیانت هم وجود داره اما نا با اون نرخی که رسانه های حکومتی دوست دارند به ما بقبولانند. اینکه می بینید مثلا آمار تجاوز در سوئد و دانمارک (چیزی حدود ۶۰ مورد در صد هزار نفر توی سوئد) ظاهرا بالاتر از ایران اسلامیه به این خاطر نیست که اونجاها برای دخترها ناامن تر از ایرانه . برای اینه که بر خلاف کشورهای عقب افتاده اونجا دخترها جرات می کنند بعد از تجاوز بروند و شکایت کنند.

با این اوصاف من معتقد نیستم ما از نظر فرهنگی ۶۰۰ سال عقب هستیم. کافیه این رژیم قرون وسطایی ملاها از ایران برداشته بشه و یک جامعه باز ودموکراتیک ایجاد بشه . وقتی این نظام ضدزن مروج جدایی جنسیتی و توسری خوری زن از بین بره و یک نظام آموزشی متمدن جاش رو بگیره مطمئنم زن های ایرانی به زودی جایگاه خودشون رو پیدا می کنند و ظرف یکی دو نسل به همین وضعی می رسیم که الان اروپا هست. قدرت دموکراسی و آموزش رو دست کم نگیریم.

0 ❤️

2015-10-25 18:53:25 +0330 +0330

غیرت،ناموس و تعصب….واژه هایی که در طول تاریخ منشأ تموم خون خواریا بودن،کلمه های خطرناکی که محدوده کثیف و ظالمی رو دربرمیگیره…
خیلی دوس دارم روی این موضوع هم بعد از روشن شدن تکلیف موضوع کنونی تاپیک بحث بشه!

0 ❤️

2015-10-25 18:55:40 +0330 +0330

mosking ما از این صحبت ها بلد نیستیم!یعنی بی سوادیم؟!

0 ❤️

2015-10-25 18:56:39 +0330 +0330

غیرت،ناموس و تعصب….واژه هایی که در طول تاریخ منشأ تموم خون خواریا بودن،کلمه های خطرناکی که محدوده کثیف و ظالمی رو دربرمیگیره…
خیلی دوس دارم روی این موضوع هم بعد از روشن شدن تکلیف موضوع کنونی تاپیک بحث بشه![/quote]

esi like_0.jpg
0 ❤️

2015-10-25 19:00:34 +0330 +0330

[quote=نیشتر]روشنفکری یعنی آزاد اندایشی درهمه چی دیتی جنسی زنگی شخصی یعنی کسی بخاطر خواسته ش و تمایلاتش ملامت نشه[/quote]

رجو کن به پست 97 و 98

0 ❤️

2015-10-25 19:21:50 +0330 +0330

با پوزش از صاحب تاپیک به خاطر انحراف به خارج بحث روشنفکر.

برای برگشتن به بحث به دوستان توصیه می کنم این بحث عالی از عبدی کلانتری رو بخوانند که شرح خوبیه درباره کارکرد روشنفکر در جامعه مدرن:

روشنفکر حوزه عمومی کيست؟

یا اگر حوصله خواندن ندارید همین مطلب رو بشنوید:
https://up.shahvani.com/uploads/o7jjyo8r.mp3

و بگید نظرتون دربارش چیه؟

0 ❤️

2015-10-25 19:42:56 +0330 +0330

من گفتم 600سال تقریبا چون وضعیت الان کشورمو بهتر از قرون وسطی نمی بینم حقیقتا…و این که شما فقط ظاهر امرو میبینی…کاملا با حرفایی که در مورد شرایط دختران اروپایی مطرح کردینو قبول می کنم ولی منظور منم دقیقا به همین نکات بود!! که با وجود این همه اختیارات بازهم جنش های فمنیستی مخصوصا لیبرال از یه سری موضوعات بازهم ناراضی هستن و زمانی که اونا برای حقوق تکمیلی شون مبارزه می کنن من اینجا هنگام طلب ابتدایی ترین حقم وحشیانه باهام رفتار میشه،علنا من اینجا،تو این کشور نصف مَردم،تو هر زمینه…هرچند بهبود این روند کار یکی دو نسل نیس ولی عمیقا امیدوارم این طور که میگین باشه![/quote]

بله اما این حکومت اسلامی حاکم بر ماست که به قرون وسطا تعلق داره و ۶۰۰ ساله عقبه نه فرهنگ ما .
اتفاقا ما ایرانی ها مدرن ترین فرهنگ خاورمیانه رو داریم (به لطف آموزش سکولار دو سه نسل بعد از انقلاب مشروطه).
ما دچار یک گسست و پرتاب اجباری اما به قرون وسطا شدیم اما برای رفع این قهقرای فرهنگی به نظرم یکی دو نسل کافیه. شاهدم هم انیکه بر خلاف عرب ها ایرانی های مهاجر هیچ مشکلی با زندگی توی اروپا و آمریکا ندارند و با آغوش باز از سبک زندگی اینجا و برابری زنان استقبال می کنن. مثلا من خانواده ایرانی ساکن اروپا ندیدم که مثلا با دوست پسر داشتن دخترشون مخالف باشند. در حالی که نسل دوم مهاجران عرب هنوز مشغول زدن توی سرزنها و دخترهاشون هستن…

به نظر من فرهنگ ایران از ترکیه هم مدرن تره… اما اینکه به بختک حکومت اسلامی دچار شدیم یک قصه جداگانه است…

0 ❤️

2015-10-26 06:56:19 +0330 +0330

سلام دوستان،

اول می خواستم تشکر کنم از این تاپیک عالی و بحث های فوق العاده ای که توش مطرح شده. من تازه عضو سایت شهوانی شدم و این اولین پستیه که اینجا می گذارم. راستش یه کم تعجب کردم از اینکه بحث هایی به این خوبی توی این سایت مورد توجه قرار می گیره و کسایی که نظر دادند هم علاقه مند به این موضوعات هستند و هم اطلاعات زیادی در مورد موضوع دارند ( مخصوصاً آقای erectus که من از مطالبی که نوشتن و استدلال هاشون خیلی چیزها فهمیدم ? ).

نظر شخصی من اینه که واقعاً نمی شه تعریفی از روشنفکر ارائه کرد که مورد قبول همه باشه. هر گروه یا ایدئولوژی ای با توجه به پیش فرض ها و اصول خودش این مفهوم رو تعریف می کنه. ولی به نظرم یکی از ویژگی های مهم روشنفکرها اینه که ارزش های جامعه خودشون رو به چالش می کشن و اونها رو مورد سؤال قرار می دن و یا احتمالاً راهکارهایی برای بهبود یا بازاندیشی اون ارزش ها بیان می کنند. مثلاً روشنفکر در مورد حقوق زنان در جامعه و ارزش های مربوط به اون اظهار نظر می کنه و تبعیضی که به زن ها از نظر جنسیتی وارد می شه رو مورد حمله قرار می ده. به همین خاطر روشنفکر نمی تونه همراه قدرت باشه چون یکی از کارهای قدرت حفظ اصول تثبیت شده جامعه هست و اکثراً محافظه کار و تنبله. در حالی که روشنفکر تفکر انتقادی داره و هیچ موضوعی از تیغ نقدش در امان نیست.

اما سؤالی که خودم از دوستان دارم اینه که چرا باید دنبال تعاریف باشیم و روی اون ها پافشاری کنیم؟ چون ارائه تعریف جامع واقعاً سخته و با هر تعریفی یا افرادی روشنفکر محسوب می شن که شهود ما می گه روشنفکر نیستند و یا افرادی از زمره روشنفکران خارج می شن که طبق شهود روشنفکر هستند.

یه نکته جالب هم بگم که با محتوای اصلی این سایت ارتباط داره mosking : آلدوس هاکسلی این تعریف از روشنفکری رو پیشنهاد کرده:
An intellectual is a person who’s found one thing that’s more interesting than sex.
(روشنفکر کسی است که چیزی جالب تر (یا جذّاب تر) از سکس پیدا کرده باشد.)

باید ببینیم از این دید چه کسانی روشنفکر هستند! ?

0 ❤️

2015-10-27 15:44:25 +0330 +0330

روشنفکر یا روشنفکری رو میشه گفت یه کلمه هست با یه کتاب معنی و کلی تفسیرهای متفاوت که بیشترش هم میتونه درست باشه.
به نظر من روشنفکر کسیه که سنتی فکر نکنه و مثل گوسفند از روشها و عقاید پیشینیان پیروی نکنه
خودش رو گرفتار بت و تابو نکنه
عقاید و دانسته های خودش رو در کمال احترام مطرح کنه و به عقاید دیگران تا زمانی که ضرر شخصی یا اجتماعی نداشته باشند احترام بذاره.
و چندین مورد دیگه که متاسفانه حس تایپ کردن نیست.

تا حالا هم هیچ جا رو ندیدم که توش به اندازه این سایت کلمه روشنفکری به لجن کشیده بشه.
متاسفانه یه عده روش عن فکر تو این سایت اشتباها شدن نماد روشنفکری و با بی منطقی و بد دهنی جلو کسانی که زیاد آشنایی به معانی این اصطلاح ندارن آفتابه برداشتن به حیثیت و پرستیژ این کلمه و بهونه ای دادن دست عده ای مواجب بگیر که بتونن به بقیه تفهیم کنن که روشنفکری یعنی بد دهنی و …

دوست عزیزی که خودت رو روشنفکرترین موجود کره زمین میدونی، باور کن اینجوری نیست که چون فقط مخالف دین یا نظام هستی پس حتما روشنفکری

1 ❤️

2015-10-27 15:54:39 +0330 +0330

[quote=.Arrow.]روشنفکر یا روشنفکری رو میشه گفت یه کلمه هست با یه کتاب معنی و کلی تفسیرهای متفاوت که بیشترش هم میتونه درست باشه.
به نظر من روشنفکر کسیه که سنتی فکر نکنه و مثل گوسفند از روشها و عقاید پیشینیان پیروی نکنه
خودش رو گرفتار بت و تابو نکنه
عقاید و دانسته های خودش رو در کمال احترام مطرح کنه و به عقاید دیگران تا زمانی که ضرر شخصی یا اجتماعی نداشته باشند احترام بذاره.
و چندین مورد دیگه که متاسفانه حس تایپ کردن نیست.

تا حالا هم هیچ جا رو ندیدم که توش به اندازه این سایت کلمه روشنفکری به لجن کشیده بشه.
متاسفانه یه عده روش عن فکر تو این سایت اشتباها شدن نماد روشنفکری و با بی منطقی و بد دهنی جلو کسانی که زیاد آشنایی به معانی این اصطلاح ندارن آفتابه برداشتن به حیثیت و پرستیژ این کلمه و بهونه ای دادن دست عده ای مواجب بگیر که بتونن به بقیه تفهیم کنن که روشنفکری یعنی بد دهنی و …

دوست عزیزی که خودت رو روشنفکرترین موجود کره زمین میدونی، باور کن اینجوری نیست که چون فقط مخالف دین یا نظام هستی پس حتما روشنفکری [/quote]

0 ❤️

2015-10-27 16:23:08 +0330 +0330

[quote=.Arrow.]

دوست عزیزی که خودت رو روشنفکرترین موجود کره زمین میدونی، باور کن اینجوری نیست که چون فقط مخالف دین یا نظام هستی پس حتما روشنفکری [/quote]

از اونجایی که تو شهوانی، درمورد وجهه مخالف دین و حکومت، مفهوم «روشنفکری» و «دگراندیشی» عموماً توأم با هم بوده، بد نیس یکی از همون بهونه‌ها رو از کلام یک بسیجی معروف(الزمر) که خعلی خوب از این قائله آفتابه‌بگیری استفاده کرده رو برا حضرات نمایان کنیم↓

[quote=بسیجی سایبری شهوانی]
دگر اندشی یعنی فحش دادن به زمین و زمان و
هر شخص
عقیده
ملت
قوم
و…
که مخالف اون دگر اندیش هستند.
اصلا بی ادب و شخصت ترین انسانها دگر اندیشن.

هر کسی هم مخالف حرف منه یه نگاهی به دگر اندیشا همین سایت بندازه که داعیه ازادی و رهایی از دین دارند بندازه بعد بیاد فاز تفکر و تعقل برداره

[/quote]

>آدرس تاپیک (البته فقط بقایای این پست مونده!)

0 ❤️

2015-10-27 20:14:48 +0330 +0330

با درود به همه دوستان عزیز به نظر من بصورت کلی و خیلی ساده روشن فکر به فردی اطلاق میشه که وسعت دیدی فراتر از زمان و جوامع انسانی حال حاضر داشته باشه انسان روشنفکر تعصب وابستگی به هیچ دین یا ایدئولوژی خاص حتی در مورد نظر و عقیده خودش نداره و ذهنی و دید پویایی داره و و با پیشرفت داده ها چه درزمینه دانش دنیای علم و چه فرهنگی اجتماعی نه تنها عقاید و نظراتش رو بروز میکنه بلکه حداقل یک پله فراتر هم میتونه متصور بشه و هیج وقت افکار و عقایدش در یک نقطه از زمان و مکان در جا نمی زنه یا بهتر بگم دیدی کلی و مطلع به تمام دنیا داره نه دید بالا منحصر به یک کشور یا جامعه با یک ایدئولوژی خاص yes3

photo_2015-10-25_21-37-33.jpg
0 ❤️

2015-10-28 02:04:26 +0330 +0330

[quote=.Arrow.]روشن…

حضرات و مدعیانِ کتابخانه دار… سهمشونو از ضیافت میل کنن…

0 ❤️

2015-10-28 02:24:27 +0330 +0330

[quote=Free Lady]سلام دوستان،

اول می خواستم ت…

یه نکته جالب هم بگم که با محتوای اصلی این سایت ارتباط داره mosking : آلدوس هاکسلی این تعریف از روشنفکری رو پیشنهاد کرده:
An intellectual is a person who’s found one thing that’s more interesting than sex.
(روشنفکر کسی است که چیزی جالب تر (یا جذّاب تر) از سکس پیدا کرده باشد.)

باید ببینیم از این دید چه کسانی روشنفکر هستند! ?[/quote]

درود…

1. با این حساب… معتادین آبکی و دودکی، “چیزی جالب تر (یا جذّاب تر) از سکس پیدا کرده اند”… پس روشنفکرن…؟؟؟

(این مطلبو (برتریِ جذابیت مواد نسبت به سکس) ،از همسرانشون بپرسین… حتمن تایید میکنن…)

حال باید ببینیم… آیا اونام، روشنفکرن ؟؟؟؟

1. اتفاقن همه ی انسانها، به اتفاق، خوابیدنِ با آرامش کامل رو ، خواه ناخواه، به سکس ترجیح میدن… اگه خواب انسانها، کامل نباشه…، سکس که هیچی… خوردن و آشامیدن هم، تعطیله…

حتا خوابِ بعد از سکس هم، بسیار لذت بخش تر از خودِ سکسه…

پس عایا، ما همگی، خواه ناخواه، روشنفکریم ؟؟؟؟

0 ❤️

2015-10-28 03:44:17 +0330 +0330

[quote=اسکلت حشری][quote=.Arrow.]

از اونجایی که تو شهوانی، درمورد وجهه مخالف دین و حکومت، مفهوم «روشنفکری» و «دگراندیشی» عموماً توأم با هم بوده، بد نیس یکی از همون بهونه‌ها رو از کلام یک بسیجی معروف(الزمر) که خعلی خوب از این قائله آفتابه‌بگیری استفاده کرده رو برا حضرات نمایان کنیم↓

[quote=بسیجی سایبری شهوانی]
دگر اندشی یعنی فحش دادن به زمین و زمان و
هر شخص
عقیده
ملت
قوم
و…
که مخالف اون دگر اندیش هستند.
اصلا بی ادب و شخصت ترین انسانها دگر اندیشن.

هر کسی هم مخالف حرف منه یه نگاهی به دگر اندیشا همین سایت بندازه که داعیه ازادی و رهایی از دین دارند بندازه بعد بیاد فاز تفکر و تعقل برداره

[/quote]

>آدرس تاپیک (البته فقط بقایای این پست مونده!)[/quote]

با اجازه
.
.
.
مث همیشه تایید میشود…
متاسفانه بارها ب بعضی از دوستان مخالف دین تذکر دادیم ک با فوش و فوش کاری نه تنها هیچی درس نمیشه بلکه طرف مقابل مث همین الزمر سوءاستفاده های لازم رو از بد دهنی فرد ب اصطلاح روشنفکر میبره و ب همه میگه:ببینید اینها مخالف دینن ک چقدر بی ادب و بددهنن…!!

0 ❤️

2015-10-28 03:46:25 +0330 +0330

[quote=AAKT]با درود به همه دوستان عزیز به نظر من بصورت کلی و خیلی ساده روشن فکر به فردی اطلاق میشه که وسعت دیدی فراتر از زمان و جوامع انسانی حال حاضر داشته باشه انسان روشنفکر تعصب وابستگی به هیچ دین یا ایدئولوژی خاص حتی در مورد نظر و عقیده خودش نداره و ذهنی و دید پویایی داره و و با پیشرفت داده ها چه درزمینه دانش دنیای علم و چه فرهنگی اجتماعی نه تنها عقاید و نظراتش رو بروز میکنه بلکه حداقل یک پله فراتر هم میتونه متصور بشه و هیج وقت افکار و عقایدش در یک نقطه از زمان و مکان در جا نمی زنه یا بهتر بگم دیدی کلی و مطلع به تمام دنیا داره نه دید بالا منحصر به یک کشور یا جامعه با یک ایدئولوژی خاص yes3

photo_2015-10-25_21-37-33.jpg[/quote]

نظراتت خیلی محشر بود ولی بیشتر از همه عکسی ک نشون دادی فوق العاده بود…
درود…

0 ❤️

2015-10-28 11:27:14 +0330 +0330

[quote=reality]
متاسفانه بارها ب بعضی از دوستان مخالف دین تذکر دادیم ک با فوش و فوش کاری نه تنها هیچی درس نمیشه بلکه طرف مقابل مث همین الزمر سوءاستفاده های لازم رو از بد دهنی فرد ب اصطلاح روشنفکر میبره و ب همه میگه:ببینید اینها مخالف دینن ک چقدر بی ادب و بددهنن…!![/quote]

یه کاربر دیگه حرف خعلی مهمی در مورد همین توهین و فحاشی زده بود که به نظرم نقلش اینجا خالی از لطف نیس↓

[quote=Are.zo0]
توهین و فحاشی یعنی عقل تعطیل شده و حرفی واسه گفتن نداره. و هیچ احدی گوش به حرفهای کسی که در حال توهین یا فحاشیه نمیده حتی اگه درست ترین حرفها رو بزنه.
[/quote]

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «